B.J. van Gelder WINTERMANTELS, Gevonden op de straat te ^Amersfoort. ADVERTENTIE N. hoek STOOVESTRA AT, heeft voorhanden eene buiteng ewone belangrijke partij in verschillende prijzen, van af 25 Cents. Eene fraaie sorteering' Van af f12,enz. Johan,z. van Hendrik van Hensbergen en Jannetje van Maren. 21 Oct. Cornelia Maria, d. van Johannes Tbien en Gijsber- tba Agatha van Wageningen. Adriana Cornelia Maria, d. van Arie Mark en Geertruida Evelina van Eijs. Jannetje, d. van Hendrik van Beek en Cornelia Verbeek. 22 Oct. Marinus, z, van Hen- drikus Antonius Adelaar en Adriana Di- dericbs. 23 Oct. Maria, d. van Jan Renes en Geertruida van Eist. Wouter, z. van Willem van Schoonhorst en Grietje Bunt. Ondertrouwd: 19 Oct. Albertus Jacob Cost Buddeen Petronella Jacoba Johanna de Louter. 24 Oct. Cornelia van der Veer en Hentje Dijkman. Cornelis Heeren en Elsiua van der Velden. Wessel van Daal en Margrietha Hendrika de Ley. Gehuwd: 23 Oct. Frederik Brandsen en Anna Carolina Longepee. Hendrik Buisman en Grietje van Beek. Overleden: 17 Oct. Adriana Kleinhe- renbrink, 3d. 19 Oct. Een levenl. aang. kind m. gesl. van Jacobus Voor burg en Antonia van Dijk. Catharina van Schie, 33 j. ongeh. 21 Oct. Elisa beth Apeldoorn, 3 j. 22 Oct. Maria Wilhelmina Jagtenberg, 1 m. MARKTBERICHT. Tarwe fl0,75af 12,Rogge f6,50 a f7,50. Boekweit f 6,40 a f 7,25. Appe len f 1,50 a f2,75. Aardappelen f2,40 a f 2,75 per heet. Hoendereieren f 5,50 a f 6,de 100 stuks. Boter f 1,35 a f 1,45 per kilo. Kaas f 46.a f 52,per 100 kilo. BINNENLAND. Z. M. de Koning, wordt den 28n dezer op het Loo terugverwacht. De St.-Ct." bevat de wet houdende goedkeuring van het huwelijk des Ko- nings. directeuren van 't Teylers-genootschap, proc. Kist, adv. mr. Heemskerk, v. Am sterdam, tot overleging der testamenten als gemeene titel krachtens art. 1922 Burg. Weth. Drie punten werden door de pleiters besproken: de rechten der familie Olthoff, in deze gerepresenteerd door de reques- trante, als afstammelinge van den heer Van Maanenneef van Cath. OlthofF, nicht van P. Teyler van der Hulst; de toe passelijkheid en interpretatie van art. 1922 B. W. en het belang van de eische- resse als zoodanig bij de zaak. Jl. Zaterdag werd de gratis-admissie door de rechtbank toegewezen, zoodat nu eerstdaags de directeuren van Teylers- genootschap zullen worden gedagvaard om alle documenten betreffende Teylers nalatenschap over te leggen. Daarna kan men het veelbesproken en voor zeker be langwekkend proces over die nalaten- chap weldra tegemoet zien. Het volgende staaltje van »dieveneer- lijkheid" wordt gemeld: De kastelein van 't stations-koffijhnis te Schiedam nam Zaterdag van een hem on bekend bezoeker een pakket aan om dit ter bezorging te? geven aan den conducteur van den wagen op Vlaardingen. Hij kweet zich van zijn last en dientengevolge ont ving een bejaard man, een gewezen land bouwer, thans rentenier te Vlaardingen, Zondagmorgen een doos met effeeten en andere geldswaardige papiereu gevuld. Bij onderzoek bleek 't dat het zijn waarden waren. Hij opende nu de kast, waarin hij zijn kapitaal bewaarde, en bevond dat, be halve de papieren, nog een paar duizend gulden aan bankbiljetten en goudgeld waren verdwenen. In de hem toegezonden doos lagen alleen de effecten, met een briefje, meldende, dat »men" door drin gende verlegenheid gedwongen was op deze wijze een leening" aan te gaan voor het bedrag van de verdwenen comptanten. Wie» men" is, heeft de justitie nog niet ontdekt. De ontwerp-verordeniug tegen dieren mishandeling, welke aan den gemeente raad van Rotterdam is ingediend, luidt als volgt: Art. 1. Het is verboden in het openbaar een dier uit moedwil te mishandelen. Art. 2. Het is verboden: lo. bij het aan zetten of voortzweepenen in het algemeen bij het geleiden van een trek- of lastdier of van een dier als zoodanig gebezigd, kennelijk wreedaardig te werk te gaan; 2o. het vervoer door trek- of lastdieren, of dieren als zoodanig gebezigdte doen plaats hebben op een kennelijk voor hen pijnlijke of kwellende wijze; 3o. door die ren te doen trekken of dragen een last, welke hun krachten kennelijk te boven gaat; 4o. bij het drijven, laden en