BURGERLIJKE STAND. Mr. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C. Leinweber, Secretaris. D. H. den Vorst van Waldeck-Pyrmont voorkomen. De namen der ingezetenen, die bijdra gen gegeven hebben, worden op een per kamenten rol verzameld en in een koker, met de koninklijke kroon versierd, bij het huldeblijk gevoegd. Hilversum, 7 December. Dezer dagen heeft een tweede opmeting voor den Gooischen tramway plaats gehad. De Gooi- en Eemlander verneemt,, dat weldra gunning zal aangevraagd worden, en dat men een gedeelte van dien weg, namelijk van hier naar Laren en 's-Graveland, met den zomer hoopt klaarte hebben. Men meent, dat die onderneming zoowel voor de Gooische gemeenten als voorde onder nemers een gunstige uitkomst moet ople veren; het laat zich dan ook aanzien, dat het niet aan passagiers zal ontbreken. Geboren: 7 Dec. Pieter, z. van Frederik Frederiks en Jansje van Ling. 8 Dec. Hesselina, d. van Adolf de Vries en Hesse- lina van Goor. Theodoor Johannes, z. van Abraham Stegehuis en Johanna Christina Stokkers. Christina, d. van Johannes Meerburg en Johanna Schim mel. Regina Cornelia, d. van Geurt Bauland en Elisabeth van den Hengel. 9 Dec. Sophia Augusta Theodora, d. van Leendert Jacob Christiaan Brinkman en Adriana Gaasbeek. Rika Johanna, d, van Jeljer Kaderstna en Prijna van den Berg. Peternella, d. van Willem van Plateringen en Elisabeth Steen beek. 11 Dec. Everardus, z. van Franciscus Hammer en Gerritje van Keulen. Wil- helmina, d. van Hermiua van den Berg. Gehuwd: 11 Dec. Hermanus van Zeijl en Diliana van Geijtenbeek. 12 Dec. Dirk Schimmel en Johanna Friederika Mezger. Overleden: 5 Dec. Arend Bosch, 49 j., ongeh. 6 Dec. Cornelis van Eck, 14 j. 7 Dec. Alijda Rodestein, 57 j., on geh. 9 Dec. Louisa Egberdina Wijden- brugh, 88 j., ongeh. 10 Dec. Jacobus de Wit, 57 j., echtg. van Elisabeth Schlos- ser. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van qelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 16. DEC. aanst. 's namiddags van halftwee tot hcdfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, na bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W- A. Croocke- wit, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. MARKTBERICHT. Tarwe f 9,af 11,Rogge f6, a f 6,75. Boekweit f 5,90 a f 6,90. Appe len f 3,a f 4,Aardappelen f 2,40 a f2,60 per heet. Hoendereieren f7,a f 7,50 de 100 stuks. Boter f 1,15 a f 1,25 per kilo. Kaas f 46.a f 50,per 100 kilo. BINNENLAND. In den aanvang der zitting van heden heeft de Tweede Kamer met algemeene stemmen het volgende adres van geluk- wensching aan Z. M. den Koning aange nomen »Sire! »De Tweede Kamer derStaten-Generaal stelt op hoogen prijs aan Uwe Majesteit haar heilwenschen te kunnen aanbieden ter gelegenheid van Uwer Majesteits voor genomen huwelijk uietHare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Adelheid Emma WilhelminaTheresia van Waldeck- Pyrmont. Van ganscher harte wenschen wij, dat deze echtverbintenis, bij bet onwaardeer baar genot van huiselijk geluk, moge lei den tot verhooging van de levensvreugde van Uwe Majesteit en tevens tot bevesti ging van den bloei van bet regeerend Stamhuis, waarmede de dierbaarste belan gen van Nederland zoo nauw verbonden zijn. Als Vertegenwoordigers van het Ne- derlandsche volk durven wij de verzeke ring geven, dat onze aanstaande Konin gin, niet slechts bij haar komst op den vaderlandschen bodem overal met inge nomenheid zal worden begroet, maar ook voortdurend in ruime mate zal deelen in den eerbied en de liefde, door Nederland voor de Vorsten en Vorstinnen uit het Huis van Oranje-Nassau gekoesterd." Dit adres zal Z. M. worden aangeboden dooreen commissie, bestaande uit de leden der commissie van redactie, de heeren Vening Meinesz, Blussé, Wintgens, Van Delden en Cremers; de heeren Mackay, De Vos van Steenwijk en Reekers en den Voorzitter der Kamer. Ook de Eerste Kamer heeft gisteren avond, bij de hervatting barer werkzaam heden, besloten Z. M, een adres aan te bieden. