G. VAX EDE. NAAIMACHINES van af f20. Parfumeriën, Garen, Band enz. Itegen W. B. te Amersfoort, 2. tegen W. S.C. v. W. en C. W. aldaar, 3. tegen G. L. en R. H. aldaar, 4. tegen H. B. al daar en 5. tegen J. R. aldaar, allen wegens het maken van nachtelijk burengerucht tot eene boete van f 5,50, of gevangenis van twee dagen Mr. J. J van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C LeinweberSecretaris. BURGERLIJKE STAND. Utrechtschestraat, hoek Hellestraat Amersfoort. Ittttriek's ftfferei MTEiSII, ieder model in 13 grootten. Alle soorten MACHINENAALDEN a, 8 oent. Groote keuze HEEREN en DAMES CONFECTIONS, pen dat de arbeiders er wijzer door zullen geworden zijn. Of de ondervinding die de Ultramon- tanen bij de laatste verkiezingen in Belgie hebben opgedaan hen veel zal geleerd heb ben is insgelijksch een vrome wensch. Hun nederlaag is volkomen geweest en de jubel, die door het gansche land wordt vernomen is zeker wel het beste bewijs dat 't Belgische volk lang niet zoo inge nomen is met de heerschappij der kerk als hare handlangers dit steeds deden voor komen. De vermindering in de opbrengst van den Pieterspenning schijnt niet zonder in vloed te zullen blijven. De Napelsche Bis schoppen zijn namelijk door het Vaticaau aangeschreven om onmiddellijk stappen te doen ten einde van de Italiaansche re geering het exequatur te verkrijgen, waar door zij in het bezit kunnen komen van de inkomsten hunner betrekking en de bisschoppelijke paleizen kunnen betrek ken. Wat het geld al niet vermag! Amersfoort, 2S Juni 1878. De bijdragen voor het nationaal hulde blijk, aan Z. K. H. Prins Hendrik te ver eeren bij gelegeuheid van Zijn huwelijk met Prinses Maria van Pruisen bedragen hier ter stede ruim f 450.Over het ge- heele rijk is tot nu toe ongeveer f 40,000 bijeengebracht- Z. M. de Koning heeft Mr. C. J. Kien Eltzman herbenoemd als Watergraaf van het Heemraadschap de Eem. Aan Z. M. de Koning is, voor Zijue in zending op de hondententoonstelling te Arnhem, een prijs toegekend. Dezelfde eer viel den Heer Maas Geesteranus alhier te beurt. Ds. D. P. M. Graswiuckel alhier heeft aan de gemeente bekend gemaakt, dat hij voor de op hem uitgebrachte beroeping naar Leeuwarden heeft bedankt. De gemeentebode N. Vink is aangesteld tot bode van het burgerlijk armbestuur alhier. De heer J. P, Helmolt, rijksontvanger alhier, heeft eervol ontslag uit Zijne be trekking aangevraagd. Een 70jarige landbouwer, te Doornspijk te huis behoorende, genaamd Gerrit Vos kuil, een vracht planken van Elburg ha lende, is op den Zuidèrzeeschen straatweg met den wagen omver gevallen en heeft zich zoodanig aan het hoofd bezeerddat hijniettegenstaande er spoedig genees kundige hulp tegenwoordig was, korten tijd nadat hij naar zijne woning was ver voerd, is overleden. In de Tweede Kamer is een verzoek schrift in zake de onderwijswet ter zijde gelegd, afkomstig uit de gemeente Stou- t.enburg, waarvan de 120 a 130ondertee- keningen allen dooreene zelfde hand ge schreven waren. Indien wij ons niet vergissen telt deze gemeente nog geen twintig kiezers, zoodat de overige honderd petitionarissen tot het »volk achter de kiezers" behooren. Hebben al die Stou- tenburgers de petitie niet willen teekenen of niet kunnen teekenen omdat ze niet schrijven konden? In beide gevallen is. er misbruik gemaakt van hun naam, en heeft de onhandige inzenderin plaats van to nen te ontlokken aan »het klavier der volksconscientie", de regeeriug onder dit voorwendsel op zijn eigen litaniën vergast. Ons Vaderland heeft door het onver wacht overlijden van den voortreffelijken Stieltjes een groot verlies geleden. Voor onze omgeving is zijn dood dubbel te betreuren, omdat hij een der knndigste en warmste verdedigers was van het Regee- ringsvoorstel tot aanleg van een kanaal door de Geldersche Vallei. De eerste artikelen der Wet op het L. O. zijn, na verwerping van de daarop voorgestelde amendementen, zonder hoof- delijke stemming aangenomen. Door den Kantonrechter te Amersfoort zijn op 9 Juni jl. de volgende veroordeelin gen uitgesproken, als 6. tegen K. T.P. v. d. R. en J. v. A. allen te