BURGERLIJKE STAND. Mr. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. G LeinweberSecretaris. Gevonden op de straat te Amersfoort. haar met de uitvoering der socialisten wet volkomen ernst is. Zoo is bijv. niet tegenstaande de verandering van pro gramma de (socialistische) »vereeniging ter bescherming van de belangen der werkende klasse te Berlijn" door de po litie ontbonden. Tevens zijn verboden de vereeniging voor gemeentelijke aange legenheden van het noordoostelijk di strict," de vereeniging van Duitsche smeden" en het Duitsch verbond van tabakwerkers." Dat het centraal socialistisch verkie zingscomité, te Hamburg gevestigd, zich vrijwillig ontbonden heeft, hebben wij reeds gemeld. Als een bewijs hoe deze vereeniging over middelen kon beschik ken, blijkt uit een staat, door den Pen ningmeester openbaar gemaakt, dat van i Februari tot I October te Hamburg ongeveer 70000 mark bijeengebracht is door de werklieden. Dat de strenge maatregelen tegen de socialisten dezen den moed nog niet be nemen, blijkt uit eene gemeenteraads verkiezing te Mannheim, waar al de soci alistische candidaten met groote meer derheid zijn gekozen. Tengevolge daar van hebben daar thans 16 socialisten zitting in den gemeenteraad. Het gemeentebestuur van Gotha heeft bekend gemaakt dat de inrichting voor lijkenverbranding gereed en geopend is en deelt het tarief en de voorwaarden mede. De kosten der verbranding zullen ongeveer twintig gulden bedragen. Volgens een Duitsch orgaan ontvangt de Keizer nog voortdurend brieven waar in hij met den dood bedreigd wordt wan neer hij te Berlijn terugkomt. De onderhandelingen tusschen de Duitsche Regeering en het Vaticaan du ren nog steeds voort. De geruchten, volgens welke het af stand doen van zijne rechten op den Hanoverschen troon als voorwaarde zou de gesteld zijn voor de toestemming voor het huwelijk van den Hertog van Cum berland met prinses Thyra van Dene marken, blijken onjuist te zijn. Luxenburg vierde dezer dagen feest ter eere van de intrede van Prins Hendrik en zijne gemalin. De bevolking toonde door geestdrift hare ingenomenheid met het huwelijk van den beminden stad houder. Omtrent de verkiezingen van gemeen teraadsgemachtigden in het kiescollegie voor den Franschen Senaat zijn nog wei nig berichten, maar wat er omtrent be kend geworden is luidt gunstig voor de gematigd republikeinsche partij. Er is sprake van eene amnestie voor veroordeelden Communisten, met uit zondering evenwel van hen die zich aan diefstal of andere misdaden hebben schuldig gemaakt. De rede door Mac-Mahon bij de uit reiking der bekroningen uitgesproken, II. De moord. Vroeg in den morgen, na den avond waarop de Heer Ordell zijn intrek geno men had in het logement de Arend te L kwam daar de eerste diligence aan. De Heer Ordell ontwaakte juist uit een diepen slaap op het oogenblik,.dat de klanken van den posthoorn tot hem door drongen. Zijn besluit om een liefdewerk te doen en recht te laten wedervaren aan zijn verongelijkt kind, had hem een gevoel van geluk en tevredenheid verschaft, waardoor hij den slaap der rechtvaardi gen had kunnen genieten. Op het hooren van het geluid van den posthoorn sprong hij het bed uit en begon zich voor zijn tocht gereed te maken. Terwijl hij daarmede bezig is zullen wij even een blik werpen op zijn verleden. Voor de meeste menschen was Mr. Or dell enkel een rijk, fatsoenlijk, knap uit ziend man. Zelfs zijne