1ME8SF0ÖBT* IV'. 4L ARRONDISSEMENTS NIEUWS- EN ADYERTENTIERLAD. ABONNEMENTSPRIJS: |j Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dogen, en wel des D1NGSDAGStegen ƒ3.60 per jaar. 28 J n n u ar ij. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1 lot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35. N 1 E U W S T IJ D I N G E N. AMERSFOORT. Naar men ons verzekerd heeft, heb ben de landerijen, welke op 1.1. Donderdag van stads wege verpacht zijn, ruiin ƒ1300 meer opgebragt dan bij de vorige verpachting, die toen eene som van om de ƒ1700 beliep, welke trouwens al te laag geacht weid. Wij vermelden dit feit en vestigen er bij zonder de aandacht op, omdat er naar ons inzien geen duidelijker sprekend bewijs kan geleverd worden voor de behoefte aan landerijen en gcene krachtigere aansporing, om de om ons heen liggende heidevelden te herscheppen in wei- en bouwlanden. Wanneer zullen onze kapitalisten in het algemeen meer leeren woekerenniet zoo als zijzonder eenige aanspo ring van builenreeds meer dan genoeg doen voor zich zclven, maar voor de maatschappij, voor hunne medeiueiischen, voor de behoeftigen om hen henen en dcrzclver zedelijke en stoffelijke welvaart? Wan neer zal men leeren de giften en gaven, die voor en aau de armen uitgereikt worden, voor hen nuttig te maken door zo tot waarachtige verbetering van hunnen toestand te doen strekken; door aan hunne kinderen gelegenheid te verschaffen tot een geuocgzaam onder wijs, tot eene behoorlijke opleiding voor derzelver tuekomstigen stand in de maatschappijdoor hun zclven de wegen aan Ie wijzen en de middelen in handen tc geven, mn door gepasten arbeid hun brood te winnen en eenig aandeel te verkrijgen aau de gc- ccugtcn des levens? Wanneer zal men er op bedacht wordenom de zich in de sleden ophnupende en daar vermuffende volksmassa over te brengen op het land, in de vrije natuur, waar zij zich ongehinderd ont wikkelen en welig tieren kan? Wanneer zal, in één woord, hel hoogste gebod, het gebod der liefde, door ieder in zijne betrekking en naar zijn vermogen volvoerd worden door wel te doen aan de armen, dat is niet, door hun brood en Deeding toe te werpen, maar door hen op te heffen uit den staal van verne dering, waarin zjj verkeeren; door hun gevoel te geven van eigenwaarde; door hen tot werkzame, nuttige burgers der maatschappij te maken en hen daarduor op te leiden tot voorbereiding voor hunne hoogere bestemming? Te Amsterdam is dezer dagen irts gebeurd, dat groote ergernis verwekt heeft aan de Redactie van ecu der Kalhnlijke Bladen. Een der onlangs in de hoofd stad des Rijks aangestelde buurlmeesters heeft aan een der behoeftigen van zijne buurt waarschijnlijk tot de Protestanten bchoorende; want was hij een Roomsch- gezinde, het zou vermeld en de ergernis natuurlijk onbeschrijfelijk groot geweest zijn een Nieuw Testament gegeven met aanmaning er vlijtig in te lezen en hoe is het mogelijk! de onvoorzigtig- hcid gehad er in aan te teekenen door wien, aan wien en op welken dag hel uitgereikt is. Is er dan, vraagt die Redactie, niet tegen zulk een ergerlijk misbruik van invloed te waken, als waaraan gezegde buurtineester zich heeft schuldig gemaakt? Op Woensdag, den 29 Januarij, zal eene Ver gadering plaats hebben der Leden van het alhier ge vestigde Departement der Maatschappij van Nijcerheid. De te verhandelen onderwerpen zijnTwee nieuwe Bestuurders benoemen. Voorgestelde Prijsvragen. Perpetuum mobile, etc. Bij vonnis van de Arrondissements Regtbank van 23 j.l. (in ons vorig noraraer stond abusievelijk dat de uitspraak op 24 zou plaats hebben) is de Boekh. en Boekdrukker ff. F. Slramroodtc Wijk bij Duur stede, veroordeeld lot ééne dag gevangenzetting en de kosten, ter zake van het drukken, zonder naam van schrijver of uitgever van de brochure, getiteld: Iels, enz. hein door den Burgemeester van diezelfde plaats C. P. Pels, tul dat einde, ter hand gesteld In de gemeente Schalkwijk, provincie Utrecht, woont een landbouwer, Jacobus van Rooijen, geboren in 1761, dus negentig jaren oud; hij heeft uit zijn eerste huwelijk zeventien