AlEBSFOQBT- SCÏÏE corn N\ 14. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJ S Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des DINGSDAGStegen 3.60 per jaar. 8 April. PRIJS DER ADVERTENTIE!* Van 1 tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing0.36. NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT, 1 April. Een landbouwer uit het naburige Achterveld is dezen avond, huiswaarts kee- rende van een erfhuis, door de duisternis in eene door de vele gevallen regen gezwollen sloot geraakt en verdronken. Den volgenden morgen heeft men den drenkeling gevonden. Nog heeft zich op dicnzelfden dag onder Barneveld eene vrouw, die eenigzins ijlhoofdig was, verdronken. Dat kleine plaatsen naar veredeling van hart en geest streven, blijkt uit let dorp Barneveld. Aldaar is, korten tijd geleden, opgerigt eene vereeniging, onder den naaiu van Erica, reeds vele leden tellende, zich in 't klein eene Rederijkers Kanier vormende. Op Woensdag avond had er aldaar weder eene vergade ring plaats, waarop onderscheidene stukken krachtig en schoon door onderscheidene leden werden voorge dragen. De onderscheidene voordragten werden afge wisseld door zangstukken, voorgedragen, door de ook aldaar bestaande Zniigverccnigiug van Heeren en Dames, welke vereeniging steeds in bloei blijft toenemen en wier uitvoering niets to wenschcn overig liet. Dien avond werden er twee stukken bijzonder krachtig en gevoelvol uitgevoerd. Del feest werd genoegelijk be sloten, door een danspartij, terwijl allen zich tot laat in den avond in de beste harmonie aan een collation vereenigden. Te wenschcn ware het, dat bij alle dergelijke vereenigiugcii dien zelfden geest heerschte, en dal Barneveld groote plaatsenja stedenten voor- beelde mogt verstrekken, hoe door onderlinge eensge zindheid iets kan tol stand gebragt worden, dat èn de geest beschaafd, èn het hu.4 veredeld én het ware genoegen des levens opluistert. Op Woensdag dcu 0 dezer zal alhier eene Ver gadering van het Departement der Maatschappij Tol Bevordering van Nijverheid gehouden wordenwaarin eene voordragt zal plaatshebben door den Heer li. Maas, ra op Donderdag den 10 vergadert het Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Den 27 Maart heeft de Hougleernar Mr. B. J. L. de Geer de waardigheid van Rfietor Magnificus der Utrechtsche iloogeschool voor het volgend akadeiuie- jaar aan zijnen opvolger, den Hongleeraar Mr. C. IV. Opzoomer, overgedragen, na het houden eener latijnschc redevoering in de groote gehoorzaal der hoogeschool: o per de loffelijke zorg der Romeinsche Keizers voor het openbaar ondertojs. DRUTEN, 3 April. Door den veelvuldigen regen is het water in de rivieren de Waal en de Maas lol eene aanmerkelijke hoogte geklommen, zoodat de Uiterwaar den geheel zijn geïnundeerden het gunstige vooruit- zigt nu geheel is Verijdeld. Dezelve waren met schoon gras begroeid, terwijl op die aan de Maas het vee reeds graasde, dat nu weder gestald is moeten worden; de biuuenp' Iers, o. n. Wninel, Dreuinel en Alphcn welke zoo goed als droog waren, worden nu door hel kwel water geteisterd. De landen, welke bijna alle reeds geploegd en bezaaid waren, en zulk een schoon voor-: uitzigt opleverden, staan bijna geheel blank. Had het stoomgemaal maar dadelijk kunnen werken, het zoy veel verligt hebben, doch dit werd door den hoogen stand der rivier belet. Het hooi, dat voor korten tijd ƒ12 per 1000 J Ned. f£ goldt, is thans reeds tot ƒ18 geklommen. 's GRAYENUAGE29 Maart. In het wetsontwerp tot regeling van de reis- cu verblijfkosten der Provinciale Stalen is thans door de Regering, ten gevolge der aanmerkingen in de afdeelingen der Tweede Kamer, eene wijziging gebragt, strekkende, om in allo Provinciën gelijkelijk de verblijfkosten te bepalen op f 30 voor elke gewone en j 6 voor elke buitengewone vergadering. Ook zijn nog in art. 1 de woordenzoo bij hunne heen- als bij hunne terugreis vervangen door: «eens, heen en terug.» Het zijn de woorden, die, voor een geheel gelijksoortig geval, in art. 2 der wet van den 20 Mei 18i0 Slaatsbln°. 