MEBSFOOBT- COÜBAJ® F N°. 15. iêSL'-.J V»'» ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTS-PRIJ 8 Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des DINGSDAGS, legen ƒ3.60 per jaar. 15 April. I z, PRIJS DER ADVERTENTIE!* Van 1 lot 6 regels 0.80. - Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing0.35. NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT, 15 April. In de vergadering van bet alhier gevestigde Departement der Maatschappij tot beoordering van Nijverheid op 1.1. Donderdag werden, na afloop der huishoudelijke werkzaamhedendoor den Heer Maat als bijdrage eenige proeven ver toond van door ZVVEd. vervaardigde of bewcikte artikelen, die eveu zeer getuigden van "j mans onver- moeiden na.|.i)rinpsgceit en ijver, als zij aanleiding gaven lot veelvuldige beschouwingen en opmerkingen. Jammer dat de Vergadering door zoo weinig Leden bezocht was. gelijk het in het algemeen te betreuren is, dat hier ter slede zoo weinig prijs gesteld wordt op de ontwikkeling en de b .ordering van Nijverheid, waaraan toch zoo groote behoefte beslaat en waarin, zoo niet eenig en alleen, dan toch voornamelijk het middel te vinden is, om den steeds wijder gapenden afgrond van het pauperisme te dempen. De monsters en proeven, welke de Heer Maat liet zienwaren van onderscheiden aardmaar hadden hoofdzakelijk ten doel oiu opmerkzaam te uiaken op takken van nijverheiddie hier zouden kunnen be oefend wordenmet winst voor den ondernemer en met voordeel voor het algemeen. Zoo vertoonde de Heer Maat op nieuw een monster van kuiulturf, die hij had laten vervaardigen uit hout zaagsel turfmolmsn.eiikoleiigruia en klei met een weinig sleenkolcnteer, en die volgens zijne verzekering eene voortreffelijke brandstof opleverde. Daarna vertoonde Z.Ed. twee gewone turvenwaarvan de eene in een oven gedroogd was en die daardoor merkelijk kleiner van omvang wus geworden dan de andere, schoon hij, voor dal hij in den oven gebragt wasreeds door en door droog scheen te zijn. Wan neer men iiu bedenkt dut de vochtdcelen, welke in liet hout, de turf enz. bevat zjjnbjj de verbranding veel wuriute wegvoeren, zoodat bet hout enz. bijna in het geheel geeno hitte geeft, zal men gemakkelijk kunnen nagaan, dat de gedroogde turf niet alleen, aanmerkelijk voordeeliger voor de verwarming moet wezen maar dal hij ook door de droogte van het roei enz. alle aanbeveling verdient. Verder liet de Heer Maas een monster zien van ontsmette en geheel reukeloos gemaakte menscbelijke uitwerpselen, door do aanwending van een poeder, beslaande uit 200 dcclen zwavelzuur ijzer, 25 deelen zwavelzure zink en 10 deelen dierlijke kool. Het nut van deze bewerking ia in meer dan een opzigt, in zonderheid voor den landbouwin het oog vallend en het ware alzoo hoogst wenschelijkdal men ook hier, gelijk te Amsterdam en elders, er zich op toe legde oiu van eene kostbare meststof, die nu voor een groot gedeelte, zelfs met nadeel voor de gezond heid in verband met andere ongemakkenverloren gaatvoordcel tc trekken voor den landbouw en daardoor tot de algemeene welvaart bij lc dragen. Voorts bragt de Heer Maas eene proef ter tafel van kunst- Champagne en, door hem zoogenoemde, üollandsche uiuscaatwijndie, uit appelen vervaardigd, een aange name en weinig kostbare drank opleverdewelken hijeen vijand van jenever en andere sterke dranken zijnde, bij sommige gelegenheden aan zijne wrklieden te drinken gaf, die daarmede uitstekend gediend wa ren. Trouwens de drank was inderdaad aangenaam en zouwanneer hijzoo als de Heer Maas hem ver vaardigd badin den handel gebragt werdontwij- ielbaar een groolen aftrek vinden. - Van den spiritus, uit de uitgeperste appelen vervaardigd, toonde Z.Ed. verschillende aanwendingen tot gebruik in de huishou dingen en in de kunsten en handwerken. Ecue proef van door Z.Ed. vervaardigden huutazyu voldeed ook algemeen. Eindelijk gaf de Heer Mans eenige proeven betrek kelijk den spheroidaal-toestand der vloeistoffendie voor velen inderdaad verrassend waren en algemeen toegejuicht werden. Dunk hebbe de Heer Hlaas voor