BURGERLIJKE STAND. SPAARBANK. eenige jonge dames uit Apeldoorn den be zoekers de verschillende artikelen zullen aanbieden. Het park doorgaande, bereikt men weldra de Kon. Hoogere Burger school, in welker lokalen de algemeene vergaderingen en die der sectiën zullen gehouden worden. Hier naast staat bet lokaal der gymna stiek, dat gevuld is met producten der zuivelbereiding en preparaten daartoe be- noodigd, terwijl bier ook artikelen tot opluistering ingezonden en die niet in de open tenten kunnen geplaatst worden gerangschikt zijn. Onder deze laatsten merken wij vooral op een Herbarium uit de flora van Nederland bijeenverzameld door den heer H. J. Kok Ankersmit alhier, dat eenig in zijn soort kan genoemd worden. Verder gaande komt men aan het ter rein der werktuigen tot zuivelbereiding, waar drie groote loodsen zijn opgeslagen in de middenste waarvan zich een volle dige inrichting tot verbeterde zuivelberei- van den heer Eduard Ahlboru te Hildes- heim in Hannover bevindtbenevens tal van karnen door verschillende firma's ingezonden. In de tent aan de rechterzijde zijn uit stallingen van boterkneders, melkkoelers, kaaspersen,) kaaslepels, melkvleuten en emmers en verdere werktuigen *tot de zuivelbereiding benoodigd, tot welke ver zameling de firma's Eduard Ahlborn, G. A. G. Radtke uit Hamburg, Otto Otter- stedt uit Munster; L. Nagel uit Arnhem en Bruno Tideman alhier het hunne bij droegen. De tent is aan den linkefkant geheel gevuld met voorwerpen ter opluis tering ingezonden. Hier vind men verza melingen van de heeren Boeke en Huide koper uit GroningenBecker's Sons uit Rotterdam; Bruno Tideman uit Apel doorn; Van Oppen uit Arnhem en Stahl en Haalmeijer uit Amsterdam terwijl op het terrein van de tenten zijn opgesteld putringen van cemeutsteen van de firma Macaonald, ventilators van de heeren Osti en Ciete Utrecht, rieten tuinmeubelen van de firma Van Munster te 'sHage, benevens een collectie coniferen van de heeren Van Lunteren en Zn. te Utrecht. De inzending van paarden en rundvee zal alle overtreffen; uit alle deelen des lands zijn aangiften ingekomen tot in zending. De tentoonstelling werdgisteren (Don derdag) door een zeer talrijk publiek bezocht en door voortreffelijk weder be gunstigd. Nadere bijzonderheden omtrent dén uitslag der bekrooningen vermelden wij in ons volgend nummer. Te Woudenberg bestaat de subcommis sie voor het Nationaal Huldeblijk uit de Heeren J. B. de Beaufort, Jhr. H. W. C. Hooft, R. Dorrestein, D. Druijff Az., G. van Wieringen, D. v. d. Haar, Joz. Ga briels, E, Boërsen, A. Cramer, G. H. Cruijff, E. van ManenJ. ter Maaten, C. Peten en E. v. Egdom. De inzameling bracht ruim f 140.op. Ook de raad van die gemeente zond een adres van adhaesie aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met betrekking tot het kanaal door de Geldersche vallei. Door den Kantonrechter te Amersfoort zijn op 29 Mei de volgende veroordeelin gen uitgesproken, als: 1. tegen A. S., te Soest, 2. tegen J. S. aldaar, 3. tegen P. R., te Baarn, 4. tegen C. v. E., aldaar, 5. tegen W. v. d. H., aldaar, 6. tegen D. K., te Soest, allen we gens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden buiten hunne woning, te Baarn, tot eene boete van f 10, of gevangenisstraf van 2 dagen 7tegen VW.te Baarn, wegens gelij ke overtreding op drie verschillende tijden gepleegd, tot drie boeten, elke van f 10, of gevangenisstraf van twee dngen voor elke boete; 8. tegen M. d. L., te Hilversum, wegens het onder het rijden zich plaatsen op zijn hondenkar, tot eene boete van f 3, of ge vangenisstraf van een dag; 9. tegen H. M., te Woudenberg, en 