AiEBSFOOBT- SCHE COI1 N°. 1. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Dit BLAD verschijnt geregeld ora de 8 dagen, en i DINGSDAGStegen ƒ3.60 per jaar. 7 January. PRIJS DER 1 Van 1 tot 0 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing0.35. Zeek Geachte Lezers! Daar er reeds eenige dagen van het jaar 1851 vcrloopen zijnverwacht Gij van ons gecne Nieuw- jaarswcnschen meerook houden wij de uitdrukking derzclve voor geheel overtollig, wanneer wij U de verzekering geven, dat wij niets vuriger wenschen, dan al het goede, vervat inden uitvoerigen wensch met welken de Arrondissementsbode van Amersfoort zijn afscheid genomen heeft, nan en onder U ver vuld te zien. Doch, naar wij onderstellen, koestert Gij eenen wenschdien wij niet onbevredigd mogen laten, den wcnsch, namelijk, om te wetenwat Gij te verwachten hebt van ons, die de Redactie der Amersfoortsehe Courant op ons genomen hebben. Met weinige woorden kunnen wij U daaromtrent vol doening geven. Ons voornemen is, U bekend te maken niet alleen met de gewone nieuwstijdingen maar óok ecnigzins met hclgene zoo al in Nederland gedacht en geschreven wordt. To dien einde zullen wij U mededeclenwat ons in periodieke en andere geschriften als daartoe dienstig in het oog valt. Wij zullen echter die mjdedeelingcn doen, zonder er onzerzijds eenige aanmerkingen bij te voegen, en het alzoo aan U zclvcn over latener een oordeel over te vellen en er gevolgen uit af le leiden. Voorts zullen wij gaarne onder de rubriek alnge- ^oB&fi stukkenalles opnemenwat men ons ter plaatsing doet toekomen, mits het in beschaafden, gematigden toon gesteld zij en geene personaliteiten bevatte. Wil iemandbij ons bekendeen stukwat ook de inhoud daarvan zijmet zijn' naam er onder geplaatst hebben dan kan zulks zonder eenige beden king van onzen kant, geschieden, dewijl alsdan dc ver antwoordelijkheid geheel en al op hem blijft berusten. Ook voor bt. beiden voorgedragen legenbedenkingen of wederspraak zullen onze kolommen steeds geopend zijn, terwijl wij, voor zoo veel zulks met onze zucht, om ook iets, zij het dan ook nog zoo weinig, hij te dragcu lot bevordering van beschaving en verlichting cn tot handhaving van orde, regt en billijkheid bestaanbaar is, altijd trachten zullen de meest mogelijke onp' nijdigheid aan den dag te leg gen. En hiermede, geëerde Lezers, bevelen wij onze Courant aan Uwe belangstellende medewerking cn welwillende ondersteuning. De Redactie. NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT6. Jan. De openbare leiverleden Vrijdag avond door den Deer J. Hagen gehouden met de Leerlingendie aao den door hein gegeven cursus hebben deel genomenheeft algemeen en hij uitstek voldaanjade verwachting van velen overtroffen. Men stond verbaasd over de vorderingenwelke kin deren dio vroeger nooit in het dansen onderwezen waren gelijk er zich vele onder bevondenin eenen zoo korten lijd gemaakt hadden. Er heerschle gedurende de gansche lesdie met de vereischle tusscheupooziii- gen van 0J tot 11 uur duurde en aan welke omstreeks een veertigtal leerlingen deel nameneen geest van orde, van welgemanierdheid en bevalligheid, welke op al de aai wezciiden eenen aangenaiiien indruk maakte. De gehcele inrigling liet uiels te wenschen over, terwijl de toon en manier van den Deer Hagen hein alle aanspraak geven op lof en aanbeveling. Gedurende het nfgeloopcn jaar 1850 ziju alhier GEBOREN430 Kinderen. OVERLEDEN: 260 Personen. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 21 Kinderen. GERUWD: 139 Paren. In de op aanstaanden Donderdag te houden huis* hotidelijke Vergadering van het Departement der Maat schappij tot Nut ran 'l Algemeen zal de spreekbeurt vervuld worden door den Deer Dr. G. Fenema. Alhier heeft met het einde van hel oude en het begin van het nieuwe jaar, even als, helaas! elders, menige ongeregeldheid plaats gehad. Onder andere heeft men in den nacht op den lsten Januarij den klepperman, die eenig straatgerucht wilde voorkomen zijne klep afgenomen en weggeworpen, ja, men wilde den man zeiven in het water werpen. Een spoedig ontzet verhinderde dit voornemen. Bet misbruik van sterken drank is alleen hiervan als oorzaak te beschouwen. Aan dezelfde oorzaakhet gebruik van den ver- derfclijken drankis toe le schrijven het geweldig slaan en trappen van een jongeling door eenige ka- noniers hier in garnizoendie daar te boven een' per soon mishandelden, welke op het geschreeuw toeschoot en den kanoniers het slechte van hunne daad onder het nog kragt. Gelukkig werd de mandie zoo ge weldig tegen den grond geworpen was, dat het bloed hein met een straal uit hel hoofd liep, nog tijdig ontzet. Eindelijk moeten wij, helaas! nog eene poging tot moord vermelden, die, zoo wij vernemen, niet is toe te schrijven aan dronkenschap of le veel gebruik van sterken drank. In den vroegen morgen van den 3(len dezer heeft, namelijk, eeu kanonier door openbreken van .eene deur zich begeven in de woning van den tapper M. C., huilen de Bloetnendaalsche barrière al hier, cu den man, die zich geheel alleen in huis bevond in het donkerop zijne bedstede een groot aantal wonden aan hoofd, hals en handen toegebragt, zoo men zegt, ten getale van 40. Bij de komst van een oud mar.die naast den aangevallene woont en op het gerucht was komen aanloopen, is de gewonde zijn huis ontvlugtwaari zich nok de misdadiger na nog eenig toevenheeft Verwijderd. Zoo ver het zich Iaat aanzien bestaat er hoop op herstel van den verwonde. De daderdiezoo hel scheennaar zijne ouderlijke woning wilde gaan, is nog dcuzclfden dag op den publieken weg achterhaald en alhier ge vankelijk binnen gebragt. Voor de zoodanigendie verlangen in Zijner Majesteits zeedienst te treden, hetzij als ttcheeps onder officieren matrozen der 1ste, 2de en 3de klasse, ligt matrozen of jongens, bestaat voor hel tegenwoor dige gelegenheid. Zij kunnen zich daartoe aanmelden bij de kantoren van aanneming van zeevo'k le Amster dam, Willemsoord, Rotterdam en Vlissiiigen. UTRECHT, 27 Dec. De Staten van Utrecht hebben, op verlangen vai: den Minister van fiinncnlandsche Zakenbesloten de subsidie vvn 5000 voor de ütrechtsohc Iloopesohool van de provinciale begruoting voor 1851 li: schrappen, doch niet dan onder uit drukkelijke verklaring, dal zulks geschiedt omdat een gelijk subsidie uil 's Rijks kas is toegezegd, cu zonder erkenning der door den Minister beweerde onbevoegd heid der Staten, om eene rijksinstelling, als de huoge- schoolte subsidiëren. Over de door dit besluit beschikbaar geworden fondsen heeft de vergadering dadelijk op nieuw be schikt: zij heeft aan de nijverheidsschool voor den arbeidenden stand te Utrecht cn voor die te Amersfuurt eene subsidie verleend, van 500 aan de eerste cn van ƒ150 aan de tweede; verder eene toelage aan dc technische school te Ulreoht Tan ƒ1500, cn eene van 1000 tot bestrijding der kosten van de scheikundige lessen die aan de lloogeschuol ook voor iiicl-stiideuten gegeven worden (welke toelagen niet waren aange vraagd); zijnde de overschietende ƒ2000 bestemd tot vermeerdering van den post voor onvoorziene uitgaven. 31 Dec. Met genoegen verneemt men het aan vankelijk welslagen van dc jajgingen, om ook in Nederland eene landbouwkolonie tot stand tc brengen, bestemd om, zoo als te Metlrny in Frankrijk cn in hel Rauhc-Hans bij Hamburg, verwaarloosde en onvermo gende knapen op te nemen, hun eene op Christelijke beginselen gegronde opvoeding te geven cn hen tot werkzame, nuttige burgers te vurmeii. Reeds is uil aanzienlijke bijeengobrngte giften een geschikt hudgued aangekocht; en do verwezenlijking van het weldadig ontwerp zal nu afhangen van de toetreding van velen om door giften in de verdere kosten van eerste iurig- ting te voorzien, maar vooral van hel verkrijgen van genoegzame jaarlijkscho bijdragen tot bestrijding van de uitgaven van dageüjkach beheer en vau verpleging der opgenomene kweekeiingen. Daartoe worden pogin gen aangewend, en men