AlEMOOItT- SEHE COMBI. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- EN ADYERTENTIERLAD. J ABONNEMENT S-PRIJ S Bit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dogen, en DINGSDAGStegen ƒ3.00 per jaar. NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT. Men schrijft uit BarneveldBe schapen- handel te Barneveld belooft eene grootere uitbreiding te zullen erlangenop voorstel van den raad dier gemeente hebben Gedeputeerde Staten magliging verleend tot het houden eeuer voorjaars vette hamelinarkt op den 2den en 3den Donderdag der maand April. Reeds voor verre tijden wa9 Barneveld de stapelplaats van dezen belang rijken tak van den vadcrlandschen landbouwimmers in 1080, den 17 Mei, werd het houden der schapen- maikten van Zondag op Donderdag verzet; op de nu laatstgehouden 4de en 5de markt waren ongeveer elf duizend schapen aanwezig. Van de omstreeks 700,000 schapen in ons land, bezit het platteland der Veluwe ongeveer 40,000 stuks. De uitvoer naar Engeland, die in 1844 bedroeg 2801 schapen en 40 lammeren, klom in 1845 tot 15,840 6chapen en 112 lammeren. Vergadering van BB.-. VV.\ MM.-, op Woensdag 5 Februarij 1851 des avonds ten 7 ure in de Zwaar. bij ran den Broek. Foor Br. Besr. te 8 ure. Een der geabonneerden op de Kunstkronijk bij den Boekhandelaar Joh. van /Fermoskcrkon D.Ra. alhier heeft op het daarbij bchoorend lot do hoogste prijs getrokken. Wij hopen dat den trekker het Kunststuk, na wij vernemen, een uit marmer ge- beeldhouwden Amor van den beroemden Brusselschen kunstenaar Geeffs, eenige dagen bij bovengenoemden Boekhandelaar voor elk een zal ter brzigliging stellen. Naar luid van Provinciale Dagbladen wordt er gesproken van de waarschijnlijkheid dat a n den Heer van Bommel, tot dusverre Bisschop van Luik, eerlang eene hooge kerkelijke waardigheid in Nederland, en wel die van Aartsbisschop van Amsterdamzou worden opgedragenwelke opdragt al spoedig door de ver heffing tot hel Kardinalaat zou worden gevolgd. Zelfs wordt de persoon reeds genoemd die den Prelaatbij zijne verplaatsing naar Nederlandin zijne Bisschop pelijke waardigheid zou moeten opvolgen, (//aar/. Cr.) Het ontwerp van wet op het onderwijs is spoedig te wachten. Groole veranderingen zullen er waarschijnlijk in voorgesteld worden, te Utrecht vour het hoog er, te Haarlem voor het lager onderwijs. Z-M. heeft goedgevonden te bepalen, dat de gemeente Helder, voor zoo ver zij binnen zoodanigen kring der vesting als nader van punt tot punt zal worden aange wezen gelegen is, ouder de los en ladingplaatsen bij in- en uitvoer ter zee zal worden opgenomen, zoodra de verschillende gebouwen, inrigtingen en schikkingen welke door de administratie nuodig geoordeeld worden, zullen zijn daargesteld en tot stand gebragt. In de Proteslanlsche Landbouwkundige Slichting te Montfoort, worden ten allen tijde verwaarloosde en verlatene kinderen en wezen opgenomen tegen ƒ05 's jaars en ƒ10 voor kleeding. Doel en strekking dezer slichting is de erfelijke overplanting van onwe tendheid ellende en misdaad van ouders op kinderen le voorkomendoor wering eencr schadelijke opvoe ding dier omstandighedenontwikkeling van het versland; veredcliug van het hart, en het opwekken en bevorderen van het godsdienstig gevoel. Eene gepaste lijd verdeeling met de bestaande werkinrigtingen, als: bock- en steendrukkerij, het letterzetten, boek binden, timmer winkeldraaijerij, smederijkleermaken weven enz., do landbouw en veeteelt, met daaraan verbonden 50 morgen bouw-, wei- en hooilanden, onder leiding van bekwame bazen, biedt ruimschoots gelegenheid, den kinderen, tot het aauleereii van handwerken en hel beoefenen van den landbouw. (Zie hierover Terder de Nederlander N°. 