AMERSFOORTSCHE COURANT. H\ 19. ,v- DONDERDAG 12 Februarid85%. 12 Febr. Dunderd. L. Kvv.; s. EulatiaII. IPitsius geb., 1636. 16 Febr. Maand. Melanchton geb., 1497. 13 Vrjjd. Chr. Fr. Schwarz overl., 1798. 17 Dingsd. Pestalossi overl., 1827. 14 Zalurd. 18 Woensd. LUTIIER overl., 1546. 15 Zond. Sexagesima. 19 Dunderd. Verjaardag der Geboorte van Z. M, den HONING. BINNENLAND. AMERSFOORT, 12 February 1852. Z. M. de K.niing heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nail den lieer A. D. Meihorst, als Burgemeester van Amersfoort. Heden avond ten 7 ure, zal alhier worden ge houden eene huishoudelijke Verga lering van het Depar tement Amersfoort der Maatschappij lot Nut van 'l Algemeen, eu, na afloop der werkzaamheden, eene spreekbeurt worden vervuld door den lieer P. van Abs. De Heer G. J. G. von -Bockom IUnasProcureur en Lid van den Gemeenteraad te Amersfoort, heeft voor eenigen lijd hel Gouvernement opmerkzaam ge maakt op du omstandigheid, dal twee van de drie bij de Arrondissemenls Regtbank te Amersfoort fungerende Procureurs, Leden waren van den Raad c|er Gemeente zijner woonplaats, waardoor, ingeval gezegde Gemeente in eene procedure van de competentie der Arritndissc- inents Regtbank wierd gewikkeld, eene der beide partijen, op grond van Art. 24 der Gemeentewet, niet in staal zou zijn tot de bij Art. 133 of 135 van hel Well), van Burg. Regtsv. voorgeschreven Procureurs stelling; terwijl hij, om in dit bezwaar te voorzien, heefl aangedrongen op de benoeming van eeueu vierden Procureur, met aanbeveling tot die betrekking van zijn zoontjedat zich den weidschen titel geeft van Candidaat-Proo ureiir. De Heer Mr. J. B. Heijmans echter, ook Procureur «n Lid van den Geiueenlernadonderl igt van deze demarches des Hoeren van Bockom Maasin het belang van liet algemeen en in dat van zijn zoontje, heeft gemeend, in zijn belang, het hierboven omschreven bezwaar te kunnen opheffen, op eene wijze, voor heiu beter dan die door zijnen Collega voorgesteld en wel dour zijn ontslag te nemen als Lid van den Gemeen teraad -dal reeds door hem is ingezonden. Ook de Heer Mr. Scheltus van Lensden heeft, rkich niet om zulke egoïstische redenen, bedankt voor het Lidmaat schap van den Raad. Z. M. heefl zijn verlangen doen kenbaar maken, om wederom dit jaar geene openbare feestplegtigheden hij gelegenheid van II. D. aanstaanden verjaardag, te dóen plaats lubben doch dezelve weder te vereenigen met die der Koningin, op 17 Junjj gevierd wordende. Maandag avond 9 Febr. j.l. heelt, in de Remoii- stranlsche kerk Ie Utrecht, de Eerw. Heer Napoleon Jiousselin ons Vaderland o. a, gunstig bekend door lijn geschrift: het heidensche Romewaarvan de 4de druk in 1839, te Rotterdam, bij van der Meer en Perbruggen. in het licht is verschenen eene godsdienst oefening gehouden in de Fransclie taal, waarin hij eerstnaar aanleiding van Hand. XXVI, eene treffende Leerrede hield over Paulns voor Agrippa, en daarna niedrdeelingeii deed omtrent den toestand van het Protestantisme in Frankrijk. Vooral bepaalde hij zich iu dit laatste gedeelte bij de werkzaamheden lot ver kondiging van hel Evangelie, waaraan hij zelf had mogen deel nemen. Zmeu nieuwe Protestantse lie Ge meenten zijn onder Gods zegen duur hem in Frankrijk geslicht, en even zou vele Pintestanlsohe kerken aldaar gebouwd, waarvan alleen voor de laatste, die van Atigoulcme, de kosten img niet geheel gedekt zijn. De Protestanten in Nederland opwekkende tol vurig gebed vuur hunne broed el's in Frankrijk, noudigdo hij heil tevens uil, om dezen met de gaven hunner Chris lelijke liefde behulpzaam te zijn. Bij het eindigen der godsdienstoefening werd daartoe eene collecte gehouden vuur de kerk van Angoulóme, welke ruim ƒ178 heeft