CÖMJp 163 F. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. N°. 24. ABO NNEMENTS-PRÏ J S Dit BLAD verschijnt geregeld ora de 8 dagen, en wel des DIIVGSDAGS, tegen ƒ3.60 per jaar. 17 Juuy. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels ƒ0.00. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing0.35 NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT, 17. Junij. Heden werd alhier de ver jaardag van U. M. de Koningin, op de gebruikelijke wijze gevierd, door het uitsteken van vlaggen en het spelen van carillon. Reeds thans, nu nog de Gemeentewet niet is aan genomen door de lc Kanier der Sla ten-Generaal, nu dezelve nog niet is geteekend en goedgekeurd van wege Z. M. de Koning, »iw reeds worden ze in Amersfoort In natura (niet bij iiileekeningom later te leveren) aangeboden en verkookt. En dan zegt men nog, dat Amersfoort eenigo jaren in verlichting ten achteren is!!! Ons bedunkens zou men denken dat Amersfoort te dien opzigte den tijd, bij andere steden verre vooruit is. (Nader berigl kan men bij onzen Uitgever te dien opzigte erlangen. Red.) NB. Die zulke Wetten koopt, koopt welligt de kat in de zak. (Uitgever.) Gisteren zijn eindelijk de stembussen geopend en is alstoen gebleken gekozen te zijn tot Lusiueester der kleine- of wevers begrafenisbusde Heer A. Koopman. L.I. Zondag, tijdens de le zitting van den nieuwen Busmeesler van de groole- of doghuurders begrafenisbuswas er, doordien meest allen gelijk tijdig opkwamen, eene groole menigte volks bijeen, waaronder zich ook enkele door den drank verhitte personen bevonden. Gelukkig handhaafde do policie de goede orde. Echter werd een persoon die zich feitelijk tegen een dienaar der Justitie verzette, in verzekerde bewaring gesteld. Men zegt dat hij reeds weder ontslagen isdoordien zijn hoofd niet goed in orde was. Ook de Amersfoortsche Ingezetenen zullen niet verstoken blijven oiu de welsprekende HII. Paters Redemptoristen le hooren. Naar wij vernemen, zullen zij in de kerk van de Soesterberg hunne gaven doen hooren, en wel gedurende ruim 14 dagen. Steeds zal er gelegenheid zijn om er voor weinig kosten naar toe te rijden. (Zie Advertentie hier achter.) Voorleden weck is hier, bij het afrijden van den Berg, een groot ongeluk gebeurd. De zoon van een geacht ingezeten dezer stad, met een zware last op den wagen bergafwaarts rijdende, geraakte in le feilen gang. Hij geraakte met die vaart op zijde van den weg in hel zand. Door deu schok, daardoor ver oorzaakt, vlogen de twee zich voorop bevindende (de voerman en een kanonnier) er af, met dat ongelukkig gevolg dat de voerman door do zware last werd over reden en de kanonnier door den val een arm brak. Levensgevaar schijnt er gelukkig niet te bestaan Naar wjj vernemen moet in het naburige Hilversum een dolle hond hebben gcloopen, die twee koeijen, twee paarden en onderscheiden honden heeft gebe ten. Het is wensclielijk dat men hier en elders in tijds zorge bij het tc wachten warme wedervoor goede voorbehoedmiddelen (muilbanden van koper of ijzer?) ten einde bel gevaar daarvan zoo veel doenlijk te voorkomen. UTRECHT. Groot is do verwachting der burgerij ten aanzien van de vreemdelingendie de feesten onzer Hoogeschool tegen den 25sten dezer maand zullen komen bijwonen. Druk zijn de aanstalten die er onder anderen in lie' park van de Maliebaan gemaakt wor den, vanwaar de maskeradc-optogt, zoowel bij dag als bij Bengaalsch fakkellicht 'a avonds, zieh in beweging zal stellen om ook daar weder terug te koeren. Men weet reeds dat bet korps Studenten, door de met alle zorg beraamde voorstellingen van een achttal vader- laudsche historische groepen, ditmaal voel luisterrijker dan ooit te voren tot de belangrijkheid dezer feest dagen zal bijdragen; alleen daardoor reeds wordt een talloos bezoek uit alle oorden des lands, in dit schoone jaargetijde allczins verklaarbaar, en het ontbreekt dan ook niet aan veelvuldige toebereidselen om den bezoekers het verblijf in allen deeleaangenaam en genotvol temaken. APELDOORN15 Junij. II. M. de Koningin is beden namiddag ten 4 ure, met een aanzienlijk