AMERSFOORTSCHE DINGSDAG 18 November d85d. 18 Nov. Dingsd. Ludw. Ilo/acker overl.1828. 19 Wocnsd. s. Elisabeth; Overwinning op de Spaansche Zilvervloot, 1588. 20 Donderd. John Williams vermoord, 1839. 21 Vrijd. Maria Pres.; Amïbsfoobt bcestenm. 22 Nov. Zaturd. s. CeciliaMarlinus Stuart overl., 1820. 23 Zohd. N. M. 24 Maand. John Knox overl., 1572. 25 Dingsd. s. Cath.; Charl. Mich., Abt de PEpée geb., 1712. BINNENLAND. AMERSFOORT, 18 November 1851. Op 13 Nov. j.l. heeft de Raad der Gemeente Amers foort gehouden eene Openbare Vergadering; afwezig waren Mr. S. van Walchren en C. li. Kok. 1 Werden gelezen en goedgekeurd de notulen der vorige vergadering. 2°. Deelde de Vuorzilter mede, dat, ofschoon aan de orde was het onderzoek der geloofsbrieven van den lieer T, J. Jlondius, die zijne benoeming tot Raadslid had aangenomen, deze zaak echter niet kon behandeld worden, omdat van genoemden Heer (niet ter Vergade ring opgekomen) geene geloofsbrieven waren overgelegd. 3°. Werd voorlezing gedaan van een rekwest van den Heer C. M. Eraneken, waarin deze verzoekt om ontslag tegen 15 Nov. e.k. als Rector der Latijnsche School en als lid der plaatselijke School Commissie te Amersfoort. Op het voorstel van den Voorzitter, om aan dal ver zoek te voldoen, bragt de HeerUeijtnans in hel inidden, dal het hem voorkwam meer oveieenkoinstig te zijn met de belangen der leerlingen aan die School, indien dat ontslag, met inachtneming van cenen bekwamen termijn en dus niet tegen 15 Nov. e. k., den Rector wierd verleend. Nadat de Voorzitter daarop had te ken nen gegeven, dat hij niet wist of er reglens zoodanig een termijn zou kunnen gesteld wordeu, en de lieer de Louter, daarbij had gevoegd, dat er bij de aan stelling van den Rector niet was bepaald hoe lang bevorens hij zijn ontslag zou moeten aanvragen, en dat de Heer Eran eken waarschijnlijk zijne lessen lot het einde van November zou blijven waarnemenbesloot de Vergadering, om aan den lieer Francken te vcrleenen het verlangd eervol ontslag tegen 15 Nov. e. k. 4°. Werd voorlezing gedaan van oenen Brief van Curatoren der Latijnsche School, inhoudende verzoek: eerstens om ten spoedigste te voorzien in de vacature, die weldra zou ontslaan door liet vertrek van den Heer Francken, Rector dier School, en ten tweede om de Latijnsche School te Amersfoort lo veranderen in een Gijiunasium, met bijgevoegde verklaring van 11.11. Curatoren, dal zij bereid waren om het ontwerp daar toe mede te deelen aan den Raad. De Heer de Louter, zeggende dat aan het eerste verzoek ten spoedigste moest wordeu voldaan, maar dat op het tweede verzoek niet zoo spoedig kon wordeu beslist, stelde voor, om 1°. eene oproeping te doen van sollicitanten naar de betrekking van Rector te Amersfoort, en 2". het voorstel tot verandering van de Latijnsche sohool in een Gijmnasiuiii te stellen iu handen eener Commissie. De Heer Scheerenberg stelde daarop voor, om teil spoedigste eene oproeping van sollicitanten tc doen, en lerens het aanbod van 11.11, Curatoren aan te nemen, welk voorstel, door den lieer Scheltus ondersteunden nadat de Heer de Louter zijn voorstel had ingetrokkenwerd aangenomen. 5°. werd voorlezing gedaan van een rekwest van den Heer Dr. F. A. llekmeijorConrector te Amersfoort, inhoudende verzoek, om te worden benoemd tot Rector der Lalijuschc school te Amersfoort, in plaats van den lieer C. JU. Francken waarop vooralsnog gecnei lei belissing werd genomenaangezien de Rand reeds had besloten tot eene oproeping van sollicitanten. 