Mr. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C LeinweberSecretaris. rardus Poort en Bendrina ter Berg. 11 Nov. Cornelis, z. van Jan de Vlasakker en Hendrika van den Tweel. Willeraijntje, d. van Elbartas van Douverden en Petro- nella van den Hoek. 13 Nov. Johanna Catrina, d. van Albertus Hellevoort en Johanna van Kalveen. OndertrouwdAndries Waanders en Oatharina van Vulpen. Gehuwd: 13 Nov. Jacob van Sprakelaar en Helena Kraaikamp. Pieter Johan nes Croes en Johanna Cornelia van Groe- nestein. Rijk van de Waterplas en Do rothea Wellerd. Overleden: 8 Nov. Bastiaan Glazeraaker, 24 j. ongeh. 9 Nov. Clasina Rinkel, 24 d. Elisabeth de Waal, 2 m. 11 Nov. Jacob Lablans, 4 j. 13 Nov. Willemina van den Akker, 30 d. Hendrika Chris tina Kerkhoff, 36 j. ongeh. 14 Nov. Arnoldus Albertus Arnoldussen, 13 m. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 18. NOV. aanst. 's namiddags van lialftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, no bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, IV. A. Croocke, wit, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. BINNENLAND. De Commissie, die zich onder het eere voorzitterschap van den burgemeester van Amsterdam gevormd heeft om de feeste lijke ontvangst van Z. M. den Koning en H. D. aanstaande Gemalin in de hoofdstad voor te bereiden, heeft in beginsel beslo ten tot het organiseeren eener algemeene feestviering vooralle rangenen standen en daartoe eerlang een beroep te doen op de financieele medewerking der Amstela- ren. De commissie, die zich te Apeldoorn heeft beziggehouden met het inzamelen van gelden om Z. M. den Koning een hu welijksgeschenk aan te'bieden, heeft een som van p. m. f2000 bijeengebracht. Op een zeer uitvoerig adres, waarin directeuren van het Prov. Utr. Gen. van K. en W. hun bezwaren tegen de ophef fing der afdeeling Statistiek motiveeren en herstel daarvan vragen door oprichting van een centraal bureel voor statistiek, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende beschikking genomen: Gelezen een aan den Koning gericht adres van directeuren van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen betreffende de oprich ting van een centraal bureau voor statis tiek; Geeft, daartoe gemachtigd bij kautbe- schikking van 22 October jl. no. 16, na mens den Koning aan adressanten te ken nen, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan." De hoogleeraar Vreede klaagt in het Utrechtsch Dagblad" over het gepleegd onrecht jegens de statistiek en jegens den referendaris De Bosch Kemper en over de onverschillige hoegenaamd niet met rede nen bekleede afwijzing van het adres van het Prov. Utrechtsch Genootschap. Hij klaagt over de luchthartige wijze, waarop de Minister van Binnenl. Zakeu omspringt met het dusgenaamd Administratief recht en vindt de bewijzen daarvoor o. a. in de onlangs vernietigde besluiten der gemeen ten Utrecht en Leiden over het jaag pad. Wijders verlangt de hoogleeraar herziening eer Provinciale en Gemeente wet. Decentralisatie, waarborgen tegen ministeriëele willekeur zijn een nationale behoefte om den publieken geest te doen herleven. Voorts verlangt hij'sKnnings aanwezigheid in de residentie en de voor lichting van nog andere raadsleden, dan Ministers. Ten slotte legt de heer Vreede weinig ingenomenheid aan den dag met de hoogste rechterlijke benoemingen en laakt de toegeeflijkheid van den heer Kappeyne c. s. in het voorleggen van het ontwerp van wet tot verkrijging der toe stemming van de beide Kamers voor 's Konings tweede huwelijk. Op de aanstaande algemeene