Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 16 April. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de Honden over het dienstjaar 1878 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie dei- gemeente voor eenieder ter lezing zal lig gen. Amersfoort, den 17 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat aantevangen niet den 19. April e. k. door de Schutterij dezer ge meente zal worden gevuurd op het ter rein genaamd de Vlasakkers nabij de Pira mide, gelegen regts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat duardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, 15 April 1878. De Burgemeester voornopmd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 18 April 1878. Het Nederlandsche volk vernam een paar dagen geleden de officieele tijding van de verloving van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden met H. K. H. Prinses Maria Elisabeth Louise Frederika van Pruissen, oudste dochter van Prins Friedrich Carl van Pruissen en van Prin ses Marie Anna van Anholt. Reeds herhaaldelijk liepen daarover ge ruchten, waarvan wij evenwel wegens hun onzekerheid geen meldingmaakten.Thans nu geen twijfel meer mogelijk is, grijpen wij de gelegenheid aan om onze ingeno menheid uit te spreken met eene gebeurte nis die zeer zeker door het gansche volk met vreugde begroet wordt. Waardige telg uit het veelgeliefde huis van Oranje volgt onze beminde Prins het voorbeeld van zijn grootvader, den vader des vader lands, weldoende en overal steunende waar hij slechts kan, met opoffering dik wijls van eigen belangen, en somwijlen alléén doorzettende waar veler moed zinkt. Van harte wenschen wij den Konink lijken verloofde een reeks van gelukkige jaren toe. Moge onze omgeving steeds ge tuige daarvan zijn. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de onteigeningswet ten behoeve van den spoorweg AmersfoortNijmegen in hare zitting van 11 April aangenomen. Aan de onzekerheid omtrent de richting dier lijn zoowel wat de overbrugging van den Rhijn aangaat als ook met betrekking tot de aansluiting aan den Ned. Centraal- spoorweg alhier is nu een einde gemaakt. Naar wij vernemen zal ten behoeve van het vrije verkeer langs den Soesterstraat- weg, een viaduct worden gebouwd dat de best mij af te werpen. Ik was woedend en sloeg mijn karwats in stukken, op het dier. Ten langen leste ging hij op zijn voorbeenen staan, even vaardig als een clown op zijn handen en dat wel zoo on verwacht en met één ruk, dat ik, o schan de 1 voorover uit den zadel buitelde en op den grond terecht kwam. Hevige pijn in mijn been deed mij kermend blijven lig gen. Daar voelde ik een paardenvoet, die over mijn hoofd streek en mij op den rug rolde. Brutus besnoof mij en scheen te vreden. In eens begon hij uit alle macht met zijn vier beenen zand op te schop pen, zoodat ik weldra half begraven was, toen knielde hij even neer en daarop liep hij driemaal om mij heen, zoekende naar iets. Eindelijk vond hij mijn hoed. Hij pakte dien tusschen de tanden en in volle galop liep hij weg. Daar zat ik nu, moe derziel alleen, midden in het bosch. Op staan kon ik niet, om mijn linkerbeen, dat ik verstuikt had. Ik riep en riep weer, maar geen schepsel hoorde mij. Na een half uur zag ik een stofwolk in de verte, waarin ik Brutus ontdekte naast een pa- verschillende rails overbrugt en toegang verschaft naar een aan de overzijde vai den Centraalspoorweg aanteleggen gopde- renstation. Het personenstation zou eei eiland vormen tusschen den Centraal spoorweg, de lijn AmsterdamNijmegei en de verbindingslijn tusschen de beide lijnen, en bereikt worden langs eene ha ling van af het viaduct. De verschillence uittevoeren werken zullen zeker veel druc- te geven in onze omgeving. De 4e batterij rijdende artillerie, thais te Roermond, zal onder commando v»n den kapitein J. F. Dieiner den 27e dezjr alhier aankomen. Aan deu Heer P. Haitsma Muiier. on langs tot kapitein bij het le regiment veldartillerie bevorderd, is Dordrecht tot standplaats aangewezen. Naar wij verne men vertrekt de benoemde in de laatste dagen dezer maand daarheen. Ingevolge de goedkeuring van Gedepu teerde Staten zal de Heer J, G. Gerritsen de betrekkingen van secretaris en van ge meenteontvanger van de gemeente Leer- sum gelijktijdig waarnemen. Aan „de Stichtsche Tramway ontbreekt nog een tachtigduizend gulden. De in schrijving is, om daarin te voorzien, nog tot 25 dezer opengesteld. Zondag avond is op Hamelsveld, tus schen Barneveld en Amersfoort, brand ontstaan, ten huize van een schoenmaker. Het huis en een groot deel van den inboe del zijn een prooi der vlammen geworden. Niets was tegen brandschade