r- Hoe! omdat er een man bestond, die na duizend jaren het zwaard en den scepter van Karei den Grooten in handen greep; omdat er een genie bestond, relks wtffSam gelijkluidend was met RivoliJeua en Friedland F een genie, dat op zijne beurt dat zwaard en dien scepter liet glippen wilt gij daarom beide aan grijpen, even als hij liet na Karei den grooten deed! Wilt gij die in uwe Kleine handen nemen! Hoe! omdat wij een Napoleon den Groote haddenmoeten wij daarom een Napoleon den Kleine hebben? «Wij vragen den President der Republiek om al hetgeen wij het regt hebben van hem te verwachten; niet, dat hij het staatsbestuur gelijk een groot man in handen houde, maar dal hij het als een eerlijk man nederlegge. Ik belaster Lodowijk Napoleon niet hij voorbaat. Die zulks doen, zijn zij, die zeggen, dat hij op den tweeden Zondag van Mei 1852 zijne magt niet zal 11 ederleggengelijk hij dit verpligt is te doen, tenzij liij ecne strafbare oproerstoker is. «Gelijk ieder, heb in mijne handen geliad die bro chures, die keizerlijke'geschriften. «Een denkbeeld trof mij; anderen werden er reeds voor mij door getroffen. Wat zon Napoleon zeggen achter wiens schaduw men zicli verbergt; wal zon die groote man, die zooals de heer Michel zeide 800 mijlen ver van Frankrijk trok, om den Russischeii barbaar tot het groote tweegevecht van 1812 uit te dagen dat verhevene genie, hetwelk voorzag, dat Europa óf Republikeinse!» óf Russisch zou worden en wat incn er ook van zeggen moge, aan de Republiek de voorkeur gaf; wat ik herhaal het, zou Na poleon zeggen, wanneer hij zien kon dat zijn Keizerrijk zijn roemrijk en heldhaftig Keizerrijk, lieden ten dage voor verdedigers, bespiegelaars, raadsmannen en in- standhouders heeft, wie? Hen (of Dl.hierin loopen dc verslaggevers uiteen), die zich te midden van onzen schitterenden tijdkring naar het Noorden wendenmet ccne wanhoop, die verfocjjclijk ware, indien zij niet belagcheljjk ware, en die wanneer wij de grootsohe woorden van vrijheid, vooruitgang, humaniteit en democratie uitsprekenzich plat op den grond uit strekken, met het oor op dezelve gedrukt, ten einde te onderzoekenof die grond nog niet dreunt van de Russische kanonnen Toen de lieer Victor lingo op die hoogte zijner redevoering gekomen was niet zonder herhaaldelijk in de rede gevallen te zijn kon de rcglerzijde zich niet meer bedwingenhare leden sprongen van hunne zitplaatsen oji de Ministers van hunne banken. Er ontstond een geschreeuw, ge weld en verwarring, waarvan hoe sterk ook ge kleurd geene beschrijving te geven is. De linker zijde, sedert twee dagen zoo bedaard, doch haar instinct niet kunnende verzaken daar, waar alles zoo aan het woelen was, nam spoedig deel aan den twist, dis zóó hevig werd, dat de meest grove, ongeioofelijke per sonaliteiten gewisseld werden. Dc Heer Victor llugo, die bijna geheel alleen tegen dien storm het hoofd te bicden had, hoog zich naar de stenographen van den Moniteur, ten einde hun te verzoeken, hetgeen hij gesproken had niet dan gewij zigd op te nemen. Doch dit had slechts eenc verdub beling van hel geschreeuw en het geweld ten gevolge waaraan ook dc Ministers deel namen. De heer Victor llugo werd te midden van al dat gekijf en getier door den President der vergadering, wegens het door hem gesprokenetot de orde geroepenterwijl van vele zijden werd geöisclit, dat op hem de censuur zou worden toegepast. Eindelijk kon de heer Victor llugo zijne stem ge noegzaam verheffen, om verstaanbaar te zeggen, dat hetgeen hij zcido alleen betrekking had op de schrijvers van pamphletlcn. Doch daar begon het leven weder van voren af aan. Men vervalscht den Moniteurhet is schandelijk. Hij verdraait zijne woorden. Lafaard, en vele andere uitroepenklonken den heer Victor Hugo te gemoet. Hij bleef echter op het spreekgestoelte. De