PIANO. 1839" f300,000 ZW0LSCHE STEEKEN Oostenrijksche Staatsloten, CERTIFICATEN Gevonden op de straat te Amersfoort. ADVERTENTIE N. 1/10 f 24, 1/20 f 12, PREMIEJSBA1NK, Amsterdam, Gebouw Nederland, Warmoesstraat 76—78, als ook bij de Heer P. J. ISAaCSON, Havik te Amersfoort, bij welke laatst genoemde tevens gelegenheid is, gra tis, tot het nazien van alle BuHen- jlandsche Premiën loten. Bij het hoofdcomité voor do Noordpool expeditie zijn van den heer A. de Bruijne, commandant van de Willem Barendsz" ttvee brieven uit Bergen ontvangen, loo- pende tot 17 Mei. Hij meldt daarin dat van de rustige dagen flink partij is getrok ken om de laatste hand aan de inrichting te leggen; op het stoomschip Voringen" en op de werf te Bergen werden de inrich tingen voor zeedieploodingeu en dreggin gen bezichtigd, het tuig-werd vereenvou digd, een klein lek, bij 't aanbrengen der uitloozingpijp van de galerij ontstaan, hersteld, en de stuurlast in voldoenden staat gebracht. Verder brengt de heer De Bruijne hulde aan onzen consul te Bergen, den heer J. Kramer en de bereidvaardig heid van het Zweedsche gouvernement, den superintendant der loodsen, den heer H. Laus c. a. De gezondheid der bemanning", zegt hij ten slotte, »is uitmuntendde onder linge overeenstemming laat niets te wen- schen over, zoowel voor als achter heerscht de beste geest; in alle opzichten meen ik, dat een zeer gelukkige keuze van perso nen is gedaan, en ik twijfel ook niet, of de fortuin, die ons totnutoe steeds gediend heeft, zal ons verder niet in den steek laten. Morgen, Zaterdag 18 Mei, te 10 uur, hoop ik Bergen te verlaten, na de kompassen te hebben geverifieerd; de tijdmeters hebben zich uitmuntend ge houden. De onkosten met de loodsgelden hier gevallen, bedragen f 300. Indien alles goed gaat, ontvangt u dus geen tijdingen meer van ons, dan bij de terugkomst. Wij nemen dus bij dezen van u afscheid." Zooals bekend is, had de gemeenteraad van Schaijk bij besluit, in twee openbare vergaderingen genomen, den burgemees ter dier gemeente het vertrouwen ontzegd en hem als ambtenaar van den burgerlij ken stand heeft ontslagen. De besluiten, waarbij dit is geschied, luiden aldus De Raad der gemeente Schaijk, In zijne openbare vergadering van den 3den Mei 1878, Overwegende, dat de burgemeester zich in de Raadsvergaderingen als voorzitter bij herhaling heeft schuldig gemaakt aan bedriegelijke leugentaal, zelfs aan voor bedachte terughouding van stukken, aan den Raad gericht, en zich in zijne quali- teit ongepaste handelingen heeft veroor loofd, Besluit met algemeene stemmenaan den burgemeester voortaan zijn vertrou wen niet meer te kunnen schenkeji. Dit besluit zal worden gezonden aan Gedeputeerde Staten van Noordbrabant en aan Z. E. den Minister van binnen- landsche zaken ter kennisgeving. De Raad voornoemd, enz. De Raad der gemeente Schaijk, In zijne openbare vergadering van den 3den Mei 1878, Overwegende, dat blijkens heden geno men besluit den burgemeester het ver trouwen door den Raad is ontzegd Overwegende, dat hij is ambtenaar van den Burgerlijken Stand, besluit: Hem als zoodanig te ontslaan. De Raad voornoemd enz. GEMENGDE BERICHTEN, Uit bet Bestedelingenhuis te Amster dam ontvluchte dezer dagen een man die aan verstandsverbijstering lijdt. Drie ver pleegden van het gesticht werden den vluchteling achterna gezonden, met de op dracht hem terug te brengen. De keuze dezer lieden nu was niet gelukkig: een hunner was kreupel een ander had slechts over eenen arm te beschikken, de derde was van zeer gebrekkigen lichaamsbouw en de vluchteling was een krachtig man. Op den Amstel hadden zij eindelijk met veel inspanning den ontsnapte bereikt en weten te vatten, toen deze in een aanval van woede zijn wachters van zich afschud de, hen over elkaar over de straat deed rol len en opnieuw ontvluchtte. De politie verrichtte toenjhet werk dat de gebrekki gen niet hadden kunnen volbrengen, wist hem met veel inspanning meester te worden en bracht hem naar het Gast huis. De kolonel Z. te Brussel was op een diner bij mevrouw W. genoodigd. Op het oogenblik dat hij uit wilde gaan, kreeg hij hevige kiespijn. Hij schreef een brief om zich te verontschuldigen en zeide tot zijn bediende: «Bezorg dezen brief aan me vrouw W. en breng mijn diner." (De kolonel kreeg gewoonlijk eten van een res taurant). Trullemans ging, bracht de boodschap over, maar bleef wachten. Me vrouw W. vroeg waarom bij