lossen van slachtvee of andere dieren kennelijk wreedaardig te werk te gaan; 5o. dieren te vervoeren op een kennelijk voor hen pijnlijke of kwellende wijze. Art. 3. Voor zoover daartegen bij geen wet, algemeenen maatregel van bestuur of provinciale verordening is voorzien, wor den gestraft: overtreding van het verbod van art. 1 met gevangenisstraf van één tot drie dagen en geldboete van f 1 tot f 25 te zamen of afzonderlijk; overtreding van eenig verbod vervat in art 2 met geldboete van f3 tot f 10. Bij overtreding der bepalingen no. 2 en 3 van het vorig art. wordt de voerman of geleider gestraft. Ten vervolge op het bericht uit Atjeh iu de Staatscourant van 27 Sept. jl., kan worden medegedeelddatblijkens een bij het departement van koloniën ontvan gen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Ned. Indië, Habied Abdul Rach- man zich den 13den dezer te Kotta-Radja aan ons gezag heeft onderworpen, daar in hét openbaar vergiffenis gevraagd en den eed afgelegd heeft. Een Chineesch aanplakbiljet. Op den hoek van de hospitaalstraat en de Kali-Besar te Batavia, op een der ko lommen van het IJspakhuis was heden een Chineesch aanplakbiljet aangeplakt, waarvan aan het Alg. Dagblad een Malei- sche vertaling werd gegeven, van welke een Hollandsche overzetting hieronder volgt. Aanleiding is blijkbaar de dezer dagen begonnen opneming aan de huizen der Chineezen tot voorbereiding van de nieuwe belasting. Er zijn geruchten in omloop, dat er op Batavia eerstdaags een belasting zal ingevoerd worden voor de Chineezen, om het gouvernement te bevoordeelen. Heb ben de Chineezen hierover geen verdriet? De Chineezen tellen bier bij duizenden, en is er dan geen enkele, die de zaak ter harte neemt? Wij leven hier op aarde om eendrach tig te zijn, en eendracht maakt macht. Indien wij binnen een dag de handen kun nen ineenslaan, zal men dan de belasting durven invoeren? Waarom zouden wij, Chineezen, dan blijven stilzitten? Met den een en ander de zaak te bespreken, leidt tot niets, maar nu moeten wij met ons allen Chineezen gezamenlijk overleggen; en op zekeren nader te bepalen dag op één plaats bijeenkomen. Wij zullen allen ge zamenlijk één maatregel nemen en op de verschillende plaatsen, waar Chineezen gevestigd zijn, zullen wij een hoofd aan wijzen, opdat die den last zal geven aan zijn volk en nog grooter denkbeeld zal kunnen krijgen, waarnaar hij zijn bevelen kan geven. Andere vreemde Oosterlingen hier in Indië kunnen niet geteld worden dan bij enkele duizenden. Kunnen zij zooveel uit werken als wij, Chineezen? Wij Chinee zen tellen bij tienduizenden. Wij kunnen meer uitwerken. »Is er iemand, die een beter middel weet, waardoor de zaak snel geregeld kan worden dan het houden van een vergade ring? Te meer nu, daar het gouvernement op het oogenblik op Atjeh telkenmale oorlog voert en verliest: het land staat als een ei, dat op de punt van een hoorn balanceert; en toch durft het belasting invoeren voor zijn inkomsten en wil het in de kampongs overal de zaken niet bij het oude laten. Het zou zeer verkeerd zijn als wij Chinee zen ons daarbij nederlegden. Om die reden zullen wij onrust stoken in de landen van het gouvernement en het in ongelegen heid brengen. Misschien is men bevreesd geen wa pens te zullen hebben, wij hebben daar reeds aan gedacht; men behoeft daarvoor niet te vreezen. »Er was eens een Keizer van China, met name Tjeg-See-Kongdie vele schoone soldaten en oorlogswapenen had, en niet temin is later zijn land beoorloogd met honderden raenschen die geen ander oor- logsmaterieel gebruikten dan omgehakte boomstammen. Hoeveel te meer nu onze natie niet bij honderden, maar bij tien duizenden telt, kunnen wij uoen wat toen gebeurde, en met eenen dag het land ver nietigen". De Vereeniging der Chineezen heeft dit stuk uitgegeven. GEMENGDE BERICHTEN. Van den onlangs overleden Keulschen bankier Oppenheim wordt de volgende anecdote verhaald. Hij kwam in een ho tel eener badplaats en zag, toen hem het vreemdelingenboek werd voorgelegd, daar staan R. de Francfort. »Wat beteekent dat?" vroeg Oppenheim. Dat is de hand- teekening van den bankier Rothschild uit Frankfort", antwoordde de