opgebnigi; terwijl, tot het ontvangen van verdere giften voor dit duel. zich Ie Utrecht bereid beeft verklaard du lieer Mr. M. S. P. Pabst. Volgens liet laatst uitgekomen Ben'gluitgegeven door het Zendeling-Genootschap te Zeistheelt do Broedergemeente thans 286 zendelingen, werkzaam up 70 posten in 13 verschillende landen, aan wier gees lelijke zuig een getal van 68721 zielen is toevertrouwd. Wij vernemen, dal de iiuigling voor verwaarloosden te Monll'ourt, van den Deer Frankenhuyseneerlang in handen zal overgaan van eene maatschappij, welke haar nog verder zal trachten uil te breiden. liet Prov. Gereglshof in Zuid-Hul land heeft den 5 Febr. j.l. uitspraak gedaan in de zou veel gerucht gemaakt hebbende zaak van du vrouw van den predikant te Rijnsburg, en Alberlns Munchdie deswege op 31 Jan. j.l. te regt stond, als beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan een persoon op hot afgesloten erf van den bedoelden predikant, verklaard niet schul dig nan den hem ten laste gelegden diefstalmet vrijspraak van deuzelven te dier zake, doch schuldig aan bet dunden van een haan zonder noodzaak met veroordceling van deuzelven, up grond van art, 454 en 463 van het wetboek van slrafregt, tot eene ge vangenisstraf van veertien dagen. Ter correctionele teregtzilting van de Regtbank te Zutphen, op 21 Jan. j.l., werd zekere vrouw uit Dinxperlo vervolgd, wegens eene opligting, die weder ccn bewijs oplevert, dut er nog in de 19de eeuw geloof wordt geslagen aan louveren De beklaagde, eene in den omtrek barer woonplaats algemeen bekende kaartlegster, in wier knust velen een volstrekt vertrouwen stelden, werd leu vorigeu jare bezocht door zekeren wever uil Aalten en diens zuster, met verzoek, om hun de toekomst te voorspellen. Zij voorspelde hun een groot geluk, hetwelk daarin bestond, dat in hun huis een gruute schat in eene kist, welke naauwelijks een paard kun trekken, verborgen was, en verzekeide hun dezen Ie kunnen bezorgen, met de bijvoeging, dat zoo de schal verborgen bleef, hun huis zou verzinken ui' verbranden. Zij beweerde zekere olie te verknopen, door welker uitgieting boven de plaats, waar de seliat verborgen was, deze van zelf uil dun grond te voor schijn zou komen; dal daartoe ongeveer 30 kan zou noodig zijn en dal de olie ƒ5 per kan kostte. De jon gelieden, na hierover met hunne moeder geraadpleegd te hebben, bragten al spoedig 5 aan de toovenares, om eene kan olie Ie erlangen; deze kwam daarna met eeue kan in het bewuste huis, om de plaats aan te wijzen waar de schat verborgen wasen slaagde al spoedig, na hel geheele huis blootsvoets te hebben doorloopeuom de juiste plaats aan te wijzen. Zij maakte aldaar een gat en stortte hierin met een kom metje, waarin de olie moest worden overgegoten, het gelokaanbreiigeude vocht. Op die wijze moest elke week eene kan worden gegoten. De ligtgeloovige be woners haalden achtereenvolgens nog 3 kan, en zouden welliglzjjii voortgegaan, had uiuleene lusschenkomeiide omstandigheid, hun de hoop, den schat te erlangen, doen verliezen. In de vierde week kwam een spinner uit de nabijheid van Boekholt, om Ie vragen, of de schal aldaar werkelijk gevonden was en toen hij ver nam dat de lijd daaitoe nog niet was aangebroken, vertelde hij. aan de beklaagde, onder dezelfde oiiislau digheid en ouder hel budriegeljjke voorwendseldat de schal onder Anlleti gevonden was. tot hetzelfde einde reeds ƒ288 te hebben betaald. Natuurlijk werd thans bij allen op eenmaal het geloof aan de zwarte knust van de waarzegster den bodem ingeslagen. Van hunne domme onkunde overtuigd dienden zij eeue klagle in bij den Burgemeester van Dii.xperlo, waarvan de vervolging voor den slrafregter hel gevolg was. De beklaagde werd dan ook, ter zake