10. tegen J. v. D., te Huizen, wegens gelijke overtreding en wegens het niet vertoonen van het vereischte consent, tot twee boe ten, elke van f 3, of gevangenisstraf van een dag voor elke boete 11. tegen J. M., te Amersfoort, wegens gelijke overtredingen en wegens het bezi gen van zijn hondenkar tot vervoer van personen, tot drie boeten, elke van f3, of gevangenisstraf van een dag, voor elke boete 12. tegen W. d. G.te Hilversum, we gens het onbeheerd laten staan op en buiten noodzaak belemmeren van den openbaren weg, tot eene boete van f 3 en eene van f 2, of gevangenisstraf van een dag voor elke boete 13. tegen G. v. S.te Hoevelaken, we gens het maken van nachtelijk burenge rucht, tot eene boete van f 5.50, of gevangenisstraf van twee dagen 14. tegen A. S.te Hoevelaken, en 15. tegen A. v. d. B.te Leusden, wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, ieder tot eene boete van f 3, of gevangenisstraf van een dag. Geboren: 29 Mei, Herman Adriaan, z. van Herman Willem Alexander van den Wall Bake en Cornelia Geertruida Krai- jenhof van de Leur, 30 Mei, Anna Henriette Elisabeth Maried. van Gerrit Johannes de Jongh en Henrietta Martina Bax. Nicolaas, z. van Wilhelmus Slee king en Cornelia Bosch. >31 MeiGijs- bertus Johannes, z. van Gijsbertus Johan nes van Lent en Wilhelmina Brouwer. Alijda Cornelia, d. van Antonie Elberssen en Rutje van Dijk. 1 Juni, Carolina, d. van Jan vau Asperen en Anna Gerardi- na Du Bois. Johanna, d. van Jan Hageman en Hendrika de Wijs. 2 Juni, Geertruida, d. van Gijsbertus van der Velden en Lijsje Hagenbeuk. 3 Juni, Everarda, d. van Bernardus Dreu ning en Helena Adelaar. 4 Juni, Stof- felina Maria Jacoba, d. van Job van Eek en Maaitje van Veen. 5 Juni, Cornelia Maria, d. van Johannes vau den Bongaard en Neeltje Buurman. Debora, d. van Hijman Levie Klein en Sara Frank. 6 Juni, Frederic Ghislain Henri Maximi- lien z. van Fredericus Franciscus Steen- berghe en Elizabeth Wilhelmina Vethake. Ondertrouwd6 Juni, Pieter Cobelens en Woutera Brandsen. Gerrit Jan Siddré en Rika Johanna Alberta Kliju. Gehuwd: 5 Juni, Ephraim de Zoete en Rebekka de Jong. Albertus Wilhelmus Scheuning en Maria van Hamersfeld. Overleden 29 Mei. Een levenl aangeg. kind m. gesl. van Lambertus van Wande len en Gijsberta van Empelen. 1 Juni, Aart Verbeek, 68 j. echtg, van Johanna van Barlingen 2 Juni, Jan van Leijen- horst, 83 j. wedr. van Teuntje van Ling. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 10 Juni e.k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot i ure. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. De wet tot regeling van het recht van Successie en van overgang in de rechte lijn bij overlijden is door de Eerste Kamer aangenomen. Vóór stemden de heeren: T. v. Berk bout, Borsius, Pincoffs, Hein, Smit, v. Voorthuijzen, Viruly, Stork, Büchner, Schot, De Sitter, Dumbar, v. Rhemen v. Rhemenshuijzen, Duymaer v. Twist, Prins, De Raadt, v. Eysinga, Joost v. Vol lenhoven en Pické. Tegen stemden de heeren: Smitz, Thooft, v. Sasse v. IJsselt, Hengst, Beerenbroek, Geertsema, Huydecoper v. Maarsseveen, De Villers de Pité, Michiels v. Kessenich, v. Akerlaken, Blussé, Coenen, v. Pallandt, v. Rijckevorsel Vos de Wael en de Voor zitter. Niets meer aau de orde zijnde, wordt de vergadering tot nadere bijeenroepiug ge scheiden. De Tweede Kamer is tegen 12 Juni bij eengeroepen. De Wet op het lager On derwijs zal dan spoedig in behandeling men. Het bestuur der Maatschappij van tuin bouw en plantenkunde te Amsterdam heeft het zeer eigenaardig denkbeeld op gevat een rozenplebisciet uit te schrijven. De bedoeliug is: bij