hotelhou der. Wel zoo, zeide Oppenheim en, eene pen nemende, schreef hij aldus zijnen naam in het boek: O. de Cologne. De >Anglo American Times" verhaalt, dat de voormalige gouverneur van Mis souri, Jackson achtereenvolgens 5 zusters had gehuwd, uit een rijke en geachtte fa milie. Toen hij de hand der laatste doch ter vroeg, antwoordde hem zijn schoonva der; Goed, ge zult haar hebben, ge hebt ze dan allen gehad. Maar in 's hemels naam vraag me mijn oude vrouw niet!" Zaterdag namiddag heeft zich te Utrecht een meisje, de dochter van een horlogema ker in lie Zadelstraat, bij het verrichten van eenige bezigheden op de kamer vaneen in- wonenden, doch op dat oogenblik afwezi gen student, met een revolver, dien zij niet vermoedde dat geladen was, doodelijk aan het hoofd gewond. Een tegenhanger van de Siameesche tweelingen. In den nacht van 30 Sep tember jl. werdteTischoowitz, bij Erünn, zulk een tweeling geboren. Hier heeft de vergroeiing plaats bij den uitgang van het bekken. Er is geen zichtbaar teeken voorhanden, dat tot een scheiding van de beide buikholten zou doen besluiten. De positie van de beide lichamen is juist te genovergesteld aan elkander. Beide kin deren ziju tierig en nemen gaarne de moe derborst. De ex-keizerin Eugénie kwam Vrijdag met haar zoon te Dover met de boot van Ostende. Terwijl zij heen en weer wandel de op Admiralty Pier", viel zij; prins Louis Napoleon tilde haar van den grond; na eenige oogenblikken in bewusteloozen toestand te hebben verkeerd, kon ze naar het hotel terngwandelen, 's Avonds werd de reis naar Chislèhorst voortgezet. Met denzelfden trein vertrokken mevrouw Thiers en mej. Dosne van Dover naar Londen. 1 sleutelring met sleutels en 1 porte- monnaie, en op het exercitieveld een knipmes en eenig geld. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van policie alhier. Namens mijne Kinderen en Be- huwdkinderen en ook uit mijn eigen naam dank ik hartelijk voor de belang stelling mij bij het afsterven mijner Echt- genoote betoond. D. BURGER. Amersfoort, October 1878. De familie HENDRIKS betuigt bij deze haar hartelijken dank voor de belangstelling op den 12fon October en volgende dagen ondervonden. Amersfoort, 24 October 1878. Voor de vele bewijzen van deelne ming betoond bij het overlijden van den fleer B. J. SUERMONDT, betuigen zijne Kinderen en Behuwdzoon huuneu harte lijken dank. De commissie, welke Z. K. II. prins Hendrik ter zijde zal staan bij de keuze tusschen de 52 plannen voor het nationaal huldeblijk, is samengesteid uit de volgen de heeren: B. Cunaeus en J. G. van Niftrik, beide uit Amsterdam; Ch. Ro- chussen, van Rotterdam; Mari ten Kate, uit'sHage en L. Lingeman, uit Baarn. Uit den Haag wordt aan de Gvoninger Coura?it geschreven: De heer de Roo van Alderwerelt leeft nog en zijn leven kan nog geruimen tijd gerekt worden, ofschoon het even goed mogelijk is, dat de dood reeds binnen en kele dagen een einde aan zijn lijden maakt. Men stelt zich dat lijden algemeen ver keerd voor. Bedlegerig is de minister niet en ook niet geweest behalve tijdens de operaties te Rotterdam en hij is, wat men in het dagelijksch leven noemt: ge zond van harte. De vreeselijke ziekte, die hem van tijd tot tijd slapelooze nachten doet doorstaan, tengevolge van de hevige pijnen, is van geheel plaatselijken aard. Er zijn dan ook, nog in de laatste weken, dagen geweest, die de minister werkende heeft doorgebracht; hij gaat ook nog wel uit en wie hem in den laatsten tijd ont moette, zou niet aan zijn gesprekken heb ben bemerkt, dat de heer de Roo 'zich bewust is van zijn naderend einde. Toch weet hij, dat op een gegeven oogenblik de ziekte plotseling het stadium kan intre den, waarop de dood in slechts enkele mi nuten volgen kan. Maar hij wacht het einde met kalmte af en werkt zoolang het dag is. In de vorige week had in raadkamer, voor de rechtbank te Haarlem, de behan deling plaats van de gratis admissie in zake mej. Van Rijn, geboren Oostdaro, proc. Knoop Koopmans, adv. mrs. S. Van Houten en G. H. Mosselmans, tegen de JAPONSTOFFEN, SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 28 Octo ber e.k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3