MEMÖHT- SfflE COH N°. 33. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Dit BLAD verschijnt geregeld ora de 8 dagen, en wel des DINGSDAGSlegen 3.00 per jaar. 12 Augustus. PRIJS DER ADVERTKN'i'lKJf i Van 1 lot 0 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven /O.IO. Z.gelgeld voor iedere plaatsing- 0.35. VERKIEZINGEN. Ofschoon de Staten van dit gewest, ten aanzien der verdecling van de Provincie in kiesdistricten, niet aanwijzing van het getal der in elk district te kiezen Leden reeds zijn gehoord, is de Wet, waarbij die ver- doding moet worden geregeld nog niet aangenomen. Do kiezers in het Hoofd kiesdistrict Amersfoort, die bevoegd zjjn tot verkiezing van Leden der Provinciale Staten, zullen dus wederom, ten getale van ruim 1400, worden opgeroepen om Woensdag den 27 Augus tus e. k. hun stembriefje in te leveren ter verkiezing van een lid van de Provinciale Stalen van Utrecht in plaats van den Heer J. D. C. C. fV. Baron (PAblaing ran Giesscnburgdie onlangs is gekozen tot Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Vele Kiezers in dit district hebben zich bepaaldom op voorzegden 27 Augustus hunne stem uil te brengen op den Heer W. II. van Nillktein, te Darthuisen, een man, die ongeveer driejaren geleden is in aanmerking gekomen als tweede Candidoat voor het Lidmaatschap der Eerste Kamer, maar toen, bij de herstemming, heeft moeten onderdoen voor nu wijlen den Heer J. W. H. Bosch. Mogtcn alle Kiezers in het district, eigen zienswijze en eigen eerzucht leu offer brengende aan het algemeen belang, zich met die Candidature vereenigen, hunne stemmen hehoorljjk uitbrengen, en door hunne eens gezindheid iu deze den pas afsnijden aan zekere partij die alles zal aanwenden om eenen uit haar midden te brengen in het Bestuur van dit gewest, 't geen onge twijfeld zou strekken ten nadeele van het lieve Vader land en van het schoone Gewest onzer inwoning, waar vrijheid, verlichting en beschaving tot dus verre zuo krachtdadig gehandhaafd, bevordc d en aangekweekt werden. N 1 E IJ W S T IJ D 1 N G E N. AMERSFOORT, 12 Aug. Zondag avond 0 ure viel.ïal spelende een kind van 6 jaren iu eene der stads grachten en wel aan het Sluisje, bij do Muurhuizen. De Brieven besteller, de Bruijn er juist voorbijgaande, ziet liet, springt te water, en haalt het kind er levend uit. Dat ouders zoo zorgeloos kunnen zijn, om hunne kinderen aan wateikanlen te doen spelen is onvergefelijk, want ware de Bruijn er niet toevallig tegenwoordig geweest, welligt ware een lijkje in slede van een levend kind opgehaald. Eere deugene die zulks verriglte! Z. Exc. de Minister van Binnen). Zaken heeft, Lij missive van 27 Julij 1.1. aan de Commissarissen des Kuiiings in de Provinciën het volgende te kennen gegeven B j het 2de lid van art. 254 der gemeente wei is bepaalddat poortgelden en recognitiën wegens de uitoefening of aanvaarding van bedrijven en bedienin gen in geeue gemeente worden geheven. ((Ofschoon, naar het mij vooikomt, deze bepaling, vergeleken met art. 291, gecne dadelijke afschaffing dier gelden en recognitiën vordert, eene afschaffing, die ook in onderscheidene gemeenten niet dan met gelijktijdige aanvulling uit eene andere bron van in komst zal kunnen geschieden, acht ik het evenwel zeer wcmchelijkdat vooral de heffing van poortgelden mijns inziens hoogst onbillijk, zoo spoedig mogelijk oplioude. «Ik verzoek n derhalve liet zoo mogelijk daarheen to wenden, dal de besturen der gemeenten, waar poortgelden geheven wordenhoe eer hoe beter he sluiten die heffing af te schaffen en dal besluit aan 's Konings goedkeuring onderwerpen.» Men Bchrijft uil Zwolle, d.d. 5 Augustus: «In de vorige week is alhier onder militair geleide met een wagen doorgebrngt de Lekende fuselier Stcijlaarls die te Leeuwarden is veroordeeld, ter zake dat hij de Iloomsch-Katholijke Geestelijken aldaar zoude gelasterd hebben, voor welk feit hij thans voor het militaire geregt te Utrecht in hoogcr beroep zal teregt staan.» Men schrijft uit Hamburg aan de N. Roti. Cour.: «De totale zonsverduistering van 28 Julij jl. is door