zin. Zitting van den gemeenteraad te Amersfoort van Dinsdag, den 22. October 1878. BURGERLIJKE STAND. De socialistische vereeniging ter be scherming van de belangen der werkende klasse, heeft ten gevolge der nieuwe wet haar programma op zoodanige wijze omgewerkt, dat deze wet misschien niet op haar kan worden toepasselijk ge maakt. Het te Hamburg gevestigde so cialistische centraal Verkiezingscomité heeft tegelijkertijd een manifest uitge vaardigd, waarin aan de leden der partij wordt herinnerd dat zij ook zonder ver eeniging deelgenooten hebben, en wor den aangespoord om de zaak niet te ver laten, maar zonder luidruchtige ontboe zemingen toch voort te gaan met het be spreken van het onderwerp, zij het dan in een anderen vorm. Uitwerking heeft derhalve de nieuwe wet wel, maar of zij op den duur den ge- wenschten invloed op de bevdlking zal uitoefenen, mag wel betwijfeld worden, en het is te vreezen dat de beweging, die zich tot dusverre in het openbaar deed waarnemen, niet nog gevaarlijker zal worden nu men ze in de duisternis der geheimzinnigheid heeft teruggestooten. Terwijl in vele landen onrust heerscht, viert Frankrijk of liever Parijs feest. De zer dagen had namelijk de plechtige uit reiking der bekrooningen voor tentoon gestelde voorwerpen plaats. De plech tigheid had plaats onder het praesidium van den Maarschalk Mac-Mahon die nadat het orchest het Laudate van Tho mas had gespeeld en allen de zaal waren binnengekomen, eene korte rede voor las, waarop door een der ministers werd geantwoord. De uitreiking was te drie ure afgeloopen en werd door eenige vreemde prinsen bijgewoond. In de groote opera, benevens in eenige andere schouwburgen zijn gratis voor stellingen voor het volk gegeven. Ner gens werd de rust verstoord; overal was de orde voorbeeldig. De Deensche prinses Thyra, naar wier hand men zegt dat prins Louis Napoleon dong, zal waarschijnlijk hare verloving vieren met den hertog van Cumberland, zoon van wijlen den koning van Han nover. Ondanks de treurige ondervinding nog onlangs op het stuk der werkstakin gen, in Engeland opgedaan, is nu weder in België onder de arbeiders in de steen groeven een strike ontstaanwaaraan naar berekening ongeveer 6000 perso nen deelnemen: Tot dusver zijn er nog geene ernstige ongeregeldheden voorge komen. Vermindering van het werkloon met iopCt. is ook nu weder de aanlei ding tot de werkstaking. Uit Amerika wordt gemeld dat het den bekenden professor Edison, de uit vinder van den telephoon en den phono- graaf, gelukt is het lang gezochte middel te vinden tot verdeeling van het elek trisch licht, waardoor dit even algemeen bruikbaar zou worden als het gaslicht. Ten gevolge van dit bericht had te Lon den eene aanzienlijke daling plaats van recht te klagen als ik het gedane onrecht goed maak." Dit zeggende, stond de oude man op en trad naar de deur. Hij had de kruk reeds in de hand toen Haight hem vroeg: »En hoe nu met het testament dat gij mij in bewaring hebt gegeven Het testament 01 dat moet natuur lijk veranderd worden." >En wanneer?" »Zoodra ik van de Crawford's terug kom." Zeer goed, mijnheer. Goeden avond." Goeden avond, Lawrence." De procureur begeleidde zijn schoon vader tot den voordeur, luisterde een oogenblik naar de voetstappen van den vertrekkende en haastte zich toen weder naar zijn eigen vertrek, waarvan hij de deur sloot. Groote God!" riep hij met gedempte stem uit, >wat nu te doen? Ik ben ge ruïneerd 1" Na een paar malen in zijn kamer op en neer gegaan te zijn wierp hij zich in zijn leuningstoel en bedekte het gelaat den prijs der aandeelen in gasfabrieken. Men ziet nadere berichten met spanning te gemoet. De Italiaansche minister-president Cai- roli heeft te Pavia eene rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de regeering niettegenstaande den verbeterden finan- tieelen toestand, zich toch nog genood zaakt ziet eene wet voor te dragen tot verlenging van den gedwongen koers der bankbiljetten. In het Noorden heb ben overstroomingen groote verwoestin gen aangericht. Hoewel de Paus vroeger verklaard heeft tegen adressen en allocutiën te zijn, heeft hij onlangs 1500 Spaansche bede vaartgangers ten gehoore ontvangen, en in zijne toespraak de Spaansche Katho lieken aangespoord den strijd tegen de vijanden der Kérk krachtig voort te zetten. