BURGERLIJKE STAND. tius Marcella is men nog in't onzekere. De Kolnische Zeitung deelt een verslag mede van een bezoek, dat haar corres pondent bij den nuntius heeft gebracht, waaruit evenwel ook nog zeer weinig valt op te maken. Intusschen is het feit van de samenkomst dezer twee mannen op zich zelf reeds een bewijs, dat Prins Bismark niet ongenegen is, om, wanneer dit onmogelijk blijktvrede te maken met de Curie. Deze zal dan ook wel niet verzuimen dit in het licht te stellen, en daaruit zooveel voordeel te zoeken, als mogelijk is. Indien de verzoening werke lijk tot stand komt, zal men het recht hebben te vragen, hoe lang het nog du ren zal voor dat de groote Duitsche staatsman vrede maakt met zijne nieuwe vijanden de sociaal-democraten. Bij de herstemmingen voor leden van den Rijks dag worden de socialisten ondersteund door de clericalenwaar deze slechts kunnen. Hoewel omtrent den afloop der verkiezingen nog niets met zekerheid valt te zeggen, ziet het er toch voor de libera len slecht uit, en zullen dezen waarschijn lijk moeite hebben om 13S zetels te be zetten. Te Parijs heeft eene werkstaking der koetsiers plaats gehad, tengevolge van een maatregel der maatschappij, eigena res der rijtuigen. Deze namelijk, bereke nende dat, tengevolge van de groote vraag naar rijtuigenhet bedrag der fooien aan de koetsiers gegeven ook zou de rijzen, had het quantum verhoogd, dat dezen eiken dag moesten afdragen. Hierover ontstond ontevredenheid bij de koetsiers, die beweerden minder te ver dienen door den langeren duur van een rit, daar bijna iedereen naar het Ten toonstellingsgebouw wil gebracht wor den. De noodige overeenstemming is gelukkig verkregen, en de werkstaking alsnu zoo goed als geëindigd. In den laatsten tijd zijn te Rome en elders in Italië enkele protestantsche kerken geopend. Dit heeft den angst opgewekt van den Kardinaal Vicaris, die daarom eene ordonnantie in't licht gegeven heeft, onder den titel van Istm- zioni ai Parocchiwaarin de allerhevig ste vervloekingen worden uitgesproken tegen allen, die de door het Vaticaan veroordeelde leerstellingen aanhangen niet alleen,' maar ook tegen hen, die zich niet openlijk vijandig toonen tegen an dersdenkenden. Of het heel veel baten zal mag wel worden betwijfeld. De regee ring heeft het exequatur aan den nieuw- benoemden Aartsbisschop van Napels geweigerd en zijne benoeming nietig verklaard. Het Vaticaan handhaaft de benoeming, maar moet zich de kosten van verblijf van den benoemden, 1000 frs. per maand getroosten, nu het gebruik van het paleis hem ontzegd is. Het nieuwe ministerie in België heeft een aanvang gemaakt met het vervangen van een aantal hooggeplaatste ambte naren, door het vorige ministerie be noemd, door mannen, der liberale rich ting toegedaan. Het is te hopen dat deze, daarbij zei ze levendig. »Is uhier? Wel hoe gaat het?" Op rftV oogenblik, nu ik u weer vind en vragen mag hoe u de reis bekwam, voor treffelijk," antwoordde Friedrich, vuur rood tot achter de ooren. »Zijt ge tevreden met Keulen? Hebt ge uwe familie in welstand gevonden Friedrich schudde weemoedig het hoofd en zei Ach, neen 1 Oom is dood." »Dood?" »Ja, mijn oom is dood, al sints twee jarenaan de pleuris." »En wist ge daarvan zoo maar niets »Helaas, neen 1 En mijn nicht is er ook niet meer; ze is weg; gouvernante in York." Dat is treurig voor u, het spijt me." j-Ja, 't is akelig, en nu is mijn geheele tocht nutteloos geweest, maar," en hier klaarde zijn gezicht weer