17) voorkomen. De Minister van Oorlog heeft Ier kennis van Jo belanghebbenden gebragt: dat het instructie-bataillon bestemd is ter opleiding van jongelingen tot korporaal en van korporaal tot onderofficier der infanterie, betzij voor het leger hier te lande, hetzij voor dat in Oost-ludië; voorts ter opleiding van kwartier- en betaalmeesters; dat in den regel geene andere jonge lingen bij het instruolie-bataillon mogen worden aan genomen, dan de zoodanigen, die den ouderdom van ten minste zestien en ten hoogste achttien jaren hebben bereikt, van een gezond Hchaamgeste! cn goed onder wezen zijn in het lezen en schrijven en in do vier hoofdregels der rekenkunde, dat ter opleiding van kwartier- en betaalmeesters geene jongelingen bij het inslructic-bataillon worden aangenomen, maar dat daartoo jeugdige militairen uit het leger bij dat bataillon worden gedetacheerd; dat verzoeken lot admissie uitsluitend aan den Chef van het iustructie- bataillon belmoren te worden gedaan. In den nacht van Zondag op Maandag zijn twee officierendie zich in het lokaal de Stad Brussel te 's Gravenhage, aan hq} Zieken bevonden, en het niet alleen niet wilden verlatentoen de politie de sluiting van dat lokaal vorderde, maar zioh zelfs feitelijk tegen dezen verzettedenin verzekerde be waring genomen. 1 April. In de Residentie is aangekomen de Baron de Ziegesarkamerheer van den Groothertog van Saksen-IVeimar-Eisenach die belast was met het over brengen van het berigt der bevalling van U. K. U. de Erfgroolherlogin pan Saksen-H'eimar-Eisenach. Een staal bij de Tweedo Kamer ingekomenwijst aan, dat van de gouden munt is ingewisseld, ceue waarde van ƒ49,790,970, waarvan nog moeten worden te gelde gemankt 1,572,997 stukken van ƒ10. Op het geen in 1850 is verkucht is een verlies geleden van ƒ244,440. Op hetgeen in 1851' is of nog moet worden verkocht, zal bij raming een verlies worden geleden van 813,001welk laatste bedrag op de begrooting voor 1851daartoe wettelijk te verlioogcn, zal dienen te worden aangewezen; weshalve het algeheel verlies op de ingewisselde gouden munt 1,057,447 zal bedrngcu. De Regering heeft dezer dagen aan de Tweede Kamer een ontwerp aangelanden, dal daartoe strekt, om liet lunds-dmuein van Birculo, kosteloos, voor 60 jaren af te staanmei het doelom eene landbouw school op groote schaal in Nederland tot stand te brengen, welke met de eerste inriglingcn van dien aard buiten 's lands zou kunnen wedijveren. Hel ontwerp daartoe werd gevormd door de Heerén: Mr ran liter- sum te Hattein, Dr. Staring te Laren, Dr. IVttwaal le Voorst, en Mr. van Hasselt le Brummcn. Het wels-ontwerp, clrckkendu tot invoering van het stelsel van eenzame opsluiting, wil die opsluiting alleen doen plaats hebben bij correctionele straffen, en slechts voor de helft van den tijd, welke de regler anders volgens de strafwet zou kunnen toepassen. In geen geval mag die opsluiting langer duren dan zes maanden. De regter zal de eenzame opsluiting alleen bevelen, wanneer hij in de omstandigheden van het misdrijf of de geaardheid van den scliuldigverklanrde daartoe bijzondere aanleiding vindt, leder tteroordcelde, die in een afzonderlijke cel is opgesloten zal minstens zes maal per dag bezocht worden. GRONINGEN, 31 Maart. Naar plaatselijk gebruik waren IJ. Donderdag avond eenige buurvrouwen te Gasselte bezig, om eene, zoo het scheen, overledene vrouwdie lang ziek geweest woste onlklccdcn. Men verbeelde zich de ontsteltenis der vrouwen, toen het gewaande lijk zich plotseling begon te bewegen en haar in het ontkleeden scheen le willen helpen. Yan den schrik bekomen, begon men een naauw- keurig onderzoel^ en bevond men weldradat do vrouw nog wel leefdemaar zioh niet bewegen of spreken konde. Door geneeskundige hulp verder in het leven teruggeroepenkonde zij den volgenden dng de aan haar gerigte vragen beantwoorden. Zij verklaarde, dat zij alles gehoord had; wat met haar voorviel, maar geheel bewegeloos was en geen geluid kon geven; incl vele inspanning had zij zich eindelijk bewogen, dat door hare buurvrouwen gelukkig werd opgemerkt. Zij