zijne belangrijke bijdrage en mogt zijn voorbeeld andere leden van het Departement tot navolging aansporenI Gister werd het mcnschelijk gevoel wederom door een voorbeeld van verdierljjking geschokt. Een artil lerist die echter slechts weinige weken bij het korps ingelijfd was, werd op den weg in de nabijheid van Soest in een levenloozen toestand gevonden, ilij had zich zeiven vermoord door het onmatig gebruik van Jenever. Wanneer zal men toch meer algemeen leeren inzien, dat de sterke drank een wezenlijk vergif is, hetwelk, gelijk wij nu weder iu een voorbeeld zien soms schielijk doodt I Achdat er nog zoo velen in het dwaalbegrip verkeerendat de sterke drank voor den werkman eene behoefte is! En wanneer zal men ophouden hein als eene verkwikking of versterking uil te reiken aan liedendie jiicii in het werk heeften daardoor het gebruik er van aan te moedigenin plaats van het met alle krachten tegen te gaan. En heeft ook het misbruik van den Jenever niet altijd den onmid- dellijken dood ten gevolgeIqngzaam doodt hij toeh zeker en dompelt zoo menig huisgezin in de diepste ellende, terwijl hij een twistsluker is, die zijnsgelijke niet heeft, en lot allerlei vergrijpen en euveldaden aanleiding geeft. - Thans zegt men niet zekerheid te kunnen nicde- dcelcndat bij Koninklijk Besluit, gedagtfekend 24 Maart, II., N°. 11, is bepaal), dat de miliciens van de ligting 1850, thans in reserve staande bij de ver schillende wapenkorpsenvan 15 Mei tot 15 Aug. aanstaande, in activiteit zullen moeten opkomen, om gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Naar men verneemt, zijn de bedienden van ont vangers der registratie enz, opgeroepen, om te worden toegelaten tut een te Utreclkt in April 1851 lo houden staatsexamen, ten einde mede te dingen tul het siiniumerariaat bij gemeld vak; zullende de Commissie zijn znmcngcslcld uit den Directeur Keijserte Gro ningen, de Inspecteurs Sloet, Ponk en van 't Sant en den Ontvanger Gousset van Meel. Uil 's Hertngcnbusoli wordt gemeld, dat de om streken dier stad door den aanhoudenden aanwas van het water als in eene zee zijn herschapen. Niet alleen is do Diezedijk bezweken, maar in den nacht van den I op den 2 dezer zijn ook de polders het Erlveld, de Muntel en de Vliert ondergeloopen. Dezer dagen ia de Rijksontvanger der directe belastingen en accijnsen te Warael ge vlug t, achter latende zijne vrouw en zeven kinderen. Daarna zou gebleken zijn, dat er een aanmerkelijk tekort in 's Lauds kas was. Wij vernemen, dat door de Arroiid.Reglbauk to Nijmegen dezer dagen is verleend reglsingang met bevel van gevangenneming tegen den lieer ff'. J. van II oogenhui zen, ontvanger van 's rijks belastingen der naburige dorpen Wamel en Dreumcl, ter zake van verduistering vau 's lands penningen tot een bedrag van 8000; zoo als echter bereids is gemeld, heeft de bekl. zich nog in tijds door de vlugt aan deonder- werpelijke regtsvervolging onttrokken, zonder dat het tot dusver is mogen gelukken hem te achterhalen. In een der moestuinen van het paleis op het Loo is eene proef genomen met drainccrbuizenver vaardigd door den Heer ff. II. de lie uste Utrecht, welke als welgeslaagd kan beschouwd worden. 'sGRAVENIIAGE, 4 April. Heden heeft do Uooge Raad uitspraak gedaan in de zaak van Jlir. v. Anaringa de Kempenaer tegen de Erven van Z. M. Koning Willem II. Bij een zeer breed gemotiveerd arrest is den Eischcr de vordering van J 4200 ontzegd, en is, ten aanzien der tweede vordering, bevolen, dat, alvorens ten principale worde regt gedaan en acht slaande op het verzoek tot een verhoor van getuigen, den Eischer daarvan acte wordt verleend, alles bebouden tegenbe wijs van de zijde der Verweerders; is de Raadsheer Modderman nis Commissaris benoemd, en bevolen, dat de dagvaarding van getuigen door den gemelde» Raadsheer zal geschieden binnen den termijn van 30 dagen, na de beleekening van hel arrest;met ver oordeeling van den Eischer in de kosten der eerste vordering en met voorbehoud der overige kusten. ROTTERDAM, 5 April. Heden morgen" te 7J uur greep er een