stormte woedend om lang aan tc houden, bedaarde eenigcr- mate, waarvan de heer Victor llugo gebruik maakte, om zijne redevoering te voleindigen, waarvan wij nog het volgende aanstippen, omdat het luide blijken van verontwaardiging uitlokte «Wat de mannen van vooruitgang willen, ik zal het u met ócn woord zeggen: vernietiging van de ellende en van de monarchie. Frankrijk zal niet rustig wezen voor dat allen verdwenen zijn, die de hand uitstrekkenzoowel de bedelaars, als dc pretendenten.» Toen de heer Victor llugo naar zijne gewone zit plaats terugkeerde, ontving hij slechts do gclukwen- echingen van een paar leden der uiterste linkerzijde. Daarna betwisten nog verscheiden redenaars elkander het spreekgestoelte, doch de President haastte zich zijn hoed op tc zetten en do vergadering ging uiteen. Eindelijk is van den gczogcndeii toestandwaarin II. Hnj. de Koningin van Spanje zich bevindt, aan do Cortes officiële modedeoHng gedaan. Zij vernamen die tijding met groote blijdschap. 18 Julij. Ds. Cocqucrrl zcido, dat liet ideo van Republiek ir. het Evangelie wis te vinden. Daarop Jluie'.crdc Je heer Dupin iemand, die naast hem zat, in het oor: «Onzo Heer Sprak: ««Mijn Koningrijk is niet van deze werelden van cene Republiek sprak de Heer niet. LONDEN, 20 Julij. Dc Dagbladen doelen eeue eerste lijst mede van de medailles, die aan inzenders van voorwerpen naar de tentoonstelling door de Commis sarissen zijn toegekend; daaruit blijkt, dat 4 groote medailles aan Engelscho, 25 mindere evenzoo aan Engelschc en 4 aan Belgische inzenders zijn toegekend, terwijl nog slechts 1 aan Franl rijk is toegewezen. Men brengt in Engeland thans gelden bijeen tot het opriglen van een standbeeld voor zekeren Caxtonals uitvinder der Boekdrukkunst. Waar is hetdat de man de eerste pers uit den vreemde in zijn land bragt. Onder de voerlieden heerschte in do vorige weck groote opschudding. De politie ontnam aan ongeveer 800 do bevoegdheid tot het uitoefenen van hun beroep, wijl zij zich schuldig hadden gemaakt aan dronkenschap en afzetterij. Staria. TENTOOXSTELUXG TE L0XDEX. VI. Wij springen uit Portugal in eens naar Griekenland over, dat echter in liet glazen paleis geen groote prong is; maar wij konden het ook wel voorbij springen, dewijl hier weinig te zien is. Het opmerkelijkste hier is het snijwerk in hout, en daaronder vooral een kruis waarop een aantal bijbelschc geschiedenissen zijn voor gesteld, hetwelk wegens do fijnheid en zuiverheid van uilvoering tot het beste behoort, wat uit verschillende landen in dat vak is ingezonden. Het publiek werd onlangs in groote verbazing gebragt door een Griek van wasin het rijkste nationaal costuuiu die onder de tentoongestelde voorwerpen behoorten door een Griek van vleescli en bloed, die onder de toeschouwers rond wandelde, beide zoo volkomen op elkander gelijkende, dat men volstrekt niet ontdekken kon wie de echte en wie de nagemaakte Griek waszoo als een ver- vonderdo Ier zich uitdrukte. Vit Griekenland komeu we met een paar schreden in Scandinaviëwaar we Zweden en Noorwegen aan de eenc, en Denemarken aan de andere zijde aan treffen. Maar dat geeft ook niet veel. Denemarken heeft trou wensbehalve dc weinig roemrijke tropheün over Slceswijk-Uolstcin weinig of niets ten loon te stellen; want de afgietsels der werken van Thorwaldscn belmo ren eigenlijk Italië toeen wat eenig beeldhouwwerk uit Koppcnhagc betreft, zoo verheft zich dit niet boven het middelmatige. Uit Zweden had men een grooter assortiment van ijzerertsen mogen verwachtenen Noor wegen had in pelterijen veel bezienswaardigs kunnen leveren. Veel meer is er te zien in Turkijewaarheen wij ons thans begeven. Als de Sultan van dal rijk aan do we reld wilde toonen, dat hij nog niet geheel buiten inagtc •s om zijnen Russischcu nabuur de verovering van