gevolg, van bare buitenlandBcho reis teruggekeerd en op hel Loo aangekomen, ROTTERDAM, 11 Junij. Gisteren namiddag omstreeks 3 uur greep hier een droevig ongeluk plaats. Aan den Groenendaalop do uoogto van de brug aan do Pottebakkersteeg, stortte het ongeveer tienjarig zoontje van den Heer II. J. IP.... in het snelvlietende water en zonk bijna onmiddelijk in de diepte. Do vader, wiens kantoor (van de suikerraffinaderij van de beeren ra» Oordt en Co.) daar aan het water uitkomt en er levens woonachtig is, het ongeluk vernemendo, sprong zonder bedenken het kind na, docb niet kunnende zwemmen, waren zijne pogingen vruchteloos en werd hij door het zamengevloeide publiek van een wissen dood gered. Het was een treffend looneel, toen de Heer W., op den wal gebragt zijnde on zijn kind nog altijd missende, met ernst door de omstanders moest verhinderd worden op nieuw te water te gaan. Een daar wonende agent van politie, Heldingen genaamd, snelde mede inmiddels ter hulp en sprong in het waterdoch in weerwildat hij onderscheiden malen naar het ongelukkige kind dookmogt hij zijn edel doel niet bereiken. Hij zou bijna het slagtoffer zijner menschlievendheid geworden zijn, zoo men hem niet een haak had toegestokenwaarmede bij zich boven water hield en vervolgens gered werd. Nadat hij be wusteloos aan den wal was gebragt, werd hem on middelijk en gelukkig nog bij tijds geneeskundige hulp toegediend. Het lijkje heeft men, na 4 uren onvermoeid gezocht te hebben, in de nabijheid van des vaders woning uit liet water opgehaald. ZWOLLE, 5 Junij. De Zuid-oostenwind, die van gisteren avond te 8 uur tot heden in den vroegen morgen woei, heeft veel schade toegebragt aan de te veld staande vruchtenvooral aan de boekweit en aardappelen. Reide op de ligle gronden zijn bevroren; sommige akkers der eerste moeien weder worden in gezaaid; die, welke laat was en dus even boven den grond uitkwam, heeft niets geleden. Het aardappelloof is op sommige akkers tol op den grond toe bevroren, en zal de knol alzoo op nieuw moéten uitloopen. Gelukkig dat het nog vroeg genoeg is, om de boekweit weer in te zaaijen. De rogge bloeit reeds op vele plaat sen; mogt deze van die nachtvorsten bevrjjd blijven, zoo als thans nog het geval is. Alles staat overigens uitmuntend le velde. De weidergen houden zich goed en de zuivel der koeijen geeft veel boter. De hooi landen slaan beter dan uien aanvankelijk dacht. De verpachting der graslanden gaat alle beschrijving te boven. Dat de verpachter 10 a 15 pCt. maakt, is in den regel, maar, dat een dezer van,„een vroeger do- maniaal eigendom, dat ƒ6000 in koop heeft gekost, hetzelve dezer dagen voor 4500 publiek heelt ver pacht, is een feit, dat met processen-verbaal kan bewezen worden. DU1TSCIILAND. Uit Berlijn, d.d. 6 dezer, meldt do Voss. Zeil.: «Gedurende liet verblijf van den Keizer van Rusland te Olmülz moeten bier verscheiden tele grafische berigtcn en vervolgens uitvoerige mededcelingen zijn ontvangeninhoudende, dat het aan de bemoei- j'.ngen van den Czaar gelukt was, de hoofdbezwaren, die aan eene naauwe en ware verbindlenis lusschen Pruissen en Oostenrijk nog in den weg stondenvoor het tegenwoordige geheel te doen verdwijnen en deu Keizer van Oostenrijk voor do le Warschau gemaakte afspreken te winnen. Het sluiten van een of- en de fensief verbond tusschen RuslandOostenrijk en Pruissen, tegen alle eventualiteiten, die uit den tegenwoordigen toestand van Europa zouden kunnen voortvloeijenof wel met andere woorden, de her nieuwing der heilige alliantie, zoo als zij oorspronkelijk bestondkan thans naauwelijks meer betwijfeld worden, u F.en bcrigt uit Hamburg meldt, dat in den morgen van den 9 Junij j.l. aldaar tusschen matrozen en Oos- tenrijksche soldaten een bloedig zaraentreffen beeft plaats gehad, waarbij zes personen zijn gedood en een groot aantal zijn gewond. Uit bijzondere brieven uit Hamburg van den 7dcn blijkt, dat sedert eenigc dagen aldaar bij verscheidene per sonen huiszoekingen gedaan waren, welkenrrcstaliën ten gevolge hadden gehad. Deze maatregelen stonden, naar men zeidc. in