kinderen, kleinkinderen en ovcrkleiukinderen, en bij zijne tweede vrouw, waar mede hij reeds drie en vijftig jaren gehuwd is, heeft hij vier en zestig kinderen en kleinkinderente zatnen inliet leven een en tachtig, die alle hun bestaan hebben. Deze twee oude lieden komen nog dagelijks tien minuten ver ter kerk en zijn volkomen welvarend. Z, M. heeft benoemd tot Secretaris van de ge meente Soest, in plaats van den Heer Stein, die ontslag genomen heeft voor die betrekking, de Heer P. Gal- lenkamp Pels, Burgemeester aldaar. De Wel Ew. Z. Gel. Heer F. C. van den Jlam, Theol. Doet. en Predikant te Harderwijk, heeft het beroep lot Herder en Lecraar der Hervormde Gemeente te Utrecht aangenomen. Te Voorthuizen, klassis Harderwijk, is lol Pre dikant beroepen Ds. A. Mac-Pherson, van Hierden. Te Vinkevcen, klassis Utrecht, is andermaal het beroep uilgebrajjt op Ds. L. Tinholt, op liet eiland Marken. Tot Kommandcur der Orilo van do Eikenkroon zijn door Z. M. benoemddellecren: Professor vanllall, tc Groningen ProfessorBergsmntcUtrecht, en Professor IVuman, Directeur van de Veeartsenijschool te Utrecht. 'sGRAVEN 11AGE, 21 Jan. Men verneemt thans met zekerheid, dat de Heer Duijmaer van Tioist benoemd is tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch indien. Z. M. de Koning heeft dien Heer heden bij zich ontvangen. Blijkens eene door liet Departement van Financiën (in de Staats-Courant) bekend gemaakte opgaaf van hel bedrag der voornaamste handels-artikelen, die iri de jaren 18461850 hier te lande zijn in-, uit- of doorgevoerd, zijn in hel jaar 1850 Ingevoerd: Boter 228,386 pond; droogerijen voor ƒ3,523.036; garen en katoen, ongelwijnd en onge- verwd 10.778.829 pond; dito getwijnd of geverwd 764,034 pond; tarwe 40.641 last; rogge 44,336 last; gerst 18,900 last; boekweit 4,967 last; haver 699 last ruw ijzer ƒ4,510,155; ijzerwerk ƒ1,505,308; indigo 1,049,383 pond; kaas 291,635 pond; «ingesponnen katoen 10.070,482 pond; koffij 47,167,242 pond; manufacturen van zijde, katoen, hennep, vlas, enz. ƒ21,167,000; dito van wol, lakens, enz. 499,434 pond; dito van wol de 6 cl meer dan 1 pond 480,809 pond dito de 6 el minder dan 1 pond ƒ3.915,028; olie van plat en rondzaad f 13,626; rijst 21,632,165 pond; stieren, ossen, koeijen, enz. 2,865 stuks; schapen 2,730 stuks; suiker ruwe 113,223,617 pond; ditogerafineerd 99,120 pond; tabak in bladen 10,371,510 pondtin 3,802,420 pond; wijn op fust 91,695 vaten; oliezaden 20,033 last. Uitgeroerd: Boter 12,139,579 pond; droogerijen voor ƒ2,910,821; garen van katoen, ongelwijnd en onge- verwd 7,477 270 ponddito getwijnd of geverwd 588,956 pond; gedistilleerd 115,862 vaten; tarwe 35,370 last; rogge 563 last; gerst 10.309 last; boek weit 109 last; haver 22,328 last; ruw ijzer ƒ2,870,999; ijzerwerk ƒ1,173,316; indigo 1,112,257 pondkaas 22,518,546 pond; ongesponnen katoen 10,262,120 pond; koffij 38,061,721 pond; manufacturen van zjjdc, ka toen, enz. ƒ12,459.094; dito van wol, lakens, enz. 76,085 pond; dito van wol de 6 el meer dan 1 pond 174,491 pond; dito de 6 el minder dan 1 pond ƒ1,602,816; olie 37,739 vaten; rijst 5,918,590 pond; slieren, ossen, koeijen, enz. 49.947 stuks; schapen 143,414 stuks; suiker ruwe 27,376,277 pond; diloge- rafiueerde 58,752.661 pond; tabak in bladen 11,846,426 pond; tin 3.397,030 pond; wijn op fust 22,268 valca; oliezaden 7,339 last. ROTTERDAM, 15 Jan. Naar wij vernemen, zal door Jen Heer Joost van Follenhoven Cz. alhier, op de Londensehe tentoonstelling worden ingezonden eene glazen kast, bevattende: Een modelkotter, volledig geconstrueerd en afge werkt, over de lengte doorgesneden, zoodat men ze kan openen, waardoor men de constructie inwendig, even zoo goed als uitwendig kan bezigligen. Een volledig barkasmodel met kanounade, een dito sloep, een dito giek, een dito jol. De Overlandpost heeft berigten aangebragt van Java tot den 28 November. Er heerschte allerwcge rust. Men maakte er bestendig jagt op de zeeroovers langs de kusten, waar zij, tot aanmerkelijke sterkte ver- ecnigdzich vertoonden. DU1TSCHLAND. In een van goederhand afkomstig berigt uit Dresden, d.d. 