lijnen pleegvader, maar ook door zijne moeder ver- «looien en ontaard behandeld weid, zuodul hij veelal bij zijne grootmoeder en bij anderen het genadebrood at. Eindelijk kwaiu men tot het besluit om zich van hem te ontdoen daartoe werd door den vader liet rattenkruid gekochtdat de moeder vervolgens op eene boterham deed die zij als met moederlijke liefde haar verhongerd kind te eten gaf; de jongen al de boterham gretig op ten gevolge waarvan hij na de hevigste pijnen te hebben doorworsteld, is overleden, ten huize van zijne grootmoeder, naar welke hij zich begeven had, omdat de moeder, na de spijs haar kind te hebben voorgezetzich verwijderd had. De boos wichten zijn naar Leeuwarden overgebragt. Nog heeft to Lcijdcn een militair eenc poging tol moord gedaan op zijnen kameraad, en den 23 Janunrij le Raamsdunk in Noord Brabaudecno vrouw niet haar 3jaiig kind lioli verdronkennadat zij ook gepoogd had haar andere kind dal echler is onlvlugtop dezelfde wijze hel leven te benemen welke laatste daad aan volsla- gene armoede wordt toegeschreven; terwijl eindelijk door de Raadkamer van hel i'rov, Gereglshol' van Z.-lluIland naar de openbare toregtzilling is verwezen, Jacob ran Flint van Delft, beschuldigd van moedwil- ligen doodslag op zijne huisvrouw begaan. Men verneemtdal op de eerste beschreven vergadering der Kon. Akademic van Wetenschappen op 2D Jan. j.l. gehoudenslechts seren gewone leden verschenen zijn, bovendien nog een paar rustende leden der nieuwe iiirigtiug en drie of vier buitengewone. Daar het Reglement voorschrijft, dal een besluit niet minstens negen gewone leden behoort genomen te worden, kon er aim hol nemen van eenig besluit «iet worden gedacht. Desniettemin zal mon trachten de Akndemiezoo mogelijk tot stand Ie brengen; terwijl de leden, die liuii ontslag als zoodanig indienden zich veicenigd hebben omin een adres aan den Koning, de redenen te ontvouwenwelke hen tot dien slap bewogen hebben. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een door den Boekhandelaar J. van Kenteren, te Amster dam, uitgegeven en voor 00 Cis. alom verkrijgbaar gesteld F en lag ran de jongste gebeurtenissen in Frankrijknaar authentieke beseheiden medegedeeld, door A. Gamier de Cassatjnttc. Men vindt in dit werkje, alles bijeen, wal in de Dagbladen niet anders als verspreid is voorgekomenen bovendien menige bijzonderheid, die men elders vergeefs zal zoeken. Ook is voor eenigc dagen hij L. li. llasch en Zoon Ie Utrecht in liet licht verschenen de Utrechlsc/w Folks-Almanak voor 1852een huckskc dat, behalve een gewonen kalender, eene opgave der middelen iau vervoer, eene vermelding van het personeel, aan hel hoofd van imiglingen en genootschappen gesteld en eenige statistieke inedeclei lingen een goed geschreven meestal historisch mengelwerk bevatwaaronder een stuk vail Dr. Krecke ons aanwijsthoeveel gelegenheid er in Utrecht, ook vno- mannen en jongelingen uil don burger- en hnndwerkstniid, bestaal om nuttige kennis op te doen terwijl eenc bijdrage van den lieer L. li. llosck ons de geschiedenis levert van het kamp bij Aasterlitz en van de «lichting hier te lande en te /.i-ijsl van de Evangelische Broeder-gemeente der Hern hutters; welke laatste in eeiien regt onderhoudenden stijl geschreven, voorzeker met belangstelling zul worden gelezen, en ongetwijfeld zal bijdragen lol een ruim debiet van dit We.kjetlal versierd is met de por tretten van