verband met geheime staalkundige woelingen. Over de ongeregeldheden to Hamburg bcrigt de Hamb. Börstenh. van den 9 dezer het volgende. Do twist begon in een danshuis, tusschen handswerksge- zeilen (dus geen matrozen) en onderofficieren der Oos- tenrijksche bezetting, van welke laalsten ook twee op straat aangevallen en vrij ernstig verwond werden. Eene patrouille stadssoldaten kwam er op toe, cn herstelde de orde. Kort daarop verschenen er echter ook Oosten- rijkschc patrouilles, het volk schoolde op nieuw zamen, en de Oostenrijksche Maarschalk Theiner werd met steenen geworpeneen waarvan hem den arm trof. Men gelastte nu, dat de volkshoop zon uiteengaan, en toen dit niet gebeurde, werd cr bij herhaling op hen gevuurd dat vijf personen, waaronder een meisje, doodde en een aantal (waaronder 20 zwaar) kwetste. De rust werd daarop spoedig herstelden er waren uitgebreide maat regelen genomen, om haar le bewaren. BRUSSEL, 15 Junij. Het zoo veel gerucht makend proces van den Graaf de Bocarmè is gisteren geëin digd. De Jury heeft den Graaf schuldig verklaard aan broedermoorden diensvolgcns is hjj door het llof van Assises veroordeeld tot de straf des doods uit te voeren op eene der pleinen van de stad Mons. De Gravin is onschuldig verklaard zelfs aan alle medepligligheid aan de genoemde misdaad; zoodat het hof hare onmiddellijke in vrijheidstelling heeft bevolen. Dit vonnis is met zigthare goedkeuring door het publiek vernomen. Het besluit der Jury aangaande de pligtigbeid van den Graaf is genomen met algemeene stemmen; dat betreffende de Gravin met 10 stemmen tegen 2. üTrtrtft. Rotterdam. Indien er gecne verhinderingen in den weg komen, zullen de mededingers naar de Or- ganistplaats aan do ZuiderKerk, den 24 Julij, des morgens ten 9 ure, in de Grooto Kerk, als zijnde het nieuwe Orgel in eerstgenoemde nog niet afgewerkt, proeven hunner bekwaamheden geven, voor eene Commissie van drie Organisten, de HU. D. H. Dijk- huysen (uit Nijmegen), J. A. van Eyken (uit Amster dam) en Tours (uit Rotterdam). Het lijdt geenen twijfel of dit uitstekend triumviraat zal zijne niet gemakkelijke taak met de meeste volkomenheid vor- riglen. Van den afloop zullen wij nadere melding maken. (Caeoilia, 15 July 1850). Amsterdam. Hier is eene Bachvereenlglng opgerigl, ten doel hebbende: bevordering der kennis en verbreiding van Bach's werken; dezclvo vergadert alle veertien dagenwanner altijd eenigc Bachscho Composition voor Piano alleen of Piano en Viool (nader hand Orgel- en Zangwerken) ter uitvoering komen die dan besproken en toegelicht worden; afgewisseld met eene wetenschappelijke Aesthetischo of Geschied kundige Verhandeling, betreffende Bach of zijne werken. De opriglers dezer vereeniging zijn de Ileeren J. G. Bastiaans (President), J. A. van Eijken (Biblio thecaris), David Koning (Penningmeester) en Overdiep (Secretaris), welke thans het bestuur uitmaken. (Caecilia, 15 Nov. 1850). ED. HETZ. Pianist, reist nog voortdurend de dorpen en kleine sleden in ons vaderland af. Do geduchte les van ccn geacht en knap kunstenaar te 'a Bosch die hem voorleden jaar na zijne optreding daar ter stede heeft toegevoegddat hij geen kunstenaarmaar een kwakzalver was, schijnt nog geen invloed op zijne Muzikale operation gehad te hebben. Althans moet bovengenoemde Hr. E. Hels, volgens mcdc- deeling van een geloofwaardig persoon het publick te Vianen in een Concert aldaar Dingsdag den 26 j.l, wederom de dupe van zijne overbluffende Muzikale nonsens hebben gemaakt, eene, quasio Fanlaisie van Liszl hebben gespeeld, welke nooit uit de pen van Liszt is gevloeid enna door den Muzijkdirccleur den 11 r. J. P. Diets behoorlijk te zijn tereglgewezen en uitgedaagdom met hem oen of andere quatrc- mainsa vista voor te dragen, dezen kunstenaar openlijk met scheldwoorden overladen hebben. Wij beklagen liet publiek, dat zich door ellendige acrobatische kunstuiarijen op liet klavier latende wegslepen en misleidenzich in zijne verblinding schaart aan do zijde van een man, wiens klaarblijkelijke toeleg het

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1