BURGERLIJKE STAND. de klasse der Staats-loterij en de kramers, welke het patent bij den aanvang van het dienstjaar in hun bezit moeten hebben, gehouden zijn daartoe de noodige aanvra ge te doen; wordende deze verzocht hun patent over het vorig jaar en de schippers om tevens hunnen meetbrief medetebren- gen. Eu worden wijders de belanghebbenden herinnerd, dat volgens de wet alle vaar tuigen en schepen, welke hun op den eer sten Mei aanstaande toebehooren, moeten worden aangegeven, al is het dat daarvan geen gebruik mocht zijn of worden ge maakt. i. Dat zij die een bezwaarschrift iudie- nan, ingevolge art. 1 der wet van den 4. April 1870 (Staatsblad no. 60) verplicht zijn tot de overlegging van een duplicaat aanslagbiljet, tegen betaling van vijf cents bij den Ontvanger verkrijgbaar. Wordende al verder kenbaar gemaakt, dat, naar aanleiding van art. 29 2 der wet op de personeele belasting van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), tot tegen- schatters voor de gemeente Amersfoort zijn benoemd GERRIT PRINS, timmerman, en WILLEM STOL, bode, wonende beide alhier. En opdat niemand hiervan onwetend heid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruike lijke plaatsen. Amersfoort, den 11 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95) Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Hendrik Heers ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene broodbak- kerij in het perceel alhier gelegen aan de Langstraat, B, no. 18, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 1922, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 22. April aanstaande, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhnize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebren- gen. Amersfoort, den 8. April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, Gezien art. 3 en 4 van Zr. Ms. besluit van 23 Maart 1876 (Staatsblad no. 55), Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat een uittreksel van de door Heeren Gedeputeerde Staten der provin cie Utrecht ontworpen ligger van toe gangswegen naar Spoorwegstations, voor zooveel de gemeente Amersfoort betreft, ter gemeente-secretarie, te rekenen van den 20. dezer gedurende dertig achtereen volgende dagen, van 's voormidaags 10 tot 's namiddags één uur, voor eenieder zal ter inzage liggen. Voorts dat ieder binnen vijf en veertig dagen na de aankondiging dezer kennis geving in de Ned. Staatscourant, zijne be zwaren tegen den ontworpen ligger bij Gedeputeerde Staten voornoemd, of voor zooveel de gemeente Amersfoort betreft, bij hen burgemeester en Wethouders schriftelijk kan inbrengen. Amersfoort, den 10. April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en van Amersfoort brengt ter kennis van de belanghebben den, dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jachtacten, vischacten en kostelooze vergunningen om te vis- schenbenevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen, alle werk dagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie verkrijg baar zjjn, en maakt hen opmerkzaam op I het belang dat er voor hen in gelegen is de bedoelde verzoekschriften, behoorlijk ingevuld, vóór den 10. Mei aanstaande ter voormelde plaatse inteleveren, opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergunning vóór het seizoen 1878/79. Amersfoort, den 11. April 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 12 April 1878. Bij het jaarlijksch overgangsexamen van leerlingen der Burgeravondschool al hier zijn bevorderd Van de ie tot de 2e klasseG, J. Boode. Van de 2e tot de 3e klasse: H. P, van Haselen, A. Brouwer, N. vanWouden- berg, J. van Woudenberg en D. A. van Beek. Vier leerlingen van deze klasse konden niet worden bevorderd. Aan de vier leerlingen der 3e klasse W. van der Linden, W. Schimmel, J. H. Stol en H. Wolbers zijn getuigschriften uitgereikt, en wel aan de eerste drie we gens voldoende, aan den laatsten wegens goede vorderingen. De lessen in het hand- en lijnteekenen worden na de Paaschvacantie tot onge veer half Juli voortgezet. Aan het einde van dien cursus worden weder voor de leerlingen die de meeste blijken van be kwaamheid en vlijt gegeven hebben, eenige prijzen beschikbaar gesteld. Door den Minister van Oorlog is be noemd tot eerstaanwezend Ingenieur van Amersfoort, Harderwijk en de Grebbe- liniestandplaats Amersfoort, de Kapi tein-Ingenieur G. J. de Jongh alhier in garnizoen. In plaats van den Heer Smeulders, die naar Harderwijk is verplaatst, is de Heer van der Meer benoemd tot kapitein kwartiermeester alhier. In de op Maandag 8 April 1.1. gehou den, vrij druk bezochte vergadering van de Afdeeling Amersfoort" der vereeni- ging Volksonderwijs" werd het Wets ontwerp (Kappeyne) tot