niij gezien te Traheryd in Zweden, eeue kleine plaats, gelegen aan de groole route van Helsingborg naar Stockholm, op omtrent 56jö noorderbreedte en 14° lengte oost van Greenwiciv Do voornaamste bijzonder heden mijner waarnemingen zijn de volgende «Het hemelgewelf tnsschcn 11 ure voormiddag en 1 ure namiddag nog met zware wolken bedekt zijudë, begon langzamerhand helder te worden. Op mijne standplaats, eeiie hoogte van waar men een groot ge deelte der bergachtige landstreek kon overzien, was hij het begin der verduistering (3 u. nam.) de tempe ratuur liefelijk warm niet eene zachte koelie uit het Zuiden. Toen de verduistering omtrent J bereikt had werd het aanmerkelijk koeler, de wind echter begon zich te leggen. Langzamerhand nu verdween van de westzijde de zonafgerekend liet licht der omstreken en werd de groene kleur der omliggende bergen en bossehen in eene vaalgroene tint en andere schakerin gen veranderd. «Op het oogenblik (omtrent ten 4 ure), dat de zon geheel door de maan bedekt was, vormde zich plot seling een lichtkrans 'Coronaom dezelve, verscheen de planeet Venus op eenigen afstand ten Westen van de Corona, iets lager naar den gezigteinder, en werden tevens een paar stationaire wolken ten Westen van Venus doch iels nader dan deze planeet bij den horizon ge legen, met eene schoone violette kleur omgeven. Het licht der Corona was aan kleur en helderheid bijna gelijk aan het elektrische licht der koolspitsen, hare lichtsterkte echter van dien aard, dat men zonder het minste gevaar het ongewapende oog daarop kon blijven rigten. liet liobt der Venus vertoonde zich insgelijks wit en helder, doch veel zwakker dan dat der Corona. Dit schoone en luisterrijke natuurverschijnsel duurde volle drie minuten; na welk tijdstip de Corona plot seling verdween en in derzelver plaats, de zon omtrent aan het westpunt barer schijf, in den vorm ecner schitterende ster, eerste grootte, te voorschijn traden Venus zich onmiddellijk van het tooneel verwijderde. De natuur ontworstelde zich weldra spoedig aan de gedeeltelijke duisternis, tot dat zij omtrent, ten 5 ure (het einde der verduistering) tol haren gewonen toeslnnd terugkeerde. Gedurende de voormelde gedeeltelijke duisternis was men allezins in slaat, om den secondewijzer van het horologie te volgen en de seconden af te lezenen de duisternis zelve heeft waarschijnlijk het n.iddcn ge houden tusschen een nacht waarin de maan schijnt doch door eene wolk bedekt wordt, en eenen helderen slerrcnmorgenten tijde dat de sterren van lieverlede verdwijnen. Op mijne terugreize van Trahcryd vernam ik dat op de verschillende stations, die men tol Helsingborg heeft te passeren, de Corona insgelijks was gezien, dat men gedurende de duisternis der eklips bij verschil lende dieren eene schuwe en onrustige houding had opgemerkt,'dal onder ouderen do bijen naar hare kor ven waren gevlugt, de kalkoenen haarnachtleger opgezocht, de kalveren zich ncdergelegd en de honden zich stil gehouden hadden. In Helsingborg deelde men mij mede, dat ook daar de verduistering totaal ge weest en de Corona gedurende iets meer dan eene minuut was gezien.» AMSTERDAM, 1 Aug. Volgens een ingezonden stuk in het fVeekblad van het Regtzounaar men ver zekert, nu, ten gevolge van de Wet, regelende de samenstelling, inrigling en bevoegdheid der gemeente besturen, de betrekking van directeur van politio is komen te vervallen, bij de Regering het denkbeeld zijn opgekomenom aan de twee nog bestaande directeuren van politie dert titel te geveh van hulp burgemeesters. 