den lieer AIr. IV. 1'. J. hint. Burgemeester van Ulrecht en van Maria Tessvlsckade Fissc/ter en met nog een Iwcelal lieve plaatjes. In liet nabij Almelo gel-gen Friese twen hebben «lezer dagen vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. In een huisgezin, waar de vader Ruomselide moeder Gereformeerd was, bevuild zich ook hou oudste doch tertje, dal de Godsdienst der moeder volgde. De vader stond er op, dal dit kind Roomsol) zoude worden, liet kind wilde dit echler niet. en vlogtte naar de woning van den Predikant, die, toen men hooide dat de vader zijn kind daaruit terug vorderen wilde-, door een aanzienlijk getal gewapende landlieden om singeld en bewaakt werd. De verbittering was zoo groot, dat do rondreizende Jlulemptoristen aan welke men dit alles toeschreef, (Ie gemeente Frieseteen in allerijl hebben moeien verlaten, daar hun leven liglelijk gevaar had kunnen loopen, en men reeds het rijtuig, waarin zij zieii verwijderden, met geweerschoten achtervolgde. liet weekblad le Fraudeur deelt mede, dat L. M. onze Koning aan den Paus zou hebben ie kennen gegeven II.verlangen, dat de Primaat der Neder landen, in slede van zijnen zetel le Amsterdam te houden, benoemd worde lot Kardinaal Aartsbisschop van Holland en Zeeland en zijne woonplaats vcslige le 'sllagc, alwaar Z. M. voornemens zou zijn 0111 liet vroeger door wijlen Koning Willem 11. bewoonde paleis ten geschenke af tc staan, om tot woning vuor den prelaat le dienen. It U 1 T E L A D. Men inompell weder van een Coup van Lode wijk Napoleon, die, gemunt op «lc snorrebaardenvooial «le maiiufacluur-bedieiiden kleermakers en koppers in het harnas zon jagen. De burgerlijke ambtenaren in Frankrijk toch hebben een wenk ontvangen, om dit door velen met zoo harlstngtelijke zorg gekweekte plantsoen van lieverlede lc dunnen, len einde op den dag van den coup de visage niet als wandelende pas gemaaide graanakkers op 's llccreji «tralcu le verschijnen. Er zijn er, «lic ook hierin eenc toenadering lot Engeland zientrouwens i.nen weelImc verachtelijk ecu Engelschman op een haard kan iicderzien. Hel plan om lc Hamburg een Katholiek Bisdom tc vestigen, is door den Senaat aldaar verworpen. Een besluit van liet II. Officio te Rome van 24 Jan. heeft weder verscheidene boeken verbodenouder anderen al de werken van li. Sue, en dio van l'roudhonF. (lioberlienz. Mon heeft borigtcn van den zendeling Neumann, die Dr. Giitzlaff bij zijn jongste vertrek uil Duilsclilnnd naar China vergezelde. Hij geeft d', hoop te kennen, dat de onderneming door Gülzlaff' begonnen, door zijn dood niet geslaakt zal worden. Neumann slaat in de plaats van Gützlaff aan het hoofd der Chiiiesclie Vereenigingdie zicli met behulp ven 40 inlaiidscliu zendelingende Evangelisatie van China ten doel heeft gesteld. Ofschoon de werkzaamheden, waartoe do Ian Ut gehouden vergadering van den Amersfuortsclu-ii Ge meenteraad was bijeen geroepen, binnen den lijd van drie kwartier iiurs waren afgedaan, zijn de voorstellen van den Heer Sckcltiister vurige vergadering aan gehouden, toch niet op 2D Jan. j.l. ter tafel gcbragl, en schijnt men de beraadslaging daarover te hebben willen uitstellen lot de eerstvolgende vaste (Regl. v. Orde v. d. Verg. v. d llaad, Art. 4) vergadeiing, die op 6 April zal worden gehouden. Vreemd is liet ons voorgekomen, dal niet één der Raadsleden, zelfs niet de lieer Scheltasop de behandeling dier voorstellen beeft