algemeene stemming, waarin alle bloemkweekers, botanisten en liefhebbers van bloemen in den lande de kiesgerechtigden zijn, uit te maken welke de schoonste roos is, in welken grond en op welke wijze zij in Nederland het best gekweekt wordt. Eerstdaags zullen alle kiesgerechtigden voor het rozenpleblisciet circulaires ontvangen, waarin eenige vra gen gesteld worden en waaraan een stem biljet is verbonden, datomstreeks Novem ber dezes jaars wordt teruggewacht. Be langstellenden kuunen alzoo den gehee- len zomer hunne waarnemingen doen, en de uitslag der stemming eerst tegen het einde des jaars bekend zijn. Dierenmishandeling. Hanengevech ten schijnen niet alleen voor-de Engelschen, maar ook voor de Limburgers vermaak op te leveren. Althans een onzer correspon denten te Maastricht schrijft ons, dat Zon dag namiddag op den naar het dorpScharn, 11 /2 kilometer van Maastricht, bij wijze van openbare vermakelijkheid, zulk een gevecht werd gehouden. In eene aan den grooten weg liggende weide was eene meflatten afgesloten ver hevenheid ingericht, waarin men de hanen plaatste, die vooraf door ze bier en garst te voeren verhit waren gemaakt. Zoowel uit het aanwezig zijn der hanen- korven, als uit het groot getal toeschou wers bleek, dat 't geene geïmproviseerde „aardigheid" was, maar eene vooraf be kend gemaakte vertooniug. Toen onze berichtgever er passeerde, werd juist een der kampioenen dood uit het strijdperk gedragen. Voor eenige dagen werd van Den Haag per spoor naar Middelburg verzonden een kartonnen doos, inhoudende eenige da mes-artikelen. De doos was in een grauw papier gewikkeld, dat met een kruistouw, van lakzegels voorzien', toegebonden was. Het spoorwegpersoneel heeft de zegels verbroken, het voorwerp dat de meeste waarde had uit de doos genomen, daarna het overige er vrij slordig ingestopt en de doos met het papier met een stuk wit band weder toegebonden. Uit de zeer merkbare vischlucbt, die aan de overblijvende arti kelen bespeurd werd, was op te maken, dat de dief zich waarschijnlijk te voren met de meer gebruikelijke vischvangst in den goederenwagen had bezig gehou den. (M. C.) Laatstleden Maandag is op den straat weg tusschen Tilburg en Goirle een koop man aangerand en hem al het geld, ten bedrage van 30 a 40 frank, dat hij in zijn zak droeg, ontnomen. Gelukkig werd een som van 1200 frank, die hij aan papieren geld, tusschen zijn onderkleederen, bij zich droeg, niet ontdekt. De politie stelde dadelijk pogingen in het werk de daders op te sporen. Vier jongelieden van circa 23 en 25 jaren zijn in verzekerde bewaring genomen. Men verneemt, dat zij tot be kentenis zijn gekomen. Het portret van dr. Nobiling, die Zon dagnamiddag te 21/2 uren te Berlijn een aanslag op het leven van Keizer Wilhelm deed, was reeds Maandagochtend te 9 uren voor de glazen van het bureel van 't Rot- terdamsch Nieuwsblad ter bezichtiging geplaatst. Te Vlaardiugen, een gemeente in Zuid- Holland met 9000 zielen, is wederom een vrouw beschuldigd een kind behekst te hebben. Toen zij weigerde den zegen uit te spreken over het kind, omdat zij zich daartoe onbevoegd rekende, werd zij mis handeld. Zou hier ook weder de openbare school de schuld dragen? vraagt de Arnli. Ct. GEMENGDE BERICHTEN, De kunst, om uit het handschrift het karakter en de eigenschappen van den schrijver af te leiden, en daaruit zekere gevolgtrekkingen te maken de gra- phologie is dezer dagen door de bur gerlijke rechtbank te Montpellier te hulp geroepen. 