herziening van de wet op het L. Onderwijs ter sprake gebracht. De heer W. J. Hakkert, die de discussies inleidde, vergeleek genoemd wetsontwerp bij de thans vigeerende wet van 1857 en vestigde de aandacht der vergadering op 17 hoofdpunten, waarin, naar zijne meening, het grootste verschil tusschen de oude en de nieuw voorge stelde wet zich openbaart. Naar des sprekers, met redenen omkleede overtui ging waren 11 dier punten, vervat in even zooveel artikelen van het wetsontwerp, bepaald bevorderlijk aan den bloei van 't L. Onderwijs. Tot zijn leedwezen moest hij echter als zijne innige overtuiging uit spreken, dat 6 artikelen van het onlangs bij de 2de kamer ingekomen wetsont werp, zonder twijfel het L. Onderwijs niet ten goede zouden komen. Ten slotte sprak de heer Hakkert den wensch uit, dat het wetsontwerp Kappeynemet eenige belangrijke wijzigingen wet mocht worden. Na eenige discussiën werd met algemeene stemmen de volgende conclu sie genomen »De afdeeling Amersfoort" van de vereeniging Volksonderwijs'' in Neder land, van oordeel zijnde, dat het wetsont werp tot herziening van de wet op het Lager Onderwijs onlangs door de Re geering bij de 2de Kamer ingediend, in menig opzicht den bloei van dat onder wijs zal bevorderen, spreekt den wensch uit, dat genoemd wetsontwerp, na belang- rijke wijzigingen ondergaan te hebben, tot wet zal worden verheven." De heer Kollewijn wenschte echter, dat de leden, die allen het praeadvies van het Hoofdbestuur in den sBode" hadden ontvangen, hunne instemming met dat advies zouden uitdrukken, omdat in dat stuk vele punten grondig werden behan deld, waarvan de bespreking van deze vergadering te veel tijd zou vergen en die toch, ter wille van de volledigheid, niet onvermeld mochten blijven. De verga dering vereenigde zich daarop met de volgende, door Dr. Pijzei voorgestelde motie: >De afdeeling, zich in hoofdzaak aan sluitende bij de beschouwingen door het Hoofdbestuur van de vereeniging Volks onderwijs" omtrent genoemd wetsont werp in den laatsten »Bode" ontwikkeld, wenscht bijzonder de aandacht te vesti gen op de volgende, haars inziens meest noodzakelijke wijzigingen der voorge stelde wet." De zes bedoelde punten zijn de vol gende Art. 12. Te lezen: In elke provincie, waar, bij de invoering van deze wet, eene gemeentelijke Kweekschool of eene Rijks-Kweekschool van onderwijzers ont breekt, wordt van wege het rijk eene Kweekschool opgericht. Er zijn ten min ste vijf Rijks-Kweekscholen van onder wijzeressen;" Art. 21. Te lezen: »De regeling der schooltijden en van de vacantiën, de vast stelling van het leerplan en van de bij het onderwijs te gebruiken boeken en de verdeeling der school in klassen geschie den door Burgemeester en Wethouders, in overleg met den districts schoolopzie ner, op voordracht van den onderwijzer, die aan het hoofd der school staat'," Art-26. Te lezen: »De jaarwedde be draagt in geen geval minder dan f800 voor het hoofd der school, minder dan f 650 voor den onderwijzer, in het bezit van de hoofdacte, en minder dan f 500 voor den onderwijzer, die de hoofdacte nog niet heeft verkregen;" Art. 30. Te lezen: Een onderwijzer, aan eene gemeenteschool verbonden, kan voor hoogstens ééne maand door Burge meester en Wethouders worden ge schorst tot die schorsing wordt de goed keuring vereischt van den districts schoolopziener. Art. 57. Te lezen: >Ter verkrijging van de acte, vermeld in art. 56 letter a, wordt vereischt de volbrachte leeftijd van 18 jaar, zoowel voor de candidaten-on- derwijzeressen als onderwzeijrs Art. 60, alinea 7. Te lezen: *de grondtrekken der vaderlandsche en der algemeene geschiedenis'," Na aanneming dezer conclusie werd, op voorstel van Dr. Pijzei, besloten vier afgevaardigden te verkiezen, voor de al gemeene vergadering welke den 25sten dezer te Utrecht zal plaats hebben. De keuze der vergadering vestigde zich op de heeren A. M. Kollewijn Nz., W. J. Hakkert, F. van Ketwich en H. W. Kalff, die allen de benoeming tot afgevaardig den aannamen. Vervolgens bracht het bestuur der afdeeling, bij monde van den heer van Ketwich, verslag uit van zijn onderzoek naar de werking van de spaar bankboekjes, die te Kampen, sedertjaren, aan de kinderen der kostelooze scholen, ter belooning van trouw schoolbezoek, zijn uitgereikt. Dit verslag was van dien aard, dat de vergadering unaniem be sloot, aan het bestuur der afdeeling ^Amersfoort op te dragen: de invoe ring van spaarbankboekjes, ter beloo ning van die leerlingen der kostelooze scholen in deze gemeente, welke geen enkele schooltijd per jaar verzuimd heb ben, opdat door dezen maatregel, ge paard met een buitenfeest of een bezoek aan andere plaatsen, beproefd worde het, in onze gemeente steeds afnemende schoolverzuim bij voortduring te bestrij den. Op Maandag 29 April a.s. zal het gun stig bekende Duitsche tooneelgezelschap van den Heer Auerbachdat in het Noorden van ons land vele malen met groot gevolg optrad, hier een vijftal klei nere stukken opvoeren. Wij durven den bezoekers een aangenamen avond voor spellen. De entreeprijs slechts één gulden zal wel niemand afschrikken. De Raad der gemeente Amersfoort zal op Dinsdag, den 16 April 1878, des na middags halftwee vergaderen ter behan deling van de navolgende punten 1. Ontwerp-besluit tot wijziging van het kohier van den hoofdelijken omslag over 1878 overeenkomstig de uitspraak van H.H. Gedeputeerde Staten. 