AMER SFOORTSCIIE O IJ R AY C IV. 6. 15 No». Zat. (J) L. Kw.; Lav a ter geb., 1741; omwenteling te Rome, Rossi vermoord, 1848. 16 Zord. Kerkvergadering te Constantst, 1414. 17 Maand. Het ruiterstandbeeld van Willem I te 'sHage feestelijk onthuld, 1845. 18 Dingad. Ludxo. Hof acker overl.1828. 11 Nov. Dinged, s. Maarten; Vecnendaal beesteura. 12 Woensd. 13 Donderd. Synode van Dordrecht geopend, 1618. 14 Vrijd. Ambsfoost beesteum. Vergadering van den Raad der Stad Amersfoort op Donderdag 13 Nov. 1851 's middags ten 12 ure. BINNENLAND. AMERSFOORT, 11 November 1851. Naar wij wel zijn onderligt, zullen in de vergadering van den Amersfborlschen Gemeenteraad, op 13 Nov. e.k., behandeld worden: 1°. Geloofsbrieven van den Heer T. J. Hondius. 2°. a. Rekwest van den Rector der Lalijnsche school om ontslag. b. Missive van Curatoren, betrekkelijk die zaak. 3®. Rekwest van de veerschippers, tot vermindering van haven- en tonnengeld. 4°. Rekwest van S. Gouw, betrekkelijk de zaak der inkwartiering. 5®. Verzoek tot beplanting van den weg, naast den straatweg naar Hoevelaken. 6°. Mededeeling van de intrekking der instruction van den opzigter der Geldersehe schulbalkcn. 7®. Mededeeling der goedkeuring van de rekening en begrooling der Stedelijke Schutterij. 8®. Rekwest van feeckens en van Kuijkhof, tot op name van de Reglementen in de Amersfoortschc Courant. 9®. Rekwest van Mr. L. Zegers yeeckens aan Gcdep. Staten, betrekkelijk de zitting in den Raad vau den Heer C. B. Kok. 10°. Rapport der Commissie, betrekkelijk het Concept- Reglement van de wijze vau afkondiging der plaatse lijke verordeningen. 11®. Idem der Commissie, betrekkelijk het Regle ment van Orde voor de Vergaderingen van den Raad. Naar wij vernemen heeft de Heer T. J. Hondius op 29 Oct. j.l. benoemd lot Lid van den Gemeenteraad van Amersfoort, aan Burgemeester en Wethouders zijner woonplaats kennis gegeven, dal hij de op hem uilge- bragle benoeming auuneemt, met de verklaring, dal hij, Stads-A|K)theker zijnde, echter het verbod in art.24 der Gemeentewet op zijn persoon, als zoodanig, niet van toepassing oordeelt. Gisteren avond werd te dezer stede gehouden de openbare vergadering van de Afdeeling Amersfoort der Ned. f ereeniging tot afschaffing tan den Sterken Drank, in hel kerkgebouw der Evang.-Lulherschendaartoe door den Kerkenraad dierjgemcenlc^bereidwillig afge staan. De Heer H. A. Laan, mede-Bestuurder en Secre taris van gezegde Afdeeling, betrad als spreker den kansel, en toonde, na korte lijk te hebben medegedeeld dat de Vereeniging, na een kortstondig beslaan, reeds meer dan 6000 leden telt, en hel getal van derzelver leden te Amersfoort steeds toenemende isin eene zeer uitgewerkte rede aandat de Ned. fereeniging tot afschaffing van den Sterken Drank niet anders handelt dan uil een liefderijk en weldadig beginsel. Een talrijk publiek woonde deze vergadering bij; inogten daaruit velen nog toetreden tot eene Vereeniging, welke niets auders bedoelt dan het heil der menschheid! Den 30 Oct. jl. stonden alhier voor de Arroudis- sementsR egt bank te regt de vleesch houwer v. G. zijne huisvrouw en zijn broeder, aangeklaagd van zich op 7 September jl. te hebben schuldig gemaakt: 1°. aan het verhinderen van visitatie aan daartoe bevoegde ambtenaren; 2°. aan het plegen van geweldadigheden aan laalstbeduelden. Bij vonnis van 6 dezer, heeft de Reglbank den eersten beklaagde van alle regtsvervolging ontslagen, doch zijne huisvrouw en zijn broeder veroordeeld, ter zake van hel eerste feit, tot eene geldboete van ƒ100, door elk hunner te betalen, en, bij onvermogen tot eene maand gevangenisgtrar; en, ter zake van het