11MFQQRT- m COÜ N'. 32. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. 'tit ABONNEMENTS-PRIJS: Dit BLAD verschijnt gerege'd om de 8 dagen, en wel des DING SDAGStegen 3.80 per jaar. 3 Juny. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1 tot 0 regels /0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35. De Uitgever heeft by dit Kommer geveegd een Exemplaar der POST WETwelke h() mRnen geachten Cteabonneerden gratis aan biedt. NIEUWST !J DIN GEN. AMERSFOORT, 3 Junij. Reeds thans schijnt men zich alhier onledig te houden met lijstjes te formeren van de te kieren nieuwe leden voor den Stedelijken Randals namelijk de Gemeentewet is aangenomen. Wij tullen steeds, indien ons iets dergelijks ter ooren komt of onder de oogen wordt gebragtdit in dit blad vermelden, opdat ieder in tijds kunne oor- dcclen. De namen die ous opgegeven tijn, slaan in dete volgorde. Mr. P. J. tl'alravcn Mr. L. Zegcrs Veeekens H. G. van den Bergh Taats C. IV. Haakman IP. H. J. Breijl, C. L. de Beveren, Mr. H. Verloren Mr. II. tan Bel, Mr. J. F. Galli Mr. ra» de Poll, J. van Goudoever van Bockom Maas, Cand. Procur. Mr. Krudop, Mr. J. de Louter, Mr. Turk, Mr. Scheltus van Leusden. Tot Commissarissen der Sociëteit Amicitia alhier, ■ijn gekozen de Heeren Mr. II. VerlorenDr. de Boock, Mr. A. G. tVijers, Luitenant Pels Rijoken, en Jhr. Hooft. Terugkeerende van Hilversum is eene tekere v. E.too men zegt in eeuen zeer beschonk enen staat verkeerende, niettegenstaande hij op den wagen vast gebonden zat, er voorover afgevallen zoodat de twaar geladen wagen over hem heen is geredenen hij onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. In het naburige Leusden is het veel belovend vierjarig zoontje van den Smit aldaar, voorover in «ene sloot met water liggende, gevonden. Niettegen staande alle aangewende pogingen heelt men den drenkeling niet in hel leven kunuen terug brengen. De toestand der diep bedroefde ouders laat zich heler gevoelen dan beschrijven. - De alhier gevankelijk uil Amerongen binnen- gevoerde vrouw, beschuldigd van haar Kind te hebben vermoord, heeft deze laatste daadzaak lot nu toe ontkent, doch erkent, dat zij vóór eenigen tijd bevallen was, doch dat het kind levenloos was geboren. Heden 7ondag middag passeerde alhier Z. M. onzer Koning, zich naar het Loo begevende. Aanstaande Woensdag begeeft Z. M. zich naar Harderwijkten einde aldaar bij het openen der vergadering tegen woordig te wezen van de Geldersche Maatschappij van Landbouw. Men verneemt, dat Z. Moj. de Koning de ar bitrage heeft aangenomen, waartoe H. D. van wege Frankrijk en Spanje wus aangezocht, over een geschil, ontstaan in het jaar 1823ten gevolge var schade vergoeding voor aangehouden schepen. Hare Majesteit de Koningin-Moeder vertrekt binnen kort naar Soestdijk H. M. wil de drukte der Pinkster dagen en geheel de zomerdrukte om en voorbij Laar verblijf Buitenrust, op den Scheveningschen weg, outwijken. Het verblijf up Soestdijk zal omstreeks 5 maanden duren. Bijna zeker is het ook, dat de Keizer van Ruslaud de Tentoonstelling te Londen zal bezoeken en bij die gelegenheid een bezoek zal brengen aan zijne zuster te Soestdijk. Hare Majesteit de Koningin verkeert thans in de vijfde maand harer zwangerschap. Men spreekt er van dat H. M. op het Loo hare bevalling wil afwachten. Men verneemt, dal Prinses Marianne der Neder landen order heeft gegeven, om het buitengoed Rusthof, ouder Voorburg, bij «ene gunstige gelegenheid te verhuren, waaruit op nieuw blijkt, dat zij niet voor- i is terug te keeren. In de vier eerste maanden van dit jaar zijn hier te lande met den post verzonden 2,357,725 on- gefrankeerde en 347,334 gefrankeerde brieven, te zamen 2,705,059; dat is 215,352 meer dan in de voorafgaande 4 maandenen 1,280,202 meer dan in de maanden Mei—Augustus 1850, dat is in de vier