aangedrongenvooral daar zij hoogstwaar schijnlijk, ingevolge Art. 2G van liet Regl. v. Urde v. d. Verg. v. d. Raad, zullen gesteld worden in handen eener commissie, zoodat hel le verwachten is, dal zij eerst in «Ie vergadering van .30 of 31 Juli), dus ruim zes maanden nadat zij zijn ingediend, zullen in behandeling komen. Met uitzondering van den Heer Sc/tellus, die lol dus verre veel lost lot werkzaamheid heelt aan den dag gelegdschijnen de leden van den Aiuersfoorlselieii Raad den zin van den dour hen algelegdeu eed: adat zij de belangen der gemeente mei ai kun vet mogen zullen voorslaan en bevorderenniet le willen begrijpen. Tol dus verre immers hebben zij eigenlijk niets gedaan als eene verordening van vier artikelen voor liet al- kondigen der plaatselijke verordeningen vastgesteld daar liet gearresteerde Reglement van orde voor (le vergaderingen van den Raad, luidcus do verklaring van den lieer de Louter, geconcipieerd is uil een drietal reglementen van andere gemeenten, zijnde dat voorde vergaderingen van Burgemeester en Wethouders, zoo mede «le Instructie voor den Secretaris bijna woord lijk aldus le lezen in N8 en D van de Gemeentestemterwijl, toen door S. Gouw eenc regl matige klagl over de verkorting zijner reglen tegen over schandelijke misbruiken werd ingubragt, zij, mul uitzondering van den lieer Schellus, zich daarvoor doof hebben gehouden, in plaats van hunne stem le verheffen legen de voortdurende waarneming van het werk der inkwartiering door ceiicu Jacobs, die, gelijk de Burgemeester zelf erkend heeft, van de passantenhuis- houders fouijen (zeker niei zoiuh r reilen) ontving, en (in strijd met de wel) (lc inkwartiering aan Gouio had (inthuilden bobbende de Raad bovendien die zaak ook voor den vervolge overgelaten aan Burgemeester on Wethouders, zoodat zij gebleven is zoo als zij was. Ook het rekwest van de.i Heer Mr. L. Zegers Feeckensinhoudende verzoek tot vervallen verklaring van den Apotheker Kok als Lid van den Raad en zulks op grond van Art. 20 eu 24 der Gemeen- lovvut, door Gedeputeerde Staten, ten fine van herigt, udvijs e.. consideratie, den Aoierslborlscheii Raad toegezonden, werd slechts met berigt«lat genoemde Heer Kok leveringen (leed aan «Ie Gemeente, terug gezonden terwijl de Raad zicli niet onafhankelijk of bekwaam genoeg betoondeom ook het le dier zake verlangde adrijs uit te brengen. De verantwoording in 1852 van den Ontvanger van het Eem- en Slapeidijks- geld over 1837 lot 1840, ofschoon ten bewijze strek kende van «lc verregaande aelileloo-lieidwaarmede tot du., verre liet finnntieele beheer is jjovucrd, heeft zelfs lol geenerlei interpellatie geleiden nog is er geeue verantwoording gedaan over 1849 co volg. jaren, terwijl nu eerst van de Bank vnu leen-iig de Rekening over 1850 is ingekomen. De Poortgelden, zoowel als «le accijns op de voorwerpen van verbruik bij Art. 24D der Gemeentewet opgenoemd worden voortdurend gelieven, en zulks ten gevolge der aan neming van «Ie begrooling, zonder dnl men inzage van dezelve heeft genomen of wel haar getoels'. heeft aan de bepalingen der nieuwe Gemeentewet, zelfs met verwerping van een op grond der wet dooi den Heer Schelles gedaan voorstelombij eene verliooging der opcenten op de hoofdsom der grond belasting, eene vermindering tc brengen in hel bedrag der op andere voorwerpen gestelde belasting. Op dezelfde wijze als Irn aanzien der gcuieeu'e Begroeting bragt de