Woudenberg, wegens gelijke over treding, tot eene boete van f 5,50, of ge vangenis van één dag; 7. tegen W. v. B. te Soest, wegens ge lijke overtreding, tot eene boete van f 5,50 of gevangenis van twee, dagen 8. tegen M. v. G. te Tiel, wegens het onder het rijden zich plaatsen op zijn hon denkar en het niet kunnen vertoonen van het vereischte consent, tot twee boeten elke van f3, of gevangenis van een dag voor elke boete 9. tegen E. K. te Amersfoort, wegens het bezigen van een hondenkar tot vervoer van personen en wegeus het niet kunnen vertoonen van het vereischte consent, tot gelijke sfraffen 10. tegen C. H. te Amersfoort, wegens het onder het rijden zich plaatsen op zijn hondenkar tot eene boete van f 3,. of ge vangenis van een dag II. tegen R. K. en G. v. d. H. te Nij- kerk, wegens diefstal van heide, ieder tot eene boete van 50 cents, of gevangenis van een dag 12. tegen H. v. V. te Hoogland wegens diefstal van gras, tot gevangenis van drie dagen 13. tegen G. v. d. H. te Nijkerk, we gens gelijk wanbedrijf, tot dezelfde straf; 14. tegen J. v. D. en R. v. D. te Nij kerk, wegens gelijk wanbedrijf, tot gevan genis van een dag. 15. tegen A. S. te Hoevelaken, wegens het laten loopen van vee over eens anders in den oogst staanden grond, tot eene boete van f 5 of gevangenis van twee dagen 16. tegen B. v. d. P. te Hoogland, we gens gelijke overtreding, tot eene boete van f 3 of gevangenis van een dag. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den i. JULI aanst. 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croocke- wit, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Geboren: 21 Juni, Hendrik, z. van Har- men van den Hoornen Maria Kraan. 22 Juni, Elias, z. van Antonie Hossevoort en Johanna van Dorssen. 23 Juui, Jo hannes, z van Willem Eibers en Hendrika Butselaar. 25 Juni, Gerrit, z. van Mijn- dert Hagenbeuk en Johanna van Von- no. 29 Juni, Jacobus, z. vanAriede Wijs en Johanna van Wageningen. Ondertrouwd: 27 Juni. Hendrik Arlar en Johanna Venhorst. Gehuwd26 JuniPieter Cobelens en Woutera Brandsen. Overleden: 22 Juni, Beatrix van den Drifakker, 64 j. wed. van Toon Velthui- zen. Leonardus Wilhelmus Boode, 16 j. Kaatje Cohen, 15 m. Antonius Veltman, 71 j., echtg. van Frederika Bekbergen. 26 Juni, Elisabeth Jacque- liua Antoinetta Corbeliju, 78 j. wed. van Petrus Rutgardus Falter. Marktbericht. Tarwe f 10.50 a f 11.50. Boekw. f 6.50 a f 7.50. Rogge f 6.90 a f 7.40. Nieuwe Aard appelen f 4.a f 5.per Hectoliter. Hoen dereieren f 3.30 i3,50 de 100 stuks; Boter f 1.15 a f 1.20 per kilo. Kaas f48 if 52 per 100 kilo. BINNENLAND. Niet alleen in het binnenland, maar ook daarbuiten vindt onze nieuwe Nederland- sche staatsleening grooten bijval. Voor buitenlandsche rekeningis voor aanzien lijke sommen ingeschrevèn. Het geheel bedrag, waarvoor isingeschreven, bedraagt ongeveer 128 millioen gulden. De operatie, die de Minister van Oorlog in het Ziekenhuis te Rotterdam heeft on dergaan, is, naar de N. Rott. Ct. meldt, met het beste gevolg en met gegrond voor uitzicht op een goede genezing verricht. De grootste rust is echter voorgeschreven, zoodat niemand bij den Minister wordt toegelaten. Volgens het Hbl. wordt het in omloop komen der nieuwe bronzen pasmunt (cen ten, have centen en stukken van 21/„ cent belemmerd door het wantrouwen van som migen, waaronder winkeliers en 'tis nauwelijks tegelooven zelfs postbeamb ten. Waarschijnlijk is het daaraan toe te schrijven, dat de gemeentebesturen zijn aangezocht bij publicatie de aandacht te vestigen op de wijze, waarop de nieuwe centen worden in de wandeling gebracht en dat zij evenzeer wettig betaalmiddel zijn als de oude koperen centen, die intus- schen allengs worden ingehouden bij de Rijkskassen. Een letterkundige curiositeit. De Maatschappij der Nederlandsche letter kunde heeft in haar jongste vergadering een pseudoniem tot lid gemaakt, Dit is voor de eerste maal, dat zoo iets bijzon ders voorvalt. De bedoelde is de schrijver Huff van Buren. De postadministratie zal nu moeten beginnen met na te zien in Van Doorninck's woordenboek der pseudoniemen, wie dit