MEBSFÖOBT- N\ 25. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTS-PRIJS: Dit BLAD verschijnt gerrgeld om de 8 dogen, en wel des J DINGSDAGS, tegen ƒ3.60 per jaar. 21 Ju II ij. PRIJS DER ADVERTEIVTIEN j Van 1 lot 0 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35. KIE U W S T IJ DIN G E S. AMERSFOORT, 24 Junij. Den 28 Julij aanstaande ral een der iuterressantste dagen Tan dit jaar, ja, van deze eemv lijn, want op dien dag rullen wij eene totale rensverduiitering hebben. Behalve in de jaren 1654, 1666 en 1788, heeft men er hier gee*ie roo gerien. Tut de verschijnselen, waarvan deiiuop handen verduistering lal vergereld rijn, behoort, dat de maan omgeven «al rijn vnn een rilverkleurigen ring, en de. starren rigtbaar zullen worden aan het uitspansel. De eclips vangt aan ten 3 ure in den namiddag. De 7 Leden van de 2de Kanier der Stalen Generaal welke naar Londen vertrokken waren, om aldaar de tentoonstelling te berigtigeuhebben het op hunne lerugreire al reer ongelukkig getroffen. Ingescheept op de stoomboot «de Stad DordrecKl werden rij door den sterken stroom en winden bij de menigte schepen, op de rivier de Theems, legen de bakens en tonnen aangedreven waardoor de schroef brak. Daarna op het Engelsche scfirocfsluomschip de Adonis overgestapt, gebeurde kort daarna, door een noodlottig toeval met die stoomboot hetrelfde, aoodat die Heeren ten slotte genoodzaakt waren de lerugreire over Dover en Oslende aan Ie nemen. Hierdoor konden sij eerst den 21 derer in de Residentie terugkeeren en werden in de onmogelijkheid gebragt, de vergade ring gisteren bij te wonen. (/V. Roll. Cour.) Men verneemt, dat de algemecne vergadering van het Nederlaudsch onderwijzersgenootschap, die dit jaar den 14 Augustus aanstaande te 's Hage zal bijeen komen, door den Heer nir. ff. A. Hoyiema, school opziener van het 1« dislr. der Prov. Utrecht, gepresi deerd en met eene plegtige redevoering gcopeud ral worden, terwijl de werkzaamheden van Secretaris bij genoemde vergadering rullen waargenomen worden door den Heer dr. IF. Glenns Jr., schoolopziener van liet 4' dislr. der Prov. Groningen. Bij die gelegenheid zullen feestliederen gezongen worden, welke door de hoofd vereen igi ng tot dal doel verzameld en in liet licht gegeven rijn. Hel Provinciaal Dagblad van Noord-Braband meldt het volgende: Door 'eene vriendelijke hand is ons toegezonden een korenhalm, die de bewondering van ieder lol zich trekt. Hij is juist twee Ned. ellen lang, de wortel en de aar ieder daarenboven nog één palm groot, zoodat een man van gewone lengte, met een hoed op het hoofd, in dit korenveld, dat te St. Oedenrode gelegen is, zoude kunnen wandelenzonder dat hij door anderen opgemerkt werd. Want, zoo als sommigen denken zouden, is dit de eenige halm niet die zulk eene verbazende lengte bereikt heeft; zeker het derde gedeelte van dezen kournakker is tut die hoogte opgewassen. Nog niemand hebben wij gesproken die ooit een dergelijken gezonden en grooten koren halm aangetroffen heeft; het is een opmerkelijk en belaugrijk verschijnsel. Binnen kort, berigt een Duilsch blad, zal men kojffijthee, theekoffijof hoe men het anders znl dienen te noemen, kunnen drinken. Dr. Gordon, te Londen, heeft namelijk de ontdekking gedaan, dat de bladen van den koflij boom volmaakt dezelfde stof bevatten als de bladen van den theestruik, llij slaat daarom voor, om nok de koflijbuombluden *e drongen, en ze te gebruiken als thee. Ook heeft hij reeds voor Enge land een patent genomenen de koffij lhee zal al spoedig in den handel komen. Terwijl geheel Europa nog met gespannen aan dacht den loop volgt van hel Proces Bocarmè te Bergen in Heiiegouweudoet zich reeds weder van eene andere xjjde een ander pruces op, ook wegens vergiftiging en eveneens gepleegd door iemand van aanzienlijke ge boorte, en almvde om zich meester te maken vnn het vermogen eens schoonbroeders. In de Kolnische Zei- lung léést-men dienaangaande hel volgende: «In Koningsbergen baart eene criminele rcglszaak groot opzieneene vergiftiging, zooals wij er sinds lang gecne beleefd hebben. Eenige weken geleden stierf in de nabjheid dier stad