wachtte en Trullemans antwoordde: De kolonel zeide mij dat ik zijn diner moest meebren gen." Mevrouw W. begreep het quibroquo en gaf den bediende een diner mede en een halve flesch champagne bij het dessert. De kolonel was natuurlijk verbaasd over de keurige gerechten, die hij van den res taurateur niet gewoon was, en toen de champagne kwam, vroeg hij wat dat be- teekende. Trullemans vertelde hem wat hij gedaan. De kolonel was wanhopig en zond Trullemans met 10 frs. naar een bloemist om een ruiker te koopeu en dien aan mevr. W. te brengen. Een uur later komt Trullemans terug met 10 frs. die hij op de tafel legde. De kolonel vroeg wat dat nu weer beduidde. «Mevrouw W. heeft den ruiker betaald", antwoordde de onnoozele boodschaplooper. Het bleek nu dat mevr. W. een fooi van 5 frs. had gege ven en Trullemans had daarop gean twoord De ruiker kost geen 5, maar 10 frs." Men zegt dat de kolouel van ergeuis drie dagen ziek was. Lekkere, geurige rooktabak; Zelfs zeer ordinairie tabak verbetert uiter mate tijdeus het gebruik en verspreidt onder het rooken een welriekenden, aau- genamen geur, indien fijn gewreven ge droogde vijgebladeren daaronder worden vermengd. Men plukt gedurende den zo mer eenige bladeren van den gewonen vij geboom (Ficus Carica), legt die op zolder te drogen; als ze ter deeg droogjzijn, be waar men ze in een opgehangen zak. Op een ons tabak is ééu fijn gewreven vijge blad voldoende. Sempervirens De «Evenement" deelt eenige bijzon derheden mede omtrent een talrijke bende zakkenrollers, welke te Londen haar hoofd kwartier heeft en welker leden, meest reeds herhaalde malen veroordeeld bij beurten in de verschillende landen van Europa strooptochten ondernemen. Ook te Parijs waren eenigen hunner reeds ge vat; een zestal echter, voor eenigen tijd aldaar aangekomen, hadden zich nog aan de dienaren der gerechtigheid weten te onttrekken. Zondag 11. brachten zij hun eerste bezoek aan de tentoonstelling met een jonge vrouwdie reeds twee jaren prachtige kamers in de Cbaussée d'Antin bewoont en in de Parijsche «beau monde" bekend wa3 onder den naam van Emma Parker. Deze schoone dame heeft zelfs verleden winter een reeks van feesten ge geven, welke door tal van bekende perso nen uit de financiëele en artistieke wereld werden bijgewoond. Zij placht in den re gel uit te gaan met een livreibediende, zekeren Jackson, doch ditmaal had deze de livrei uitgetogen en zich als heer bij het gezelschap gevoegd. Dit wekte de aan dacht van een politie-agent, die de vreem delingen in het oog hield en volgde naar een sierlijke villa in de Avenue d'Eylau, waar dienzelfden avond de politie huiszoe king deed. Men had niet misgetast en de leden van het gezelschap werden in hech tenis genomen. Een hunner, zekere For- ster, verklaarde toen, dat hij nog een tien tal makkers wachtte om een grooten slag te slaan in de juweelen-galerij der tentoon stelling. Zijn bende, zeide hij, hield zich met kleine diefstallen niet op en ging tot geen operatie over, welke niet voor het minst een honderd duizend fr. opbracht. Deze heeren zijn thans in de gevangenis van Mazas; de schoone Emma Parker is te Lazare opgesloten. Verkeer op den Metropolitan-Railway. In het laatste verslag van den Metropo litan-Railway in London wordt medege deeld, dat op dien spoorweg in het jaar 1877 tusscheu 65 en (37 millioen passa giers werden vervoerd tegen een gemid delden vrachtprijs van 2. pence per persoon. Het aantal der in een etmaal op de hoofd lijn rijdende treinen bedroeg 442 en dat der zijlijnen 26S of tezamen 1010 trei nen. Op de hoofdlijn wordt de eerste loco motief des morgens ten 5'/4 uur inwer king gesteld en komt de laatste locomotief ten l!/4 uur des nachts in deremise; op de zijlijnen daarentegen zijn de locomotieven onafgebroken bijna 24 uren dagelijks in functie. Wat er gedaan wordt om de vei ligheid der treinen te bevorderen blijkt uit de volgende mededeel in gen. Dagelijks worden in 24 uren 46,826 kloksignalen en even zoovele treinsignalen gegeven. Het aantal bewegingen van andere signa len beloopt dagelijks niet minder dan 66,958. Hieruit volgt, dat alleen door het fblock and interlocking"-systeem dagelijks 160,000 bewegingen met de hand moeten worden uitgevoerd. Het nalaten of dé verkeerde uitvoering van één dezer bewe gingen zal echter steeds in meerdere of mindere mate gevaar voor een trein doen ontstaan. De Parijsche tentoonstelling levert nu en dan