Overzicht der week. BUITENLAND. vele missives, waaruit een zoo ruime op vatting en zulk een helder begrip door straalde, van hetgeen de aanstaande offi cier boven alles noodig heeftverstande lijke ontwikkeling. Laat ons hopen, dat de leden der aanstaande examen-com missie zullen toonen, dat zij de goede bedoelingen van den Minister begrijpen en in toepassing weten te brengen, Sedert ons laatste overzicht is er wei nig geschied tot oplossing der tusschen Engeland en Rusland gerezen quaestie. De voorstellen van Engeland zijn door Gortschakoff verworpen, Rusland wil er wel in toestemmen de vredesvoorwaar den te bespreken, doch zich niet verbin den ze te wijzigen naar de meeningen van het Congres. De tot standkoming hiervan wordt dan ook door de Engel- sche bladen zeer twijfelachtig genoemd. Graaf Beaconsfield deelde in het Hoo- gerhuis mede dat het herstel van het evenwicht in de Middellandsche zee voor Engeland het nemen van krachtige maatregelen noodig maakt, wanneer dit niet langs vredelievenden weg door het Congres te bereiken is. Daarom had de regeering besloten de reserve op te roe pen, welk besluit aanleiding gaf tot het nemen van ontslag door Graaf Derby. Deze is door Lord Salisbury in het Ka binet opgevolgd, die onder dagteekening van i April aan alle ambassadeurs van Engeland eene depêche zond, waarin hij uiteenzet dat het onveranderde tractaat van San Stefano het ontstaan van een machtigen Slavischen staat tengevolge moet hebben, onder Russische controle, waardoor Rusland een overwegenden invloed krijgt in de Middellandsche zee. Dit strijdt tegen het belang zoowel der overige Oostersche staten als tegen dat van Engeland. Naar het schijnt heeft de zending van Ignatiefifdie den 3 istcD Maart weder uit Weenen naar St. Petersburg vertrok, geene voor Rusland bevredigende resul taten opgeleverd. Ook Oostenrijk kan zich met de voorwaarden van den vrede van San Stefano, als strijdig met zijn be lang, niet vereenigen. Deze verklaring van Andrassy werd door Ignatieff, daar deze geene volmacht had tot het sluiten van eene overeenkomst, enkel als notifi catie aangenomen. Rusland schijnt zich nog niet te laten afschrikken en bij zijne opvatting te zul len blijven. Het Journal de St. Peters- bourg acht dat door Rusland alles is ge daan om eene vredelievende oplossing te bevorderen en dat het voortaan slechts met zijne eigene belangen zal te rade gaan. In afwachting van de resultaten der diplomatieke onderhandelingen gaan de Russen voort met het versterken van de linie van Tchataldsche en maken ver schansingen op alle strategische punten. Men gelooft dat Turkije het met Rusland eens is. Met de Grieksche opstandelingen erg schrikken zou wanneer hij haar echt genoot wekte om hem het vreesselijk nieuws mede te deelen. George Bowden, hevig aangedaan, spoedde zich naar de kamer waar de magistraat zich bevond en deelde aan dezen mede, dat de ver miste trommel behalve verschillende pa pieren van waardeook het testament dat hem tot universeel erfgenaam be noemde moest bevatten en dat zijne pleegmoeder gewoonlijk eenige honder den aan goudgeld daarin bwaarde. Van lieverlede waren nu al de huisge- nooten met het voorval bekend geworden. De portier, wiens werk het was de dienst boden des morgens te wekken en de lui ken te openen had eene vreemde geschie denis te vertellen. Hij zeide namelijk dat hij te zes ure, juist toen hij de vensters van de eetkamer openmaakte, gerucht gehoord had op den trap en daarheen gaande de beide, den vorigen avond aan gekomen, vreemden was tegengekomen. Deze hadden hem verzocht den stalknecht kunnen de Turken het niet eens worden, afwisselend zijn de voordeelen nu aan deze dan aan gene zijde, maardeThessa- lische bevolking lijdt er het meest onder. Kort maar krachtig zegt een telegram uit Athene daarover: j de slachting en de plundering in Macrynitza en Thessalie duurt voort." Een correspondent van de' Times werd door de Turken vermoord. Uit Alexandrie vernemen wij dat on der voorzitterschap van de Lesseps een comité benoemd is tot onderzoek van de inkomsten van den staat. Of dit tot een gelukkig succès voor de houders van Egyptische fondsen zal leiden, moet de tijd leeren. De Ministers Eulenburg en Achenbach hebben hun ontslag gekregen met be houd van den titel van Minister van staat. DeOpperpresident van Hannover, Eulen burg is tot Minister van Binnenlandsche Zaken, van Maybach tot Minister van Koophandel, van Hobrecht tot Minister van Financien en van Achenbach tot Opperpresident van West-Pruisen be noemd. In Frankrijk niet veel niets. De Senaat is tot 29 April uiteengegaan, nadat de Heer Waddington medegedeeld had dat, indien het congres bijeenkwam, de belan gen der schuldeischers van Turkije mis schien daar