een herbergier, Fried man. Daar zijne vrouw een kwaad vermoeden had, werd hij weder opgegraven, en het bleek, dat hij met raltenkruid was vergiftigd. Veertien dagen later werd plolselijk ook do weduwe ziek, dio echter door genees kundige hulp weder.genas. Kort daarop, en terwijl zij zich te Koningsbergen bevond bij een zwager, den herbergier Manstein, waar de Groene Boom uithangt, werd zij op nieuw ziek, en was toen in weinige uren een lijk. Bij onderzoek bleek, dat ook zij vergiftigd was met raltenkruid. De zaak werd ruchtbaar, en men verhaalde, dat de weduwe, uit wroeging over dal zij haar man vergiftigd had, zich zelve door vergif had gedood. Inmiddels geraakten in «handen der Justitie te Koningsbergen twee mannen, zekere Stockfisch en de reeds genoemde herbergier l/anstein. Gene had in het huis van Friedman op vrieiidschnppelijken voet verkeerd. Anders staat het met Manstein. Deze is vroe ger Officier bj de Kurassiers geweest, heeft wegens kwade praktijken dien rang en bovendien zijn adel dom verloren, geraakte vervolgens als paardendief en wegens herhaalde brandstichting in het tuchthuis, en werd vervolgens knecht bij den man van zijne tegen woordige vrouw, welke hij huwde, toen haar man, voor nu ongeveer acht jaren, plotseling overleed. Deze vrouw is de zuster van den vergiftigden Friedman. Als zwager van laatstgenoemde, bezorgde Manstein gedurende verscheiden jaren diens geldzaken, waarin hij zeer bedreven was. Friedman wilde hem daarvoor beloonen, en beloofde hein den aankoop van eene grootere herberg en nog andere dingen. Eensklaps echter stierven de goede zwager cu zijne vrouw door vergif. Op een briefje, in het zeer gebrekkig nage maakte handschrift van Friedmanis in eene Apotheek te Koningsbergen acht ouce raltenkruid gehaald. Man stein is reeds 70 jaren oud. Het lijdt geen twijfelof hij is de giftmenger.» UTRECHT, 12 Junij. Van alle zijden /orden hier toebereidselen gemaakt voor de feesten, dio zullen plaats hebben Ier gelegenheid der viering van hel 42ste lustrum van het bestaan der Utreclilsche hoogesehool. Wij behoeven er niet aan te herinneren, dat de mas kerade, die op den 25 dezer door H.H. studenten gehouden moet worden, luisterrijker zal wezen, dan al hetgeen sinds jaren in ons land in dat opzigl is gezien de vervaardiging der costumes is onder toezigl der daartoe benoemde commissie toevertrouwd aan bekwame hnnden; de maskerade zal bestaan uit acht Vader- luiidsche historische groepen, gekozen uit verschillende belangrijke tijdvakken onzer geschiedenis; ze zal daar door eene verscheidenheid van klecderdragt aanbieden die hel geheel in belangrijkheid zal doen toenemen. Builen dezen aptogt hcbbei. IlflI. studenten aan de burgerij en de vreemdelingen, die in di week Van den 22 29 Junij de Slichlsche hoofdstad zullen komen bezoeken, andere feestelijkheden bereid, terwijl ook de; burgerij alles zal aanwenden, om het feest luister bij te zetten, 22 Juuij. De toeloop van vreemdelingenter bijwoning van de feesten, door H.II. Studenten te gevenvermeerdert bij eiken dag. De spoortreinen lijn opgevuldde diligences van Vele bijwagens voorzien. Heeft men dus in deze stad, getuige aller deelneming in eene bijna algehccle verlichting derzclve, do blijken gegeven, dat men groole waarde aan .'it feest hecht; van buiten wordt die deelneming niet minder beloond,- daar men vnn heinde en verre opkont, oni te zien hoe Utrechts Studenten en Burgers een academiefeest vieren, en om het meerderen luister bij te zetten. Morgen vangt hel feest aan met het uitsteken der vlaggen en niet de in den feestwijzer vermeldde bij zonderheden. 'sGRAVENHAGË, 14 Junij. Z. Maj. de Koning, die' steeds blijken geeft van hooge belangstelling in alles, wat den landbouw betreft, heeft 'den 12 dezer den kf'ilk^mina polder bezocht, en den volgenden dag de tenaamstelling bezigtigd, welke door de Zeeuwsche Landbouw MAoUchappij, bij gelegenheid van het land bouwkundig Congres, te Goes gehouden wordt. Gedu rende verscheidene urén doorwandelde Z.