5 September 1877 overleed te Aniané eene rijke weduwe, mevr. Nollet-Bouniol. Hare nalatenschap werd op een millioen francs geschat. Zij had geen kinderen, en liet geen andere erfge namen na dan tien neven. Zij wilden deze erfenis tot zich nemen, maar nog voor het tot deeling kwam, trad zeker heer Loujon, een oud vriend der overle dene, te voorschijn met een olographisch testament, waarbij hij tot universeelen erfgenaam benoemd werd. De neven verzetten zich natuurlijk hiertegen, ver klaarden het olographisch testament voor valsch, en een proces was het gevolg. Vergeefs raadpleegde de recht bank verschillende experts in schrift. Zij durfden geen bepaalde opinie uiten. Toen besloot de rechtbank ook den heer Michonte hooren, bekend als een bijzon der ervaren beoefenaar en onderwijzer in de graphologie. Zonder dat hem iets van het bedoelde proces werd gezegd, gaf men hem een drietal brieven van de overledene, op verschillende tijdstippen, aan verschillende personen en over on derscheidene zaken, geschreven. De heer Michon bestudeerde ze en zond ze aan de rechtbank terug, met deze kantteeke- ning, als slotsom van zijn onderzoek: Schrift van een spaarzame vrouw, lastig in zaken, schriel van karakter." Deze karakteristiek was volkomen juist. Daarna werd hem het testament ter bestudeering gegeven. Zijne bevinding luidde als volgt: Letters met zachte krommingen; nergens scherpe hoeken te bespeuren, kenteekenen van een zacht karakter, zorgeloosheid en kwistigheid." Alsnu stelde de rechtbank den heer Michon deze enkele vraag 1 »Kan de persoon, die dit testament geschreven heeft, in een of ander levenstijdperk een hand geschreven hebben als die der u getoonde brieven?" Daarop antwoordde de heer Michon ten stelligste en nadruk kelijk: »neen." De rechtbank heeft het olographisch testament nietig verklaard, en de erfenis blijft aan de neven. De beste inner van kwade schulden is Billy Bangs te Philadelphia. Hij gaat aldus te werk: Hij draagt een enorm groo ten hoed, waarop in duidelijke letters te lezen staat: Bad bills collectedd. i. kwade posten worden door mij geïnd." Het spreekt van zelf, dat slechte betalers het zeer onaangenaam vinden zoo iemand da gelijks bij hen te zien aanbellen, en één hunner leverde zelfs een aanklacht tegen Billy in; de rechter sprak hem evenwel vrij en verklaarde er niets aan te kunnen doen, zelfs niet als Billy een heelen toren op zijn hoed wilde zetten. Een nieuwe petroleura-leiding zal ge legd worden van Buther Country in Pensylvanië naar Baltimore. Deze leiding zal 230 mijlen lang zijn en zoo wijd wor den gemaakt dat er per dag 6000 vaten petroleum door afgevoerd kunnen worden. Men stelt zich voor, jaarlijks twee millioen vaten ruwe petroleum naar Baltimore te voeren, een hoeveelheid die overeenkomt met het tegenwoordige vervoer langs twee spoorweglijnnen. In Koblentz is een stedelijke veror dening vastgesteld, waarbij iedere jongen beneden de zestien jaren, die rookeude op straat wordt aangetroffen, strafbaar is. De Globe Democrat van Lee County Texas, zegt, dat hij een nieuwen held kan aanwijzen voor roover-, moorde naars-, en boosdoeners-romans: een held, die om zijn jaren, zijn voorkomen en den aard zijner misdaden algemeen belang stelling wekt. Hij heet Longley. Hij telt nauwelijks 24 jarenheeft donker haar, lang en met eene kleine scheiding gedra gen; koolzwarte knevels en baardolijf kleurige gelaatstint; Griekschen neus; tanden blank en schoon als die eener jonge dame; oogen zwart als de nacht, levendig, vol uitdrukking, nooit neerge slagen. Die Longley heeft twee-en-dertig moorden opzijn geweten, niet op eens als gepatenteerd veldheer, maar succes sievelijk, ongerechtigdmet eigen hand

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3