w IIAGELSCHADE, ZWAREN OS, practijcquen yets by der band te nemendienende om door to sfeccken, door ofte in ecniger wijse buylon om te graven, °f'e beschadigen den voorn, Slaperdijck, Sluysen, lleulen oflc eenige appendentien van dien, ofte oook met eenige fcyteliekheden de bewnringe van den Dijck onderstonden te beletten, sülleii deselve, wie ende van wat qualiteyt of conditie sy respective souden mogen weaen, de facto mogen worden gercsisteerlende met gewapenderhand afgeweert by de Gccumiuittcerdens, ofte diegene die syluyden daerlue sullen willen employe- ren, ende de beschuldigde geapprehendeertof by unt- kominge by Edicte gecileert, om tegens denselven by den outsten Gecommitteerden van die Cominunitcyt, die tot de convocatie dat Jaer geaulhoriaecrl is, voor de Gecommitteerden» geprocedeert le worden, soo sulex behoren sal. 25. Dat de Gecommilteerdens sullen kennisse nemen van alle berovingen, vergravingenafrepingen, oinvrue- tingen, beschadingen van den Dijck, 't sy by Monachal of üeestcn gedaen, midsgaders gewelt, feytelieklieden, list ofle andere quadc middelen, tut doui'Stccukinge, ver8wackinge ofto verntgeringo van deselve midsgaders de Sluysen ende Heulen, ende 't gene daer aen depeu- deert, alsmede van do schade aen 't lluulgewuscli op ofte oen denselven Dijck staende gepleegl, ooek van injurieii de Gecoininitleerdens, yemand van henluyden, midsgaders allen dengenen die by haerluyder sullen worden geëmployeert ru 't stuck van haer Ollieie aen- gedaen, gelijok Oook van denalatigheydversuyin ende wandevoircn, son by do respective Schouten als opge- bodene Huysluyden ende andere gecommandeerde ende geëmployeerde Personen, soo in 't komen van ten Djek, als in 't nakomen van de le ontfangene Orilre gepleegl, straffende ende beboetende de respective Delinquenten, ofte dengeenen door wiens schuit ofle iicgligcutic 't selve is vcroorsoekl ofle begaan, naerdal sy in consciëntie ende gelegendheyd van saken sullen bevinden te be horen, ende conslringercn deselve tot reparatie van de gedane schade, oock by Arrest by hunluydenofte uyl hunlieden name to doen, ingevalle de Personen waren woonachtig buyten dese Provincie: Ende in 't gene in desen by Gecommitteerden sal worden gewesen, aal recht xijn en blijven. 26. Ende in cas van ccnige uytseltiiige van reparatie aen Sluysen ende lleulenonkosten door Dijck leger, ofle doorbraeck des Dijcx gccauseerl, ende andere gemecnc lasten over de Geïnteresseerde Landen ende Goederen moeten worden gedaen, sal daorvaii de Specificatie veerlhien dagen le voren aen de respective Coiiiinuuileyt ter hand gestelt worden, ende by deselvegeëxninineeM Ende sullen deselve lot Amersfoort daer na by de Ge- coinmilteerdcns, by adjunclie van nog twee Qcërfdens «yt ycder Comiuuniteytover die vier Cominuniteyten «ingeslagen ende uylgeset wordenEnde ycder Coiumu- •niteyt sijn quote, geassigneertende den dag van be- talinge geprefigeert worden. Ende in cas yemand in gebreecke mogte blyven op den bestemden dag zijn quolo op te brongen, sullen de andereGecommitleerdeiis van de gereedc Communileyl ofle UommuniUyten geautlio- xiseert zijn deselve quote le negotieren, tol laste van •do gdbreeckigc, ende onder verband van Landen endo Aioederen, midsgaders op gewin van den tienden Penning meer, lot verval van de onkosten, schade ende inte ressen, die d' ander daerdoor souden komen te lyden «nde te doen. 27. Dat de respective Ondermeesters, na gedane om slag, niet bciaelt wordende binnen den geprefigeerden tijd, de gebreeckigen voor helgeene sy te lasten sullen hebben, neffens twee stuyvers op den gulden ten voor deel van de gemeene Geërfden, met parate excoulie door den Bode ofle Opsiohtcr van'l Collegie sullen doen uitpeildendie daerloe by deaen word geaulhoriseerl, alsmede lot het innen ende executeren van allo gede creteerde breucken ende boeten, ende sullen niettemin alle kosten van Executie, komen lot lasten van de ge- executeerden, volgeua sijnc Instructie daerloe temaken. 