1MMSF0ÖET- OTEE0ÏI N°. 3. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADYERTENTIERLAD. ABONNEMENTSPRIJ S Dil BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des DINGSDAGS, tegen ƒ3.00 per jaar. 14 January. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 0 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing. - 0.35- NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT, 14 Jan. Naar wij vernemen zal aan- stoanden Donderdag voor de Arrondissements-Reglbank alhier de zaak dienen van het beruchte pamflet over de verkiesingen. De Burgemeester van Wijk bij Duur stedeC. F. Pels, zal te dier zake, naar men zegt[als getuige gehoord worden. Al wederom heeft het misbruik van sterken drank hieropschuddingen ontsteltenis te weeg gebragt,doordien twee beschonken personen aan de huizen van een paar inwoners verregaand ruinoer en baldadigheid hebben bedreven. De Policie heeft zich deze zaak onmiddellijk aangetrokken, zoodat de gevolgen van het te veel ge bruik van sterke drank al wederom de allernndecligste gevolgen, als het ware onmiddellijk na zich zal slepen. Eenige dagen geleden hebben eenige mansper sonen naar men meent ten getale van 14, de persoon van ff'. Reijnders, die met zijne onlangs gehuwde dochter en haren man van Utrecht naar llilversutu huiswnar'» keerden, op de hoogte van de Tolakkerstceg deerlijk geslagen en messneden over zijne kleeding toegebragt. Ook zijnen behuwdzoon heeft men mis handeld terwijl diens vrouw van angst en schrik in ilnnuwte viel. Tot dusverre heeft men de daders niet acliterhnald ja is men hun spoor nog bijster. liet is in hot belang der openbare veiligheid te wen- schen, dat er geene pogingen worden verzuimd om de daders op te sporen. Onze spoorwegen zijn nog in hunne kindschheid. In Noord-Ainerika leest, eet, drinkt, rookt en wandelt men in de rijtuigen. De wagens derzelfde klasse zijn daar aaneen gehecht, en zóó, dat de passagiers daar van, ook als de trein stoomt, tot elkander kunnen komen. Zij hebben een buffel en restauratie en de be dienden gaan rond, oiu elk te geven wat hjj mogt verkiezen. Men schrijft uit Utrecht, betrekkelijk het onlangs door ons medegedeelde misdrijf langs den spoorweg bij het Station Breukeleu, alwaar, zoo als uien zich zal herinneren, eciic champagne flescli en een steen in reu der rijtuigen van den voorbij stoomenden trein zijn geworpen, dut men na een uuauwgezet onderzoek reeds op het S|ioor der schuldigen (want er schijnen er racer duo een tc zijn) gekomen is, en dal waar schijnlijk eerstdaags deze zaak, zoo als te weiischen is, ter plaatse waar zulks behoort, met dc vereischte openbaarheid zal behandeld worden. Volgens den Utrechlschen Studenten-Almanak voor het jaar 1851, bedroeg het getal Studenten aan de Ulrechlschc Hoogcschool op den 1 Dec. j.l. 407, waar van 381 alhier studerende, namelijk, 148 in de theo logie. 166 in de regleu, 11 in de ietteren, 43 in de geneeskunde, 13 in de wis- en natuurkunde; en 20 aldaar ingeschrevene, doch elders studerende, namelijk 4 in de theologie, 15 in de regten, 1 iu do letteren, 6 in de geneeskunde. Sedert den 26 Maart 1850 zijn bij den rector-magni- ficus ingeschreven 120 studenten vau welke 10 elders studeren. Do vermelding in ons vorig nummer van de uit spraak van de Arroudisscincnls-regtbank te Amsterdam in onderscheidene zaken wegens onioettig brievenvervoer was onvolledig en onnaauwkeurig. Wij komen er hier derhalve op terug: Do regtbank heeft in al die zaken vrjjspraak gegeven. Meereudcds berustte deze op do omstandigheid, dat de processen-verbaal, door de amblenaieu der Poste rijen opgemaakt, niet voldeden aan do voorschriften van strafvordering. In enkele zaken werden echter be paalde vraagpunten uit dc wet vau den 12 April 1850 beslist. Zoo heelt de regtbank o. a. overwogen, dnt, terwijl een ieder slrufrcgtcljjk alleen vernnlwoordelijk is voor zijne eigene dodenen do wet van den 12 April 1850 geene van dit beginsel afwijkende bepaling in houdt, de ondernemers van postwagens niet wegens ongeoorloofd brievenvervoer kunnen veroordeeld worden