170). Men verneemtdat U. Maj. onze Koningin zich in gezegende omstandigheid bevindt. UTRECHT, 21 Jan. Vele klagten zijn er sedert lang aangeheven over den toestand en prijs der woningen voor de geringcro elanden. Bij veel overdrevens was daarin evenwel waarheid. Werd er over verbetering ten dien opzigte gehandeld, er openbaarden zich meer malen verwachtingen, die slechts teleurstelling konden des 4 Februarij. Van 1 na zich slepen. Nietten,in blijft er veel le verbeteren, en wie daartoe wil medewerken, maakt zich gewis verdienstelijk aan de maatschappij. Met dit doel is hier Ier stede het plan gevormd ter oprigting eener Vereeniging tot verhuring van wo ningen aan de arbeidende klasie te Utrecht.Het concept van een daarvoor bestemd reglement is reeds gedrukt en verkrijgbaar gesteld. Ten grondslag ligt het beginsel, dat huurprijzen van kleinere huizen niet lager moeten zijn dan de koopprijzen, adininistratie- en andere kosten en den geldkoers toelaten; maar dat zij ook evenmin hooger stijgen en meerdere renten dan andere eigendommen mogen afwerpen. Uit 's Uage vernemen wij, da't Z. M. de Koning zich bij voortduring veel aan den landbouw laat ge legen liggenen het voornemen heeft te kennen gegeven om de kundigen in dat vak in 's Gravenhage bijeen te roepen, ten einde de beste middelen ter verbetering van den landbouw te beramen. De Koning zou die vereeniging zelf presideren. Het Landbouwkundig Con gres, hetwelk dit jaar te Goes zal gehuuden worden, zou ook door de tegenwoordigheid van Z. Maj. worden vereerd. ROTTERDAM, 20 Jan. Heden beviel de huisvrouw van den heer G. H. van drie welgeschapen kinderen zijnde twee zonen en eene dochter; de moeder en kinderen zijn zeer welvarende. Opmerkelijk is deze zegen, als men ii aanmerking neemt, dat de heer G.U. 70 jaren lelt. De kraamvrouw lelt noggeene 30 jaren. DU1TSCHLAND. Een Duitsoh dagblad zegt nopens den trgenwoordigen staat der Duilsche zaak i> onder anderen het volgende: «Hel is thans aan geen twijfel meer onderhevig, dat wij, na een oiuweg van drie jaren van ellende, ten slotte zijn teruggekomen tot datgene, wat de terugwerking van de Fransche om wenteling van den 24 Februarij in Duilschlaud was komen omverwerpen tot hel haveloos gebouw van den Duitsohen Boud! De groote Duilsche natie is gedwongendoor de dwaasheid harer regenten en de radeloosheid harer staatsmannen, ouder een dak eene schuilplaats te zoeken, dat niet eens den minsten storm kon weerstand bieden I De toestandwelken Duitschland ons aanbiedt, is in de geschiedenis zonder wederga. Geen stam van het Duilsche volk, die niet met de Regeringen in onmin wasgeen enkele der Regeringen, die over do 42 millioenen van een der grootste volkeren der aarde Regeren, die zich kan vleijenhet vertrouwen van hare onderdanen te be zitten. Wat is dus hel geheiin hunner magi? Hoe is het mogelijk, dat men dus, op zichzelf staande, nog kan blijven, wat men is? Do onecnigheid is het, die erfzonde van het Duilsche volk, die het zonderling verschijnsel mogelijk maukt, waarvoor 's menschen verstand stilstaat. En dit welen de regenten: zij welen, dat die oneenigheid hunne sterkte is, en zullen zich wel wachten, het minste te doen, om haar te doen ophouden. Bij Keizerlijke ukase van den 18 Jan. is de uit voer van zilver in staven en van gemunt zilver uil Rusland en uit Polen tot nader order verboden. Het motief is «dat de sedert eenigen tijd op de hoofdmarkten van Europa blijkbare strekking tol rijzing in den prijs van het zilver het nuodig maakt, het fonds, waarop de omloop der rykskasbiIletten gegrond is, te beveiligen tegen eene mogelijke tijdelijke ver meerdering der aanvrage om zilvergeld ter verzending naar het buitenland. ITALIË. Het berigt dat de Pauselijke Regering de te Rome beslaande Proteslanlsche kapel, die onder bescherming slaat van het Amerikaansche gezantschap, heeft doen sluitenheeft bij velen vrij wat ergernis verwekt Men vindt dien maatregel te stuitender, dewijl de R. Kath. geestelijkheid in de V. Staten alom de grootst mogelijke vrijheid en onafhankelijkheid geniet, en dan ook de in de Unie heerschende ver draagzaamheid in het godsdienstige, hoogeljjk roemt. (Grow. Cour.) BRUSSEL, net behoeft wel geen wijdloopig bewijs dat onze gewone kruiwagens, behalve dat zij op den duur den kruijer verraoeijendoor het schokken PRIJS DER AD VERTEN TIEN tot 8 regels ƒ0.80. Elke regel daarboven ƒ0.10 ld voor iedere plaatsing- 0.35. waaraan zij onderhevig zijn, groote zwarigheid hebben bij het vervoeren van