voorschreven, ver oordeeld, tot eene gevangenisstraf van drie jaren. In den nacht van 2 Fubruarijeven na midder nacht, had te Groningen eene zeldzame huwelijksver- bindtenis plaats. Door den ambtenaar van den Burger lijken Stand dier Gemeente is toen liet huwelijk vol trokken tussolien een onderofficier, die opzijn sterfbed lag en eene vrouw waarmede hij gedurende 17 jaren in goede verstandhouding geleefd, en bij welke bij vijf kinderen verwekt lind. welke bij de huwelijksakte zijn gewettigd. De bedoelde militair is in den loop van den dag overleden. Z. M. heel t bij twee dezer dagen genomen beschik kingen goedgevonden: 1°. vuur de Officieren bij du troepen te voet den de en door een hangsabel mul schede van zoogenanind Berlijnsoh zilver, en gediagen aan een zwart verlakt lederen ceintuur koppel met leeuwenkoppen van vorente doen vervangenen 2°. een nieuw model te arresteren voor een mantel en kwarliermiits., Den 2 Febr. j.l. is Ie Brussel tusschen den lieer MosuiDirecteur Generaal der spoorwegen, posterijen en telegrafen, en den lieer Ingenieur van der Kun, deswege door hel Nederlandse!* Gouvernement gedele geerd, de overeenkomst geleekeod, betreffende den aanleg eener telegrafische linie tusschen België en Nederland. Deze linie zal vuil Antwerpen over Breda naar Roller- dam loopen. De werkzaamheden zullen een aanvang nemen, onmiddellijk na de ratificatie der overeenkomst door de beide Regeringen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van 7 February is de beraadslaging over het ontwerp van wet op de jagt en visscherij ten einde gebragt, en dat wetsontwerp met 47 tegen 12 stemmen aangenomen. Daarna zijn de lieraadslagiiigeu geopend over het ontwerp van wet, nopens de amortisatie van schuld over 1851 dal den 9 Febr. met 42 tegen 23 stemmen is aangenomen. Bij den Raad van State is thans in onderzoek het ontwerp van wethoudende regeling van liet regtsgebied en aanwijzing der zetels vande verschillende regtecollegiën, enz. Men kan dus de aanbieding van dat ontwerp aan de Tweede Kamer eerlang te gemoet zien. Zoo men wel onderrigl is, dan zoudcu de kosten der reglerlijke regeling, zoo als zij bij dit ontwerp wordt voorgesteld, in vergelijking melde kosten die daartoe, ingevolge dc tegenwoordige wet, vereischt worden, nog eene bezuiniging van bijna 200.000 opleveren. Daartoe zal in de eerste en voornaamste plaats bijdragen de suppressie van zeven Geregtsliovenwelke, in over eenstemming roet het bij de Kamer aanhangig ontwerp van wet op de reglerlijke organisatie, bij dit ontwerp van wet is voorgesteld. Indien de bcriglen juist zijn, zou al verder zijn voorgedragen de opheffing van zes Regtbanken, doch zou het aantal. Kanlongereglenop zeer weinige uitzondeiingen nawaar de weinig uit gebreide werkkring en onbeduidend regtsgebied inliet oogloopcnd waren, geene inkrimping hebben ondergaan. Du Minister van Biiinenlandsche Zaken heeft, bij missive van 15 Jan. j.l., N°. 160, met betrekking tut de vraag of de kosten voor afschriften van stukken, welke, volgens de bepaling van Arit. 72, 182, 203 en 219 der Gemeentewetalgemeen verkrijgbaar gesteld moeten worden, als leges Ie beschouwen zijn, te kennen gegeven: dat de bedoelde kosten niet anders dan als leges beschouwd, en dus ook aan de gemeentekas verantwoord belmoren te worden, terwijl het tarief, naar hetwelk de kusten voor afschriften van Blukken uit het gemeente archief berekend moeten worden, behoort vastgesteld te zijn bij een besluit van den Gemeenleraadovereenkomstig Art. 232 der Gemeen- Onder mededeeling van het voorenslaande, en vermits slechts in zeer weinige gemeenten tarieven voor de heffing van leges beslaan, zijn du Gemeentebesturen uilgenoodigd om, wanneer voor hunne gemeente hierin niet