op, »toch heeft mijn reis zooveel aangenaams opgeleverd en ik heb zulke gelukkige oogenblikken doorleefd, dat overigens natuurlijke en zeker noodige, maatregel met gematigdheid zal worden voortgezet, opdat men aan dit ministerie niet dezelfde fout kunne verwijten als aan haar voorgangster. PUBLICATIE. De Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, Gezien het besluit van heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht, dd. 1 Augustus 1878, No. 49; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87), Brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de opening derjagt in de provincie Utrecht is bepaald op Maandag den 2. September aanstaande, en dat de lange jagt alleen des Dingsdag en Vrij dags van iedere week zal mogen worden uitgeoefend; dat het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1878 moeten geoogst worden, verboden is, even als het jagen in tabak, zoolang het zooge naamd bestgoed niet is geoogst. En, ten einde niemand eenige onwe tendheid hiervan kunne voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Utrecht, den 6. Aug.1878. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN DOORN. Amersfoort, 16 Augustus 1878. Onze stadgenoot, de Heer J. F. A. Gros- souw, gewezen cipier van het Huis van Arrest te Amersfoort, thans op wacht geld, is, bij beschikking van Z. E. den Minister van Justitie, van den 9n Augus tus jl.benoemd tot adjunct Directeur der cellulaire gevangenis te Rotterdam. Opdealgemeene vergadering der maat schappij tot Nut der Israëliten in Neder land, welke den 25sten Augustus e.k. te Rotterdam zal worden gehouden, zal de afdeeling Amersfoort worden vertegen woordigd door de Heeren J. E. Kalker, J. Cappel, Jacques Visser en B. van Leer. Sedert eenige dagen vertoeft alhier een drietal ingenieurs, in dienst van den Wa terstaat, ten einde opnemingen te doen en waterpassingen te verrichten, die voor de samenstelling der Waterstaatskaart vereisebt worden. Naar wij vernemen zullen binnen kort op het station alhier nieuwe toestellen in werking gebfacht worden, waardoor het ontstaan van ongelukken bij het bin nenrijden van treinen uit verschillende richtingen arriverende, moeten worden voorkomen. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Ko ning de petitiën in zake de onderwijswet aan den Ministerraad verzonden, ten einde de Ministers in de gelegenheid te stellen om Z. M. daaromtrent te dienen met advies. De nieuwgebouwde kazerne op Daru- En blijft u hier nog wat zoo viel ze hem in de rede. Kon ik maar voor eeuwig hierbij u blijven 1" had Friedrich dolgraag uitge roepen, als hij maar gedurfd had en als het parterre maar de ware plaats voor een liefdesverklaring geweest was. Maar eer hij een ander antwoord had verzon nen, kwam de begeleider van het meisje terug, ging naast haar zitten en begon zoo druk met haar te spreken, dat Frie- rich's zaligheid ten einde was, en wel voor den ganschen verderen avond. De opera eindigde zonder dat hij nog één blik van de jonge dame kon opvangen, zóó was ze in de voorstelling verdiept. Toen zij ein delijk opstond om heen te gaan ontmoet ten haar oogen de zijne. Ze knikte hem vriendelijk toe en ging weg. Friedrich trachtte zich met de ellebogen een weg te banen door de dichte mengite. De vrien delijkheid, waarmee ze hem nu had toe geknikt, had zijn hoofd geheel op hol ge bracht. Hij moest haar weerzien, haar spreken naar. haar naam vragenhij lust te Utrecht is thans door den aanne mer aan de