verzekerd. Op de Maandag jl. te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 1149 paarden aan gevoerd. De meeste handel werd door Frunsche enDuitsche kooplieden en voor namelijk in luxepaarden ge dreven. Naar wij vernemen is aan onzen stad genoot den Heer E. J. Jacobs de exploita tie opgedragen van de buffetten tijdens de aanstaande landbouwtentoonstelling te Apeldoorn. De verkiezing van een lid van den ge meenteraad ter vervulling van de vacature ten gevolge van het bedanken van den Heer Mr. F. H. van Persijn zal plaats heb ben op Dinsdag 14 Mei. Door een aantal bewoners van de Groote en Kleine Koppel, van het Spui en omliggende straten is bij rekwest aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid verzocht een brievenbus aan het Groote Spui te doen plaatsen. Het ontwerp voor het monument ter herinnering aan de Unie van Utrecht is, zooals reeds werd gemeld, vervaardigd door den heer F. J. Nieuwenhuis. archi tect, belast met de restauratie der Dom kerk te Utrecht en leeraar aan de Acade mie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam, naar de denkbeelden van prof. Beets, lid der com- nier met twee ponies er voor. In de panier zat een dame, achter op een palfrenier. Prettig om zoo door een dame gevonden te worden 1 Maar mijn pleizier werd nog grooter, toen ik zag dat het Mevrouw Toers was, die haar ponies bestuurde. Brutus kwam naar mij toe, deponeerde mijn hoed op den grond en ging, warm als hij was, rustig staan grazen. «Waarde Mevrouw," riep ik ik kan u niet begroetenik kan onmogelijk opko men." Mijnheer de Lange" riep zij verbaasd, «hoe komt u hier?" Ik begon haar het verhaal te doen van mijn wedervaren, waarop ze met attentie naar Brutus keek en plotseling uitriep «Maar waar hebt u dat dier van daan 1 't Is Brutus, het trompetterspaard 't Was nu mijn beurt om verbaasd te kijken. «Kent u dat paard dan?" «Ikl datpaardl Wel, natuurlijk dacht u soms dat ik in Amsterdam nooit naar het Cirque geweest was?" Wat blieft u?" »Wel ja, hij is de grijze schimmel, missie vau uitvoering. Hoogte en afme tingen voor het monument zijn berekend voor een plaatsing op het bolwerk Lepe lenburg, zeker een van Utrechts schoonste punten. Big de totaalhoogte van 31 meter ziet men van rondom het monument onder de gunstigste verhoudingen, daar het zoowel van het plantsoen en van de Maliebrug als van den Singel overal onder een hoek van nagenoeg 27° gezien wordt en dus het geheele gezichtsveld van het oog inneemt zonder dit te overschrijden. Een achtkant van ruim 22 meter mid dellijn verheft zich naar de beschrijving, die het U. D. van het ontwerp geeft, met 3 monumentale treden als zichtbare teras- vormige fundeering, uit den bodem en is bestemd het monument op te nemen. De treden en bovenbedekking hiervan zijn van grijsgrauw graniet gedacht. Op de 8 hoeken, tusschen deze in, zijn paaltjes ge plaatst, die, door kettingen verbonden, den toegang afsluiten, behalve aan de zijde van den ingang, aan welke zijde tevens tusschentreden gelegd zijn, om het eerste terras te kunnen bestijgen. Op dit acht kant verheft zich de voet van het monu ment, evenzeer een achtkant, van ruim 13 meters middellijn, van boven schuin afgedekt en overgaande in een vierkant van 4 meter quadraat. Op de 4 schuine bovenvlakken zijn 4 leeuwen in dreigende houding geplaatst, die, door kettingen, die zij in den bek houden, vereenigd, nog een zinnebeeldige afsluiting van het mo nument geven. De hoogte van dit acht kant met terras is 31/2 meter. Op 7 van de 8e zijvlakken van dezen onderbouw zijn de namen der deelnemende provinciën ge grift, terwijl de 8. zijde, die tevens den ingang bevat, de namen Oranje-Nassau voert, terwijl de leeuw, hierboven ge plaatst, bet wapenschild van Nassau vast klemt. Het vierkant, waarin deze acht hoek overgaat, loopt eenigszins pyrami- daal toe en heeft een hoogte van 3.35 M. De 4 zijvlakken bieden voldoende ruimte aan tot het aanbrengen van opschriften op de Unie betrekking hebbende, en de zijde naar den ingang tot opname van een ruedaljon-portret van den ontwerper der Unie, Jan van Nassau. Een sierlijke lijst met palmet bekroning sluit dit deel af. Zoowel dit vierkant als het ondergelegen achtkant zijn van Rood gepolijst Zweedsch graniet gedacht, met versierde lijstwerken van brons, terwijl ook het medaljon, de leeuwen en de kettingen van brons ge dacht zijn. Op dit vierkant, dus op een hoogte van bijna 7 meter uit den grond, verheft zich de kolom, die met inbegrip van voet en kapiteel een hoogte van 16,70 meter heeft en uiteen fijnen zandsteeu (Oberkirchner) gedacht is. De middellijn der zuil is 1,65 m., de 7 aanliggende kolommen hebben een