wanneer blijkt, dnt het vervoer niet door hen, maar door een ander persoon, al is die ouk'in de onderne ming werkzaam, is gepleegd. De Regtbank heeft insgelijks aangenomen, dat, volgens de wet, niet raag worden onderscheidonop welke wijze de vijf oneen is bezwaard, zoodat, al blijkt dat eau brief door het aanhechten van een steen tot dat gewigt gebragt is, de overbrenging daarvan niet strafbaar is. Aangaande art. 28 der post wet, waarbij aan gezagvoerders van binnenlandsche zeeschepen de verpligting is opgelegd om opgaven te doen van de brieven, welke zij aan boord hebben eu met welker overbrenging zij belast ziju, heeft de regtbank beslist, dat ook in dit geval, zal er van overtreding sprake zijn, moet blijken, dat de overbrenging der brieven legen genot van vracht geschied is. De N. Rott. Cour. meldt, dat bij Koninklijk besluit van den 31 December 1850 aan de onder scheidene scherpregter8 en hunne adsistenten een eervol ontslag uit deze hunne bedieningen is verleend met ingang van den 1 Januarij 1851 en zulks onder toekenning voorloopig van wachtgeld. Belangrijk en heugelijk, voor Indiê zoowel als voor Holland, moet het berigt zijn, dat de contracten betreffende de onderneming van den heer Cores de Fries, tot het daarstellen van Sluombouldienslen in O. Indië; in den loop dezer maand zijn onderteekeud door den directeur der producten en civiele maga zijnen ter eenre, eu de lieeren B. Kopersmit en Co. ter andere zijde. Voor de belangen des handels in het bijzonder en voorden voortgang der beschaving in het algemeen, acHtin wij deze aangelegenheid een punt van vooruitgangeen allcrgewigtigst tijdsgewricht der geschiedenis van ons bestaan iu den ludischen archipel. Men leest in de Haagsche Nieuwsbode-. Wij ge- looven met grond te kunnen tegenspreken het berigt dezer dagen door de Akademische Courant Lucifer medegedeeld, betrekkelijk de verplaatsing van den llougcn Raad uit deze Residentie naar Utrecht, iu vergoeding voor het verlies,, door die stad te lijden wegens de opheffing de. lluogeschool aldaar, dal ge noemd blad daarmede in verband achtte. Zoover onze inlichtingen strekken, is daarvan nog niets bekend, zeker niets bepaald. En al ware het zoo, dan berust zelfs ook het plan op nog zeer onbepaalde voornemens, waarvau de eventuele volvoering geheel afhankelijk is van de beschikkingenomtrent onze instellingen van honger onderwijs te nemen. Minst genomen was het bedoelde berigt dus uiterst voorbarig. Uit Ooslerbeek wordt ons den 1 dezer het volgende berigt toegezonden: Heden morgen had alhier een verschrikkelijk ongeluk plaats. Het is op ons dorp onder de boeren eene dwaze gewoonte vau niet slechts te middernacht, zoo als het heetbet oude jaar weg te schieten maar ook door pistool- en geweerschoten in den vroegen morgen van nieuwejaarsdag buren eu huis- geuootcn uit den slnap te wekken. Nu slaat er in het bovenste gedeelte van het laudgocd de Oorsprong eene geïsoleerde hoeve, bewoond door een paar bejaarde lieden met hunne kinderen, en als kostganger door F. F., opzigter over het werkvolk van een naburig goed. liet gezin had deu vorigen avond genocgelijk doorgebragl en de oude lieden ontwaakten des morgeus het eerst. De man, opgestaan en aangekleed tijude, begaf zich, volgeus zijne gewoonte, naar buiten, waar liet zoo donker was, dat men als het ware geen hand voor de oogen kon zien. Intusschen staat ook F. F. van zijn nauhtleger op en wil het gezin, dal hij meent nog in de rust te ziju, door een schot wekken. Hij grijpt daartoe een met scherp gelau -n geweer, dat hij toch meende af to trekken, vau den wand, en naar buiten gegaansohiet hij het in duisternis af. Op hetzelfde ougenblik wilde do oude man weder naar binnen komen, maar wordt doodclijk gewond, stort ouder dc luide klagt: Och! ik bloe dood.' ter aarde en geeft der geest. Al de huisgenoolén ijlen op het geschreeuw van F. F. naar buiten en nu ontstaat er onder henop die noodlottige plekwat wel gevoeld, maar niet beschreven kou worden. F. F., bijna radeloos, heeft zich terstond bij de Justitie te Arnhcui aangegeven. DUiTSCHLAND. Men verhaalt, dat vorst Sokworh senberg na de conferentiën té Oliuutz tot een hoog geplaatst persoon zou gezegd hebben:; alk heb d^n slier (Pruissen) bij de hoornen 'en zal. hem niet loslaten- Meer kan ik thans niet zeggen, warit zeifle ,ik. mewr, dan zou ik von JUanteuffel onmogelijk inaken. n Ook wil men, dat de onderhandelingen te Olmulz twen- malen op het punt stonden van af te springen,-en dat het slechts den invloed jvan den Russische!