laatste maanden voor de invoering der nieuwe post- wet. Onder de in Januarij—April jl. verzonden brieven waren 2,602,607 met enkel, en 102,452 met dubbel port. Het 215jarig bestaan der Utrecblsche hoogeschool zal den 25 Junij, zijnde de 3 dag der feestweek, door het studentencorps gevierd worden met eenen gecostumeerden optogt, v .jrstellende de Vaderlandsche Geschiedenis van de vroegste tijden tot op het laatst der 17 eeuw, in acht groote groepen. Ben 28 Mei werd te Enkhuizen een vierdubbel huwelijksfeest gevierd, hetwelk op zulk eene wijze al zeer zeldzaam zal voorkomen, en daarom ook wel eeuige Termelding verdient. Jacob Bruin Pz. en C. de Vriesvierden het feest hunner vijftigjarige echt- verbindtenis; hun zoon P. Bruin en M. de Haas vierden op dienzelfden dag hun zilveren feest, tcrwjjl nu van laatstgenoemden v. jder op denzclfden datum twee kinderen met name A. Mens met A. Bruin ev J. Mantel in het huwelijk traden. Volgeus ons oordeel, mag dit al zeer sterk genoemd worden, daar vader, zoon en twee kleinkinderen op denzelfdcu dag aan een voor hen allen zoo belangrijk feest kunnen ge denken. Den 29 Mei, des morgens ten twee unr, is in de Nieuwe Leliestraat bij de Baangracht te Amsterdam brand ontstaan in eene fiueerzagerijwelke zoo spoedig is toegenomendat, toen men omstreeks 8 uur door behulp van 24 spuiten, den brand zoo goed als gebluscht had, 8 huizen geheel vernield en vele andere zwaar beschadigd waren. Een bnrigt van het Nederlandsch consulaat te Gent behelst bijzonderheden wegens bedriegelijke handelingen, aldaar door zekeren Henri Brant, een Engelschman, gepleegd, ten gevolge waarvan onder anderen verscheiden gezagvoerders van Nedcrlandsche koopvaardijschepen in ongelegenheden gewikkeld zijn. Genoemde persoon had zich een jaar geleden aldaar gevestigd en eenen graanhandel begonnenwaaraan hij steeds grootere uitbreiding gaf. Laatstelijk had hij een twintigtal schepen van onderscheiden natiën waaronder vijf Nedcrlandsche (te weten de Johanna Maria, KapiL IV. K. de Groolhde Jacobina, Kapit. n. IV. Bontekoede Harmonie, Kapt. S. K. Mulder de Jacoba Alida, Kapt. II. van der Laan, en de Jantina, Kapit. C. J. Boon) aangenomen, die in de haven te Gent lagenop hunne bevrachting wachtende. De ligdagen waren reeds eenigen tijd verstrekenen de Kapiteins maakten reeds aanstalten, om de schade vergoeding te eischcnwaarop zij regt haddentoen op de Gentsche beurs vertegenwoordigers van Engelsche huizen verschenen, in hel bezit van cognossementen, die door de bedoelde Kapiteins heetten onderleekend te zijn, en waarop die huizen aan voormelden Brant voorschollen hadden gedaan. Deze cognossementen bleken al spoedig valsch te zijn, ofschoou de hand- teekeningen met groote bekwaamheid nagemaakt waren; Brant werd in slaat van faillissement verklaard, inaar slaagde er inom zich door de vlugt can geregtelijke vervolgingen te onttrekkenterwijl de Kapiteins in Gent gebleven zijndie van hunne vermeende haud- teekeniiigen voorziene cognossementen ten hunnen laste hebbende, ter zake waarvan zij, zoolang deze zaak niet geheel opgehelderd is, aan ernstige mocije- lijkheden blootstaan van den kant dergenen, die de ladingen gekocht hebben. Sommigen hunner, die door de reis naar en het verblijf in Gent reeds op groote kosten gejaagd waren hebben willen vertrekken zonder een afschrift te liglen van het vonnis, waarbij Brant failliet verklaard is, zich vergenoegende met een certificaat van den Procureur des Koiiings in het Arrondissement Gent, houdende, dat tegen Brant eene geregtelijke vervolging wegens valschheid in geschriften begonnen is, en met een certificaat vbd hunnen scheepsmakelaar en van den Controleur der douane, verklarenue, dat hunne schepen in Gent geheel onbevracht zijn gebleven. Wij lezen in de Sneeker Couranttt Voor too velendie ten vorigen