zijn rijk betwisten, dan heeft hij dit doel zeer wel bereikt. Uct Turksclt fregat van acht en vijftig kanonnen, dat de artikels liecft overgebragtdeelt met de St. Lau rence der Amerikanen in de bewondering van allen die kennis hebben van liet bouwen en uitrusten van schepen. Ter zee behoeft derhalve de Sultan den Gzanr niet le vreezen. AVat overigens de voorwerpen uit Turkije betreft, zoo dragen zij natuurlijk het merk der beperktheid van de Turkschc beschaving maar behelzen toch vele nuttige en doelmatige, en voor een gedeelte ook waarlijk schoone zaken. Boren- dien is het eenc zeer volledige verzameling, die den geheelcn kring der Tuikeche produklen en fabrikaten beschrijftzoowel die voor de behoeften des dagelijk- schen levensals voor de weelden der paleizen en serails. Het moge zijndat de aanleiding daartoe door de Europesche raadgevers des Divans, vooral Fransche ingenieurs, gegeven is; desniettemin blijft liet eeue verdienste der Turksche Regering, aan hunnen raad gehoor te hebben gegeven. Do Turksche verzameling wint zeer veel door een zorgvuldig arrangement en smaakvolle decoratie. Uit witte gazen stoffen, met rood en goud doorweven, is eene tent vervaardigd, in den vorm ecner moskee, die de voortbrengselen der halve maan bevat. Aan de posten prijken vlaggen en vaandels met Turksche opschriften, en langs de wanden hangen tapijten in veelsoortige kleurenpracht. Onder het hier tentoongestelde bekleedt natuurlijk tabak eene eerste plaats; daarmede is een fraai assortement der kost. baarslo pijpen verbondenwaaronder eendie een garnituur van paarlen en edele gesteenten heeft, dat op meer dan honderd duizend gulden wordt geschat. Dit voor de Hccrcn. Voor de dames dicne tot nai'igt dat er ecne prachtige garderobe der Turksaho vrouwen is te zien, welke eene menigte met zilver en goud geborduurde klcedingstukken beval, die ons herinneren anh dc l'rinses Scheherasado on aan do Fatime's van het theater. Dewijl wij wal lang in Turkijö ons hebben opge houden, gaan wc Egypte maar voorhij, dat ons trouwens ook weinig moer ter bozigligiiig aanbiedt, dun ccnigo opgomldo vissclion. De Boij van Tunis heeft daar entegen gezorgd dat [zijn gebied cene waardige plaats op de tentoonstelling inneemt. Het van daar ingezon- dene geeft weder een getrouw beeld van den slaat der industrie en beschaving aldaar. De phidukten van den bodem der Noord-kusten van Afrika, zijn leerrijk naast elkander geschaard, en bewijzen, dat de vruchtbaarheid dezer voorraadschuur der oude wereld nog niet ver minderd is. Rijk is hier inzonderheid de verzameling van zadels' en andere paardentuigenalsmede van wa penen vooral van lange geweren en dolken. Voor Perzië is er ook eene afzonderlijke ruimte hoewel er van daar niets onmiddellijk is ingezonden, maar alles uit de Engelsclie magazijnen genomen is. Daarom slappen wij terstond over naar China. Doelt ook hot hetnelsche rijk heeft slechts weinig ingezonden; en de meeste Chinesclie voorwerpendie men op de tentoonstelling ziet, zijn insgelijks uit Eugelsehe maga zijnen aangebragt. Dewijl deze echter sedert dc open stelling van den handel in China zeer rijk voorzien zijn gewordenen dewijl de mode in liet hetnelsche rijk, zoo als bekend is, niet zoo heel schielijk afwisselt, blijft het geheel toch eene uitnemende vertegenwoor diging van het merkwaardige land, hetwelk, te midden van den vooruitgang der Europeersin zeer vle din gen, 6edert vele eeuwen, eene stationaire volkomenheid bezit, welke wij tot dusver nog niet bereikt hebben. De Chincsche fabrikaten zijn zoo algemeen geworden en blijven zich zoo gelijk, dat wij hier het allerininsto behoefte hebben aan eene gedetailleerde beschrijving. De Oostersche Regeringen hebbenmet de andere voortbrengselen hunner landenook levendige nten- schcn overgezondendie niet