klerken, die hem drie honderd dertien dagen in het jaar den ganschen dag zagen, wisten niet meer van zijn innerlijk leven dan de eer ste beste vreemdeling, die hem op straat ontmoette. Zij zagen hem juist zooals had bij de Ministers, die daarvan geen kennis gekregen hadden, eenige onge rustheid opgewekt, doch heeft ten slotte den indruk gegeven, dat de Maarschalk thans ten volle met de Republiek is inge nomen en er dus weinig gevaar bestaat dat hij aan de inblazingen der Bonapar- tisten gehoor geven zal. In Engeland loopen de berichten zoo wel als de meeningen over het conflict met den Emir van Afghanistan nog altijd zeer uiteen. Intusschen heeft eene cata strophe op financieel gebied, het ban kroet namelijk van de City of Glasgow Bank, eene afleiding gegeven. De jam mer door dit faillissement vooral onder de kleine renteniers veroorzaakt, gaat alle beschrijving te boven. Niet alleen dat zij hun aandeel in de Bank kwijt zijn, maar zij moeten voor elk aandeel van 100 p. St. nog 500 p. St. bijstorten en het aantal geruïneerden is dientengevolge buitengewoon groot. Uit Spanje wordt gemeld, dat een aan slag op het leven van den Koning ge pleegd is door zekeren Jaen Olivar Mon- cati. Gelukkig werd de koning niet ge troffen. De moordenaar, 23 jaar oud, zegt socialist te zijn en door het lezen van de berichten over de moordaansla gen van Hödel en Nobiling op het denk beeld gekomen te zijn. Amersfoort, 1 November 1878. Zondag morgen overleed alhier, in den ouderdom vau bijna 81 jaren, de Heer A. D. Methorst. De overledene was gedurende zijn lang durig leven in vele openbare betrekkingen ijverig werkzaam. Als officier der schutte rij nam hij deel aan den Belgischen veld tocht; later werd hij hier ter stede lid van den Gemeenteraad, Wethouder en einde lijk (in 1848) Burgemeester. De invoering der Gemeentewet, die zulk een ingrijpende verandering te weeg bracht in de gemeen telijke toestanden, gaf hem aanleiding om in 1852 uit deze betrekking ontslag te vragen. Na dien tijd bleef hij echter op velerlei wijze ten nutte zijner medeburgers werkzaam, zoodat zgn overigden voor velen in menig opzicht een groot verlies is. Ter vervulling van de door sterfgeval en bedanken ontstane vacaturen in het college ter directie van den Slaperdijk zijn in eene op Dinsdag 11. gehouden vergade ring van geërfden benoemd: voor Amers foort, de Heeren H. J. Wiedenbrugge en B. W. van Bnrgsteedenvoor Leusden, Mr. S. J. A. van Walcbren, en voor Rens- woude J. K. Baron Taets van Amerongen tot Renswoude. Met belangstelling maakten wij kennis met een werkje van den Heer E. J. Vee- nendaal, over »de Unie van Utrecht en haar hoofd bewerker, Graaf Johan van Nassau." In beknopten vorm en op popu- anderen hem zagen en dachten van hem juist wat anderen van hem dachten. Zij wisten dat hij een uitgebreide ken nis van zaken had, een ijzeren wil en eene onuitputbare energie. Zij wisten ook dat hij twee dochters had, dat hij weduwnaar was en rijk en dat was alles wat zij wisten. Eene van zijne dochters was sedert lang gehuwd met den rijken en bekwa men jongen rechtsgeleerde Lawrence Haight. De andere was nog bij haar va der thuis en bepaald diens lieveling ge worden. Een jaar ongeveer, vóór dat onze ge schiedenis een aanvang nam, had deze dochter George Crawford, een van haars vaders vertrouwde klerken ontmoet en van het eerste oogenblik hadden zij elk ander lief gekregen. Toen de oude man dit