autoriteiten afgeleverd en door dezen goedgekeurd. Zij telt te zamen 103 lokalen, die verbinding hebben door bree- de gangen en trappenzij is geheel van gas- en waterleiding voorzien en heeft een uitmuntende badinrichting; zes brand- kranen openen de gelegenheid om bij het minste brandgevaar door bet geheele ge bouw water tot blussching te kunnen aanbrengen. Weldra zal het gebouw be- O O trokken kunnen worden. Wij zijn in staat gesteld mee te deelen, dat de ministeriëele goedkeuring op de constructie van de railroute voor den Stichtschen Tramway door den concessi onaris ontvangen is. U. D.) Het bestuur der afdeeling Amersfoort, van de Yereeniging Volksonderwijs, heeft naar wij vernemen, besloten om de kinde reu, die de openbare kostelooze scholen en de Hervormde Diaconieschool bezoeken, en in dit jaar geen enkele schooltijd heb ben verzuimd, uitstapjes te laten maken naar Amsterdam en Baarn. Van deze kin deren, ten getale van 252 gaan er 132, boven de tien jaren oud, ouder geleide, op kosten der afdeeling naar Amsterdam, ter wijl de overige 120, boven de 6 en bene den de 10 jaren oud, een tochtje naar Baarn zullen maken. De dag waarop dit feest zal plaats hebben is nog niet vastge steld; daarvoor is de medewerking noodig van de Directie der Oosterspoorweg, van Natura Artis Magistra en van de Volks gaarkeukens, en deze moeten zich daar omtrent nog verklaren. Op Woensdag 21 dezer zal een goed- koope volkstrein loopen van Amsterdam en tusschenliggende plaatsen naar Apel doorn en Zutphen. De trein vertrekt te half zeven van Amsterdam, terwijl de prijs bepaald is op f 1.voor heen en terug. Geboren8 Aug. Steven, z. van Jan Morre en Catrina en Ee. Dirkje, d. van Gerrit Gouw en Petronella Gijsberta Blom. 9 Aug. Elbertus, z. van Dirk Sondervan en Rijkje Hienekamp.Ja cobus Franciscus, z. van Johannes van der Veer en Evertje Maria van den Berg. 10 Aug. Johannes, z. vari Gilles van Leuverden en Mijntje Fontijn.13 Aug. Dirkje, d. van Jan Martijnse en Geertrui- da van Doeverden. Reinier, z. van Cornelis van Mourik en Maria Kok. 14 Aug. Petronella, d. van Gerritje Wels. Catharine Jeannette, d. van Jan van Gelder en Catharina Elisabeth van Mee- teren. Gehuwd: 14 Aug. Antoon Salet en Cornelia Verhoeven. Overleden: 8 Aug. Catrina MariaBerg, 3 m. 9 Aug. Gerarda Elisabeth Scheer der, 43,. echtg. van Jacobus Houpst. 11 Aug. Johanna Everdina van den Broek, 3 m. Hendrik Frederikse, 80 j. wedr. van Antje Scheepmaker. Ru dolph Lappain, 8 m.12 Aug. Hendrik Veenendaal, 9 m. Gijsbarta Barnardi- werkte zich vooruit alsof zijn leven op het spel stond. Al waren de menigte en het gedrang groot, al was het haast onmoge: lijk haar weer te vinden al zette hij al zijn ribben op het spel wat maakte het uit 1 Daar zag hij het blauwe hoedje, ja, ze was het. In een oogenblik was hij vlak bij haar, maar zij bevond zich mid den in een groepje jonge dames, die allen door elkaar stonden te praten en te la chen. Friedrich's hart zwol van jaloesie, toen hij haar de hand zag geven aan den zelfden heer, die ook naast haar had ge zeten; maar gelukkig draaide zij zich om en beide gingen een anderen kant uit. Friedrich kon haar niet aanspreken, maar hij volgde den heer en toen hij hem had ingehaald, vroeg hij beleefd »Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar ik zou zoo verbazend graag den naam weten van de jonge dame, die van avond naast u zat. Als gij zoo goed woudt wezen De heer bleef staan en bekeek onzen held van het hoofd tot de