AIEBSFÖÖBT- SCÏÏE COÏI N*. 20. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTS-PRIJ8 Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, DIPfGSDAGS, legen ƒ3.60 per jiar. i wel des 20 Mei. PRIJS DER ADVERTEMT1EJM i Van 1 tot 0 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. I Zegelgeld voor iedere plaatsing 0.3$, NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT, 20 Mei. Vrijdag (marktdag) 1.1. is alhier een valscli vijfentwintig-centstuk in een winkel uitgegeven, hetzelve is kenbaar aan de blaauwe kleur en, naar men zegt, voorzien van het jaartal 1849; hel is reeds in handen van den lieer Commissaris van Policie. Naar men wil, moet er bij het Ministerie van Oorlog, echter altijd onder zekere bepalingen, het plan beslaan, om van de officieren die voornemens zijn in hel huwelijk Ie tredenniet meer te vorderen dc geldstorting, bij vroegere wetten en verordeningen voorgeschreven, en zouden er reeds in dien zin ver gunningen' zijn toegestaan. De Minister van Finnntiën maakt de belangheb benden opmerkzaam op du Wet van 2 Mei 1851 waarbij lot de inwisseling der reeds verjaarde munt- biIlettendaargesleld krachtens de Wet van 18 De cember 1845, een nieuwe termijn geopend is, welke termijn is ingegaan inet den 2 dezer maand en zal eindigen met 31 December 1851. Gedurende dezen termijn zullen de muntbillelten uitgegeven volgens de Wet van 1845, nog ter inwis seling worden aangenomen bij de Nederlandsche Bank en worden derhalve de bezitters van voorschrevene muntbilletlen in hun belang aangemaand om, door eene tijdige aanbieding van dat papier, ten kantore van de Bank te Amsterdam, eene nieuwe, d<ich alsdan onherroepelijke verjaring hunner billelten te voorkomen. In de Haarlemmer Courant worden gevraagd eene Boer en Boerin,'da boter- en kaasbereiding goed ver staande, om iu het zuidelijk gedeelte van Zweden, ouder vergoeding van reiikoiten en nader Ie bepalen conditiën, geplaatst te worden en ten spoedigste derwaarts de reis aan te nemen. Volgens de Londensnhe Couranten zijn de boos wichten, die zich schuldig gemaakt hebben aan den diefstal van effecten bij Mevrouw de Wed. Challa te Amsterdam, te Londen met hunnen buit opgespoord. De agenten van policie, op hel spoor gebragt door deu wakkeren Nt-derlnmlschen Consul-Generaal den Heer May, hebben den buit aan de dieven ouluomeu en hen vervolgens voor den Lord Mayor gebragt. Volgens de Eugelsche wellen kon deze echler geeue vuorloopige aanhouding tegen hen gelasten eu morst hen dadelijk op vrije voelen stellen. Hij weigerde evenwel tevens te gelasten de door de dieven geëischte teruggave van de hun afgeitumcue effecten, ersohalksch bijvoegendedat die effecten zich bevonden in hauJeu der pulicie-ageuten, over welke hij geene magl uitoefende, doch dal hij er niets legen had, indien zij de agenten tot de teruggave kouden noodzaken. De Nederlandsche Commissie voor de lentoon- nteliing te Londeneenen brief ontvangen hebbende van de Jury, meldende, dat zij ten spoedigste wenscht ingelicht te worden omtrent de prijzen der iiigezoiidene voorwerpen, alsmede omtrent alles, daartoe betrek kelijk, wat haar tut narigt zou kunnen dienenheeft, naar aanleiding der missive, de Nederlandsche inzenders verzocht de verlangde opgave zoo spoedig mogelijk in te zenden aan den Heer Mr. D. R. Gevers Deynoot te Rotterdam. Een bakker te Londen heeft voor het publiek een kolossaal gebak ten toon gesteld, door hem tentoon- stelliugs koek van alle natiéu genoemd. De vorm ver toont een zeer goed model van het kristallen paleis en is op zeer vernuftige wijze uitgevoerdhel is omtrent Ned. el lang eu op smaakvolle wijze versierd met kleine vluggeljes. Om zijn gewrocht met regt den naam te kunnen geven vqn koek y.au alle natiën, is hel zaïueu- gesteld uit de volgende bestauddeelen1050 eijeren uit Frankrijk, 43 Ned. 8 Hulluudsche boter, 83} Ned. 8 ■uiker uit de West-Indiën-, 05 Ned. 8 Engelsch meel, 172} Ned. 8 krenten van Patras, 25} Ned.8 citroenen nit Portugal, 90 Spaaiisehc limoenen, 27} Ned. 8 Ceylonsche specerijen. Vóór het bakken van deu koek woog hij 461} Ned. 8 en verloor in