vergade- r' van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond (25 en 26 December) zullen de statuten van het bond worden gewijzigd en een volledig program aan de goedkeuring der afgevaardigden onder worpen worden. In dat program wordt op den voor grond gesteld, dat het A. N. W. verbond bet bijzonder eigendomsrecht erkent en tevens het recht van den Staat om de uit oefening van dat recht door belastingen en andere wettelijke maatregelen te wijzi gen, terwijl vervolgens als middelen, door welke het bond zijn doel tracht te berei ken, de volgende worden opgegeven. a. »de verkrijging van het recht voor alle burgers, die volgens de wet mondig zijn, om deel te kunnen nemen aan de verkiezing van leden der Volksvertegen woordiging, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad; b. »door invloed uit te oefenen op 's lands bestuur of vertegenwoordiging, door middel van adressen en petitionne menten. c. dat het recht van oorlog te verkla ren en vrede te sluiten van het hoofd van den Staat op de Volksvertegenwoordiging overga; d. afschaffing van de militie en ver plichte oefening in den wapenhandel door alle burgers, wier lichaamsbouw en krach ten dit toelaten; e. herziening van het belastingstelsel, opheffing van op den arbeid en de levens behoeften drukkende belastingen en de invoering van belastingen naar het inko men en het vermogenhet in het leven roepen van wetten op de uitoefening van den arbeid en ter bescherming van het le ven en de veiligheid der arbeiders; lo. toe zicht op de arbeiderswoningen, de fabrie ken, de werkplaatsen en de huisindustrie; 2o. beperking van den arbeidsdag voor volwassenen, afschaffing van Zondagsar- beid; 3o. verbod van arbeid op werkplaat sen of fabrieken voor gehuwde vrouwen en voor meisjes beneden 18 jaar4o. be perking en regeling van den arbeid van jongens beneden dienzelfden leeftijd g. het toezicht op de uitvoering dier wetten op te dragen aan rijksinspecteurs; h. het van staatswege in't leven roe pen van Kamers van den arbeid, die, door en uit patroons en werklieden beiden ge kozen, uitspraak doen in geschillen, die op het gebied van den arbeid tusschen on dernemers en werklieden, zich voordoen, alsmede die, welke de uitvoering der ar beidswetten mochten opleveren i. bevordering van het openbaar on derwijs; lo. het lager onderwijs worde kos sschool en voor allen verplicht op de dagschool tot den leeftijd van 14 jaren, en voor het diegenen, die geen middelbare schoolbezoeken, des avonds, tot 16-jari- gen leeftijd; 2o. het middelbaar onderwijs worde eveneens toegankelijk en kosteloos voor allen, die er van willen profiteeren en aan he eischeu van een toelatingsexa men kunnen voldoen3o. vanwege den Staat worde landbouw- en ambacht- of in- dustrieouderwijs gegeven aan allen, die het verlangen." Het Verbond is Nederlandsch, zal zich bewegen binnen de perken der Ned. wet en zal onafgebroken ijveren voor het be vorderen van goede zeden onder de werk lieden. Het stoomschip Gelderland", den 5n Sept. jl. bij kalme zee aan de Spaansche kant gestrand, wordt, na in Engeland ge repareerd te zijn, ts Rotterdam binnen verwacht. Er zal dan een onderzoek in gesteld worden naar de oorzaken van de ramp, om te beoordeelen of de schuld aan den gezagvoerder kan worden geweten. Dit onderzoek zal worden opgedragen aan een commissie van oud-gezagvoerders ter koopvaardij en zee-officieren. Excentriek? In het »N. v. d. D." vindt men de volgende advertentie: Bij J. C. Loman Jr., te Amsterdam, is verschenen: Juffrouw Bos, drama in vijf bedrijven, door H. J. Schimmel. Prijs f 