voeten. na Bosselaar, 6 m. 13 Aug. Louisa Abelman, 4 m. 14 Aug, Jacobus van Wageningen, 70 j. wedr. van Hendrika Feer. Willem Bos, 62 j. echtg. van Willemina van Beek. Jannetje Bos, 5 5 j. echtg. van Elias van Dorssen. BINNENLAND. De staatscourant bevat het programma van het ceremonieel, dat in acht zal geno men worden bij de aankomst van HH. K.K. H.H. Prins en Prinses Hendrik, bin nen het Koningrijk en de residentie. Plaatsgebrek verhindert ons het geheele stuk op te nemen en verwijzen wij daarom naar genoemd blad, waaruit wij het vol gende ontleenen, meer bepaald onze ge meente aangaande Op den doortocht van Hunne Konink lijke Hoogheden te Amersfoort, zullen de Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, de Bevelhebber in de 2de mili taire afdeeling, de Burgemeester en Wet houders met eene Commissie uit den Raad der Gemeente, de kommandant van de schutterij, benevens de kolonel komman dant van het regiment rijdende artillerie zich aan het stations-gebouw van de Nederlaudsche Centraal-Spoorweg-Maat schappij bevinden, ten einde HD. te com plimenteeren. De dd. schutterij en het garnizoen zul len mede aldaar in bataille geschaard staan. In een der berichten van de Duitsche bladen, omtrent de toebereidselen voor het huwelijk van Z. K. II. Prins Hendrik, is meegedeeld dat Prinses Maria dagelijks vanwege den Vorstelijken Bruidegom een bouquet uit Parijs ontvangt. Wij kunnen met zekerheid melden dat de prachtige bloemruikers niet uit de Fransche hoofd stad maar uit de tuinen van het lustlot te Soestdijk naar de Vorstelijke Bruid wor den gezonden. De commissie, die Z. K. H. Prins Hen drik en zijn aanstaande gemalin een feeste lijke ontvangst op Soestdijk bereidt, heelt een programma vastgesteld, waarvan de hoofdinhoud is als volgt: Maandag 6 Sept. De Prins en de Prinses, die te 31/3 uur van Utrecht met extra-trein over Hilversum naar Baarn vertrekken en aldaar te 4 uren aankomen, worden aan het station ontvangen door het dagelijksch bestuur van Baarn en een eerewacht van 20 heeren en 16 landbouwers, die, vooraf gegaan door het muziekkorps der rijdende artillerie van Amersfoort (te paard), de vor stelijke personen naar Soestdijk geleiden. Aldaar worden deze opgewacht door een vijftigtal jonje dames, bloemenstrooisters, en door 25 andere, die hun in de vestibule een welkomstlied (woorden van den heer P. H. Witkamp) zullen toezingen. Des avonds wordt de Brink (plein te Baarn) met lampions verlicht tijdens het concert, door het genoemde muziekkorps te geven. Dinsdag 10 Sept. Van 10 tot 1 uur volksfeesten in de Torenslaan (voor Pe king) de schoolkinderen maken een tochtje naar de Vuursche, waar zij ont- »Zoo, haar naam? En wat kan die u eigenlijk schelen Friedrich schrok. Ik o, ik we reisden te zamen in den trein en och als 't u blieft, hoe heet zij 5 In den trein? Als zij u daar haar naam niet heeft willen zeggen dan doe ik het hier ook niet." Dit vrij natuurlijke antwoord klonk Friedrich als een donderslag in de ooren. Deze man moest en zou hem helpen wilde hij haar naam niet noemen dan was alle kans vervlogen. Hij klemde zich aan den vreemde vast en riep opgewon den en angstig uit: Mijnheer 1 om Gods wil, hoe heet zij 1 Zeg het mij. Ik heb de beste bedoelingen." Laat mij los en loop naar den duivell" riep de aangesprokene woedend uit. Op hetzelfde oogenblik naderde er een lange, magere man, die uitriep »Wien heb je daar te pakken, Nelles?" Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2