6°. werd voorlezing gedaan van een rekwest der Beurtschippers an Amersfoort op Amsterdamtot vermindering van veer- haven- en tonnengeld. De Heer Scheerenberg gaf, op het voorstel van den Voor zitter, om dat rekwest te stellen in handen eener commissie, te kennen, dat gezegd rekwest inhield een verzoek om kwijtschelding van eene belasting; en dat, bij do onbevoegdheid van den Raad, om aan zulk een verzoek te voldoen, het volstrekt onnoodig was om gevolg te geven aan het voorstel van den Voorzitter 't welk echter, in omvraag gebragt, werd aangenomen, en achtervolgd met de benoeming van de 11.11. NieuwlandScheerenberg en van Beek, lot leden dier commissie. 7°. werd voorlezing gedaan van een rekwest van S. Gouw, inhoudende klagle over de hnndelwijze van J.J.Jacobs, als agent van inkwartiering, met verzoek om de regeling der inkwartiering tc stellen onder beter toezigt dan tot dus verre is geweest. De Voor zitter deelde hierop mede, dat uit de te dier zake ingewonnen information was gebleken, dat, de inkwar tiering aan S. Gouio was onthouden geworden, op verzoek van den fungeerenden Plaats-Majoor, omdat de militairen het bij den uddressant niet goed haddenen voorts dat Jacobs wel erkend had van do passnulen- huishouders fooijen te hebben ontvangen, maar nim mer een bepaald geld voor ieder uit te besteden militair te hebben bedongen. De Heer Scheltus vroeg daarop aan den Voorzitter, of Jacobs, nis ngent van inkwartiering, was beëedigd, waarop de Voorzitter verklaarde zulks niet Ie weten. Hierop werd, naar aanleiding van het verzoek van den Heer Scheltus, om op dit punt een onderzoek in tc stellendeze zaak, op voorstel van den Voorzitter, aangehouden lot eene volgende vergadering, hebbende de Heer Maas Geesteranus vervolgens betoogd het noodzakelijkeom eene commissie van toezigt over de zaak der inkwar tiering te benoemen, waarbij de fleer Scheltus nog voegde, dat zulks voorgeschreven was bij de wet, op welk een en ander de Voorzitter bij herhaling, 7,tide dut hij voornemens was die zaak in den vervolge te behar tigen. Nadat eindelijk de Heer Scheerenberg had verklaard, dat hij het niet goed vond om gevolg te geven aan ongestaafde beschuldigingen, gelijk die vervat in 't rekwest van S. Gouw, werd 8°. voorlezing gedaan: a. van het verzoek van eenige grondeigenarentot beplanting van den wegnaast den straatweg naar Hoevelaken en b. van eene missive van den Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, inhoudende mngliging op den Raad om aan dat verzoek te voldoenonder daarin omschrevcne voorwaarden, betreffende de wijze van beplanting en de keuze der boomsoorten. De Heer Scheerenberg droeg daarop voordat het zijns inziens en voor de gemeente en voor de rekwestranten 't vuordceligst zou zijn, om hel gedeelte van den weg, bij het verzoek omschreven, aan de rekwestranten te verkoopen. De Heer c. d. Bergh verklaarde zich zoowel tegen den verknop, als tegen de toewijzing van 'l verzoek, wat betreft het laatste, omdat liet tot niets anders zou leiden dan oin den weg tc ontsieren en minder bruikbaar te maken. Nadat de Heer Scheltus zich nog had verklaard voor de toewijzing van 't verzoek en tegen den vei koop, stelde de Voor zitter voor om de zaak Ie stellen in handen eener commissie, waartoe vervolgens werd besloten. Diensvolgens benoemde de Voorzitter tol leden dier Coin missie de llecren ScheerenbergScheltus en van den Bergh voor de beide laalsten, die als rekwestranten zich excuseerden, benoemde de Voorzitter de llecren van Bockom Maas en Nieuwland, welke laatste, of schoon regent van de goederen van de Sl. Joriskerk, en alzoo qq. belanghebbende, geen bezwaar maakte 0111 deze Commissie aan tc nemen. 9". Werd voorlezing gedaan van eene missive van Gcdep. Staten van Utrechtinhoudende mededccling van do intrekking der instruction van den opzigler der Geldcrsehc schol balken. 10". Werd inededeeling gedaan van de goedkeuring door Gedep. Staten van de rekening en begrooting der stedelijke Schutterij en van de stedelijke kasrekening. 