stof tot vrolijke tafereelen. Een braaf Parijsch burger, die het ideaal van eiken Parijschen winkelier had bereikt, en eigenaar was geworden van een bui tentje te Asnières, wilde zijn nieuw zo merverblijf meubileeren. Waar zou hij rijker keus hebben dan op de tentoonstel ling Met een welgevulde beors begaf hij zich naar den bazaar in 't groot. Hij vond er alles wat van ziju gading was, en kocht bamboezen stoelen, staande parasols, rie ten tuinhuis, in één woord alles wat de buitenman noodig heeft om den zomer aangenaam door te brengen, tot een bad- costuum incluis. Zoodra hij ergens wat gekocht had, zeide hijzet die apart. Eindelijk was hij met alles gereed, en-nu gelukte het hem in de avenue Rapp successievelijk zes ledi ge fiacres magtig te worden, iets wat op die ülaats waarlijk geen kleinigheid is. Nu aan het opladen, en met een glinste rend gelaat kwam hij deu verkoopers aan kondigen, dat hij de gekochte zaken kwam halen, «In December," luidde het bedaarde antwoord. «Vóór dien tijd mogen wij niets afleveren!" Arme buitenman, en badeostuum, en tuin ameublement in een sneeuwtijd Een Hongaarschejonge dame heefteen nieuwe wijze van huwelijksofferten uitge vonden. Achter op een IC guldensuoot schreef zij: Adres: Anna Argast, Alli- ance-strasse No. 28, Theresiënstad Pest; bezit 8000 fl. Wenscht te huwen." ïLe Printemps", het bekende magazijn te Parijs, dat zooveel kosten maakt voor uitbreiding van debietheeft thans als reclame een in verguld linnen bandje ver vat plan der tentoonstelling aan zijne clientèle aangeboden, waarin men, be halve dat plan in kleurendruk, een klei nen geïllustreerdeu gids vindt voor Parijs. Daarbij is natuurlijk niet vergeten, hoe men het gebouw van «Le Printemps" kan vinden en wat daarin verkrijgbaar is. Na de tèlephoon de phonograaf, na de phonograaf de microphoon. Dit laatste werktuigje van Hughes vervult voor het oor dezelfde rol als de microscoop voor het oog en men kan met behulp daarvan op grooten afstand een vlieg hooren loopeu. De «Lancet" zegt, dat het voor medische doeleinden geen betere resultaten geeft dan de stethoscoop. De politie heeft in deD Haag een grappenmaker gearresteerd, die de japon nen der dames, welke de winkeluitstallin- geu stonden te bekijken, aan elkander speldde en daardoor vaak tot. de potsier lijkste tooneelen aanleiding gaf. Een jon ge dame, die ook de dupe werd van de an nexatie-manie van delinquent, een welge kleed heer, scheurde haar kleedje als 't wa re aan flarden. Marktbericht. Tarwe f 10.50 a f12.Boekw. f6.75 a f 7.75. Rogge f7.25 Èt f7.60. Aardad- pelen f2.40 a f2.50 per Hectoliter. Hoen dereieren f 3.50 a f 4,— de 100 stuks; Boter f 1.20 a f 1.40 per kilo. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provinci alen Inspecteur van 's rijks directe belas tingen euz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 9 van de PEttSONELE BELASTING over het vierde kwartaal van hetdienstjaar 1877/78 aan den Ontvanger van 's rijks directe be lastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 31. Mei 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, doet te weten, dat de brandweer voor zooveel betreft de Spuit No. 5, krachtens art. 193 van het algemeen politiereglemeut dezer gemeente, op Maandagden 3. Juni aan staande, 's avonds half tienaan de berg plaats dier Spuit moet opkomen, om zich in hare behandeling te oefenen. Amersfoort, den 31. Mei 1878 De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. 1 pakje met verschillende mans- en vrouwenkleedingstukken, 1 sleutel en 1 portemonnaie waarin eenig geld. Rechthebbenden vervoegen zich ten bureele van policie alhier. Voorspoedig bevallen van een ZOÖNC. G. VAN DEN WALL BAKE geb. Kraijenhoff van de Leur. Amersfoort, 29 Mei 1878. Voorspoedig bevallen van een DOCHTER H. M. BAX, echtgenoot van G. J. DE JONGH. Kapitein-Ingenieur. Amersfoort, 30 Mei 1878. De Heer en Mevrovw SLUITER te Heerenveen betuigen oprechten dank voor de belangstelling, betoond bij de geboorte hunner DOCHTER. uit de firma J. KEIZER REESER. L. REESER firma Zwier eenig depót te Amersfoort. Wegens vertrek te Koop een PIANO ERARD. Te bevragen bij den Fleer J. B. LIESEM. die bepaald dit jaar met een prijs van /'500 tot moeten uitloten, zijn zoowel in Ori- gineele Vijfde alsook in "benevens/0,21 Zegelkosten, tegen inzending vau Postwissel, verkrijgbaar bij de C4KL URU€K,

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3