vernam was hij woedend geworden. Hij ontsloeg George onmiddellijk en dreigde Lucie met zijne hevigste gram schap als zij haar dwaasheid niet liet va ren. Maar al zijn razen en tieren bleef zon der gevolg. Bij de eerste gelegenheid de beste verliet Lucie zijn huis en George en zij werden man en vrouw. Wordtvervolgd.) laire wijze wordt hier medegedeeld wat de Unie voorafging en noodzakelijk maakte, welke de lotgevallen waren van Graaf Jo han, en wat de inhoud en de invloed der Unie is geweest. De uitgever C. van Ben- tum te Utrecht zorgde voor een goeden druk en een netten omslag. De prijs is f.40, bij grootere getallen nog minder. Bij denzelfden uitgever is eene keurig geteekende gedenkplaat verschenen, die met het boekje kan samenwerken om den indruk van dit belangrijk historisch feit levendig te houden. De prijs van deze plaat is f 1.50. Op Woensdag 20 November zal hier weder eene tooneelvoorstelling gegeven worden, uitgaande van onze Amersfoort- sche tooneelvereeniging. Het ook hier zoo gunstig bekende gezelschap van Legras, Van Zuylen en Haspels zal op dien dag de »Fourchambaults," een der beste werken van de moderne Fransche Tooneel litera tuur, in de Nederlandsche taal opvoeren. Wij durven onzen lezers een avond van waar kanstgenot te voorspellen, en ver trouwen, dat, hier even als elders, het stuk voor eene volle zaal zal worden gespeeld. De tekst der zangstukken, op Maan dag a. s. door de Amersfoortsche Zang- vereeniging uit te voeren is tegen betaling van f,15 verkrijgbaar bij de firma Blan kenberg en Zn. en des avonds aan de zaal. De Heer R. A. Kollewgn heeft in de vorige week met goed gevolg examen af gelegd ter verkrijging der acte M. O. voor de Nederlandsche taal. Bg de verkiezing van drie leden voor den Kerkeraad der Ned. Israël, gemeente te Amersfoort zgn gisteren herkozen de Heeren J. E. Kalker en B. J. van Gelder voor de derde plaats zal eene herstem ming plaats hebben. Uit Apeldoorn wordt thans nader ge meld, dat Z. M. de Koning eerst in Janua ri, na de voltrekking van HD. huweljjk, op het Loo zal terug keeren. In een nader gehouden buurtspraak der geërfden Van Harskamp en Westeneng is het voorstel van jhr. A. W. Van Borssele, burgemeester van Ede, om te besluiten tot verdeeling der buurtgronden, verworpen met 25 tegen 23 stemmen. In een vorige vergadering staakten de stemmen. De buurt bezit nog ruim 2700 hectaren in het gemeen^ Men zal nu wel door een pro ces tot verdeeling moeten komen. Men verhaalt te Utrecht het volgende Een metselaar, werkzaam aan de Israë- lietische kerk, was in het bezit van een Hamb. lot. dat hij indertijd voor f 7,50 had gekocht. Sinds eenigen tijd was hij dit lot evenwel kwijt en vooronderstelde hij het verloren te hebben; hg hechtte er weinig waarde aan, omdat hij het reeds lang had bezeten en er nooit iets van had vernomen, zoodat hij meende, dat het wel met een niet zou zijn uitgekomen. Dezer dagen evenwel ontving hij bericht, dat op zijn no. de niet onbelangrijke prijs van 80 000 Rgksmark was gevallen. Met in spanning werd nu overal gezocht en alles nagesnuffeld, maar helaas, tevergeefs! 't Lot was weg en bleef weg. Men schreef dit naar het kantoor en ontving gisteren ten antwoord, dat zich iemand aldaar met het lot had aangemeld, wien men de 80 000 R. M. had uitbetaald. Zooals men vooron derstellen kan, gevoelt de metselaar zich in deze omstandigheden alles behalve plezierig." (U. D.) Geboren24 Oct. Frederik Hendrik, z. van Hendrik Jan Snijders en Anna Gesine Hermine Schepers. Jacob, z. van Jabob van Putten en Anna Ruizendaal. 