tweede feit, tot gevangenisstraf vau eene inaand, en in de kosten van het geding. In de zitting der Provinciale Staten [van Utrecht, van 4 Nov., hebben de nieuw benoemde Leden W.H. van Nellestein en Mr. J. tan Dam tan Isseltzitting genomen in dat Collegie. Het voorstel van Gedeputeerde Staten, tot duarslel- ling van de geprojecteerde verbetering, voor rekening der Provincie, van den weg van Doorn naar Leusden is dieuzelfden dag gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de U.H. de Louter, tan Iltersum en A. J. dc Beaufort. Het Hoog Militair Geregtshof te Utrecht heelX op 6 Nov. jl. uitspraak gedaan in de zaak van CA. L. Stesjlaars. Hel Hof heeft hemniet vernietiging van het vonnis van den krijgsraad in Friesland, vrijgespro ken van de beschuldiging van bedriegelijke opligting, doch, met toepassing van art. 375 van den Code Pénal cn 24 van 't Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande, hem schuldig verklaard aan het bezigen van bclee- digende uitdrukkingen die geenerlei te lasllegging tan eene bepaalde en omschretene daad, maar van eene aangeduide ondeugd behelzen, geplaatst in gedrukte en ongedrukte geschriften in het openbaar verspreiden hem te dier zake veroordeeld tot écne maand militaire detentie, ter vervanging van geldboete. In de jongst verloopen week is in het licht versche DINGSBAG II November dSS.i. nen de Christelijke folks-Almanak voor 1852, zameli- gesteld door den Heer J. J. van f oltenhovenPredikant te Utrecht't is een met vier goed uitgevoerde steendruk plaatjes versierd buekskewelks inhoud volkomen beantwoordt aan den titel. Verkrijgbaar voor 60 cents korae het iu veler handen 1 Nog is dezer dagen uilgckomen, bij C. L. Brinkman te Amsterdameene Beknopte geschiedenis der Kerk hervorming een lees- en leerboekje voor Protestanlsche Huisgezinnen, Catechisatien en Zondagsscholen, op ordinair papier voor 40 Ct.de 25 ex. J 8.00; op best papier voor 70 Ct.; de 12 ex. 7.00. Dit boekje, dal. in beknopte» vorm, rijk van inhoud en zeer goed geschreven is, iiieenen wij vooral in onzen lijd ter lezing te moeten aanbevelen. Donderdag, 13 Nov. e.k. des avonds ten 7 ure, zal alhier worden gehoiideu eene huishoudelijke Ver gadering van het Departement Amersfoort der Maat schappij tot Nut tan 'l Algemeen, en alsdan, na den afloop der werkzaamhedeudc spreekbeurt worden vervuld door den Heer Dr. G. Fenema. Te 's Gravenh ige is 9 Nov. j.l. het berigt ont vangen, dat K. 11. de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen (oudste dochter van Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden), den 31 Oct. j.l. te Slokholm voor spoedig is bevallen van eene duchler. BUITENLAND. Uet Dagblad l' Acénement deelt het volgende mede: Een jong mensch, bchoorende tot de Joodsche godsdienst, wilde iu het huwelijk treden met een R. Kutholyk meisje. Men deed met dit voornemen aauzoek bij een Pastoor, om dit huwelijk iu te zegenen, die dit n. glans niet op zich wilde nciuen, zonder magliging uit Rome. De Paus weigerde evenwel hiertoe magli ging te verkenen. Hierop vervoegde men zich tut den Opperrabbijn, die ecliter evenmin zulk een huwelijk wilde iuzegeuen. In deze verlegenheid wendde zich het echtpaar lot den Proteslaulschcii Lccraar Coquerel die verklaarde geene zwarigheid te maken oiu aan beider verlangen te voldoenzoodat het huwelijk van een Jood en het Katliohjk meisje door een Protestant is ingezegend. In het Fransche Tijdschrift le Lien van 1. Nov. 1.1. vindt meu o. a. de volgende belangrijke mede deeling ln de Gemeente Saint-Michel (Basses-Alpes) zijn zegt meu, up de 1000 zielen meer dan 900 uil dc Rooiusclie tol de Protestanlsche