#Mnj. de zaanigcstroomde menigte en onderhield zich op de min zaamste en vertrouwelijksle wijze met de landlieden en met ieder, die hem omringde. Te 3 uur begaf Z. Maj. zich naar de plaats, waar de volksspelen zouden plaats hebben, bestaande in het rijden en loopen naar den ring. Z. Maj. beschouwde ze met blijkbaar welgevallen',' en omhing eenigen eigenhandig met de door hen ge wonnen prijzen. Na er een uur vertoefd te hebben keerde Z. Maj. naar het stoomjagt terng en aanvaardde de terugreis naar het Loo, waar H. D. in den nacht van den 14 dezer weder is aangekomen. C0EV0RDEN 15 Junij. Eergister raakten twee vrouw lieden, tante en nicht, met elkander in geschilwaar van dadelijkheden en scheldwoorden de gevolgen waren. Onder' anderen verweet de eerste aan de laatstedat zij, op laatstleden Hemelvaartsdag, een kind Op den wal ter wereld had gebragt, vertnoord en verborgen had. Van deze tclastlcgging gaf de belcedigde kennis ann het gemeentebestuur; aangezien nu de aanbrengster werd verdacht gehouden liet men de beklaagde rooprn. Deze verhaalde, dat hare nicht op bovenbedoelden dag op liet middaguur afwezig was geweest. Daar zij, be klaagde eten wildezond zij het driejarigemedo onechte, kind harer nicht, om hare moeder te zoeken. Dit vond zijne moeder bezig met een kindje onder steenen te begraven. Het 'kind had zulks in zijne on schuld aan de tante verhaald. Het volk de zaak wil lende onderzoeken, hield zich op gister onledig met opsporingen; het gevolg daarvan was, dat omstreeks te een uur op den middag, in de lage flank van eene der bastions, eenige overblijfselen van een pasgeboren kind gevonden werden, alleen de hersenpan en één handje waren te onderscheiden, het andere was eene onkenbare verrotte massa, vol inet wormen, waar schijnlijk door honden uit een gat gesleept en verscheurd. WEEKEN, 11 Junij. Een gisteren uit Frankfort alhier ontvangen depêche meldt, dat uft Parijs het berigt is ontvangen vnn het voornemen lot algeheele onzijdig heid van het Fransche Kabinet nopens de kwestie Van de opname van de geheele Oostcnrijksche monarchie in den Duitsphen Bond. Onlangs werd gemeld, dat de regering, voor het geval van eene stajlsleening, aanbiedingen uit het buitenland qptvangen had. Later vernam mendat Hollandsche bankiershuizen zich tot het aangaan van eene staalsleenmg mei Oostenrijk hadden aangeboden. Dit laatste berigt blijkt thans volkomen waar te zijn. FRANKFORT, 12 Junij. De bloemist Alfred Topftc Erfurt, is onlangs, door aankoop Toor de som van tienduizend francs (wie denkt hier niet aan wijlen onze tulpen manie) eigenaar geworden van den allerprachtigst exemplaar «Ter magnolia, door een bloemenliefheUbcr te Vicenza, in Opper Italië, gekweekt. Deze-praohtigo bloem, van buitengewone grootte en heerlijk ooioriet, karmozijnrood en lióhlvlecschkleurig, is zoo sterk van geur, dat zij een geheelen uitgestrekten tuin danrmedu vervult. Topf-hoopt binnen twee of drie jaren drie- a vierhonderd planten uit dit zijn exemplaar te Winnen en heeft bereids eene intcekening daarop geopend, dia hij door reizigers (oomrail) in vcrsohilFcnde tanden wil bevorderen. Hel is thans zeker, dat de Griekiche troonop volging in dien zin geschikt is, dat de jongste broeder van Koning Olto, Prins Adalbert, als 'troonopvolger aangenomen is. De zaak zal echter nog door de drie beschermende Mogendheden moeten goedgekeurd Wórden. BRUSSEL, 11 Junij. Den 31 Mei werd te Airiat het huwelijk gesloten van zekeren Verbeken, oud 82, en A. ds Graeoe, oud 76 jaren; do getuigen waren 80, 79 eu 76 jaren oud. Echtelingen en getuigen maakten te zameii een totaal van 473 jaren. 22 Junij. Het proces Booarmi blijft steeds 't onder werp van alle gesprekken. Men gelooft weldal er kansen zijn dal het beroep in cassatie met een gunstig gevolg tal worden bekniond en de zaak naar een ander hóf ter nadere behandeling «al worden verwezen. PARIJS, 11 Juni]. Een brief uit' het door Oostenrij ker» bezette Ancotia tart- den 31 Mei meldt liet volgeride voorval. Voor eenige dagen moest een jong menseh gefusilleerd werden. Hei fusilleren en straffen met stokslagen is hier aan de orde van den dag. Door den Wanhopige» tegenstanddien de veroordeelde liiertegon

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1