0,75, Oordeel van de pers: >Het stuk is geen aanwinst voor de Hollandsche tooueellitteratuur; hoofd motief slecht uitgewerkt; geen karakters; erg vervelend. (Handelsblad.) Het stuk bevat alleen karikaturen; de handeling ongemotiveerd; erg slecht. N. v. d. D. Het publiek was blijde dat de gordijn viel, en het ploertendom aan de oogen van het publiek onttrok. Stuk slecht gebouwd; handeling slecht gemotiveerd; alles slecht." (Vaderland.) In 82jarigen ouderdom is de nestor der Rotterdamsche toonkunstenaren, Wouter Hutschenruijter, na 1822 vele jaren ste delijk kapelmeester, aldaar overleden; hij genoot sedert vele jaren rust van zijn ar beid; hij was in zijn tijd een voortreffelijk trompettistschreef veel voor militaire korpsen, componeerde eenige ouvertures en symphonieën en bovendien een opera: >le Roi de Bohème". GEMENGDE BERICHTEN. De Duitsche sociaal-democratische Rijksafgevaardigde voor Freiberg in Sak sen, Max Kayser, die als redacteur van de Dresdener »Volkszeit." tot gevangenis straf werd veroordeeld en 1 dezer ontsla gen, ontving van den hoofdcommissaris van politie te Dresden het volgende cu rieuze geschrift: Bij deze wordt u het langer oponthoud in Dresden en de terugkeer naar die stad verboden, onder bedreiging met gevange nisstraf, terwijl u tevens wordt gelast, om ter voorkoming van gevangenneming en bestraffing, u, mocht ge wederom te Dres den komen, dadelijk aan te melden bij het mee3t nabijgelegen politiebureel, ten ein de daar een bewijs van aangifte te halen, waarmede gij u hebt te begeven naar het hoofdbureel van politie, alwaar gij de ver- eischte toestemming tot verblijf hier moet verzoeken; is de tijd, waarvoor die toe stemming is verleend verstreken, dan moet gij dadelijk de stad verlaten en uw bewijs aangiften afgeven aan het politiebureel der afdeeling, die gij bij het verlaten dei- stad passeerd. Gevangenisstraf wacht u in elk geval: bij het rondzwerven zonder be paald woonverblijf, wanneer gij de bevelen der poktie niet stipt gehoorzaamt, of u in lokalen bevindt, waarin gij geen recht hebt te komen. Zijt gij zonder middel van bestaan, dan moet gij u wenden tot het armbestuur en on voorwaardelijk genoegen nemen met de wijze, waarop dat u zal on dersteunen." Toen de Oostenrijksche veldmaarschalk Beek onlangs in zijn hoedanigheid van ajdudant-generaal des Keizers, de hospi talen te Serajewo bezocht, kwam hij ook bij Hadschi Loja, den gevangen aanvoer der der Bosniërs en zijde tot hem. »De Keizer heeft mij gelast U te vragen of gij geen genade verzoekt." Hadschi Loja was zoo beteuterd, dat hij geen antwoord kon geven en eerst toen hem voor de derde maal de vraag was gedaan, zei hij. »Ik vraag den Keizer om genade voor mij, mijn vrouw en mijn drie kinderen. »En wat zult gij doen als ge weder vrij zijt?" Ik zal," zei Hudschie Loja met geestdtift ïnaar mijn vrienden gaan in het gebergte en hen vertellen, welke goede, edele men schen gij, Oostenrijkers, zijt en hoe dwaas zij handelen met u te bestrijden." Het blijft nu maar de vraag wie met het meest succes comedie speeltde Oostenrijkers met hun vertroetelen van Hadschi Loja of deze met zijn geestdrift voor zijn vroe gere vijanden. Een Oostenrijksch commis-voyageur had aan Andrassy geschreven, dat als de ze geen maatregelen nam om de troepen uit Bosnië en de Herzegowina te doen te- rugkeeren, hij hem zou dooden. Vcor het gerecht gedaagd, vroeg de man, hij heette Alexander Steinhof en had zijn briefje onderteekend eerbiedig om ver giffenis en de rechtbank schonk hem die. Als iemand in Prnisen zoo iets aan Bis marck durfde