Raad ook zijn gevoelen uit omtrent (le Kamer van Koophandel en Fabrjjkeii, daar hij een census voor de kiezers voorstelde, zoudci hel Koninklijk Besluit van D Nov. 1851, en de vereischten tut het kiesregl le kennen. De Heer Scke.'tus echter heeft steeds getoondzijne vcrpligtingcn tc kennen en die te willen naleven; zulks uok bewijzen de voorstellen door lu-m gedaan; damduor heeft hij, als zijne mecuing, en le legt immers, doen kennen, dat niet allo werkzaamheid moet uitgaan van Burgemeester en Wethouders (waar van niet veel te wachten is), maar dal ook ieder Lid van den Raad daartoe liet initiatief kan en zells moet nemen daar liet bestuur der Gemeente en hel (laar- stellen van verordeningen waarnaar dat bestuur wordt geregeld, behoort aan den ltaad; terwijl slechts de uitvoering dier verordeningen en hel dageljjksch beleid van zaken, is opgedragen aan Burgemeester en Wet houders. Indien die vuorslcIl<-u strekkenom de Leden van den Raad tot werkzaamheid op lc wekken zij tnuken hen bovendien opmerkzaam op de bedoeling des Wetgevers, om de leveringen aan do Gemeente, zoomede hel onderhoud en do herstellingen der Geniceiite-werken en eigendommen, bij aanbesteding tc doen plaats hebben. Van de acht door den lieer Sc/ieltns ingediende, en in ons Nummer van 22 Jan. j.l. veivoorstellen. betreft dal, sub. letter d, de vraag, omtrent bet al of niet wenselielijkc eener aanbesteding van de levering der geneesmiddelen aan de armen eene vraagvoor welker ontkennende beantwoording niet één juiste grond kan wokIcii aangevoerd, indien slechts, bij de voorwaarden van aanbestedingde Raad zicli voorbe houdt het regl van toewijzing, daar bij die Icvciuucie niet alleen het bedrag waarvoormaar ook de persoon door wien dezelve zal gedaan wordenin aniimcrkin" moet komen. De aanneming van liet voorstel, sub. lettere ver nield, achten wij, zoo als liet daar is liggendemeer aan bedenkingen onderhevig; onzes inziens toch is Art. 178 der Gemeentewet niet van toepassing op do verordeningen welke vóór de invoering dier Wet waren vastgesteld, maar alleen op die, welke gearres teerd zijn na den bij Art. 2D4 der Wel van 2D Junij 1851 geslelden termijn, weshalve naar onze mecuing, alle lot dos verre geldige verordeningen herzien, en, voor zoo verre geheel of gedeeltelijk behouden, in hun geheel moeten afgekondigd worden. Maar moge «leze Iiiceiiing al niet juist zijndan luoh hadden wij liever gezien, dat «lc lieer Sc/tellus het voorstel had gedaan lot liet ontwerpen van en het herzien der plaatselijke verordeningen legen wier overtreding straf is bedreigdwaardoor wij ook te Amersfoort, in plaats van zoo vele afzonderlijke verordeningen, een volledig, zuiiieuhuiigi-iii! en goed gcoidcud algemeen l'olicie- Reglcmeiit zouden kunnen erlangen zijnde dit werk in vele plaatsenovereenkomstig Art. 54 en 55 der Gemeentewei, opgedragen aan eene vaste Commissie. Wal betreft het voorstel, suli. letter a vermeld, strekkende lol inleving van Ait. 284 der Gemeentewet, met den Heer Sckclhts achten wij hel ook wensclieljjk dal de volle werking der nieuwe Gemeentebesturen zoo- spoedig mogelijk door de herbenoeming van geschikte, en «Ie verwijdering van ongeschikte en niet beuouiligdo uinblcnaieu worde verzekerd. Teil aanzien echter van dit punt zij de Amersfooi-lschc Raad toch niet lc vrij gevig jegens liet Collegie vuu Burgemeester en Wet houders; niet onbekend toch is het, ouder welke om