betreurenswaardig ongeluk plaats hij de iu aanbouw zijnde Houmsoh-Katholijke kerk, aan de Wijnhaven alhier. Een gedeelte van den steiger, dio te zwaar was, brak, waardoor vijf werklieden naar beneden stortten. Een hunner, een opperman, Pieter Slot genaamd, is onmiddellijk na den val overleden, terwijl de vier overige ligtü kneuzingen bekwamen. De overledene laat eene weduwe na met vier jonge kinderen, welke der liefdadigheid dringend worden aanbevolen. AMSTEKDAN, 6 April. De prijs van 100,000 is hier ter slede gevallen op eeu geheel lot, dat gespeeld werd door eene vcreeuiging van 21 handweikslirden, Daar het noodzakelijk kwaad (de lolerjj) ten behoeve der schatkist toch voortdurend schijnt te moeten blij ven bestaan, is het pltijd verblijdend, wanneer de fortuin, zoo als nu weder, haar rad ten voordecle van minder door haar begunstigden keert. In het binnengasthuis alhier is in de vorige week een kind van 14 jaren moeder geworden; de vader lelt 15 jaren en verdient 30 cents per week; de be strijders van het pauperisme worden bij zulke voor beelden moedeloos. DU1TSCULAND. Te Peslh hebben zich de eerste dames der stad verecnigd, inct de Gravin r. fPinkheim dochter van den Veldmaarschalk Radctzkijaan het hoold, om zich in massa naar Wecnen te begeven, ter audiëntie bij den jongen Keizer, om genade te siueeken voor hendie deel aan den Hongaarschen opstand genomen hebbenen dientengevolge of in den kerker zuchten of in vreemde lauden rondzwerven. Het gelul der zich vereenigende dames bedraagt reeds 00, die alle, in gelijke Uungaariche kleederdrugl, den 17 April met een bijzonderen'trein naar Weenen zul len komen, om den 18 April, Goeden Vrijdag, op do audiëntie te verschijnen. De kleeding zal zijn een zwart sleepkleed van atlas mei slaalpaarlen en eene Hongaarsche kap. De stoet zal een indrukwekkend gezigt opleveren. Uil Kendsburg meldt men, van den 3 April, dat aldaar sedert den vorigen Zondag ernstige vechtpartijen plaats hadden lusschen de Pruisaisclic el» Oosten rij ksche soldaten; vooral des avonds, zoodnt er verscheiden gewond raakten, en zelfs een, naar men beweerde, wa9 gedood. In den avond van den 2 doorkruisten 6terke patrouilles de stad, om nieuwe botsingen te voorkomen. FRANKFORT, 3 April. Den 1 April is H. K. fl. do Erfpriiises van Saksen Mciuingen Uilburghauseiigebo ren Prinses Charlolta van Pruisseu (dochter van Prinses Marianne der Nederlanden), van een zoon bevallen. De Regeringen van OostenrijkPruissen, Frankrijk en Rusland hebben, naar men meldt, gczamentlijk hare Gezanten te Londen opgedragen, bij het Britsche Kabinet dringende verloogen te doen over do onrust barende demonstration van de staatkundige uitgewe kenen te Lundeu. Men verwacht alhier, dat de uitge wekenen, welke aan die demonstration het werkzaamst aandeel nciuenuil Engeland zullen verbannen worden. Volgens de thans bekomen officiële berigteu beeft de sneeuwstorm, die in de maand November des vori- geu jaars in de Russische Gouvernementen Kaluga, Tula, Orel en Kursk heeft geUeerscht, aan 1113 raenschen het leven gekost. 7 April. Uit Inspruck meldt men het volgende. Etn jong boerinnetje, dat sedert eenigen tijd jn ver trouwelijke betrekking stond meteen zwarten muzjjkant, die bij een inraulerie-regcinciit lc Inspruck dient, bevjel onlangs van tweelingen, welke de kleur van den muzijkfliit droegen. De geestelijke van het dorp weigerde den doop der kinderen, omdat hunne kleur hum mis trouwen inboezemde. De ongelukkige moeder, welke door al de inwoners zeer gehaat was, waartoe de handelwijze van den geestelijke niet weinig bijdroeg, heeft zich uit wanhoop vau hel leven beroofd. De Augsb. Abends, deelt het ongeloofclijke berigt mede, dal du Bcijcrschc Gezant in Engeland zou hebben gemeld, dat tc Londen een complot was ontdekt, ten doel hebbende, om Koningin Pi dor ia. bij gelegenheid van een bezoek op de tentoonstellingdoor eene hclsche machine te vermoorden en ven de daaruit ontstaande ver. warring gebruik te maken tot eeu socialistische» opstand.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1