Kerk overgegaan, en in eenige naburige gemeente hebben dergelijke overgangen mede plauts. De Bisschop van Digne spant alle krachten in om dit legen te gaan. Zoo liet hij, voor ongeveer drie weken, een buitengewoon Jubilé vieren te Saint Michel. De Abt Mille, oud-directeur van het groot Seminarie te Marseilleheeft er eenige dagen achter een gepredikt, maar had slechts weinig toehoorders, want een Protestant, de Ur. f ei non hield er op zijne wijze ook een Jubilé. Elkeu avond verklaarde hij de Heilige Schirft voor inwoners van Saint Michel, cn daar het geestelijk voedseldat hij hun aanbood overvloediger en gezonder was, dan dat vau den Ruoiuschen Priester, zag hij er steeds meerderen zich vergaderen om het wourd des Heeren te hooren terwijl de stem van den Abt Mille weinig gehoor vond. Wat vooral veel heeft toegebragt om den verdediger gnu Ruïne minder vertrouwen te doen genieleu, was zijne weigering om zich mei den ïlr. fernon in een opeulijk gesprek over de gudsdienst in te laten, als grond daarvoor opgevende, dat deze laatste geen geestelijke was. De inwoners van Saint-Michel hebben zich toen geweud tot deu Keikcraad van Lourmarin. De Hr. Saltet, Pred. to Pepin d' Aigue» (Vaucluse) heeft zich toen aangeboden urn zulk eeu gesprek te houden; maar de Abt Mille heeft dit nie' willen doen, met den Bijbel alleen tot grondslag te leggen, doch verlangde dal men zich ook op de besluiten der Conciliën, de Overlevering en de Pauselijke Bullen zou kunnen beroepen. Men heeft dit te Saint-Michel zeer goed begrepen en eikend, dal eene kerk, die, om hare tegenpartij te bestrijdentot andere wapenen dan de Heilige Schrift, hare toevlugt moet nemen, daardoor zelve hare zwakheid aan den 'dag legt. De zaak van het Protestantisme heeft er slechts bij gewonnenen mag als gevestigd worden beschouwd in dio Gemeentewaar voor niet langen lijd nog geen enkel Hervormde gevonden werd. In de Ainersfocrlsche Courant van 4 Nov. j.l. komt voor eene Advertentie van S. Gouw, slaapstee-houder wonende op de Varkenmarkt N°. 112 le Aiuersfourt, waarin hij aan zijne uiedc-ingezeteiien berigt, dal hij, moge ook J.Jacobs, dc agent van inkwartiering, hel gerucht van het tegendeel verspreidensteeds voortgaat met het houden van een zoogenaamd Passastkn- iicis, tegen betaling van zeventig cents voor twee inau bij het biljet; en dat bij op 30 Oct. j.l. eene schriftelijke klagt over genoemden agent van inkwartiering heeft ingediend aan den Raad der Gemeente Amersfoort welkeofschoon reeds des morgeus te 10 ure ter Secretarie bezorgdechter door den Burgemeester niet is gebragt in de Raadsvergadering, welke dienzelfden dag ten 12 ure is geopend. In die schriftelijke klagt, door den steller van dit stuk gelezen heeft de rekwestrant aan den Raad te kennen gegeven, dat J. Jacobs aan verschillende ingezetenen heeft gezegd, dat hij [Gouw) geene inkwar tiering meer hield en voorts dat de ingezetenen die er niet van wilden terugkomen om hunne inkwar tiering bij Gouw le besteden, door gezegden ambtenaar zijn bedreigd met de toezending van de inkwartiering aan hunne eigene huizen; hebbende* Gouw, als venuoedelijken grond van deze onbillijke handelwijze vau genoemden agent van iukwartieriugouder anderen opgegevendat hij ongeveer vier maanden geleden aan voornoemden Jacobs verklaard heeft, iu den ver volge niet meer van ieder bij hem te billelteeren mau tien centB aan Jacobs te willen afstaan, zoo als hij, en andere passantenhuis-houders met hem, tol dus verre had gedaanterwijl eindelijk de hoofd inhoud van het rekwest was eeu verzoek uau den Raad, om de zaak der inkwartiering te stellen onder beter toezigt duu