ter tafel zouden worden ge bracht. Het eerste Aprilnommer van de Revue des Deux Mondes bevat een artikel van prins Jerome Napoleon over de aanlei ding tot den oorlog van 1870, waarin hij het drijven der clericalen onder de regee ring van Napoleon III als een der hoofd oorzaken aanwijst van het mislukken der pogingen om met Italië en Oostenrijk een bondgenootschap aantegaan. De be zetting van Rome, en dus eigenlijk het ondersteunen van het wereldlijk gezag van den Paus door Frankrijk, heeft dit land, naar het oordeel van den schrijver, het verlies van den Elzas en Lotharingen gekost. Het nieuwe Italiaansche ministerie Cairoli schijnt niet populair te zijn en al leen door den steun van de conservatie ven op de been gehouden te zullen wor den. Men verwacht dan ook spoedig eene kamerontbinding of een aftreden van het Ministerie. Zoowel de koning van Italië als de Paus blijken eene zwakke gezondheid te hebben. De eerste lijdt aan eene borst kwaal de andere aan eene ziekte van de blaas. De allocutie, den 28en Maart door Leo XIII gehouden, is thans in haar ge heel bekend. Het hoofd der Katholieke kerk weidt daarin allereerst uit over de deugden van zijn voortrefïfelijken voor ganger, wiens daden hij evenwel onver meld laat, waarvan hij er trouwens reeds enkele zijdelings veroordeeld heeft, om zich vervolgens te verdiepen in den be- klagenswaardigen toestand der maat schappij niet alleen, maar ook der Ka tholieke kerk, wier hoofd beroofd is van zijn wereldlijke macht en zich daarom niet volkomen vrij van zijne functiën kan kwijten. Hij stelt de raadgevingen zijner order te geven hunne paarden te zadelen, daar zij van het schoone weder gebruik wilden maken en de schouder van den gekwetste zoo goed als hersteld was. Hij had aan hun verzoek voldaan en zij waren na een goede fooi te hebben gegeven spoedig daarop vertrokken. Hij zoowel als de stalknecht had niets vreemds aan hen bemerkt, zij waren volkomen natuur lijk en bedaard, en niets scheen aan te duiden dat zij m£t de bloedige geschiede nis iets hadden te maken. Toen twijfelde niemand er aan, dat zij de daad hadden bedreven. Dealgemeene opvatting was, dat zij volleerde dieven van ambacht waren en dat zij alleen om te stelen toegang hadden gezocht in het huis. Er werd geen tijd verloren en voor dat het avond was had men het spoor der beide vreemdelingen gevonden. Maar vreemd genoeg men kon ze niet vinden, hun spoor hield op bij een klein dorpje en na twee dagen moest de jacht opgege ven worden. Er werd een hooge prijs uit- kardinaals op hoogen prijs en stelt het Heilig Collegie voor als de raad van 70, die Mozes rondom zich had verzameld. Naar het schijnt is dus deze Paus niet zoo overtuigd van de juistheid van het onfeil baarheidsdogma, dat voor het hoofd der kerk den raad der Kardinaals immers on- noodig maakt. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Gevolg gevende aan de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 27. Maart 1878, No. 1 Az. (Provinciaalblad No. 38). Heeft goedgevonden, bij de nadering van het voorjaar, de ingezetenen dezer ge meente opnieuw aantesporen tot voortdu rende waakzaamheid tegen de verspreiding van den COLOItA DO-KEVER, en hen uittenoodigen om, bijaldien er insecten mochten worden gevonden die vermoed worden Colorado-kevers te zijn, daarvan alsdan onverwijld onder overlegging van een exemplaar mededeeling te doen ter plaatselijke Secretarie, alwaar eene af beel ding met beschrijving van dien voor den aardappeloogst zoo geduchten vijand, ter bezichtiging ligt. Amersfoort, den 4. April 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 5 April 1878. Verleden Zondag brachten de Heeren T. J. Stieltjes en J. G, van Gendt Jr. een bezoek aan onze stad. "Naar wij vernemen stond hunne komst in verband met de Re- geeringsvoorstellen tot bet aanleggen van èen kanaal langs Amersfoort door de Gel- (iersche Vallei. In eene vergadering van het departe ment Haarlem der Maatschappij van nij verheid hield de hoofdingenieur van den waterstaat J. F. W. Conrad, lid van bet bestuur, Zatetdag avond eene voordracht over de waterwegen van Amsterdam naar Rotterdam en naar den Rijn. Hij helderde zijne uiteenzetting van den tegenwoordi- gen toestand dier wegen en van de ver schillende nieuwe 'ontwerpen op door kaarten en teekeningen, en toetste elk der vier plannen, dat voor de verbetering van de vaart Amsterdam-Gouda-Rotterdam. het meridiaanplan Waldorp (nieuwe vaart van Amsterdam naar Gorinchem), het plan ter verbetering van de tegenwoordige Keulsche vaart (van Amsterdam over Utrecht naar den Rijn), en ten slotte bet regeeringsplan voor eene vaart Amsterdam Dodewaard door de Geldersclie vallei aan de vereischten, die mochten en moes ten gesteld worden voor