N". 26. ARRONDISSEMiENTS NIEUWS- ea ADVERTENTIEBLAD. 1851. ABONNEMENTSPRIJS Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen DÏNG&DAGS, tegen 3.G0 per jaar. wel i 1 Jlll ij. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 8 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing. - 0.35. ii NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT, 1 Julij. Van den wedstrijd der hand- boögschutlerijenop 23 Junij op hét Loo gehouden Js de uitslag geweest als volgt: le prijs, gouden ftiedaitle, gewonnen door de Schutterij St. Sebastiaan, tan Beek (Nöord-Brnband)met 182 punten 2è prijs, iilteren medaille, door Apollo, van Utrecht, met'1(52 punten; 3è:prjjs, bronzen medaille, door de Vrienden- kring, van Breda, met 124 ponten; le rbzen medaille behaald doör Eendragt ert Vriendschap van Amster dam; 2e idete door St. Sebastiaan, te Beek; afstands medaille doof de Batavierenvan Holst. De eerste vogel is afgeschoten door C. 11. Fastaertvan Hulst; de tweede door Kegelaar, roede van Hulst, en de derde door Verbiest, van Dreda. Bij do keuring der voofwerpen van handboog-nijverheid zijn de medailles toegekend als volgt: eene zilveren, voor-de beste handbogen, aan C. Engels en Zonen, te St. Oedenrode eene zilverenvoor do beste doel- en boutpijlen aan de Wed. C. Bressera en Zoonte Tilburg; eene bronzen voor de beste armbanden en vingertoppenaan J. Liekeles Oebleste Alkmaar; en eene bronzen, voor de beste peezen, aan de Wed. C. Bressers en Zoon, voornoemd, Aan de belanghebbenden wordt, met verwijzing tot hetgeen deswege voorkomt in de Nederla -'-.cbe Staats courant van den 0 December 1849, nogmaals opge merkt dat dè met lak geslotene brievenwelke met de Overlandpost naar Oosl-Indië worden gezonden veelal zoodanig aan elkander gehechtaldaar worden aangebragt, dat ze, zonder beschadigingniet kunnen worden losgemaakt; wordende de ingezetenen, naar aanleiding van eene herhaalde klagt, ter voorschreven zake van het Oost Indisch bestuur ontvangenop nieuw aangemaand, oin de inct de overlandpost naar Oust- ludië te verzenden brieven te sluiten met ecnen ouwel dan wel indien aan lak do voorkeur gegeven wordt bet couvert alsdan enkel aan de binnenzijde daarmede te verzegelen. Wordt in sommige gevallen, de verzegeling aan de buitenzijde van het couvert met lak wenschelijk geacht, dan is het nondigdat het zegel inct een stuk papier worde bedekt. Degenen welke deze voorzorgen niet in acht nemen zijn oorzaak van de beschadiging niet alleen hunner eigene brieven, uiaar ook van de brieven van anderen. Twee kinderen, van 12 en 14 jaren, die den 14 Junij uil Utrecht waren weggeloopen, zijn door de familiebetrekkingen terug gehaald uit het gehucht Notsel, 2 uren boven Breda. UtrCour.) UTRECHT. Den 25stcn dezer was het in deze BnJte, eerwaardige stad de vierde dag der fecslweek 215jarig bestaan der Akademie, en was het vooral de gecostumeerde optogt in acht groepen, die duizende van toeschouwers derwaarts lokte. Ten 5 ure, des namiddags, stelde zich die optogt in beweging en trok, voorafgegaan en gevolgd door vrolijke muzjjk, onder directie der Ueeren Slum ff en Nieuwenhuizen, langs onderscheidene grachten en stra len door de stad. Zie hier de volgorde van den trein en de zaken cn personen, die hij met vrij groote «nauwkeurigheid vertegenwoordigde I. De Germanen, 70 jaren na Christus. Toelichting: Claudius Civilis en Brinio, de hoofden der Batavieren cn Friezen, brengen de priesteres Velleda, door licn bij de belegering van Gastra Vetera geraadpleegdterug naar haren n-yslerieuscn toren. Op de Romeinen ver overde wapenen en krijgsgevangenen voeren zij met zich. II. Ilet Christendom, 710. Toelichting: De Friescbe Koning Radboud met eenen stoet van Grooten en Geestelijkheidop weg om den Doop te ontvangen. III. Het Ridderwezen, 1217. Toelichting: Willem I, Graaf Van Holland, met zijnen lijfstoet de 6lnd Haarlem binnenrijdende, na zijne terugkomst der kruistogt naar het Heilige Lund. IV. Hel Hofleven van den Grafelijken tijd, 1290. Toelichting: Florit V met zjjnen hofstoet ter jagt gaande. V. De Rederijkerst 1500, Toelichting: De Rederij kerskamer: Liefde bovenal, van Haarlem, houdt eenen optogt om de uitvinding der Boekdrukkunst- te vieren. VI. De verdrukking dóór Spanje15Ö7. Toelichting: Voorstelling eener verrassing van een Hagepreek door de Spanjaarden. De overvallenen worden gevankelijk naar den kerker gevoerd. VII. De Unie van Utrecht 1579. Voorgesteld door den triomfwagen, gelrokken door zes witte paarden. Toelichting: De Unie van Utrecht, allegorisch voorgesteld. VIII. Hollandsch Grootheid, 16501675. Toelichting: Eene reeks van Groote Mannen, uit den hoogslen bloeitijd der Republiek, zijn hier vereenigd, als de beste uitdrukking van hetgeen Holland eenmaal was. Het heerlijkste weder, de beste orde en eene zeer gepaste vrolijke stemming, doof niet de minste onaan genaamheid gestoorddeden dezen avond in elk opzigt hoogst gcnoegelijk zijn. Studenten en inwoners van Utrecht ijverden als om strijd, ten einde eens regt hartelijk feest te vieren. Geheel Utrecht was des aionds in den wezenlijken zin des woords, verlicht, en dui zende cn duizende van menschen wandelden of reden door de stralen, ten einde bij herhaling, het heerlijke schouwspel van den optogt te zien. 'e GRAVEND AGE, 28 Junij. In de zitting der Eerste Kamer van heden is ingekomen eene missive van den Minister van Binnenlandsohe Zaken ten geleide van den staat van het armwezen over 1849; aangenomen voor kennisgeving. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de aangenomen ontwerpen van wet tot verhooging van de Hoofdstukken II. en IX. B. der Slaalsbcgrooling van 1850; verzending naar de afdeelingen. Aan do orde Tan den dag zjjn de beraadslagingen over het ontwerp der Gemeente-wet. Verscheidene sprekers voeren zoo voor als tegen het woord. Daarna verdedigt do Minister van Binnenland- sche Zaken de voordragt in het breede cn beantwoordt de geopperde bedenkingen, en met dat gevolg, dat de Gemeente-wet bij stemming, in haar geheel wordt aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. Tegen: delleeren van Nispen can Pannerden BorskiInsingerBosch van Drakestein, van Wetsem, van Foreesl en Andringa de Kempenaer. ASSEN, 24 Junij. Jongstleden Vrijdag is voor het Hof alhier behandeld de zaak van het Openbaar Minis terie tegen Jacob Bisschop, oud 28 jaren, arbeider te Smildc, beschuldigd van op den 15 April j.l. zjjnen zeventigjarigen vader Jan Bisschop, landbouwer en oud-schoolonderwijzer aldaar, moedwillig en herhaal delijk te hebben gcslooten. Uit de instructie bleekdat de vader een paar hem toebehoorende bijenladders van zijn zoon had teruggevraagd en deze daarover zoo vertoornd werd, dal bij zijn vader aangreep, hem een eind voortsleurde en in eene sloot stoottezoodat de vader bewusteloos in huis werd gedragen en daarna eenig bloed opgaf. Er waren vijf getuigen gedagvaard waaronder ook de mishandelde vader; toen deze de bank voorbijgingwaarop de beschuldigde zatreikte hij zijn zoon de hand toe, deze nam dezelve greljg aan, en zoowol vader als zoon barstten in tranen uil, zoodat do zoonal moet bij misschien ook zijne daad jegens do maatschappij boetenzich in de vergiffenis van zijnen vader mag verbeugen. Op de vraag dan ook door den Heer President aan den vader gedaan, of hij zich ook wilde verschoonen van het geven van getui genis of van inlichtingen, op grond van te naauwe bloedverwantschap, verklaarde hij gaarne hiervan ver schoond le willen worden, waarop hein verlof gegeven werd zich te verwijderen, hetgeen bij deed. Daarop zijn de vier andere getuigen gehoord. De Advocaat, Generaal concludeerde tot schuldigverklaring cn jot veroordeeling van don besehuldigdo tot tuchthuisstraf voor niet minder dan vijf en niet meer dan tien jaren. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanstaande. HERTOGEN BOSCH23 Junij. Zalurdag namiddag begaven zich drie personen naar:buitenom zich met baden of zwemmen te verlustigen, met het ongeluk-- kige gevolg, dat een liunnor, een jongman 24 A 25 jaren oud, waarschijnlijk niet kunnende zwemmen en do diepte van het water niet kennende, is verdronken; de twee overigen schijnen zoodanig doof den schrik bevangen te zijn geweest, dat zij niets ter zijner redding hebben beproefd. DU1ÏSCHLAND. Het te Hamburg op Pinksterzondag voorgevallene blijft alle gemoederen In 'die stad liug vervullen. Bij gedaan onderzoek is het- bewezen', dat de Oostenrijksche troepen' zonder voorafgegane waar schuwing roet scherp gesoholCn hebben, cn dat dit schieten heeft aangehouden, toen niemahd meer aah wederstand dacht. De kogels droegen zoo ver, dat per sonen gedood of verwond zijn, die zoover van het tooneel van den twist verwijderd waren, dat zij de Oostenrijksche soldaten niet zagen: (De nieuwe Hamburger drukperswet bevat zeer strergë bepalingen. Zoo wordt b.v. al wie edn buitenlandsch Vorst, diens familie, cené regeringsvorm, beambten eit onderhoorigen (II), wetten,1 te Hamborg aanwezige mi litairen, den Duitschen Bond etc.ook maar belagchèhjk' zoekt te maken, bedreigd met eene boété :tan '20ÖÖ mark (ƒ1440.00) of eene gevangenzetting van een jSar.) FHANKFOKT, 19 Junij. Aan de Duitsch-Kalholijken is in liet geheele land het gebruik der kerken tot uitoefening hunner godsdienst ontnomen. Een dergelijke maatregel ia van wege den Evangelischcn Ópper-ker kenraad ten opzigtc van de zoogenaamde vrije gemeenten genomen, aan welke in het algemeen alle deelueming aan de kerkelijke handelingen der Evangelisohen ver boden is. Door do vertegenwoordiging in Noorwegen is den 13 dezer besloten, dat de bepaling der Grondwet,, waarbij aan de Joden de toegang tot dat land wordt verboden, voortaan geen kracht meer zal hebben. PARIJS, 18 Junij. Do wetgevende vergadering heelt lieden beraadslaagd over hel wetsontwerp, strekkende om do Politie in Lyon en de omliggende gemeenten te verbeteren, door ze te vereenigen in de band van den prefect van liet Departement der Rhóne. De voor dragt werd van de zijdo der Bergpartij hevig bestreden vooral door den Ucer Pellelier. Hij zeide aan de Mi nisters o. a. Ik protesteer tegen de bitterheid en hatelijkheid, van den Minister van Biniieiilandsche zaken tegen do Lyonsclie werklieden, die bij dagdieven, landloopers leermeesters in de slraalversperringskunst noemt. «Gij spreekt van uwe toegenegenheid voor hel volk, maar woorden zijn niet genoeg. Zoo gij inderdaad Re- publikeinsch zijt, handelt dan demokralisch. Ilet Fran- sclie volk is geen volk van bedelaars, het wil arbeid. De werklieden hebben geene gezelschapszalen, zuo ala gij; zij kunnen alleen naar de kroegen gaan, en men heeft de kroegen doen sluiten. De regering beeft aan de inwoners van Lyon al hunne vrijheden ontnomen men heeft hun hunne Dagbladen outjrokkeoin du Lyonsclie schouwburgen worden alleen stukken, die gunstig voor het Bonaparlismua zijn, gespeeld; men beeft er de vrijheidsboomen omgehakj, en de school meesters afgezet, om hen door Jezuïlen te vervangen. Men scheldt de Lyonsclie arbeiders voor oproer makers en muiters: maar vergeet toch de aanslagen van Straatsburg en Bulogne niet, wier daders beloont} geworden zijn: is liet billijk te Lyon te berispen, wat op het Elysée beloond wordt? De spreker ging nog eene wijle op deoxelfden tyoi» voort. Toen hij geëindigd hadnam de Minister van Binnenlandsohe Zaken het woord en ïoidc dat bij niettegenstaande den vreemden vorm, de afschyweljkc rede, die de vergadering zoo oven gehoon} had, in, vollen ernst opnam. Dat woord bragt plotseling de ge heele vergadering in opsoliuddingde reglerzijde juichte, de linkerzijde antwoordde met kreten van, toorn cn dreigende gebaren; eene menigte leden, waaronder zelfs de Generaal Chafigarniergingen van hunne plaat» naar liet spreekgestoelte, ora den Minister van uaderbij toe te juichen. Anderen vorderdon vau den VoortUlef} dut lijj den Minister tot de orde zou roepen; do Yoon-, ziller riep dezen toe: «Dat doe ik niet, gij Hebbaan, de regpring afscbpvelijke beleegingsu toegevoegd, Kortom, het was een tooneel van rumoer cn wanorile^ zoo als nog zelden in de vergadering van verlogen-., woordigers voorkwam. De Minister echjcr, *ood,ra liJj zich weder kon doen verslaan, vervolgde onversaagd:

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1