standigheden en op vvelkcn grond een ran Zcrenhnijzen geraakt is aan liet stedelijk ambt, dom- hem bekleed. Wij zien met belangstelling de diseiissicu over deze voorstellen te geiuoet, en hopen dat de termijn van behandeling loeli niet te zeer worde gerekt. advertentie n. Als MEID ALLÉEA' vvoidl iu een Burger Huisgezin, iu eene stad van Noord-Holland, gevraagd: E lie GELDERSCHE DIENSTBODE, van do Prut. Godsdienstgoed gedrag en middelbare jarenlegen een loon van -10 'sjaars. Adres, met opgave waar thans dienende, en overlegging van goede getuig schriften, under Letter li, aan de Uitgevers van dit Blad. - Brieven franco. (72) Vrij van zegel, ingevolge vonnis van 17 Oclolii-r 1851. Het Huwelijk, op den 18 November 1843 te H'ottdeuberg voltrokken, tusscheii HENDRIK VELDWIJK, metselaar, wonende te Hoog land, en AALTJE JANS VAN DAM, thans gedetineerd te Gouda, is, len verzoeke van den eerstgenoemden bij vonnis van de Amuidissciticiils-Reglbauk te Amers foort, den 17 October 1851 gewezen, op de Expeditie geregistreerd eu belcekend, verklaard door Eclit« scheiding te zijn ontbonden. Foor Uitreksel, (73) W. K. LEIAWEBEK, Procureur. BURGERLIJKE STAND VAX AMERSFOORT. an '25 tol en met 31 Jan. 1852. BEVALLEN: 25 Jan., Teuntje Siddrégel». Veldkamp, ft. Hartje van Baarengi-b. MolZ. Woutertje van Dorssen. celi. Huisman. Z. 2G Jan.. Ilermina van Keulen, geli. de Bruin. Z. 28 Jan., Roclofvina Klnra van den Bijtel, geli. van den BoschZ. Aaltje van Wiilamlgeli. Boshuizen. I). 31 Jan.. Anna de Vos. geb. Withoos. Z. Te /..uilen 7. ONDERTROUWD: Gecnc. GKIllAVll: Willem Bos inct Margarcllia van Nijkcrk. Jaeobns .lagtenberg met Maria Korenman. OVERLEDEN: 27 Jan.. Anionic Baai-spul24 j. Een Lcvenloozc Zoon van Antonio V filing. 28 Jan.Jan van liet Hek87 j. weduwenaar van lijd:» Pclerze. Didcrika van Binnendijk. 7 vv. - 30 Jan.. Johanna van der Grift, 3G j., weduwe van l'aulus de Wit. Te zamen 4. 21 Ode STAATSLOTERIJ. DERDE KLASSE. Prjscn en Uremiën ran f J 00 en doorboren. lsle Lijst. N°. 2850 72500; N". 4551 en 0090 ieder ƒ1000; N". 31 GO en 11DG5 ieder ƒ400; N°. 403, 8384 en J74G5 ieder 7200; N". 202. 12548, 13103, 17301, 18155 en ID.'07 ieder ƒ100. 2d e Lijst. éi". 14070 7 25000; Nn. 7894 ƒ1250; N®. 1250. IÖ045, 13105. 15087 en 10001 ieder ƒ1000; N". 7242, 0508. 12120, 14035 en 15200 ieder /400; N®. 3509, 14715 en 1S047 ieder ƒ200; N®. 9202 en 15961 ieder ƒ100. VERTREK DER BEURTSCHEPEN' van Amersfoortvan Amsterdam, 's avonds ten 8 ure: 's namiddags ten 3 ure, Znlurd. 7 Febr. lloulsanger, Bus, Wueusd. 11 li de Wecrd. Koekoek. Van Amersfoort op Rotterdam ov er HaarlemLeijdcn 's Gr, venhage en DeljtMaand. 0 Febr.en van Rotterdam op Amersfoort, over Gouda, Leijden eu Haarlem lenig, Dingsd. 17 Febr.; Schipper J. IIoitsaagbr. De AsiEBsroiillTSCUB Coir»m verschijnt icdci-in Donderdag tegen den abonnementsprijs van J 0,90 in de diiemaau- den. De prijs der Ad verten tiün van 1 lot 0 gewone regels is, met het zegclregl0,95; voor eiken regel meer 0.10. Afzonderlijke Nummers woulcn voor ƒ0.15 afgele verd. Bijdragen, waarvan «le inzenders moeten bekend zijn bij de Redactie, die iu elk geval hel regl van iiicl-planlsiiig zich voorbehoudt, Ie bezorgen «les Woens dag: vóór den middag; Advcrleiiliëii dien/elfden dag v«iór rijf ure 's avonds, iu de Miiiirhuiien N°. 241, lo Amersfoort. Te AsEBsrooiiT, bij VEECKEN'S vak KU1JKH0F.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 2