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid op uitnoodiging der Duitsche postadmini stratieeen commissie benoemd van drie leden om het Duitsche systeem van pakjes door de postadm. te laten vervoeren en bezorgen daar te lande te onderzoeken. De commissie bestaat uit de hh. Neujean, Jansen en Pliester, beide eerstgenoemden hebben zich bereids naar Duitschland begeven. Reeds is gemeld, dat onze voormalige landgenoot, de hoogleeraar dr. Jac. Mo- leschot, lid van den Italiaanschen Senaat en sedert 17 jaar hoogleeraar in de physi- ologie aan de universiteit van Turijn, is benoemd tot hoogleeraar aan de universi teit van Rome. In de Gazette del Popoio van Turijn lezen wij daaromtrent het vol gende, dat zeker ook hier te lande met belangstelling zal worden vernomen. >Toen het bericht dezer benoeming Turijn bereikte, is eene vergadering belegd van professoren en studenten der univer siteit, welke Woensdag avond 4 dezer gehouden werd. Er werd beraadslaagd over een huldeblijk, dat men den hoog leeraar-senator als herinnering zou aan bieden. Door de zeer talrijke aanwezigen werd met eenparige stemmen besloten om dr. Moleschott, bij het aanvaarden van zijn professoraat in de physiologie te Rome, in een kunstrijk bewerkt perka ment te betuigen, hoe zijne verdiensten voor de wetenschap en zijne gaven als hoogleeraar door allen worden gewaar deerd." Het spoorwegongeluk bij Eindhoven heeft wellicht bij velen de vraag doen ontstaan, of er geen afdoende middelen zijn om dergelijke rampendie zooveel menschen het leven kosten of hen ver minken, te voorkomen. Menigeen komt zeker tot de conclusie, dat waakzaamheid en oplettendheid van het dienstdoend per soneel eerste vereischten zijn. Een inzen der in het Venloosch Weekblad kent beter middel: de spoorwegbeambten moeten zich stellen onder bescherming der H. Barbara! Het helpt ongelukkig alleen voor Katholieken. Als voorbeeld welk een heilzamen in vloed de toepassing van doorgaand rem- werk op spoorwegraaterieel kan hebben, deelen wij een bericht mede omtrent een ongeval dat onlangs met een sneltrein plaats vond op de lijn van Dover naar Londen (zie de Times van 2 Dec. jl.). De trein bestoud uit eene locomotief, een tender, een bagagewagen, vier perso nenrijtuigen en een eindbagagewagen. Op eenige honderde meters afstand van het Bickley station, toen de snelheid van den trein minstens 80 kilometers per uur be droeg, brak plotseling de voorste tenderas. De trein was geheel van de automati sche Westinghouse-rem, en als dadelijk gevolg van het breken van de tender-as werden de remblokken met volle kracht aangedrukt tegen elk wiel van den gebee- len trein. Dit geschiedde zoo snel, dat de machinist eerst door het vertragen van den trein bemerkte wat er gaande was. De trein kwam tot volmaakten stilstand in 190 meter. Evenwel, terwijl de trein nog liep, botste de voorste bagagewagen, die door den scheeven stand van den ten der buiten het spoor was gewrongen, te gen den pijler van de brug, die dpn Zuid- Oosterspoorweg over de Londen-Chattam en Dover-lijn voert. Door. dezen schok werden de twee voorste spoorwegrijtuigen eveneens buiten het spoor gedrukt, en daardoor bekwam de conducteur in den bagagewagen eenige