schrijven, werd hij minstens levenslang »eingesperrt". In de »Arnh. Ctwordt medegedeeld, dat een Indische schooljongen het ma laise general," waarover in Indië geklaagd wordt, vertaalde met maleische gene raal". Balsamo is een naam, die dadelijk aan buitengewone dingen herinnert. Welnu, een Italiaansche cavalliere," die zoo heet, heeft werkelijk iets buitengewoons uitge vonden, dat, als het algemeene toepassing vindt, een gansche omwenteling in de scheepvaart zal teweegbrengen. Het nieu we vaartoestel wordt propulsore", of stootmachine genoemd; schroef en roer zijn er geheel overbodig bij, terwijl de in richting van het mechanische gedeelte ge heel berust op een samenvoeging van het oude roeisysteem en de vinnenbeweging der visschen. Balsamo beweert, dat met zijn toestel ongelukken als die, overkomen aan de Grosser Kurfiirst" onmogelijk worden.In het b'jzijn van de Italiaan sche admiraals Albini en Pucci is met het door Balsamo uitgevonden nieuwe soort van vaartuig een proef gehomeu die nit- munteud slaagde. Te Lyon is een meisje van 13 jaar aan hondsdolheid bezweken; het kind had de gewoonte zich door haar hond in het ge zicht te laten likken; zij was niet gebeten geworden. Het blad P Alsace" zegt dat Bismarck aan zijn dochter een bruidschat van 500.000 thaler gaf; men zegt, dat graaf Von Rantzou tot raad van legatie te Parijs zal worden benoemd. In den Pnrijschen gemeenteraad kwam dezer dagen het voorstel ter sprake om de Avenue deJl'Opera, en het Theatre Fran cais ook gedurende de maand November met electrisch licht te blijven verlichten. Mallet verklaarde zich hiertegen; volgens hem had de stad Parijs van af Augustus aan proeven met het electrisch licht 48,000 frs. uitgegeven; werd het voorstel aangenomendan zou dit de stad nog 15,000 frs. kosten; elke electrische pit kostte per uur U/4 a l3/4 Rs., terwijl men met gas voor den zelfden prijs 68 a 95 pit ten kon branden. Indien de gasverlichting niet voldoende was, kon men met veel ge ringer kosten dan de electrische verlich ting met zich sleepte meer pitten gebrui ken. De prefect van de Seine was het hiermede eens, maar de gemeenteraad was van meening dat de stad moest voortgaan op den ingeslagen weg; de kwestie zal nader onderzocht worden en de nieuwe proeven met het electrisch licht wat zui niger genomen worden. De politie te Deventer is een bende op van vijf jeugdige dieven, van 11, 12 en 13 jaren, op 'tspoor gekomen. Onder aan voering van den kapitein" gingen ze 'savouds op roof uit, kochten dan kleinig heden in de winkels en maakten van dien gelegenheid gebruik om te stelen wat in hun bereik viel, flesschen drank, kistjes sigaren enz. Bij een rijk industrieel X. in de omstre ken van Parijs kwam dezer dagen een on bekende die hem in vertrouwen iets wcuschte mede te deelen. Zijn vrouw, zoo vertelde hij, een Clairvoyante, had hem gezegd, dat in den tuin van X. een schat verborgen was bij een boom, dien hij zou aanwijzen, op voorwaarde dar X. de helft van den schat zou afstaan. Deze bewilligde daarin; men wachtte tot 's nachts en X. ging met den onbekende aan het opgra ven; men vond inderdaad een kist die 8000 frs. in goud bevatte. X. gaf de helft aan den onbekende; deze vroeg of X. hem niet bankbiljetten wilde geven, daar hij die gemakelijker kon meenemen. X. ruilde en na elkander hartelijk de hand te hebben gedrukt, ging zijn bezoeker heen. Eerst den anderen morgen kwam X. tot de ont dekking dat de goudstukken valsch wa ren; hij was het slachtoffer van een handig oplichter geweest.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3