WERKMEID SPAARBANK. Mr. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C Leinweber, Secretaris. BURGERLIJKE STAND. Gevonden op de straat te Amers foort. ADVERTENTIE N. ^TUTT" TJ1\T vinden vertrouw- Zi.LijIA.i_JlN baren raad in het beroemde werk: Dr. Airy's Natuur geneeswijze, prijs één Gulden, bij alle Boekhandelaars te ontbieden, of rechtstreeks bij Richter's Boekhan del, tegen franco toezending van Postzegels a 5 Cents, die ook vooraf op franco aanvrage een uitreksel daarvan franco en gratis verzend door het geheele Rij k en naar de 0 verzeesche Bezittingen. Dit voortreffelijk werk moest in geen huisgezin ontbreken. Herbenoemd worden tot gem.-heel meesters de heeren L. Siddré en H. H. E. Morren, de laatste tevens tot vroedmees- ter en tot geneeskundige voor de huizen van ontucht. Iu de schutterij-commissie worden be noemd de heeren Croockewit en van Sasse van Ysselt tot leden, de heeren van Wal- chren en Methorst tot plaatsvervangende leden. De half jaarlijksche raads-afdeelingen worden bij loting aldus samengesteldle. afd. de heeren van Sasse v. Ysselt (Weth.), Herschel, Lagerweij, Nedermeijer van Ro senthal, van den Santheuvel, Scheltus, Visser en bet eerlang te verkiezen raads lid; 2e afd. de heeren Croockewit (Weth.), van Beek, van Burgsteeden, Celosse, Drijf hout van Hooff, Methorst en van Wal- chren. Ingekomen zijn: Proces-verbaal van kasopnamedd. 10 April. Ter Secretarie. Verslag van den toestand der gemeente, met de verslagen der schoolcommissien en onderscheidene instellingen over 1877. Drukken en fonddeelen. Verzoek van den heer W. van Zalingen om afstand van ongeveer 10 o meters grond nabij het door hem gekocht perceel, gelegen aan de Varkensmarkt, hoek Sin gel. Op voorstel van den Voorzitter wordt z. h. o. besloten tot behandeling in eene volgende vergadering, met de noo- dige voorstellen van B. en W. ook om trent het onttrekken van bedoeld terrein aan den publieken dienst. Goedkeuring van Gedep. Staten op de dading aangegaan niet de Holl. ijz. Spoor wegmaatschappij, die de beuoodigde gel den zal storten voor de werken buiten de kleine Koppel, door de gemeente uitte- voeren, Voorinformatie. De voorzitter geeft te kennen dat het College van dagelijksch bestuur Wenscht te voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van een der Secretarie-ambte naren, én voorloopig bet tractement zal stellen op f500, alzoo nog niet beschik kende over de voor eenige jaren bij raads besluit geregelde jaarwedde van f600. Als voren. Op voorstel van de voorzitter wordt z. h. o. besloten aan Burg. en Weth. op te dragen een onderzoek omtrent den oor sprong der heffing van het vuur-, haven en tongeld intestellen en deswege advies uittebrengen. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 22 April e.k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op DINSDAGden 23. APRIL, aanst. 's namiddags van halftwee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W.A, Croocke wit. M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Geboren: 12 April. Agneta Aiito- nia, d. van Roeland de Haas en Agneta Antonia Schimmel. Aardina, d. van Adolph van den Hooff en Heudrika Kla ver. 14. Willebrordus, z. vau Hendrik van Koelen en Grietje Kuiks. 15. An- tonius Johannes, z. van Antonie van Ge- mert en Jantje Brouwer. Johanna Everdina, a, van Johannes Herinanus van den Broek en Heintje Rinj*. - 16. Jacoba, d. van Wouter van Kampen en Diderika Boshuizen. Antonia Hendrika, d. van Willem van Manen en Elisabeth Jacoba Cruijff. Ondertrouwd: h2 April. Leen- dert Reeser en Diderika 'Hermina Zwier. Hendricus Wilfridus Adrianus Hoh- mann en Alijda Elisabeth Hamers. 18. Hendrikus Antonius van Bekkum en Cor nelia Bartha Emilia van der Maath. Hendrik Voortraan en Elisabeth Alida van der Laak. Antonie Sleeking en Jo hanna Peterse. Jan de Valk en Leentje Lentink. Gehuwd: 17 April. Fredericus Wis- selink en Fijtje Kleijer. Overleden: 11 April. Anna Ca- tharina Bekker, 71 jr. wed. van Georg Philip Ittman.12. Cornelis Berg, 11 m. 13. Cornelia van Leijenhorst, 68 jr. echtg. van Bart Rjjnders. 14. Johanna Sikking, 86 jr. wed. van Arend Mulder. - Johannes van Wandelen, 12 m. Jaco bus van Wageningen, 68 jr. echtg. van Everarda Kraan. Lainbertus Zwier, 20 jr. ongeh. 1 Zilveren sigarentangetje en 1 houten kachet waarop de letters H. W. H. en een figuur. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van policie alhier. GEMENGDE BERICHTEM. Een eigenaardig avontuur overkwam onlangs, naar men in een Spaansch blad leest, een hoedenmaker te Barcelona. Op zekeren dag kwam een zeer elegant ge kleed jongmensch zijnen winkel in en be stelde vijf hoeden van een bijzonderen vorm. Eenige dagen later kwam hij die afhalen, betaalde en vertrok. Voor de aar digheid bad intusschen de man zelf een zesden dergelijken hoed vervaurdigd en toen hij die eenigen tijd te vergeefs te koop gesteld had, besloot hij, hem zelf te dragen. Nauwelijks was hij er echter me de op het Pius-plein gekomen, of hij werd daar en voorts op andere plaatsen achter eenvolgens door drie jongelieden aange klampt, die hem, zonder een woord te spreken, ieder een horloge ter hand stel den en zich onmiddellijk verwijderden zonder dat hij tijd had om zijnerzijds iets te zeggen. De hoedenmaker had blijk baar eene bende zakkenrollers aan een herkenningsteeken geholpen- Het spiritisme bevat ondoorgrondelijke geheimen, waarin wij als profanen niet zullen trachten door te dringen. Voorde verschijnselen mogen wij echter niet blind zijn, en daarom willen wij ook de volgende waarneming, onlangs in spiritistischen kring gedaan, niet verzwijgen. In de tafel had een geest zich gevestigd. Dat was onmiskenbaar, maar welke geest? Men kende hem niet. Plotseling nam een der spiritisten eene sterke vischlucht waar het moest de geest zijn van een kustbewoner, die gewoon is met visch om te gaan. Men had nu maar te vragen. Scheveningen ter Heyde? Katwijk? Noordwijk? Egmond? Zantvoort? Op alle vragen een ontkennend antwoord. Eindelijk echter, door vragen en nogmaals vragen, bleek het de geest te zijn van een vriend van een der aanwezigen, die op zee voer en waarschijnlijk kort voor zijn ver schijning zich met visschen had bezig ge houden. Het verschijnsel is van veel belangvoor de spiritistische wetenschap, omdat er uit blijkt, dat zoo men de geesten al niet kan zien, men ze toch kan ruiken. (Arnh. Ct.) Is het bezichtigen van eene wereldstad als Parijs op zich zelf reeds een element tot ontwikkeling, dubbel aanbevelings waardig is een bezoek van werklieden aan Parijs tijdens de aanstaande Internatio nale Tentoonstelling. Door aanschouwing van hetgeen elders gefabriceerd wordt, van hetgeen daar de aandacht trekt door sierlijke bewerking, doelmatigheid ot lagen prijs, wordt als van zelf het bewustzijn verkregen, dat de Nederlandsche werkman nog veel kan leeren, maar noch in ervarenheid, noch in ijver behoeft achter te staan bij zijne bui- tenlandsche broeders. Als hij maar in de gelegenheid gesteld wordt iets te zien, dat beter is dan hij zelf gewoon is te zien en te maken, dan kan en wil hij, zoo goed als de beste zijn werk ver beteren. Jammer dat een bezoek aan Parijs zoo veel geld kost I Is dit het hoofdbezwaar, dan kunnen wij eene (voorloopig) goede tijding raede- deelen. De HollandscheSpoorwegmaatschappij heeft voorgesteld volkstreinbiljetten naar Parijs uit te geven tegen zoo lagen prijs, dat het geldelijk bezwaar grootendeels zal vervallen. Voor ongeveer zeven gulden zal men, indien het voorstel door de andere maat schappijen wordt aangenomen, naar Parijs en terug kunnen reizen. De kaarten zul len zoolang gangbaar zijn, "dat de werk lieden gedurende eenige dagen in Parijs kunnen vertoeven. N. v. d. D. Dr. Merz, te Oosthuizen, maakt in het Nieuws van den Dag het volgende bekend, dat als waarschuwing tegen kwakzalverij en kan dienen: Onder de attesten van genezen lijders door dr. Moessinger's heilmiddel tegen rheumatisch lijden, vond ik in een dei- dagbladen een, geteekend >J. Prins Jr." te Purmerend. Toevallig dien heer, rijksontvanger, ontmoetende, was mijn eerste vraag om opheldering. Ziedaar wat ZEd. mij ver klaarde Aan rhumatische pijnen iu een zijner armen lijdende, had hij op aanraden het middel van Moessinger ontboden. Hierop had hij tegen betaling van acht gulden een fleschje met smeersel ontvangen. On der het gebruik meende bij aanvankelijk eenige verbetering te bespeuren; de ge ringe inhoud dien het bevatte maakte spoedig het schrijven om een dubbele'do- sis noodzakelijk. Het gebruik echter dezer laatste bezending a f 16 bleef zonder eenig gunstig gevolg, zoodat de heer Prins mij verklaarde dat er van genezing door het Moessinger middel, bij hem althans, geen sprake kon zijn. »De ondergeteekende verkreeg tevens de machtiging deze verklaring iu de dag bladen openbaar te makenhet oordeel omtrent de geloofwaardigheid van de dui zend attesten, waarop dr. Moessinger en consorten zich benoemen, aan eiken lezer overlatende." Omtrent het gebeurde