lichte kneuzingen, maar de snelheid van den trein was op dat oogenblik reeds zooveel verminderd, dat geen der rijtuigen omviel en geen der rei zigers eenig letsel bekwam. Men vond bij nader onderzoek alle remblokken nog steeds stijf tegen de wielen geklemd, en het is bijna zeker dat, zonder de automa tische werking dezer rem, (eigenschap om uit zich zelve in werking te treden), de meeste reizigers bij dit ongeval een wissen dood zouden gevonden hebben, of althans zeer ernstig gekwetst zouden geworden zijn. De Noordb. beschrijft een kroon, die door de Katholieken van 's-Bosch ten ge schenke zal worden gegeven aan het beeld van O. L. Vrouw van Den Bosch, bij gele genheid van het jubilé der terugkomst van dit beeld binnen de muren. De kroon is gedreven uit fijn goud, be zet met tal van diamanten (400 stuks on geveer, zoo groote als kleine)welke op de sierlijkste wijze zijn aangebracht. Het fatsoen is uitstekend schoon de band be vat, behalve verschillende diamanten ro- setten, twee schildjes met de wapens van den heer A. Godschalk, bisschop te 's-Her- togenbosch, en van de stad. Op den band staan prachtige fleurons, die eveneens bijna geheel nit diamanten zijn samenge steld. De kroon is van boven gesloten met acht fijn gedreven bogenzeer bevallig van vorm; op den knoop verheffen zich vijf leliën, van gedreven goud. De kroon zal eerlang voor het publiek tentoongesteld worden, met al de andere sieraden, welke bij deze gelegenheid aan het beeld van O. L. Vrouw van Den Bosch zijn geschonken, De heer P. Dekker Jz., benoemd tot burgemeester van Wemeldinge (Zeeland), werd jl. Vrijdsg, toen hij zijn ambtseed in handen van den Commissaris des Konings had afgelegd, op feestelijke wijze door zijn gemeentenaren ingehaald. Begeleid door een wacht van 70 ruiters en verschillende corporatien, in rijtuigen gezeten, deed hij zijn intocht in de rijk versierde gemeente en ontving, na zijn installatie, onderschei den deputaties in de raadkamer van het gemeentehuis. Eensklaps werd de receptie gestoord door een hevigen en herhaalden knal, gevolgd door het geroep van brand. Een inlandsch kramer uit Goes was her waarts gekomen met een zak, gevuld met zoogenaamde zwermen of voetzoekers, en had deze in de gelagkamer van het ge meentehuis nedergezet. Door een onbe kende oorzaak hadden de voetzoekers vuur gevat; zij verbrijzelden de petroleumlam pen, wier inhoud als een gloeiende zee over den vloer stroomde, en brachten zoo danige ontsteltenis teweeg, dat de ramen der gelagkamer en der raadzaal door de zich daarin bevindenden stukgeslagen werden en ieder door de openingen een goed heenkomen zocht. De brand was echter gelukkig spoedig gebluscht en heeft later geen merkbaren invloed op de stemming der feestvierenden gehad. De blinden werden eenvoudig voor de beide kamers van het gemeentehuis geplaatst en de receptie had haar gewonen gang. Alleen mocht het officieele vuurwerk niet worden afgestoken; de burgemeester meen de, dat er al vuurwerk genoeg geweest was. GEMENGDE BERICHTEN. Een telegram uit Washington aan de Daily News meldt dat het octrooi voor Fdison's electrische verlichting heden (Dinsdag) zou worden uitgereikt. Luidens de jongste berichten uit Ame rika heeft Edison zijne inrichting tot het nemen eener proef op groote schaal met zijne verlichting bijna gereed. Deze proefneming, alles er onder begrepen, zal 20,000 pd. St. kosten. De aandeelen in de Edison Company zijn inmiddels gerezen. De firma Fabri en Chancery heeft van den uitvinder het octrooi gekocht voor Zuid- Amerika, en men verwacht dat Rio de Janeiro, waar het contract voor gas-ver- lichting