reeds is voorzien, dit onderwerp ten spoedigste te doen regelen. Aangezien de leges, volgens art. 104 der wel, ver antwoord moeten worden aan de gemeentekas, zijn hier, in verband met Art. 238, ook van toepassing dc vroeger gegeven voorschriften, met betrekking tot Art. 232, zoodat het vereiscble besluit, imgerigt naar liet opge maakt model, in duplo aan Geclep. Stalen behoort te worden gezonden met de noodige toelichtingen. Z. M. de Koning heefl vrijstelling verleend van zegel en regislratieregten voor de verklaringen van hei komst der voorwerpen, in leze nden naar de nationale Nijverheids Teiilooiistelling in Juüij .1852 te Arnhem te liuuden (zie Amcrsf. Cour. N". 10), onder voorwaarde, dat op die stukken worde gestelij: o vrij van zegel en registratie, ingevolge Kon. besl uit van 6 Jan. 1852 N°. 19.. BUITENLAND. De Koningin van Engeland heeft, op 3 Febr. j.l. de zitting van hel Parlement in persoon geopend. lu de troonrede verklaart de Koningindat er voort durend eene vriendschappelijke verstandhouding met de builenlaiidsche Mogendheden bestaat; dat hare aan dacht gevestigd blijft op de inge wikkelde aangelegen heden der Hertogdommen Holst eiu en Sleeswijk en dal op hel einde des vorigeu juars te Berlijn tusschen Duilsclihiod en Denemarken een verdrag is gesloten lot vereffening der Deensche kwestie. De Koningin ziet met leedwezen, dat de oorlog aan de Kaap de Ie llimp blijft voortduren, en dat zich eenige wanordelijkheden in sommige gedeelten van Ierland hebben voorgedaan. II. M. verheugt zich daarentegen over den goeden uitslag der financiële hervormingen, in 1846 beraamd; de handelsvrijheid is verleend, zonder dat de schatkist er door geleden heeft, Zij verklaart verder, dal de Regering zich bezig houdt met hul opsporen der mid delen om de beginselen, in de Reform bill vervat, te ontwikkelen, ten einde eene nieuwe uitbreiding aan het kiesregt te geven. Ook znl bij het Parlement een wetsontwerp ingediend worden tot hervorming van het regtswezen. Er zulleu aan hel Parlement mede- dceiiugcii worden gedaan nopens de verhooging van liet budget van dit jaar, in vergelijk van het vorige. II. M. hoopt, dal men die inlichtingen voor voldoende zal houden en dat het Parlement za! erkennen dat die verheuging iu overeenstemming is met het beginsel der slipte aankleving eener vreedzame staalkundige gedragslijn en dat ze duur het stelsel eener wijze staat huishoudkunde gevorderd wordt. Na den afloop der zitting heeft de Minister-President, Lord John Russelleenige korte maar hougst gewigligo ophelderingen gegeven. Hij verklaarde dal hij de af treding van Luid Palmcrston had aangeradenomdat deze laatste aan den Franseheu Gezant zijne algeheele goedkeuring van den coup d'état had te kennen gege ven zonder vooraf het oordeel der Kroon hieromtrent iu te winnen. Het dorp Holmfirlhin Engelandis in den nacht van 5 Febr. door eene walerramp bezocht ge worden. De daar annweiige fabrieken worden van het noodige water voorzien uit onderscheidene in hel ge bergte gelegen reservoirs. Do in den laatstcn tijd gevallen regen had een derzelve zoodanig gevuld, dat de drukking van het water de wanden verbrak, en de ontzettende stortvloed met onweerstaanbare kracht het dorp overstelpte, iu zijne vaart geheele rijen huizen met de slapende bewoners wegrukkende, en dc straten verstoppende niet de overblijfselen der gebouwen en de lijken van meiischeu en dieren. Reeds heefl men 60 lijken uit het water gehaald. Iu het geheel worden een honderdtal personen vermist. De schade, door dit onheil, te weeg gebragt, is zeer aanzienlijk. Den 3 Fèbr. is dc kieswet voor de Fransohc Re publiek door den lUoniteur bekeud gemaakt, liet aantal

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1