het bnkkpn 44} Ned. 8; zijn tegenwoordig gewigl is dus 417 Ned. 8. Er waren 57} uur noodig om deu koek te bakken. Bij zal in het klein en tot een matigen prijs bij het pond worden verkooht. Den llden dezer bevond zioh te 's Uertogenbosch een kor|H>raal van bel 4e regeinent Inf., C. A. L in zijne slaapkamer, met een jong soldaat, die bezig was, met den rug naar hem gekeerdiets te verrigteu toen de laatste plotseling een pistoolschot hoorde, en zich omkeerende, den korporaal badende iu zijn bloed zag neilerslorlen; hij had zioh door het hoofd geschoten en was dood, en de rekruut was zoodanig door den schrik bevangen, dat hij in zwijm viel. Men schrijft ons uil's Boschdal deze zelfmoordenaar tot den fatsoenlijken burgerstand behoorde, slechts 20 jaren oud eu jaar iu dienst was. Vroeger had hij eenigen tijd te Parijs doorgebragt en dc aldaar bjj velen heerschende wanbegrippen van godsdienst en staatkunde ingezogen, gelijk blijkt uil een brief, dien hij aan een zijner kameraden één uur voor zijn dood geschreven heeft, en wuarin zulke godlasterlijke uit drukkingen voorkomen, dat we ze niet kunnen over nemen. Als reden, waarom hij zich ecu kogel door het hoofd gejaagd heeft, geeft hij op, dat hij zich hier verveelde; hij raadt zijn kameraad aan, zijn voorbeeld spoedig Ie volgen, dan zouden zij zich daar amuseren; hij hoopt, dat zijne vrienden zich bij zijne begrafenis zoo zullen u bezuipenals zjj het nog nimmer ge daan hebben. Het is opmerkelijkzoovele zelfmoorden er in den laatsten tijd in de Meijerij van den Bosch zijn voorgeval len. Alleen iu liet Arrondissement Eindhoven hebben in den loop van ééne maand ees zelfmoorden plaats gehad. AMSTERDAM, 16 Mei. Wij vernemen, dat de Heer Mr. H. J, Koenen, aun het zoo verdienstelijk Historisch Gezelschap Ic Utrecht ten geschenke heeft aangeboden een thans zeer zeldzaam gewoiden exemplaar der Keulsche Kronijkdie uls overoude oirkonde hoogst belangrijk is tol slaving van Coster's verals uitvinder der Boekdrukkunstouder voorwaarde: «dat hel Ge nootschap oen zijner ledenbinnen Utrecht woonachtig, zoude benoemen, ten einde het gewigtige vraagstuk vnn de uitvinding der Boekdrukkunst bestendig bj te houden, en hetgeen daaromtrent binnen- en buiten lands verschijnt, openbaar Ie maken. Het Historisch Gezelschap heelt met bijzondere dankbetuiging aan den Heer Koenen èn voor diens belangstelling in onzen Vaderlandschen roem, èn voor het vertrouwen iu het Historisch Ge zelschap gesteld, dat geschenk gaarne aangenomen, en den lleer Mr. H. Hooft Graafland de bewuste taak opgedragen, die door dezeu met de meeste bereidwil ligheid is aanvaard. GRONINGEN 12. Mei. Zalurdag voormiddag heeft zich een wever cu winkelier alhier in zijne woning door een pistoolschot van het leven beroofd. Hetsciiut heeft hem voor een gedeelte bet hoofd verbrijzeld doch geen onmiddellijkeo dood ten gevolge gehad. Onder hevige smarten is hij echter, des avonds te zes uur overleden. Men schrijft dezen zelfmoord aan verstands verbijstering toe. De ongelukkige laat eene weduwe na zonder kinderen. Geert Roelfs Horkenhofbeschuldigd van oplig- ting en deswege door de Arrondissements Reglbank te Appingadara veroordeeld tot 2 jaren gevangenzetting, is van dat vonnis gekomen in houger beroep, en bij arrest van het Provinciaal Gereglshof heden tot het dubbele van die straf gecoiideuneerdterwijl tegelijk is verslaan, dat gemelde veroordeelde, die zich op vrije voeten bevonden zich door dc vlogt welligt aan het regtvaardig oordeel zuu willen onttrekken, op incidenteel requisitoir van het Openbaar Ministerie 'dadelijk in hechtenis zuu worden gestelden is hij dientengevolge dadelijk in arrest genomen. Uit Rolde meldt men, dat aldaar gepasseerd en gevankelijk naar Assen overgebragt is de beruchte Wilhelm Fogt, geboren te Osnabrück, die uit de Slees- wijk Holsteiusehe dienst is ontslagen eu onder verden king ligt van schuldig of medepliglig te zijn aan het vergiftigen van wijlen Harm van Husen ook genaamd 11 armen Luiken Ruul, te Ruleiibroekiu Uaimover wiens nagelateue weduwe, op den 12 der vurige maand ter dezer zake aaugehuuden