11°. Werd voorlezing gedaan van een aanbod van de 11.11. fee ekens en van Kuijkhoflot opname in de Aiuersluortsche Courant van de plaatselijke verorde ningen, bij art. 161 en volg. der Gemeentewet bedoeld en zulks legen eene tegemoetkoming van vijf cents voor iederen regel. De Voorzitter gaf te kennen, dat hij was tegen de inwilliging van dat verzoek, omdat van Kuijkhof vroe ger had aangek iden die stukke.kosteloos tc plaatsen; de Heer de Louter zeidc, dat de voorgestelde opname dier verordeningen in de Amersfoorlsche Courant zou zijn een bezwaar voor de gemeente; terwijl de Heer Scheerenberg eindelijk te kennen gaf, dal zijns inziens dat aanbod was gedaan en moest worden gebragt in verband met het in deze vergadering vast te stellen reglement op de wijze van afkondiging der plaatselijke verordeningen, weshalve hij voorstelde om het rekwest aan te houden; dit voorstel in omvraag gebragt werd verworpen met 7 legen 5 stemmen. 12°. Werd voorlezing gedaan van 't rekwest van Mr. L. Zegers Fceckens, inhoudende verzoek aan 11.11. Gedep. Stalen, oin den HeerSlads-Apotheker C. B. Kok vervallen te verklaren van zijn lidmaatschap van den Raad, op grond van Art. 24 der Gemeentewet, welk rekwest, op voorstel van den Voorzitter, werd gesteld in handen eener Commissie bestaande uit de Hceren Scheltusde Louter en van Werkhoven. 13°. werd voorlezing gedaan van een rekwest van G. C. T. van de Roemer, om te worden benoemd tol Stads-Apolheker. Dok dit rekwest werd, op voorstel van den Voorzitter, gesteld in handen eener Commissie, beslaande uit de U.1I. Scheltusde Louter eu van Werkhoven. 14°. Werd door de daartoe benoemde Commissie rapport uilgebragl op het concept-reglement van de wijze van afkondiging der plaatselijke verordeningen, en zulks bij monde van den Heer de Louter, die te kennen gaf, dat de Commissie zich niet het ontwerp wel had kunnen vereenigen, en vermeend luid slechts eene kleine verandering te moeten voorstellen in art. 3 daarin bestaande, eerstens0111 te laten wegvallen de bepaling, dut de voorlezing zou moeten plaats hebben van de stoep van liet raadhuis, cn ten andereom de voorlezing niet bepaaldelijk op te dragen, aan cenen Statfsbodemaar aan eenen Gemeente-Ambtenaar. De liciJo eerste Artikelen van dit reglement werden zonder discussie aangenomen; niet het derde artikel eohter, 't welk de bepaling inhield, dat de éénige wijze van afkondiging zou zijn dis voorlezing der ver ordeningen van 't raadhuis door eenen Gemeente- Ambtenaar, na een voorafgaand klokgelui, verklaarde do Heer Scheerenberg zich niet te kunnen vcrcenigcu; hij toch meende dat, indien de wijze waarop tot dus verre de verordeningen ter kennis van do ingezetenen waren gebragt, daarin bestaande dat dezelve op eenige plaatsen in de stad werden aangeplakt, moesten gezegd worden zonder eenig nut te zijn geweest, de bij dit reglement voorgestelde wijze nog veel minder voldoen de was te achten, weshalve hij voorstelde, om dio verordeningen te brengen ter keunis van het publiek, door plaatsing van dezelve in de Stads-Courant, een maatregel die ook door hel Gouvernementin de eerste plaats als middel van publicatie is opgenoemd (zie de memorie van beantwoording op art. 41 en die van toelichting op art. 172 der Gemeentewet, in Mr. W. Francken, de Gemeentewetbladz. 157 en 332). Nadat de Heer van Werkhoven had aangevoerddat ieder ingezeten zich met die verordeningen genoegzaam zou kunnen bekend maken, door dezelve ter Secretarie te gaan lezen en zelfs door een afschrift er van te nemen, waarbij de Heer de Louter nog voegde, dat men tot vermijding van kosten, geen ander middel had willen voorstellen, en hij bepaaldelijk was legen de plaatsing dier verordeningen in de Amcrsfoortsehe Courant, werd dit artikel in omvraag gebragt, en met 11 tegen 2 stemmen (die van de lleeren Scheerenberg en Scheltus) aangenomen, waarop ook het vierde of laatste artikel zonder discussie werd aangenomen. 