jare eene gave hebben ge schonken aan den Heer can Beuren, afgevaardigde van de Proleslantsche gemeente te Charleroi, ten einde daardoor in staat gesteld v worden een bede huis te stichten, zal het aangem un zijn te vernemen, dat een onzer geachte ingezetenen, die eene ruime gift daarvoor geschonken hadeenen brief van den Predikant dier gemeente heeft ontvangen, houdende het berigt, dat het bedehuis werkelijk voltooid is en op het aanslaande Hemel vaartsfeest aan zijne bestemming zal worden toegewijd, met bijgevoegde uitnoodiging, om door afgevaardigden aan die plcgtigheid deel te willen nemen. Dit laatste zal wel door niemand onzer geschieden, maar nu kan toch ieder zich overtuigd houden, hoe goed zijne gaven besteed zijn, en in den geest willen wij ons met die broeders vereenigen op dien dag en hun toebidden, dat zij en velen met hen in dat bedehuis den Eenigen Waarachtigen meer en meer in geest en waarheid mogen leeren kennen en Jezus Christus, dien Hij gezonden heeften alzoo het eeuwige leven deelachtig worden. DUITSCHLAND. Er hebben te Berlijn, Dresden en Keulen arreslatiën plaats gehad van cenige personen bekend als ultra-democraten; tevens zjju brieven en andere papieren in beslag genomen, waaruit men op het spoor is gekomen eener uitgebreide samenspanning welke te Londen haar brandpunt heeft. BERLIJN, 31 Mei. Eergisteren zijn Prins Frederik der Nederlanden en Gemalin aangekomen. Heden avond worden de Russische Grootvorsten Michael en Nicolas* hier verwacht. FRANKFORT, 26 Mei. Men meldt, dat het Oosten- rijksche kabiuet stellig besloten heeft den troon van Donna Maria van Portugal te handhaven; men wil, dat zulks ook de bedoeling is der kabinetten van Parijs en Madrid; het Engelsche sohijnt voor een regentschap gedurende de minderjarigheid van deu oudsten zoon der Koningin te zijn. Ten einde voor Oostenrijk het gewigtige vraag stuk der organisatie van het onderwijs niet langer te verschuiven, is de Minister van onderwijs voornemens, om deskundige personen uit alle kroonlanden op te roepenom over de aanstaande inrigting der volks scholen te beraadslagen. Zulks zal binnen kort plaats hebben. In Hongarijë worden reeds zes opleidings scholen voor onderwijzers opgerigt. ITALIË Het rooken van sigaren brengt het oude Rome in onrust. De republikeinsche partij vervolgt elk die op straat een sigaar in den mond heelt, en be duidt, des noods met een dolksteek, dat de ware vaderlandsliefde bestaat in niet te rookenzij wil daardoor het tabaks monopolie van den Staat een ge- vocligcn knak toebrengen. De regering beseherml zoo veel mogelijk de liefhebbers van een sigaar, bedrei gende allen, die huu daarin hinderen, met 3 jaren dwang arbeiden laat zooveel mogelijk al hare beambten vooral de pnlilie-agentenrooken, maar juist daardoor zijn er weer menschen, die wel de vrijheid lief hebben maar niet de gelijkheid op straat met politie agenten. Er zijn echter die Mansinni's bevel, (want van deze zou het verbod eigenlijk uitgacn) trotseren. Men zag er zelfs een, die democraten op straat onder deoogeu durfde zien, rookende, hoewel met veel moeite, drio sigaren tegelijk! Eene bedreiging van den Directeur der alaals-sigaren-fabrijkdat hij zijne arbeiders zou laten gaan, maakte nog al indruk, want de polilieko anti-sigaar gezinden zouden dan 500 werkelooze mannen op straat tegenover zich hebben, en al w ligt met deze handgemeen worden. Hel is te verwonderen, dat de Fransche Kuniniandant zich deze zaak niet aautrekL Intusschen blijft de toestand van Rome, door al, die onrust, zeer ellendig, en het eeuige middel tot herstel van eene ongestuurde orde zal zijn, dat het oproerig en ledigloopend gespuis uit de stad worde verjaagd. Zoo ecnige stad in Europa, dan ondervindt Rome de naweeën der revolutie!

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1