5 Aug. Bij de van den 23 April tot den 1 Mei dezes jaars alhier, onder voorzitting van Ds. S. van Vclson, gehoudcr Synode der Christelijk Afgescheidene Kerk in Nederland, is het oprigten eener theologische school een punt van langdurige beraadslaging geweest. Nadat de vergadering beslist huddat aan het besluit van 1849, betreffende do bedoelde oprigting, uitvoe ring niet wijziging zou worden gegeven, werd evon- wel geen bepaald besluit ten deze genomen, dewijl de Synode het niet een? kon worden over de plaats, waar de theologische school zou worden gevestigd, waartoe Franeker, als de vroeger reeds bepaalde stad, en Amsterdam in aanmerking kwamen, terwijl ook LeijdenMe«pelSnrilde en Zwolle weiden genoemd. De zaak zal alzoo, overeenkomstig een door de Synode aangenomen voorstel van twee harer leden, aan ieder* provincie worden aanbevolen. Evenwel werd besloten, dat Ds. T. F. de liaan, sedert eenige jaren werkzaam tot opleiding van toekomende leeraren, lot welke be trekking hij door de provinciën Friesland en Groningen was benoemd en die hein nog bezoldigen, zou Wijven in zijne tegenwoordige woonplaats en werkkring, doch dat door de onderscheidene provinciën zou worden bijgedragen voor niet minder dan de helft van het traktement diens leeraars. Op een voorste]strekkende tot herziening Tan do kerk orde van Dordrecht en deze overeenkomstig de tegenwoordige behoefte te veranderen, oordeelde da Synode, dat dit voor het tegenwoordige niet raadzaam is. Voorts bepaalde de Synode, dal een leeraar binnen den tijd van zes weken zich zal moeten verklaren ten aanzien van de op hem aitgebragte beroeping. Naar men verneemt, worden door de Commissie van Rapporteurs van de Tweede Kamer der Staleu- Generaal, belast met het onderzoek van het ontwerp, nopens de Zaïnenstelling der Regterlijke Magt on het Beleid der Justitie, voorgesteld de volgendalfnuiteh tot grondslag eener nieuwe regterlijke inrigting: 1'. do* vestiging van ecnen Uoogen Raad, niet alleen vpo» de cassatie, maar tevens tot behandeling van ïtA-kflgger beroep in alle burgerlijke zakenwelke door de arron-* dissements regtbaukeu in eersten aanleg'rijta hcregl; 2°. de opheffing van alle provinciale geregtshovwL» 3°. de opheffing van appellen in correctionele zaken; 4°. de opdragt van de behandeling van alle strafzaken aan de arrondissciuenls reglbankenmet uitzondering alleen van kleine overtredingen, welke aan dekanton- gereglen worden opgedragen, en 5°. vermeerdering der waarborgen eener goede regtspraak, door uitbrei ding van het personeel, dat van strafzaken zal kennis nemen. 6 Aug. Eergisteren nacht is een jong kind ge slikt, door dat do meid, welke daarbij sliep, in den slaap daarop is gaan liggen. 's HERTOGENBOSCH, 30 Julij. Gisteren op den mid dag barstte er boven deze stad eu over de omliggendo gemeenten Haren, Esch, Boxtel, Gemonde, St. Michiels gestel, Schijndel, St. Oedenrode, Dinlher en Heeswijk een zwaar onweder los in een streep lang ruim 6 en breed minstens IJ ure, vergezeld van hevige ruk winden cn zwaren ijs- en hagelslag; in zoover da heden aangekomen beriglcn gaan, zijn er hier en daar groole stukken ijs gevallen en waren de hagels vau eene nimmer gekende grootte; op vele plaatsen hebben de landlieden inet schoppen de daken hunner huizen van den hagel en het ijs moeten bevrijden. Iu al de huizen, waarvan de buiten-blinden niet gesloten waren, eu alle kerken en gemeente-gebouwen zijn de glazen, naar dc zijde, waarop de wind stond, totaal verbrij zeld. Te Esch is liet linnen, ter bleek gespannen lig gende, door het ijs en den hagel vol gaten geslagen. Te Schijndel is eeu man door den bliksem gedood cn een ander heeft daardoor het gezigt verlogen. Aldaar zijn ook 4 stuks vee, zijnde een kalf en drie koeijen, doodgeslagen. In het bosch van Jhr. de Kuyper, la Dinther, zijn tien eiken, die gemiddeld een omvang van 2 vademen hadden, door midden geslagen; eeu andere boom van gelijke dikte is totaal met wortel eu tak uit den grond gerukt en op J0 voet afstand nedcr- geworpen. Al de te veld slaande vmchten in de aan gehaalde streep zijn vernield, vau de boekweitvelden dreven door de zware stortregens de bloesems rond, hier en daar zijn ook de daken van do huizen gc- vvuaid; in een woord, alles is nagenoeg door die ramp beschadigd of vernietigd. GRONINGEN, 7 Aug. Jongstleden Zondag is op de kwelder van do gemeente Uilhuisermeeden een lijlc gevonden, vermoedelijk van een Engelsch schipper of wel visscher, zoo als men denkt te moeten opmaken uit een medaillont dal uien op zijne borst vond. Uct

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1