vleit zich ook daarin le zullen slagen, op grond, dat zeker vele weldadige lnndgenooten in de overtuiging deelendat het meest afdoende middelora het toenemend pauperisme tegen le gaan, te vinden is in de aankweeking van gods dienstzin, in de bevordering van zedelijkheid en de opwekking tol nuttigen arbeid bij het groot aantal verwaarloosde knapen uit de lagere volksklasse. Door den breeden kerkeraad der Nederduilsch Hervormden vnn Utrecht is beroepen Dr. F. C. tan den Ham, Predikant te Harderwijk. Bij de stemming bekwam de beroepene terstond do vereischle meerderheid. At de overige stemmen waren uitgebraglop Da. Broeds let, Predikant te Gouda. AMSTERDAM. Hetgeen de jongste berigten omtrent den gezondheidstoestand van den heer Mr. G. J. Bruce, benoemd Gouverneur Generaal van Nederlandsch Oosl- lndiö, maar al te zeer deden vreezen, is ongelukkig bewaarheid geworden. De waardige iuan heeft het tijde lijke roet het eeuwige verwisseld. Hij overleed 30 Dec. 1850, asn den Helder, aan boord van de korvet Sumatra. Door een vlag-Ofücier werd terstond de nood lottige tijding naar 's Gravenhage overgebragL De correctionele reglbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaken betreffende overtredingen der Postwelwaarvan vroeger il melding gemaakt. De aangeklaagden zijn alle vrijgesproken. Eenige vrij spraken vonden haren gruud in onvolledig bewijs, andere daarin, dat het brieven-vervoer was geschied door bedienden van de beklaagde diligence-ondernemers, voor wier daden de regtbank heeft uitgemaakt, dat z:j niet aansprakelijk waren. Bij eene der vrijspraken, wegens onvolledig bewijs, komen overwegingen voor, welke doen ziendat de regtbank het verzwaren van brieven door toevoeging van eenig voorwerp tot het gewigt van 5 oneenten einde die brieven builen de post le kunnen verzenden, volgens de bestaande Post wel niet geoorloofd acht. Volgens een berigt in den Lucifer, Academische Courantzou te 's Hage het deukbeeld geopperd zijn om den Iloogen Raad der Nederlanden met alle zijne ap- en dependentieën uit de Residentie naar Utrecht te verplaatsen, welk denkbeeld zoowel om staalkundige als om persoonlijke redenen nog al ingang zou vinden. Daarentegen zou dan de Ulrechlsche Akadeinie worden opgeheven. GRONINGEN, 30 Deo. Op den tweeden Kersdag had tcSchccmda een dioevig en tevens waarschuwend onge val plaats. Bij gelegenheidnamelijk, dat ten huize van D. J. Rot de jaarlijksche gilde-bijeenkomst gehouden werd, maakte de daglooner H. Lesman zich aan mis bruik van sterken drank schuldig. In beschonkeneu toestand tegen half acht des avonds niet een paar andere daglconera huiswaarts keereude, had hij het ongeluk, in eene gracht te geraken, en daar hem geene tijdige hulp toegebragt werd, in dezelve zijn noodlottig einde te vinden. Hjj laat eene bedrocMe weduwe en een drietal juDge kinderen in armoedige omstandigheden achter. «Wij vermelden,» zegt onze beriglgever, «dit voor val waaruit ons bij vernieuwing blijken kanaan welke heilloozc gevolgen en gevaren men zich door het misbruik van sterken drank blootstelt, met de smartelijkste gewaarwordingen. Mogt het toch tut eene krachtige waarschuwing verstrekken, oin zich voor dat rampzalige misbruik te wachten, maar tevens lot eene opwekking, ora allerlei gelegenheden, die er aanleiding toe geven, niet meerderen nadruk in de gemeenten te keer te gaan. Had men zich hier aan de bepaling van het gildereglement gehouden, het welk bij zulke zaïnenkoiusten uitdrukkelijk het gebruik van sterken drank verbiedt, dan zou dit ongeval geen plaats hebben gegie|icn, eene arme weduwe «iet van haren, overigens oppassenden man, en een drietal jonge kinderen niet van hunnen vader en verzorger in de kracht zijns levens zoo noodlottig beroofd zijn.» ASSEN, 31 Deo. Uit Hoogeveen wordt Kan het Zon dagsblad gemeld: Voor korten lijd werd in de Groole Kerk alhier aan een boer uil W., die alhier woont, G«me«nte-afcfale#

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1