middellijn van 0,36 m. en zijn vier maal door banden met de middelschacht verbonden. Ieder dezer kolommen draagt aan den voet haar wapenschild met het wapen der betreffende provincie. Deze waarop de trompetter van de Arabieren komt binnen rijden in de pantomine. De man wordt door vijanden overvallen en van 't paard geschoten. Brutus begraaft hem dan, om den vijand in den waan te helpen dat hij dood is en neemt den muts mee, dien hij naar de marketenster brengt. Die komt dan aangereden en helpt den arabier uit het zand op haar wagentje, waarna zij wegrijden, terwijl Brutus, om zijn vreugde te toonen, over de redding van zijn meester, de beide voorbeenen achter op het wagentje zet en zoo eenige malen het Cirque rond wandelt. Er was me nu een licht opgegaan over de handelwijze van het beest, over zijn attente oogen en over den verwijtenden blik, dien hij mij gaf, toen ik niet dument omverrolde bij het eersta schot. Wij maakten ons vroolijk over het voorval, maar mijn beenl Goede raad was duur. Emma stelde voor dat ik moest zien in haar panier te komen; den pal frenier werd gelast zoo gauw hij kon den docter bij mij aan huis te bezorgen en wapenschilden vormen tezamen een krans om den voet der zuil, zijn door testoenen van ineengevlochten lauwertakken ver bonden en eveneens van brons ontworpen. Een zeer rjjk kapiteel, dat van de 7 ko lommen in éen overgaat en een boven breedte van 3,65 m. verkrijgt, sluit de kolom. Uit het midden van dit kapiteel verrijst dan nog een voetstuk, hoog 2.30 M., waar op het beeld der Vrijheid geplaatst is, dat ongeveer 4.60 M. hoog is en evenzeer van brons is gedacht. De kolom is inwendig hol en bevat een wenteltrap, waardoor men tot op de hoogte van het kapiteel, dus 23,5 Meter hoog, het monument kan beklimmen. De uitgaande breedte van het kapiteel vormt boven een omgang, die door een luchtig bronzen hekwerk omge ven wordt en vanwaar men een heerlijk uitzicht over Utrechts wandeldreven ge nieten kan. Vad Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 12 leden; afwezig de Heeren van Rosenthal en Scheltus met kennisgeving en verder de Heer Herschel. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het ontwerp-besluit tot wijziging van het kohier van den hoofde- lijken omslag over 1878 overeenkomstig de uitspraak van H.H. Gedeputeerde Sta ten, tengevolge waarvan de aanslag van den heer J. van Asperen, op een aanvul- lings-kohier nader te regelen, van het oorspronkelijk kohier wordt afgevoerd, terwijl die van G. J. baron van Harden- broek van Ammerstol met f 26,40 wordt verminderd, en alzoo het eindcijfer van het kohier wordt gesteld op 138218,75. Voorstel van den Burgemeester tot het verleenen van een crediet van f70 voor de aanschaffing van brandhorens in ver vanging van de klep der nachtwakers. Aangenomen met algemeene stemmen. Kohier van de hondenbelasting over 1878. Tot een bedrag van f 766 vast gesteld als voren. Twee voordrachten tot het verrichten van een aantal af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting over 1877 wor den met eenparige stemmen goedgekeurd. Voordracht van regenten van het bur gerweeshuis tot af- en overschrijving op de begrooting hunner administratie over 1877. Als voren. Voorstel van Burg. en Weth. tot her ziening van het reglement voor het bur gerweeshuis. Daartoe wordt met alge meene stemmen besloten, met bepaling dat in de eerstvolgende vergadering eene raadscommissie van drie leden worde be noemd, voor het maken van een ontwerp in overleg met eene commissie uit regen ten van het gesticht. De heer Celosse wordt benoemd tot lid der commissie van wetgeving. dan zou ze mij naar huis rijden. Met groote moeite kwam ik in de panier. Emma greep de teugels en toen we zou den wegrijden, verhief Brutus zich plot seling in de hoogte en zette de voortee nen op het palfreniers bankje. Mevrouw Toers gilde van angst, liet de teugels glippenen ja,'t is niet anders, ze viel in mijn armen in onmacht. Ik moest haar toch weer bijbrengen en gehruikte daar voor haar eigen naam en voegde daarbij eenige woorden, die ze verstond, hoewel ik meende dat ze nog flauw was. Ik kon toen niet anders doen dan haar stevig aan mijn hart te drukken en probeerde om die bleeke wangen rood te kussen. Zij scheen daarin geen kwaad te vinden, Brutus gaf van uit het palfreniers bankje zijn zegen en zes weken later reden we weer samen denzelfden weg op; maar toen voerde ik haar als mijn vrouw meê. Brutus wordt steeds door ons in eere gehouden, want ik zou nooit mijn lief vrouwtje gekregen hebben, zonder de bemoeiingen van het trompetterspaard. (Naar het Fransch.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2