weinig bijdragen lot verhooging der belangstelling en illusie. Het zijn meerendcels uitgezocht schoone menschen. In den vol len praal van de klecding huns volks zitten zij daar, met do becnen kruiselings over elkaar, op lage otto- manen, en trekken onophoudelijk de aandacht tot zich van een groot gedeelte der toeschouwers. Uet incest heeft een Chinees de aandacht tot zich getrokken van alle» die tegenwoordig waren op den dag, toen do tentoonstelling geopend werd. Het was een Chinoscho Mandarijn, in groot tenue, daarenboven een Chinesclie dandy der eerste klasse, een extra extra petit maitre, natuurlijk op zijn Chiueesch. Toen nu de Koningin binnentrad, deed ieder de meest mogelijke moeite, om het digtst in hare nabijheid te komen; cn toen op een wenk van Prins Albert de voorste reijett zich openden, maakte onze Chinees schielijk gebruik van de gelegenheid snelde vooruitwierp zioh neder voor de voeten der Koninginen kuste hare schoenen. Die frappante gebeurtenis veroorzaakte, dat de Koningin mei haar gevolg eenige oogenblikken stil stond. De achterste personenniet wetendewelke eigenlijk de oorzaak was dier vertragingbegonnen reeds bevreesd te worden voor onraaden spraken al van een repu- blikemschen aanslag. Toen echter dc zaak hekend werd, loste de spanning zich op in een algemeen welbehagen, en de Engclsclien namen de nederige hulde van het Uemelsehe Rijk met Engelsche volkstrots op. (Pr. Gt. Cour.) BURGERLIJKE STAND VAX AMERSFOORT. Van 21 tul en mei 27 Julij, zijn GEBOREN: 4 Kinderen van het Mannchjk en 3 van hel Vrouwelijk Geslacht. Tc xaincn 7. OVERLEDEN: 21 Julij, Marlje van J<oencn, 34 j. 24 Julij, 'i'euiiis Rijksen Roest, 23 j. 26 Julij, Alijda Elisa beth van der l'ol, circa 14 in. Anna Maria lieuschcn, 4j. en G m. Te zamen 4. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van liet Vrouwelijk Geslacht van Ilartwig Hulsholï. ONDERTROUWD: llijnian Simon van Aatten met Mariana Visser. Henricns Anthonij Hulstkamp met Anna van dc Roemer. Francois Grendel met Magdalena Johanna van de Roemer. David Jan Breeiucr met Gerriljc Albarta van Ommen. Cornelis van Nimwcgen met Susanna van Daal. Jan de Goede met Maria Magdalena Ewig. GEHUWD: Hendrik van den Berg met Willemijntje Gerts. Marktbemgt vjts Amersfoort, 25 Julij. Rogge 6.00 tot ƒ6.20. Boekweit /6.30 tot ƒ6.70. Aard- appelen f 1.80 tot "2.20 het mud. Knus van 12.00 tot 14.50 de 100 pond. Boter f 0.50 tot ƒ0.60 het Ned. pond. Eijercn ƒ0.20 Cents de 14 stuks. Rumlvl. 40 et. Kalfsvl. 50 et. Varkensvl. 60 ct. het Ned. pond. Marktberigt vak Utrecbt, 26 Julij. Tarwe (oude) van 7,80 tol 8.00. idem (uicuwe) van 6.70 tot 7.25. Rogge van 6.30 lot 6.70. Garst van 1 3,90 tot 4,25. Boekweit van ƒ6.50 lot ƒ0 80. Haver van f 3.10 tot ƒ3.75. Groene Erwten van ƒ7.50 tot ƒ0.00. Boter van j 0.60 tot f 0.76 het pond. Kaas van 26.00 tot 30.00 de 100 ponden. Aardappelen van j 2.00 tot ƒ2.40 dc muddc. SCUIEDAM, 25 Julij, Moutwijn ƒ10,50. 1 Zonder fust Jenever. 100®/» Amst. proef ƒ13,25 li 13,75. J of Belasting. BEl'RSPRIJZEX DER EFFECTEN. Zaturdag, 26 Julij 1851. Nederland 2pCt. 58"/io-3 pCt. GO1;». 4 pCt. DO"/»- Spanje, Ardoin a510 p. St. 16'/*. Rinneiil. 3 pCt. 36'/». Rusland 5 pCt. 107. Ooslcnr. Mi tail. 5 pCt. 70'/.. 2'/, pCt. 40'/,. VERTREK DER BEURTSCHEPEN Z O M EKDIJÜNS T. van Amersfoort van Amsterdam 's Morgens leu G ure. IJ uur Yoor Boomsluiten. Woensdag, 30 Julij. J. Bos. S. J. Uoutsangcr, Vrijdag 1 Aug. S. J. HouUaagcr. C. de Wcerd. Zondag, 3 C. dc Wecrd. llos. Van Amersfoort op Rotterdamover HaarlemLeijden V (iravcnhiiec en Del/ten van Rotterdam op Amersfoortover Gouda, Leijden en Haarlem terug; Schipper J. llODTSiiCBR. Van AmersfoortMaandag 11 Augustus. Rotterdam, Dingtdag 19 To AsnwsrooRT, hij W. J. VAN BOMMEL YAN VLOTEN.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 2