is. (Nederl. Speet.) Bij het Departemant van Koloniën is het navolgende telegraphisch bericht van den Gouverneur-Generaal van Neder- lansch-Indië ontvangen, dato 24 Juni: »Wegens dagelijksch aanvallen op Edi zijn troepen gezonden naar Gedoeng. Na hevige gevechten werden sterke stellingen door ons genomen. Wij hadden 14 dooden waaronder 2 luitenants, en 79 gewonden, waaronder eveneens 2 luitenants. De vij and kreeg 750 dooden en gewonden; in ééne versterking liet hij 180 dooden ach ter, waaronder voorname hoofden. Na die gevechten heeft het hoofd van Gedoeng afstand gedaan van zijn gezag ten behoeve van zijn zoon, diezich persoonlijk is komen onderwerpen." Tot toelichting van dit telegram wordt in de St.-Ct. aangeteekend, dat het land schap, waar onze troepen een zoovoorbeel- deloozen tegenstand ontmoetten en een zoo buitengewoon succes behaalden, be hoort tot het negental landschappen, die te zamen het bondgenootschap van Pasei- Kerti vormen. Twee hoofden van die streek, bestuur voerende te Blangmeh en te Moeling, hebben zich in 1874 aan het Nederlaudsch gezag onderworpen. De overige hoofden hebben in den laatsten tijd geen slechte gezindheid aan den dag gelegdbehalve de bestuurder van Ge doeng, aangaande wiens vijandige plan nen onze autoriteiten reeds sinds gerui- men tijd herhaaldelijk verontrustende be richten ontvingen. GEMENGDE BERICHTEN- Een warmte-fabriek. Een schrijven uit Lockport in den Staat New-York, aan den Times gericht, bevat de volgende be langwekkende bizonderheden betrekke lijk het verwarmen van steden door mid del van stoomgestook met een centraal ketelgebouw, Gedurende den jongsten winter werden te Lockport ongeveer 200 huizen ver warmd door stoom uit twee ketels: een ter grootte van 16 bij 5 en een van 8 bij 8 voet, geleid door pijpen ter gezamenlijke lengte van ongeveer 3 mijlen. Deze ketels worden in den winter gestookt op een drukking vau 35 pd. per duim, meteen kolen verbruik van 4 tons anthraciet kolen a 41/, dollar per ton. In den zomer wordt slechts één ketel gestookt, verbruikende l'/j ton in 24 uren, bijeen stoomdruk van 25 pd. De leidingspijpen zijn voor de eerste 600 voet van den ketel af 4 Eng. duim in diameter. Voorts zijn 1400 voet 3 duims, 1500 voet 21/2 duims en 2000 voet 2 duims pijpen gelegd. De aanvoer uit deze hoofdpijpen naar de huizen geschiedt door V/2 duims pij pen en binnen de huizen worden 3/4 duims pijpen gebruikt. Evenals bij gas, heeft ieder verbruiker een afsluitkraauen een vernuftig saam- gestelde meter wijst niet alleen aan het totaal aantal meters verbruikte stoom, maar ook hoeveel in iedere kamer is ver bruikt. Geen de minste condensatie heeft in de pijpen plaats. Zij zijn bedekt eerst meteen dunne laag asbestpapier, vervolgeus om kleed met Russisch vilt, eindelijk omwon den met Manilla-papier, en het geheel besloten in houten kokers, s/4 duim wijder uitgeboord dan de pijpen met hunne be dekking dik zijn. Zij worden evenals de gaspijpen gelegd. De verspreiding van hitte in de vertrek ken geschiedt s door het overbrengen van den stoom in verscheidene duimspijpen lang 30 duim, cirkelsgewijs of in twee rij en bij elkander geplaatst, aan de onder- pa bovenkanten vereenigd door- een ontlast- pijp voor het gecondenseerde water, het welk op een temperatuur weinig minder dan kookhitte ontsnapt. De stoom wordt ook tot op 1/2 mijl af stand van de ketels als beweegkracht voor machines van 10 tot 14 paardenkracht aangewend en in de keukens tot verschil lende doeleinden gebruikt; op s/4 mijl van de ketels werd o. a. een emmer met koud water tot kookhitte gebracht door middel van een straalpijp met gaatjes, die in den emmer werd gedompeld. In een huis van middelbare grootte, be vattende acht kamers, bedroegen de kos ten van aanleg 150 dollars. De exploitatiekosten bestaan bijna al leen in de kosten voor kolen en het loon van twee stokers. Het kapitaal der maat schappij is groot 50,000 dollars in 500 aandeelen verdeeld, waarmede de kosten van den centraaltoestel en der 3 mijlen lengte stoompijp bedekt zijn. De Magneet.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3