heeft nu liare volle kennis en spraak terug. Men ijst op de gedachte, dat de vrouw, indien de dwaling niet nog even bij tijds ontdekt ware, levend begrave ware geworden. Ook dit voorbeeld leerthoe voorzigtig men met het begraven van dooden te werk moet gaan en hoe noodzakelijk het is, om maatregelen le nemen tegen het ter aarde brengen van schijudoodenwant is er iels verschrik- kelijkers te bedenken en het geschiedt zeker veel meer, dan men vermoedt. (Prov. Gron. C.) Men schrijft uit Surhuislerveen Als eene bijzonderheid mag van hier gemeld worden dat iii deze gemeente, ongeveer 1500 zielen lellende, gedurende ruim vijftien weken niemand is gestorven, terwijl er twintig grijsaards zijn tusschen 80 en 90, en vijf tusschen 90 eu 100 jaren oud. Onder deze laalsten is ééne vrouwwier kleindochter sinds lang grootmoeder is, welke personen ook allen in leven zijn, zijnde de oude moeder nog in het bezit aller vermo gens, behalve geldelijke, die alle ontbreken. DU1TSCULAND. Naar Inid van een door de Augs- burger AUgemeine Zeitung medegedeeld telcgraphisch berigt uit Weenen, zouden Oostenrijk cn Pruissen liet omtrent de quaestie van het praesidiuin eens geworden zijn, en zou Oostenrijk het voorzitterschap in de Bonds vergadering voeren, terwijl, ten aanzien van dat des uilvoerenden bcwinds, do beide Mogendheden gelijke regten zouden hebben. Allerlei geruchten zijn er in omloop nopens geheime plannen van Oostenrijk. Dit rijkzegt inendoch wie zou voor de waarheid daarvan durven instaan,— buiten slaat, om zijne armee van 6—700,000 man langer op de been le houden, ooncentreert eene aan zienlijke strijdmagt op de grenzen van Piëmoul cn Zwitserland, en welke hel onmiddellijk in beweging zal brengen, zoodra het do Duilsohe aangelegenheden zoover gebragt heeft; dat het van de bondshulp van Pruissen tegen Frankrijk zeker is. Een aanval op Piê- inont en Zwitserland moet Frankrijk noodwendig in het conflict wikkelen, en dit zou het ware doelwit zijn van Vorst Schwarzenbergdie daarin door den jongen krijgszuchtigeu Keiier ondersteund wordt. Meu zou voornemens wezen, den strijd legen Frankrijk nog in dit jaar aan te vangen, en aan Pruissen is de rol toegedacht, om van de Rijutinie tegen de Republiek te ageren. Daarom zoo voegt men er bij stelt Oostenrijk er zooveel belang in, om met al zijne landen in den Duilsclien Bon% opgenomen te worden. FRANKFORT, 26 Maart. De Koningin der Neder landen is den 21sten des avonds te Stutgart aangekomen. Dit bezoek zal, naar wij vernemen, van korten duur zijn, daar U. Maj. zich naar Nizza zal begeven, om aldaar eenigen tijd door te brengen. Belangrijk zijn do beriglen uit Sardinië, waaruit men kau opmakenwelk eene verandering dat Koning rijk met zijne 483 kloosters in de laatste jaren onder ging. De volksgeest is geheel tegen de hiërarchie, overal vindt meu het Dagbladdat haar bestrijdt ouder het motto: «God en godsdienst» «Wij willen ook priesters,» zegt dal Blad, maar alleen vreedzame Dienaren Gods.Nergens bespeurt men eer. zweem van oulevredenheid over de maatregelen der regering tegen de weèrspannige Bisschoppen. Toch, aan fana- tismus tegen de geestelijken wordt niet gedacht. De geestelijkheid ~?lve begint hier en daar in te zien, dat Rome anders zal worden. Een kapucijner monnik zeide lot een' reiziger: «Do oude, doffe heerschappij der hiërarchie heeft in Italië zichielvc sedert lang overleefd, en alleen door toevallige omstandigheden en vreemde inaglen is zij zoo lang slaande gebleven. De Paus is goed geweest, is het nog; maar zoo als hij vroeger in hel net van onverstandige demagogen ge vangen was, is hij nu verwardin de strikken der Kardinalenzoodat hij tot geen vrije daad in slaat is. Maar deze Kardinalen-regering is als een boom zonder wortels, dien men bij pleglige gelegenheden in den grond zet. De Franschen houden hem vast, verlaten zij Rome, dan valt hij om. Zelh hebben eenige gees telijken het voornemenom een blad uit te geven «Snccrdoli libcrali,» dat Rome's aanmatiging zal bestrijden.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1