2. Voorstel van den Burgemeester tot het verleenen van een crediet voor de aan schaffing van brandhoorns. 3. Kohier der hondenbelasting over 1878. 4. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijving op de gem.-begrooting over 1877. 5. Voordracht van regenten van het burgerweeshuis tot af- en overschrijving op de begrooting hunner administratie 1877. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot herziening van het reglement voor het burgerweeshuis. 7. Benoeming van een lid der Commis sie bedoeld bij artt. 166 der gemeentewet. 8. Benoeming van twee heelmeesters, een geneeskundige voor de huizen van ontucht, en een vroedmeester wegens periodieke aftreding. 9. Benoeming van leden der Commissie bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de schutterijen. Door den Kantonrechter te Amersfoort zijn op 27 Maart de volgende veroordee lingen uitgesproken, als: 1tegen A. S. te Amersfoort, wegens het met een aanspannend voertuig in on- matigen draf rijden aldaar, tot eene boete van f 3 of gevangenisstraf van een dag 2. tegen A. B. te Amersfoort, wegens het bij een volksoploop aldaar, zich niet op bevel der politie van daar verwijderen, tot eene boete van f 5 of gevangenisstraf van twee dagen 3. tegen D. Z. te Amersfoort, wegens diefstal van hout, tot gevangenisstraf van zes dagen 4. tegen A. d. B.H. T. en J. T. te Soest, wegens gelijk wanbedrijf, ieder tot gevangenisstraf van een dag; 5. tegen H. v. d. B. en M. v. K. te Soest, de eerste wegens het bemachtigen van wild door middel van een afdraaijer, tot eene boete van f 30 of gevangenisstraf van vier dagen, en de tweede, wegens het vervoeren van wild in verboden tijd, tot eene boete van f 1 of gevangenisstraf van een dag 6. tegen J. v. O. te Leersum, wegens het onder het rijden zich plaatsen op een kondenkar, en wegens het bezigen van dat voertuig tot vervoer van personen, tot twee boeten van f 3 of gevangenisstraf van een dag voor elke boete; 7. tegen J. M. te Amersfoort, wegens gelijke overtredingen, en wegens het niet voorzien zijn van het vereischte consent, tot drie boeten van f 3 of gevangenisstraf van een dag voor elke boete 8. tegen J. M. te Amersfoort, wegens het onder het rijden zich plaatsen op een hondenkar, tot eene boete van f 3 of ge vangenisstraf van een dag 9. tegen S. V. te Baarn, wegens het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden buiten zijne woning al daar, tot eene boete van f 10 of gevange nisstraf van twee dagen 10. tegen G. S. te Baarn, 11. tegen J. H., 12. tegen W. O. en 13. tegen J. K. allen aldaar wonende, wegens gelijke overtreding tot dezelfde straffen 14. tegen J. S. te Baarn, en 15 tegen A. M. te Amersfoort, wegens dezelfde overtreding bij herhaling gepleegd, ieder tot eene boete van f 15 of gevangenisstraf van vier dagen 16. tegen A. K. te Soest, wegens gelij ke overtreding, en wegens het maken van nachtelijk burengerucht, tot eene boete van f 10 of gevangenisstraf van drie dagen en eene boete van f 5,50 of gevangenisstraf van twee dagen. GEBOREN: 4 April. Wilhelmina Sophia Hendriks, d. van Johaun» Sara Snijders. 5. Antonie, z. van Ja cob Hendrik Meijer en Hendriks Lablans. Bernardus, z. van Joannes van Keeken en Christina van Keulen. Lodetvijk, z. van Willem Mostertman en Aartje Tame- ling. 6. Leonora Elisabeth, d. van Bernhard Leo Schmiehausen en Anna Antonia Vrijdag. 8. Anna Helena, d. van Antonins Brouwer en Elisahcth Maria van den Berg. 9. Johanna Gecrtruida, d. van Gerritje van Beek. 10. Gerardus, z. van Gerardus van Wij- land en Elisabeth Cornelia van Hoogevest. ONDERTROUWD: 10 April. Cornelis de Jongh en Everdina Eliza van Sweden.11. Willem Jacobs en Aaltje Rottenburg. Gerardus Boerssen en Geertruide van der Logt. Wilhelmus Antonins van Wageningen en Willempje van de Logt. OVERLEDEN5 April. Maria Hendriks, 79 jr, echtg. van Gijsbcrt van Wilgenburg. 8. Gerarda de Gooijer, 50 jr. wed. van Hendrik Rietveld. 10. Jo hanna Wilhelmina dc Vassy, echtg. van Johan Jacob Langgutb.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3