* gezant gelukte, de zaak telkeqs weder te doen bij leggen zoodat het eindelijk den 29 Novtiqbe** tot dg nog altijd slechts tea halve bekende overeenkomst kwam, Berigten uit Keurhessenen uit alles, vrat men van daar, hetzij in brieven, hetzij bij monde, ver neemt, blijkt, dat de terugkeer van den Keurvorst in zijne hoofdstad en het herstel van het Keurvorsle- lijk bewind nog niet den minsten invloed hebban gehad op de aanwending van dc door de Bondsver gadering verordende middelen vau,bedwaug, waarmede men met eene schier rockelo'oze gestrengheid te werk gaat. De reeds zoo dkp gewortelde verbittering tegen de Keurvorstelijke Regering wórdt daardoor nog vermeerderd. De aanzienlijkste geslachten zijn uitge weken, om zich tegen persoonlijke onaangenaamheden te vrijwaren. Een lid van het Hof van Appèl, die alleen van inkwartiering was verschoond gebleven, heeft legen deze uitzondering geprotesteerd, en vertoohl, dat men hem zou behandelenals de overige. FRANKFORT, 2 Jan. Het Keurvorstendom Hessen is nog de eenige plaats, waarvau dagelijks eenige nieuwstijdingen lot ons komenmaar deze zjjn voort- durend van zeer treurigen aard. De executie-maatregelen worden ijverig voortgezet en reeds is een permanente krijgsraad georganiseerd, welke roet de liehandcling van de heiu toevertrouwde zaken een begin heeft -gemaakt. Oostenrijk triomfeert op alle punten. Volgens de jongste berigten uit Dresdenzouden de voorstellen van het Weeuer kabinet bij al de te Dresden verte genwoordigde Mogendheden een zeer gunstig gehoor gevonden hebben eu iu de hoofdpunten reeds geheel naar den wensch van Oostenrijk beslist zijn. Naar het scnijut, heeft de Pruissische Regering zelfs iugewil- ligddat de naar Holsleiu bestemde Oustenrijkschë troepen hunnen m»r*ch over het Pruissische grondgebied voortzetten, heigeea bij de onbegrensde inschikkelijk heid van het kabinet van Berlijn wel niemand be vreemden zal. 3 Jan. Sedert eenige dagen hebben wij bij 8 graden warmte volkomen zomer. Dit is mede langs den ganschen Boveurijn het gevalen alom is dó scheepvaart weder in volle werking. Deze wordt nog bijzonder door den buitengewoon hoogen stand des waters begunstigd. Men is echter niet zonder redetj beducht, dat bij aanhoudend warm weêr, dat zich zelfs tot in Zwitserland uitstrekt, de veelvuldigesueeuw in 1 et gebergte smelten en dit overstroomingcii ten gevolge zal hebben. Uier staat het water reeds vele voelen boven het gewone peil. Vau den 21 tot den 23 Octooer heeft in het kampement der Kirgisen (Circassië) een zoo verschrik kelijke sneeuwstorm geheerschl, dat 168 personen, 205,600 schapen, 1292 paarden, 490 kaïneclen en 360 ossen daardoor het leven hebben verloren. ZWEDEN. Hetgeen zich vooraf verwachten liet, is geschied. Het door de Regering voorgedragen nieuwe stelsel van volksvertegenwoordiging is door de Ridder schap niet 310 legen 89 en door den boerenstand met 87 tegen 18 stemmen verworpen. De discussie vóór en legen hetzelve, was, vooral in het Huis der Ridders, uiterst lievig en dikwijls ook regt bijter. De tegenpartij in dat Huis beweerde, dat de vuordragt de constitu tionele monarchie ondermijnde, en vcklitarde herhaal delijk van hare regten als een der rijksstanden «ooit te zullen afstand doen en het beginsel van volkskeuze nimmer tc zullen huldigenzij erkende echter dot de tegenwoordige inrigliiig der vertegenwoordiging eenige gebreken heeft, en verzekerde, tot wi0neiuiug daarvan zelve spoedig eene voordrag! te sullen doen. De boe renstand heeft tioh door zijne aansluiting uttn den

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1