15°. rapporteerde de commissie, in handen van welke gesteld was het concept-reglement van orde voor de vergaderingen van den Raadbij monde van den Heer de Louter, dat zij voorstelde, om het concept reglement, geconcipieerd uit een drietal andere regle menten, aan te nemen, echter met eenige wijzigingen, bepaaldelijk om niet aan te nemen de verdeeling van 't reglement in Hoofdstukken; terwijl hij der vergadering voorstelde, om nlsnu tot de artikelsgewijze beraadsla gingen overgaandeeerst de bedenkingen van de com missie aan te liooren, en daarna die der leden. De Heer Scheltus bragt daartegen in, dat, alvorens de beraadslaging te openen over de artikelen, er behoorde gesproken te wordeu over de algcmecne strekking van bet Reglement, waarna hij kortelijk uiteenzette zijne mcening, dat in het Reglement de artikelen niet waren gesteld in behoorlijke, geleidelijke, volgorde. De lieer de Louter gaf daarop te kennen, dat de commissie ook die bedenking gemaakt, en daarom gemeend had, bij de artikelsgewijze behandeling, de verplaatsing van artikelen te moeten voorstellenwaarna de Heer Scheerenberg voorstelde omaangezien de commissie cu de Heer Scheltus in deze van hetzelfde gevoelen waren, hel concept-reglement terug tc zenden aan de commissie, met verzoek om de artikelen zoodanig te verplaatsen als zij zou vermcenenj Ie behooren. De Heer de Louter daarop betoogd hebbende, dat eene terugzending aan de commissie, die aan hare laak voldaan had, niet meer te pas kwam, maar dat zij desniettemin bereid was om het reglement ter be handeling voor te dragen, in die volgorde, welke zij geoordeeld had wenschelijk te zijn. verklaarde de vergadering genoegen te neinen met dit laatste aanbod. De beraadslagingen over het Reglement werden daarop geopend, en, nadat achtereenvolgens de tien eerste artikelen waren gearresteerd, besloot de Raad, om-de vergadering te adjourneren tot 15 Nov., 'savonds ten O-ure; als wanneer ook de overige artikelen zijn vast gesteld terwijl hierna door den Heer Scheltus werd gedaan het voorstel, om aar. den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, voor zoo ver die niet met de be trekking van Burgemeester of Wethouder raogt zijn bekleed, eene schadeloosstelling toe te kennen, 'twelk echter mot 10 togen 2 stemmen is verworpen. II. K. 11. de Gemalin van Prins Frederik der Nederlanden heeft op 11 Nor. j.l. aan de Commissie van de Loterij, ten behoeve der Protestantsche Armen te Amersfoorttoegezonden eene keurig bewcikle, netjes opgemaakte Voeleubank. Deo 13 Nov. j.l. werd alhier gehouden eene huis houdelijke Vergadering van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarin, na afloop der werkzaamhedende Heer Dr. G. Fenemo ter vervulling der spreekbeurt, eene verhandeling voor droeg over de Eenvoudigheidhel kenmerk van het ware, goede, schoone en verheveneaan eenige plaat sen uit de kunstgewrochten van Homerus getoetst eis door dezelve gestaafd en de fleer L. F. Goteling, Finnis vervolgens als bijdrage reciteerde een dicht stuk van de Ruilde ledige stoel en een van Tollens; de arme vrouw. Beide lleeren hebben ons een regt genolvollen avond verschaft. Naar wij vernemen zal de alhier beslaande Muziek - verceniging, onder directie van den Heer B. T. Suijck, op Woensdag den 19 Nov. aanst., eene Soirèe Musicale geven, op welkt eenige Dilettanten zich in solo- of obligaat-partijen zullen doen hooren. Donderdag 20 Nov. e.k. 's avonds ten 7 ure, zal alhier worden gehouden do 2do Les van den Phys. Cursus door den fleer J. Borst, vulgens v. d. Burg, Les 35, Bladz. 197—214. Bjj dc behandeling der bcgrooting voor 1852,op

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1