12 Januarij, leest men het volgende: «In de deu 10 dezer gehouden vergadering der Conferentie de derde volle vergadering, die zij gehouden heeft was de vertegenwoordiging van Luxemburg en Limburg een onderwerp van beraad slaging. Voor Luxemburg is namelijk de Heer Willmar voor Limburg de lieer von Scherff als Gevolmagtigde verschenen. Daar echter Limburg geen regt heeft op afzonderlijke vertegenwoordiging bij den Bond, maar slechts als een aanhangsel van Luxemburg, als ver goeding voor het aan België afgestane gedeelte van Luxemburg, te beschouwen is, rezen er bezwaren tegen de toelating der twee Gcvolraagtigdcn in de volle vergadering. Nederland heeft het vuorncnien, om Lira- burg in te lijven, en heeft daarom ook in zijne nieuwe Grondwet eene bepaling opgenomen, die aan de Rege ring bevoegdheid geeft tot verandering van de grenzen der provinciën en dus ook tot splitsing van Limburg. De zending van een bjzonder Vertegenwoordiger van Limburg naar Dresden doel het vermoeden opkomen, dal Nederland door dcnzelve liet tot stand komen van verbindende besluiten tc Dresden verhinderen wil, opdat men tot vermijding van stoornis het kleine Limburg uit den Bond late gaan. De Conferentie dringt daarom aan op verandering van -Je volmagten der beide ge noemde Heeren, zullende hel hun vrijstaan gezamenlijk voor Luxemburg en Limburg op te treden.» FRANKFORT, 15 Jan. De Oostcnrijksche Zaakgelas tigde heeft zich ernstig beklaagd, dal de Regering der Vereenigde Stalen van Noord Amerika openlijk partij had getrokken voor den opstand in Hongarije, en zelfs het voornemen te kennen gegeven hadoiu een Ver tegenwoordiger der Unie bij Kossuth aan te stellen. De Oostcnrijksche Zaakgelastigde eischle daarvoor vol- duening, en dreigde, bij weigering, met verdere maat regelen. De hierover gevoerde briefwisseling is aan den Senaat der Unie medegedeeld, maar door dezen een voudig ter zijde gelegd, nadat hij zich met de voor lezing daarvan uitermate vermaakt had. De Sleeswijk Holsteinsche Landsvergadering heeft den 17 hare luatsle bijeenkomst gehouden. Nadat eenige Ioopende zaken afgedaan ware, is het besluit van het stadhouderschap voorgelezenwaarbij de ver gadering verdaagd werd, en is zij, in weerwil van het protest van een aantal ledendie meenden dat op dit oogenblik gcene verdaging te pas kwam en men bijeen behoorde te blijven, gescheiden, om waar schijnlijk niet weder opgeroepen te worden. BERLIJN, 18 Jan. Het orde- en krooningsfeest, ter gelegenheid van het 150jarig bestaan van de Pruis- sische monarchie, is met den gewonen luister gevierd. Een groot aantal personen, die zich in verschillende betrekkingen verdienstelijk hebben gemaakt, hebben orde en eereteckenen ontvangen, en zijn bij deze gelegenheid den Koning plr.gtstatig voorgesteld. Do Evungelische Bisschop Neander heeft daarop in dc Hofkapel de godsdienstoefening verrigt, welke met een te Deum, het lossen van het geschut en het luiden der klokken is besloten. Men schrijft uit Petersburg: «Ook in Rusland heeft de onzekerheiddie omtrent de waarde van het goud reeds is ontstaan, en welke door den maatregel van de Nederl. en Belgische gouvernementen, alsmede door een dergelijk ook in Frankrijk geopperd plan, zich steeds verder dreigt uit te breiden de aandacht der staatslieden en handelswereld tot zich getrokken. De Regering is des te meer daarbij betrokken, aan gezien de voordeelen, welke zij zelve trekt, niot onbelangrijk zijn. Over het algemeen houdt men de bezorgdheid voor overdreven, omdat het tot dusver naar Europa gekomen goud te onbeduidend is geweest, om eenigen invloed op den prijs uit tè oefenen; intus- schcn vreest mendal zonder maatregelen van voorzoi g het zilver uitgevoerd en de markt met goud over stroomd zal worden; het is mitsdien niet onwaar schijnlijk, dat in Rusland een tijdelijk verbod van zilver uitvoer zal verschijnen. 20 Jan. De jongste berigten nit Bern, aangaande eene gisting in hel jura-district, luiden onrustbarend. Op verscheiden plantsen waren door de ftdikalen vrij- hcidsboomen opgerigt.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1