spoorwegonge luk deelt men het volgende mede d Trein no. 10, komende van den Hel der, is tusschen Velsen en Zandpoort met een zandtrein, die zich in noordelijke rich ting bewoog, in botsing gekomen op on geveer 20 meter voorbij de plaats, waar de lijnen in elkander loopen. Naar men ver neemt, was de machinist van den zand trein, meeuende, dat de personentrein reeds gepasseerd was, te vroeg van de zan derij nabij Driehuis vertrokken en was het hem, toen hij, op het vereenigings- punt aangekomen, den trein van den Hel der voor zich zag, onmogelijk, den van eene helling komenden geladen zandtrein achteruit te brengen, De remmer iu den observatiepost van den zandtrein sprong tot zijn groot ge luk, nadat hij zijn rem had vastgezet, van den wagen op den weg en ontsnapte daardoor aan een gewissen dood, want de wagen, waarop hij zich bevond, is geheel verbrijzeld. In het geheel zijn 5 zandwa- gens geheel of gedeeltelijk vernield. Ook de twee locomotieven, de Afrika van den personentrein en de Orion van den zand trein, hebben schade geleden. De buffer van de Orion is in den stoomcylinder van de Afrika gedrongen en heeft een stuk daarvan afgescheurd. De rijtuigen van den personentrein hebben weinig geleden. Wat de op de beide treinen aanwezige menscben betreft, deze zijn er betrekkelijk gelukkig afgekomen. Een vijftal of zestal passagiers hebben lichte kwetsuren beko men. Door den Burgemeester van Velsen werd onmiddellijk een geneeskundige en de benoodigde politie toegezonden, om ter plaatse hulp te verleeneu. De commu nicatie op den weg wordt door overstap pen op de plaats des onheils onderhouden," Men heelt waarlijk weer op een spoor trein geschoten. Het geschiedde tusschen Utrechten Maartensdijk; eene ruit van een tweede-klasse waggon werd verbrij- zeldi maar niemand werd getroffen. In het concept-reglement van de bui- tensocieteit te Zwolle leest men: Leden, die de contributie niet op zittingdagen van het bestuur betalen of doen betalen, worden niet alleen uit de sociëteit geban nen, maar zelfs opgehangen. De vorige week heeft de politie te Frank fort een wagen, hoog opgeladen met kis ten, die op weg was naar een kwakzalver, in beslag genomen. Men stelle zich de verbazing voor van het publiek, toen bleek dat die geheele lading alleen bestond uit pillen! De Gemeenteraad van Kampen heeft strafverordering vastgesteld tegen het ge bruiken of in bezit hebben van catapulten, erwtenblazers en dergelijke werp- blaas- en schietwerktuigen. Dezer dagen zijn te Watergraafsmeer tweelingen, ongeveer 2 maanden oud, na het gebruik van gecondenseerde melk plotseling overleden. De lijkjes zijn ten onderzoek door deskundigen naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. Een in Londen wonend Oostenrijker, Kunstadter genaamd, heeft een Stuurtoe- stel uitgevonden, waardoor het mogelijk is het grootste schip in 60 a 70 seconden geheel te wenden, zoodat het een tegen overgestelde richting heeft. Bijeen dezer dagen op de Theems genomen proef is de practische toepassing uitmuntend ge slaagd. De toestel zal nu aangebracht wor- O O den aan de twee groote oorlogschepen die de Engelsche regeering op de wet van Thorcroit heeft staan en dezer dagen te water gaan. Te Oldenzaal bestaat eene fabriek van kunstboter. Als een bewijs van den be langrijken omzet dezer fabriek wordt ge meld, dat de fabrikant in deze week de enorme massa van 30,000 kilo Ameri- kaansch rundervet heeft ontvangen. Ook groote hoeveelheden melk worden in de fabriek verbruikt. Een der grootste kolenmijnen bij Dux in Bohemen staat in brand; op twaalf verschillende plaatsen woedt de brand met groote hevigheid. Men begroot het ver lies reeds op 70.000 ton steenkolen en aan blusschen valt niet meer te denken. Eenige Fransche schilders, die voor de wereldtentoonstelling groote schilderijen hadden vervaardigd, met voorstellingen van episodes uit den Fransch-Duitschen oorlog, zijn zeer teleurgesteld. Zij ontvin gen bericht dat die niet werden aangeno men. Dit is een beleefdheid jegens den Keizer van Duitschland, die aan de Duit- sche kunstenaars had doen weten, dat zij alleen dan aan de expositie mochten deel nemen, wanneer zij elke toespeling op den jongsten oorlog zorgvuldig vermeden. Tegen 1 Mei of Juni a.s., biedt zich aan voor een fatsoenlijke jonge dochter van de P. G. Getuigschriften staan ten dienste. Adres franco onder Lett. P. bij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER alhier.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3