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het eerste aanvul- lings-kohier der plaatselijke directe belas ting (Hoofdelijke Omslag) over het dienstjaar 1878 door den raad is vastge steld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23. October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. W. L. SCHELTUS. VAN PERS1JN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het aanvullings-ko- hier der plaatselijke directe belasting op de Honden over het dienstjaar 1878 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkda gen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23. October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 25 Oct. 1878. Z. M. heeft den kapt. B. Dutry van Haeften, van het reg. rijd.opzijn aan vrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op fl430jaars, Ds. de Hoest, predikant bij de Nederd. Herv. Gemeente alhier, heeft een beroep naar Barneveld aangenomen. Blijkens achterstaande advertentie zal de gelegenheid tot inteekening voor bet concert, door de AmersfoortscheZangver- eeniging op 4 Nov. a. s. te geven, open staan in de Sociëteiten Amicitia, Concor dia en Philharmonie en bij den Heer met de handen. »Hij denkt dat ik rijk ben," mompelde hij, rijkl ja waarlijk! alles, alles is weg en ook die twee duizend pondl Hemel- sche goedheidl wat kan ik doen? aan wie mij te wenden? welk onderpand kan ik aanbieden? En maar ééne week tijd! Ik ben verloren, verloren!" En wederom stond hij op en liep haas tig heen en weer. Van lieverlede drukte de zorg zwaarder sporen op zijn gelaat, dat eindelijk doodsbleek werd. »Daar is maar één uitweg," bromde hij, Bill Davis kon O God! moet ik daartoe komen?" Hij zonk in zijn stoel neder, liet de kin op zijn hand rusten en verviel in een stil en somber gepeins. Na een korte poos sprong hij weer op, greep zijn hoed en spoedde zich naar buiten. Na het huis verlaten te hebben begaf hij zich naar een gedeelte der stad dat bekend stond als het verblijf van misdaad en schande. Hij liep snel, met den vasten stap van iemand, die een bepaald besluit geno- Slothouwer. De extreé is bepaald op f 1. voor een heer en f.75 voor eene dame, of voor jongelieden beneden de 18 jaren. Zondag 27 Oct. wordt |de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. A. P. G. Jorissen van Rotterdam In 's Konings paleis op het Loo brengt men alle verbeteringen en verfraaiingen aan voor de aanstaande jeugdige koningin. De bloemenkasten en bloemen in den Loo-tuin zijn het eigendom geworden van de koninklijke bruid en prijken met een gekroonde E., waaronder een palmtakje de aandacht trekt. Bevat het gerucht waarheid, dan zal het koninklijke paar allereerst op het Loo verblijf houden. (Arnh. Ct.) Uit Utrecht wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld: De directeur van het Cirque Corti, die hier voorstellingen geeft, had prijzen uit geloofd aan degenen, die, niet tot zijn per soneel behoorende, de groote Hongaarsche par force- jacht met hindernissen met goe den uitslag mede zouden uitvoeren. Twee studenden der hoogeschool na men gisterenavond aan diepar/orcö-jacht deel, en als de beste rijders van het perso neel vlogen zij onversaagd over sloten, muren en heggen. De jongelui verwierven grooten bijval. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn al de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling zijn: eene missieve van Gedeputeerde Staten, bene vens een ontwerp-besluit met suppletoire begrooting over 1878, betrekkelijk de ver nieuwing van de puinweg naar Oud-Leus den. De beide laatste stukken werden achtereenvolgens aangenomen, en is alzoo besloten om de eerste helft van den puin- weg naar Leusden nog dit jaar op te ma ken en te verbeteren, en zoo mogelijk in 1879 dat werk voorttezetten. Uit de pro vinciale fondsen is eene bijdrage van f 1000 toegezegd in de kosten der verbetering van dien weg, voor de andere helft onder Leusden liggende. Verzoek van J. Brom en J. van Doorn om aankoop van ruim twee aren gem.