eerstdaags afloopt, de eerste stad zal zijn, die met electriciteit wordt ver licht. Edison verklaart dat hij geen kool gebruikt, en dat hij thans met zijne ma chines viermaal meer licht voortbrengt, dan toen bij zijne experimenten begon. De kolossale vergiftiDg bij het Zangers feest te Kloten, in Zwitserlaud, heeft in dertijd terecht in geheel Europa groote sensatie gemaakt. Prof. Hügenin heeft nu onlangs een belangwekkend rapport over die gebeurtenis uitgebracht. In het geheel werden door het eten van 't zieke vleesch 668 personen ziek, die alle vleesch hadden gekocht of gegeten, dat van den éénen slachter afkomstig was. Daarbij komen nog 49 secundaire ziektegevallen, d. i. gevallen door overdragen ontstaan. Van de vleeschspijzen, die op het feest werden voorgediend. bleken het gevaar lijkste: kalfsgebraad, braadworst, vervol gens het gelardeerde kalfsvleesch, rund- vleesch, ham. Al dat vleesch was in het slachthuis bij het vleesch van het zieke kalf opgehangen, en het was door dezelfde handen behandeld. De ziekte der vergif tigde personen was typhus, die bij 63 pet. der aangetasten zich reeds in de eerste week openbaarde. Ook dieren, die van het vleesch hadden gegeten, werden typhus- ziek. In de volgende maand zal dit hoogst belangrijke geval van vergiftiging voor de jury te Zürich behandeld worden. Niettegenstaande de meer algemeene bekendmaking der fabriekmerken en de aankondigingen in de dagbladen dat ze volgens de wet zijn gedeponeerd, blijft het namaken bestaan en wordt daarvan een schandelijk misbruik gemaakt. Het verheugt ons daarom zeer te kunnen rae- dedeelen, dat het de justitie in België ge lukt is de hand te leggen op een dier schuldigen. Tengevolge eener klacht bij de justitie ingediend, door het huis L. Frere te Parijs, eigenaar van het fabriek merk der capsules de goudron de Guyot, hebben de rechtqr van instructie te Brus sel en de procureur des Konings zich naar den koopman M. A. Durieux, rue de Blaes 36, begeven, op wien hun aandacht geves tigd was als verkooper van producten met valsche fabriekmerken. Bij gelegenheid der huiszoeking, gaf de justitie lasteen klein bureau in het kantoor te openen. Op hetzelfde oogenblik maakte Durieux zich meester van een klein rolletje nage maakte etiquetten, dat hij met snelheid ineenrolde, in zijn mond stak en trachtte in te slikken. Geen gehoor gevende aan de bevelen van den rechter van instructie om het weder te geven, moest de hulp van eenige agenten van justitie worden inge roepen om den hevigen en wanhopigen tegenstand van Durieux te overwinnen. Eindelijk werd men het corpus delicti machtig. Durieux werden, wegeus zijn te genstand, de handboeien aangelegd en tengevolge van zijn gedrag werd hij naai de gevangenis gebracht. Het onderzoek werd voortgezet. Bij verschillende apo thekers werden onderscheidene flacons met teercapsules gevonden, met valsche etiquetten, alle van Durieux afkomstig. Ook een der bedienden van den lieer Durieux, bij wien men bij huiszoeking een groot aantal dier valsche etiquet ten aantrof, is gevangengenomen. Het onderzoek duurt nog voort. De verval- sching schijnt op buitengewoon groote schaal gedreven te worden. Uit Amerika wordt bericht, dat in het Caucadal, een van de vruchtbaarste en dichtstbevolkte streken van Columbia, het te velde staande suikerriet, de maïs, de tarwe in het bovenste gedeelte van het dal en de voedergewassen door den sprink haan volkomen vernietigd zijn. Dienten gevolge zijn daar de levensmiddelen bui tengewoon duur geworden, en heerscht er groot gebrek.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3