25 Oct. Wouter, z. van Arie Fontijn en Cor nelia Wilhelmina Mulder. 27 Oct. Alij- da Geertruida, d. van Arie van Dijk en Johanna van den Heuvel. 28 Oct. An- thong, z. van Anthonij Smorenburg en Aleida Freilink. 29 Oct. Dorothea, d. van Willem Ilermannus GÖrlach en Cor- nelie Amelie Rauh. Gerrit, z. van Ma- rinus van den Hooff en Gerritje Kroes. Bartus, z, van Antonie Veldhujjsen en Carolina Jacoba Stikvoort. 30 Oct. Adriana Maria, d. van Hendrik Berg en Johanna van den Heuvel. Ondertrouwd: 31 Oct. Jacobus Johan nes Bijlard en Jacoba van der Stonden. Rijk van de Waterplas en Dorothea Wel- lerd. Gehuwd 30 Oct. Jan Meijsser en Hen- drika Johanna Mater. Cornells van Wandelen en Johanna Butselaar. Al- bertos Fitskie en Aaltje de Kruijf.31 Oct.' Johannes Gerhardus Klomp en. Ger ritje Elisabeth Kleber. Albertus Jacob Cost Budde en Petronella Jacoba Johann* de Louter. Overleden27 Oct. Anthonij Dirk Met horst, 80 j. weduwnaar vau Adriana Jo hanna Christina Stoopendaal. 28 Oct. Hendrika Nolt, 52 j. echtg. van Willem van der Veen. Hendrina Groenhart, 8 m. 29 Oct. Maria van Kessel, 57 j. echtg. van Thomas Johannes Everardus Franciscus de Geest. Johanna Marga- retha Limpers, 5 m. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAGden 4. NOV. aanst. 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, no bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croocke, uitM. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. MARKTBERICHT. Tarwe f 10,75 a f 12,—Rogge f6,50 a f 7,50. Boekweit f 6,40 a f 7,25. Appe len f 1,50 a f 2,50. Aardappelen f 2,50 a f2,75 per heet. Hoendereieren f5,50 h f 6,— de 100 stuks. Boter f 1,45 a f 1,50 per kilo. Kaas f 46.a f 50,per 100 kilo. 1 Zilveren horloge met dito ketting; I stalen kinderarmband en een vrouwen zak waarin een portemonnaie met eenig geld. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van policie alhier. BINNENLAND. Door het ministerie van oorlog is thans voor het leger eene nieuwe handleiding bij het onderricht in de gymnastiek vast gesteld en ingevoerd. Behalve dat meer tijd en zorg aan de gymnastieke oefeningen zullen besteed worden, is het vooral eene goede bepaling, waarbij genoemd onderricht onder ge neeskundig toezicht wordt gesteld. Onge- oefenden zullen dagelijks een uur en meergeoefenden wekelijks 2 a 3 uur on derricht ontvangen. Op deze wijze zal het mogelijk kunnen zgn, dat deze tot dusver bijua geheel verwaarloosde tak van mili tair onderwijs voortaan rijke vruchten afwerpe. In verschillende garnizoenen ontbreken intusschen de meeste benoo» digde toestellen. Zgn wg wèl onderricht, dan zou hierin evenwel spoedig voorzien worden. (H. bl.) Aan een schrijven uit Amsterdam aan het Vaderland ontleenen wg het volgen de: Groote sensatie heeft hier teweegge bracht een bericht betreffende 's rijks mu seum aan de Stadhouderskade alhier. Het Utrechtsch Dagblad deed eenige onthul lingen, die ongelooflijk schenen, maar desniettemin gebleken zijn maar al te waar te zijn. Er wordt aan het museum geknoeid. Voor de fondeering zgn ge bruikt honderdduizend oude steenen, niettegenstaande bij het bestek nieuwe waren voorgeschreven. Men zegt zelfs, dat de aannemers, de heeren Meks en Schoonenburgdie steenen, afkomstig

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2