- grond buiten Bloemendal tegen f 180, voor den bouw van twee arbeiderswonin gen. Het daaromtrent gedaan voorstel van B. en W., die bet in 't belang der gemeen te achten de vrije beschikking over dat terrein te behouden, wordt metalgemeene stemmen aangenomen. Aanvullings-kohieren van de honden belasting en den hooidelijken omslag over 1878 worden achtereenvolgens metalge meene stemmen vastgesteld, respectie velijk tot een bedrag van f 48,50 en fll69.40V2- De begrootingen van de schutterij (f 2271,20) het burgerlijk armbestuur en men heeft. Aan de overzijde van Black- friarsbridge, sloeg hij een straat in waar alles de sporen droeg van bederf en ver val. Huizen met vensters zonder ruiten met half gebroken deuren, zonder daken en neerbuigende onder de vernielende hand des tijds, leunen daar tegen elkan der om elkander te steunen tegen het dreigend verval. Tallooze akelige indivi du's, de bouwvallen als het ware van menschelijke wezens, waarden rond in de omgeving van wat zij hunne woning noemden; sommigen van hen zag men op en tegen elkander gehurkt om zich tegen de kille vochtlucht te beschermen; ande ren, met opgezette kleur en half verdoofd door drank, waggelden mompelend voort, of bleven staan om met hun ge lijken ruzie te maken. Jonge vrouwen ook met uitgeteerde gezichten en honge rige oogen zag men er rondwaren. Me nige daaronder was tot niets beters dan dat geboren; maar er waren er ook bij, die eenmaal vrienden hadden die haar lief hadden en die op een toekomst zon der wolken hadden gestaard. En tot hier het burger weeshuis voor 1879 worden achtereenvolgens goedgekeurd met alge- meene stemmen, zoomede de ontwerp besluiten tot toekenning van subsidie aan de laatste twee instellingen, respectieve lijk vanhoogsten f6441,83 en f2975,641/;,. Op het verzoek van den opzichter over de gem.-eigendommen wordt diens jaar wedde van f600 verhoogd met f 100. Op het verzoek van den hoofd- en de beide hulponderwijzers aan de herhalings school wordt hunne jaarwedde verhoogd, voor den eerste met f 50 en die voor de overigen met f 25 voor ieder. De gemeente-begrooting voor 1879 wordt artikelsgewijze behandeld en tot een bedrag van f 128808,18 vastgesteld, zoo aan inkomsten als uitgaven. Daarbij is de bezoldiging van f50 voor den keurmeester van den visch met de helft verhoogd, en eene som van f 100 be schikbaar gesteld voor gratificatiën aan politiebeambten te verleenen wegens bui tengewonen dienstijver. Na het besluit tot opheffing der open bare gezondheids-commissie, met algemee- 11e stemmen genomen ouder dankbetui ging voor hare bemoeiingen, is de be trekkelijke verordening buiten werking gesteld. Aan de openbare armenschool in de Koestraat worden met algemeene stem men benoemd tot hulponderwijzeres mej. J. A. de Verwer te Haarlem en de heer W. F. Witte te Stad-Delden. De halfjaarlijksche raadsnfdeelingen worden bij loting volgenderwijs samenge steld 1 e ad. de heeren Croockewit (weth.), v. Burgsteeden, Celosse, Methorst, Neder- meijer v. Rosenthal, v, Walchren en Zan- dijk2e afd. de heeren v. Sasse v. Ysselt (weth.), Herschel, Drijfhout v. Hoofi, Lagerweij, v. d. Santheuvel, Scheltus en Visser. IngekomenProces-verbaal van kasop- neming bij den gem.-Ontvanger. Ter Secretarie. Verzoek van het burgerlijk armbestuur om te voorzien in de vacaturen, door pe riodieke aftreding van de heeren W. v. Eeden en J. Zandijk Jr. met het einde de zes jaars te ontstaan. Aangehouden tot eene volgende vergadering. Ten slotte wordt overeenkomstig het door den Voorzitter gedaan voorstel z. h.o. besloten den Raad van State kenbaar te maken, dat men geen nadere memoriën verlangt te voegen bij het ingesteld beroep nopens den ligger van toegangswegen naar het Spoorwegstation. Geboren: 18 Oct. Maria d. van Bernar- dus Everardus Mater en Hermina Does burg. Friedrich Jacob, z. van Hendrik Keers en Johanna Amalia Christina Ten- haeff. 19 Oct. Elisabeth, d. van Hen drik van den Eshof en Hendrina Blieken- daal. 20 Oct. Gijsbertus. z. van Peter Heij en Jannetje Dreumer. Arie, z. van Wilhelmus van de Riet en Cornelia Johanna van Verseveld. Aalbertus waren zij afgedaald. Zij hadden de har ten gebroken van hen die hen zouden bemind hebben en hadden den kelk van misdaad en ellende tot den bodem uitge dronken Haight sidderde toen hij deze treurige plaats doorliep. Gesmoorde kreten en zuchten en klanken van toorn en gods lastering drongen gemengd met vrolijke kreten in zijne ooren; hij zag personen, in de donkere hoeken der huizen weg kruipen als hij voorbijkwam en hen met eene mengeling van vrees en wantrou wen nastaren; wanthij was in het midden van een buurt waar dieven en moorde naars zich verschuilen voor de nasporin gen der politie, en waar zij het verblijf deelen van hen die, zonder geld en zon der woning, daar komen om te sterven. Met een gevoel van verlichting kwam hij uit die vervloekte buurt in een rustiger straat. Wórdt vervolgd

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2