lol dus verre plaats had. Wij onthouden ons van eene bcoordeeling der handelwijze van den Amersfuorlschen agent van inkwartiering; bij een onpartijdig onderzoek tal men tot de overtuiging komendal de grieveu door S. Gouw tegen dien ambtenaar medegedeeldzijn overeenkomstig met de waarheid; terwijl Burgemeester, Wethouders cn Leden van den Raad niet kunnen ontkennendat de belangen der Burgerijten opzigte der inkwartiering, tot dus verre grovelijk werden veronachtzaamd. Eerstens heeft het Gemeentebestuur van Amersfoort tot dus verre, steeds gehandeld in strijd met de bepalingen van art. 73 en 81 van het Reglement op de huisvesting van de troepen van den Staat, gear resteerd door den Commissaris-Generaal voor het Dept. van Oorlog, ten gevolge van het besluit tan Z. K. Hoogheid tan 26 Junij 1814 N®. 1 en met het Koninklijk besluit van 5 Augustus 1818, welk laatste is le vinden iu Deel IV BI. 217 van het Alphabethisch Handboek voor Besturen en in Bijvoegsel Staatsblad, 1818 bladz. 820, welke Artikelen aldus luiden: Art. 73. In de stedenwaar geeue kazernen zijnof waar dezelve reeds zijn bewoond, zullen de troepen bij de inwoners zonder onderscheiduitsondering of voorregt moeten worden geïukwarlierd. Art. 81. In geen geval zullen de particulieren van de kamers en hel bed, waarin zij gewoonlijk slapen, kunnen worden beroofd. Vele Ingezetenen toch, die rijk zijn en groote huizen bewonen, -werden tot dus verre vrijgesteld van de inkwartieringvan een last die, hij de bevoegdheid waarvan de Burgerij kan gebruik maken, ingevolge art. U0 van hetzelfde Reglement, luidende: Zoodanige inwonerswelke verlangen de militairen buitei hun huis te logeren, zulleu gehouden zijn dezelve in hunne huurt eeu logement le bezorgen, en daarvan kennis te geven aan de stedelijke regering, die daarvan aan- teckening zal houdenu voor de gegoeden slechts in eene geldelijke opoffering zich Oplost; terwijl daar entegen velen, die, builen het beddengoed bij hen zelven in gebruik, geen 'ander beddengoed bezitten, die geen geld genoeg hebben om gebruik le raaken van het regt bij art 90 hun toegekend, verpligt werden, om huisvesting en voeding aan doortrekkende militairen te verleenenhebbende slechts enkelen hunner, later bekend gemaakt met de bepaling van art. 81, zich aan dien last, die ouverpligl hun jaren lang ten onregte werd opgelegdwelen te onttrekken. Ten andere heeft het Gemeentebestuur tot dus verre do regeling der inkwartiering, van dien last voor den minder gegoede, van dat geldelijk offer voor den meer gegoede, overgelaten aan een inau als Jacobs, wiens goederen eens bij executie werden verkocht! Geen wonder dus, dat djze niet de voordeelen ver werpt, die door de passanteuhuishouders hein werden aangeboden, en dat hij de inkwartiering zendt aan die slaapsleêhouderswelke voor ieder man det ien cents hein gunnen; geen wonder dus, dat hij do inkwartiering terughoudt aan Gouw, die van de betaling dezer retributie heeft gerciiunlieerdmaar vandaar ook de grief van S. Gouw, die, in het houden der inkwar tiering voor eenige Ingezetenen zich een middel van beslaan verschaffende, door dien ambtenaar ten zeerste wordt benadeeld, terwijl de Ingezetenen, daardoor van de inkwartiering vrijgelaten, bevoordeeld worden ten koste hunner mede-Ingezetenen; gezwegen nag van de misbruiken, diecr buitendien ten bate van den agent van inkwartiering en ten koste van de burgerij tot dus verre plaats hadden. Het is dus voor alle ingezetenen van het hoogste belang, dat aan het verzoek van S. Gouw worde gevolg gegeven; dat, indien de doortrekkende militairen

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1