een deugdelijken handelsweg, teveos te gebruiken voor het verkeer van oorlogsbodems binnenslands. Het eerste en het vierde te zamen voldoen z. i. in alle opzichten, en zijn thans dan ook in behandeling bij de Tweede Kamer; de kosten zijn geraamd op 20 millioen, met bijdragen van de provinciën Noord en Zuid-Holland voor aanleg en onderhoud van den weg AmsterdamRotterdam. geloofd en in de dagbladen werd hun signalement bekend gemaakt, jnaar te verge'efsch. Eenige dagen gingen voorbij en Juf vrouw Bowden werd met de noodige staatsie begraven. George Bowden en zij ne familie woonden nog op Baith Hall, doch steeds in afwachting dat de naaste erfgenaam hen uit hun verblijfzou komen verdrijven. Behalve den genoemden neef had Jufvrouw Bowden voor zoo ver men wist geene familie, maar niemand wist waar die neef te vinden was. Zes weken verliepen zonder dat men iets van hem vernam. Wel echter van de beide vreem delingen. Zij arriveerden op een avond in Augustus in het nabij gelegen dorpje Baith en namen hun intrek in het loge ment. Spoedig herkend, werden zij on- middelijk in hechtenis genomen. Toen zij ten hoogste verwonderd vernamen waar van zij beschuldigd werden, betuigden zij evenwel plechtig hunne onschuld. Dit hielp hen evenwel niet en ze werden ge. In de laatste zitting van het kantonge- reiht alhier is een der getuigen onder ver denking van valsche getuigenis, in hech tenis genomen en na een voorloopig ver boor naar de gevangenis overgebracht. Gisteren is alhier aanbesteed het één jarig onderhoud van de kazernes enz. te Amersfoort; minste inschrijver de Heer G. Prins aldaar, voor f4720.de werken op de legerplaats bij Milligenminste in schrijver de Heer J. H. Boks te Amers foort voor f 2530. Op de halfvastenmarktdie verleden Maandag te Amersfoort gehouden werd, zijn 337 paarden aangevoerd, waaronder 36 veulens. De hoogste koopprijs bedroeg voor paarden f585.voor veulens f200. Z. M. heeft benoemd tot president der Arr. Rechtbank te Utrecht Mr. H. Ver- Loren van Themaat-, gewezen Raadsheer in het voormalig Provinciaal Gerechtshof aldaar. Blijkens eene in deze courant voorko mende advertentie zal op Maandag den 8. dezer in *Amicitia" eene vergadering plaats hebbeu van de afdeeling Amers foort" der vereenigingVolksonderwijs". Wij hopen dat een groot getal leden deze vergadering zal bezoeken, daar ze hoofd zakelijk zal gewijd worden aan eene be spreking van bet wetsontwerp (Kappeyne) tot herziening van de Wet op het Lager Onderwijs van 1857. De discussies daarover, welke, naar wij vernemen, door den Heer Hakkert zullen worden ingeleid, kunnen zeer belangrijk worden, als de onderwijzers en alle belang stellenden in het volksonderwijs de verga dering met hunne tegenwoordigheid ver eeren en ieder naar vermogen aan de besprekingen deelneemt. Heden (Vrijdag) middag vergadert de hier gevestigde afdeeling van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde. Het bestuur zal in die vergadering voorstellen, eene tentoonstel ling te houden van tuinvruchten eu land bouwproducten. Op de prijsvragen door de Nederland- sche Tooukunstenaars-vereeniging ten vo rigen jare uitgeschreven, zijn tien ant woorden ingezonden. Eén daarvan werd door de Commissie van beoordeeling met algemeene stem men der bekroning waardig gekeurd, t. w. een trio voor piano, viool en violoncel. Bij opening van het naam briefje bleek de componist daarvan te zijn: de heer Carl Krill, muziek-directeur te Zeist. De heer Grant, de photograaf, die de reis met de Pandora heeft medegemaakt en wiens uitnemende photograhien des tijds in alle illustratien de aandacht trok ken, heeft zich aangeboden de reis van de Willem Barentsz geheel kosteloos mede te maken en neemt zelf de kosten van zijn photographische uitrusting op zich, wat dankbaar is aanvaard. De heer Grant is een welgesteld Engelschman, die de pho- tographie geheel uit liefhebberij beoefent vangen gezet en eerst een nader onder zoek gaf het duidelijkste bewijs, dat zij eene hooge positie in de maatschappij be kleedden en van een zoo vreesselijke mis daad niet konden verdacht worden. Hun vrijwillige terugkeer tot de plaats waar de moord bedreven was, bevestigde die overtuiging en zij werden dan ook weder op vrije voeten gesteld. Korten tijd hierna verscheen er een heer van middelmatigen leeftijd te Carlis le, verklaarde dat hij de neef van Juf vrouw Bowden was, en verlangde in het bezit gesteld te worden van haar vermo gen. Hij leverde behoorlijke bewijzen van zijn beweren en werd dientengevolge als erfgenaam erkend. Hij bracht toen een bezoek aan het huis, was zeer beleefd jegens George Bowden en gaf hem zes weken tijd om een ander verblijf te vinden. (Slot volgt).

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2