28. In cas tot reparatie van den Dijck, boven het ordinaris onderhoud, liiervoren verhaelt, Sluys, ofle nndersinls. by Gecommilteerdens eenige Wcrokeu ge- oordeelt worden noodig to zijn acnbesteed le worden; Wclckc Aenbestading in regard van Werekcn boven de vijftig guldens bedragende, publijcqueljjek sullen moeten worden gedaen, uytgesondert alleen in lijden van water- noot, sullen Gecoiuniitleerdens, ofle hare Suppoosten geen aenneininge of leverantie mogen doenuf part of deel daer-inne mogen hebben, direolclijck of indirecte- Jijck, op pene van liondert Carolus guldens l'elckeii reyse le verbeuren, ende te incurreren de pene van infnmie. 20. Dat yeder Comraunileyl sijne Gecommitteerden» sodanigc daggelden sal toeleggen, als sy sullen goed vinden: Alle weleke daggelden, 't sy of deselve vallen ten tijde van Dijckleger ende Doorbraek des Dijcxofte in alle andere voorvallen van Schouwen, Aenbeslndin- gen, etc. yeder Communileyl selfs sal betalen: uylge- sondert dat de Daggelden van dc Gecommitteerden van Renswoude by de samenllycke Communitcyten sullen gedragen worden. Soo ia 't, Dat toy begeeren dat de roorsz. Acte ende Sohouwbrief in alle Poincten ende Ar tic uien van detalve toel ende tnet goede sorguldige vooraichtigheid naar- gekomen ende onderhouden toerden, Ordonneren ende bevelen by desm den Geërfden ende Bruyckera van de Landen, gelegen in ofte onder den vooras. Slaperdijck op de Stichtte zijde, ende den reaorte tan dien, midt- gaden allen anderen, die sulex incumbeert, acngaen ofte raecken mogte, ende een ycder van dien haer daer naer exaotelijck ende punclueltjck te reguleren, op de ilraffcn, pcenen, boeten endo amenden daerby jegena de Contraventeura van dien geatalueerl: Alles dienende tot meerder bewaringe, versceckeringc ende verbeteringe van de gemclte Slaperdijck op de Stichtte zijde, ende omme de terargeringe ende vertwackiuge van deceive te tcecren ende voor' te komen, voor too veel sulex immermeer doenltjck ende mogelijck aal ioeaan. Tot welcken eynde ffy oock goedvinden ende verataen, dal alle Fonnissen ende beboelingen dienaengaende by de Gecommilteerdens van de Geërfdene tot hare tennist* alt voren behorende, oprechlelijck uytgesproocken endo geëxecuteert toerden by dengenen daartoe gelast ende geauthoriscert zijndedaer ende too dat behoren sal, aonder oogluyekinge ofle vertchoninge van yemand, gelijck sulex oock ten meeaten baste van de voorgemelle Geërfdene behoort, niettegenstaande Oppositie of te Appel- latie ter contrarie, ende onvermindert deselve. Ende byaldien in 'I gene voorts, staat, eenige duysterheyd mogte worden bevonden, ofle naarder voortieninge toerde gerequireertdaarinne willen IFydat de interpretatie correctie, alteratie, ende vorder voortieninge by Ons, ofte Onse Ordinarii Gedeputeerden in der tijd tal worden gedaan. Des ten oirconde too hebben IFy dese met Onsen uylhangenden Zegele, Parophure ende onder- teeckeninge van Onsen gesworen Secretaris ran State doen bevestigen. Gegeven l'Utrecht, den 20 December in 't Jaar ons lief IJeeren ende eenigen Saligmakert Jesu Christi 1653. Was geparapheert, JASPAR VAN LYNDEN, Vt. Onder stond, Ter Ordonnantie van mijne voornoemde Hcercn de Staten. Ende was onderteeokenl, A NT. VAN UILTEN. Hoe verstaanbaar bovenstaand Reglement ook is, toch zijn de bepalingen daarin vervat niet nageleefd. Sedert onheugelijke jaren immers had er geene aftreding van gecommitteerden plaats, en geschiedde, voor