en naar Meppen getrans porteerd is. Men voegt er bijdat het den veldwachter te Borger, Jan Hendrik Foorslok, wiens overleg en onverschrokkenheid wel bekend zijn is gelukt, ge noemden W. Vogt te vatten, terwijl hij in eene der veenstreken ouder Borger zich met turfgraven onledig hield. Hij zal vermoedelijk weldra aan de Hanuoversche autoriteit worden uitgeleverd, om aldaar te regt to staan, zoo Ier zake van gemeld feit, als wegens het toebrengen van gevaarlijke wouden aan eenen land dragonder, die, gelijk vroeger is gemeld, Ie vergeefs had getracht hem gevangen te nemen, en bij welke gelegenheid Fogt over de grenzen was gevlugt en de wjjk op Nederlandsch grondgebied genomen had. 15 Mei. Bij hel Instituut voor Doofstommen alhier zijn dezer dagen twee doofstommen ter opne- neiniug aangegevendie beide reeds meer dan den tol opname vereiscliten ouderdom (9 jaren) hebben bereikt, en een paar jaren vroeger van het onderwij» aldaar gebruik hadden kunnen maken, indien men tijdig genoeg voor die ongelukkigen had gezorgd. De schade, die zij daardoor aan hunne ontwikkeling lijdenis nioeijelijk te boven Ie komen, echler kunnen tij nog opgenomen en ouderwezen worden. Ongelukkig is dit niet het geval met een' derden jongeling, voor wien men insgelijks de opname verzoekt; deze toch is reed» 17 jaren oud, en dus, volgens de wetten van het Instituut, op deu aard der zaak gegrond, te oud, om opgenomen te kunnen worden. Deze jongeling is nu, door een onvergefelijk verzuim van hen, die over heiu gesteld zijnberoofd van de gelegenheidoiu zijne verstandelijke en zedelijke vermogens te leeren gebruiken en een werkend en nuttig lid der maat schappij te worden, ja om een mensch, in de edele beteekenis des woords, te kunnen heelen. Er zijn in ons vaderland nog vele doofstommendie hoezeer daarvoor vatbaar en geschikt, geen onderwij» ontvangen, en hun droevig en nutteloos aanzijn voort slepen, zonder ecnig besef te hebben van hetgeen zij zouden kunnen zijn cn doenindien de noodige zorg aan hunne opleiding ware besleed. Zijdie daartoe in de gelegenheid zijn, en ziuh het lot dier ongelukkigen niet aantrekken, maken zich schuldig aan een onverantwoordelijk verzuim want in ons in vele opzigteu nog gezegend vaderland behoeft ja mag geen doufsloin kind als een redeloos dier op- grooijen: al die ongelukkigen, armen zoowel als rijke, kunnen op onze voortreffelijke leerschool opgenomen verpleegd en verzorgdonderwezen en opgeleid worden tot nuttige burgers van den Staat; de deur van die weldadige inrigling staat voor allen open. Het is, naar ons inzien, de pligt van plaatselijks Besturen, van geestelijken van leeraars der godsdienst, van gcneeshecren en heelmeesters, ja van iederen nieuschcnvrieiidom ouders of voogden van doof stomme kinderen, die zij in hunne gemeenten, in hun praktijk of \yaar ook, aantreffen, opmerkzaam te maken op de schoone gelegenheid, die er bestaat, oin hunne kinderen te doen opvoeden en onderwijzen, dien zij daartoe moeten inslaanen die zelfs voor de diepste armoede openslaat. Eene aangifte van liet aanwezen van een zoodanig ongelukkig kind bjj de Directeuren der departementen van het Instituut, of bij de Hoofddirecteuren zelf, is genoegzaam om de noodige inlichting van wat er verder vereischt wordt te ontvangen; ten alle tijde, al ia het kind ook nog ver beneden de jaren van opneming, kan deze aam- gave geschieden; het weldadige Instituut verliest het ongelukkig voorwerp dan niet uit het oog, en zoodre het deu vereiscliten ouderdom heeft bereikt, neemt hel Gesticht het kind liefderijk op. Hut doel \an ons schrijven is dan', om overal de aandacht der plaatselijke Bestoren, en verder van allen, die eenigen invloed kunnen uitoefenen, hierop te vestigen. Meer, dan men denkt, worden er in ons vaderland nog doofstomme kinderen gevonden, dit van alle opleiding of onderwijs beroofd zijn, cnwij herhalen het, dat moest in ons vaderland het gevat niet kuniieu wezen. Wij hopendat onze <)ag- bladen dit artikel overnemen, opdat ons doel des t» beter worde bereikt. [Pr. Gr. Cour.)

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1