breekbare waar voor den boer b. v. van eijerendie brekenkersenpruimen persiken, die gekneusd worden, enz. Even als bij grootere voertuigen dit gebrek door het aanbrengen van veren is verholpen, evenzeer zijn ook de kruiwagens, op eene weinig kostbare wijze door veren te verbeteren. Door het aanbrengen van twee verenop welke de slavendie de as dragenrusten is het bezwaar geheel op te heffen. Alhier komen dusdanige kruiwagens meer en meer in gebruik, daar dit stelsel door de heeren Dupró en van de Felde ta Gend in toepassing is gebragt. Da Tijd.) PARIJS, 24 Jan. Op het oogenblik, dal men het meest aan eene spoedige ontknooping van de Minis teriele krisis wanhoopte, heeft deze werkelijk plaats gehad. De President der Republiek heeft eindelijk zijn geliefkoosd deukbleed verwezenlijktwant sedert ge- ruimen tijd strekten al zijne handelingen daarheen hij heeft een Ministerie van cummiesen gevormd. Ouder de negen ledenwelke hij voor de werktuigen zijner staatkunde gekozen heeft, zijn de meeste bijna geheel onbekende personen; geen een van hen behoort tot de 'Wetgevende Vergadering. Het nieuwe Ministerie is als volgt zamcngestelddö heer WaissePrefect van het departement du Nord Binnen!. Zaken; de GerminyOntvanger-Generaal van de Bencdeu-Seine, finanliënBrenierDirecteur van dat Ministerie, Buitenl. Zaken; de Generaal Bandon, Oorlog; de Vice-Admiraal le Faillant, Marine; do RoyerProcureur-Generaal van het Hof van Appèl to Parijs, Justitie; Giraud, lid van den Uoogeu Raad van onderwijs, Openbaar Onderwijs; Schneiderhan delaar, koophandel; Uagnelid van het oude Kabinet, Openbare Werken. Hen moet erkennen, dal de President der Republiek niet duidelijker zijne zucht tot zelfregering kou bloot leggen, dan door de benoeming van dit kabinet, en dat zoo de constitutie den President verantwoordelijk verklaard heeft, hij voor die verantwoordelijkheid niet terugdeinst, of tracht, zich te dekken achter de mannendie hem omringen. LONDEN, 22. Jan. Het Ministerie is, naar verzekerd wordt, zeer verdeeld over het zich al of niet bemoeijen met de kerkelijke zakendie thans aan de orde van den dag zijn. Lord Russell zou willendat de Koningin zich in de Troonrede ernstig legen de zoogenaamde Pauselijke aanmatiging uitliet, cn dat een wetsontwerp het Parlement zou worden voorgelegdtot beteugeling der R.-K. Priesters, die titels van Eugclsche Bisschop pen aannemen, terwijl de meeste overige Ministers van oordeel zijndat men de zaak moet laten rusten. (Prov. Gr. Cour.) De Commissie voor de wereldtentoonstelling alhier heeft bekend gemaakt, dat de dag der opening van die tentoonstelling op den 1 Mei bepaald is. Alhier is reeds vnor die tentoonstelling eene gedenk penning vervaardigd. Dezo penning (ter groote van onze stukken van ƒ2,50) vertoont aan do eene zijde de afbeelding van het grootsche gebouw der tentoon stelling, in relief bewerkt, met het bovenschrift: «liet gebouw le Londen voor de wereld tentoonstelling, 1851 terwijl er onder de naam van den aichilect J. Pasion Esq. is vermeld. Beneden de afbeelding prijken de borstbeelden van Koningin Victoria cn Prins Albert, omringd van eene zinnebeeldige voorstelling. Op do keerzijde leest menDe bouwstoffen zijn ijzer en glas. De gedaante is die vun eenen regthoek, van 1848 voet (554,4 Ned. el) lengte, bij 408 voet (122,4 Ned. el) breedte en 00 voet (19,8 Ned el) hoogte. Iu het midden is het gebouw doorsneden met een kruisarm108 voet (32,4 Ned. el) hoog. Aan de noordzijde is een neven- vleugel van 930 voet (280,8 Ned el) lengte, bij 48 voet (14,4 Ned. el) hoogte. De geheele bebouwde opper vlakte beslaat 855.380 vierk. voeten (70,482.23 vierk. Ncd. ellen). De kosten rijn begroot op 150,000 ponden sterling 1,800,000).-> Een kousenwever te Butbrigan, in Ierland, zal naar de tentoonstelling door hem vervaardigde wollen kousen zendendie negen once het dozijn paren wegen. Zeker rene verblijdende tijding voor dames, dnar du vervaar diger beweert, dat zijn product, dat ook glansig is, als zijde, spoedig de veel duurder zijde kouscu zal verdringen.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1