zoo ver betreft de communiteit Amersfoort, de benoeming van ledenter vervulling der vacaturenontstaan door overlijdenverandering van woonplaats of vrij willig genomen ontslag op eene wijze, geheel in strijd met diebij het Reglement omschrevendaar to Amersfoort de Rand, welks leden voor geheel hun leven waren benoemd, de vrije benoeming van gecom mitteerden uit die communiteit zich aangematigd en als gewoonte aangenomen had, om altijd een lid van den Raad daartoe aan te wijzen, tot dal. voor een twintigtal jaren, bij Ministerieele Dispositie aan gezegd Stadsbestuur werd te kennen gegeven, dat het Hoofd van den Staal uitsluitend bevoegd was tot de benoeming van gecoininilteerdencn zulks uit een daartoe door den Raad aan den Koning voor te stellen dubbeltal, aan welke beslissing de Rand en het Collegio zich gcrcedeljjk onderwierpen. In 1849 echter schijnt het Reglement, dal niet in den handel was, onder de oogen van een oningewijde le zijn gekomen; ecnigo grondeigenaren (in het Reglement geërfden genaamd) althans gaven in dat jaar hunne ontevredenheid le kennen over de miskenning hunner regtcn door de niet naleving van het Reglement, naar aanleiding waar van hel Slaperdijks-Collcgie zich wendde tot den Minister van Hinuoiilandsehc Zaken, niet do vraag: «wat in deze lo doen'In waarop zeer eeuvuudiglijk de strikte naleving van het Reglement werd aanbevolen, met last aan den Raad dezer stad, om, als daarloo niet geregtigd, van alle bcmoeijingeii in deze voorlaan zich te onthouden. Deze decisie, zoo geheim mogelijk ge houden, had de aftreding van ccnen gecommitteerde uit Leusden cn eenen uil IFoudenberg, en de vervulling dier vacaturenin 1850, ten gevolge; terwijl, in 1851, toen een gecommitteerde uil Renswoude en een uit Amersfoort zouden aftreden, cn deze vacaturen benevens die voor H'oudenburg en Renswoude, moesten vervuld wordenzijdie met de zaak bekend waren cn tot gecommitteerden verlangden benoemd te worden, ge zorgd hadden voor dc opkomst ter vergadering van eenige personrndoor welke eene keuze zou worden uilgcbragt, zonder le vragen of die personen slemge- regligd waren al dan niet; zoodat bijv. dc lleer II. G. raii den Berghdie alleen benoembaar was door Amcrsfoortsche geërfden, nistoen lol gecommitteerde is gekozen ook door Mr. F. G. R. H. van Lilaar en Rijckse, die geen van beide eene slem daartoe konden uitbrengen. Op hoeilauige wijze overigens de gecommitteerden het Reglement naleefden is aan dc meeste ingezetenen van Amersfoort bekend; bij wassend water aan de peil van den Grebbendijk hebben zij getrouwelijk, ten koste van de communiteiten, zich doen brengen naar hunnen post. in liet logenieht aan de Greb, waar hun, mede op kosten van do communiteiten, behoorlijk logies, met dejeuner, diner, koflijthee, een goed glas wijn, al naar do lijd medebragt, werd verstrekt, boven en behalvo zes gulden presentiegeld daags, terwijl zij jaarlijks, op den dag, bij het Reglement tol verkiezing van nieuwe gecommitteerden (waaraan zij niets deden) gesteld, 's morgens ten 11 ure te Amersfoort bijeen kwamen, oiu de uitzetting te regelen (zie echter do Amersf. Cour., N°. 24), cn die bijeenkomst besloten met een maaltijd, ten koste van de communiteiten, voor welke moeite hun bovendien nog een daggeld van vier gulden werd ter band gesteld. Deze tocdragt van zaken, deze miskenning van dc regten der geërfden heeft ons genoopt lot de opname van bovenstaand Reglement; waarbij wij nog voegen de medcdeeling, dat, van eene waarde van ƒ3000 aan vaste goederen (ingevolge Art. 6 vcreischt om benoem baar le zijn tot gecommitteerde), een bedrag van j 25,26, en van eene waarde van 1500 aan voste goederen (ingevolge Art. 7 vereischt utu otemgereg- tigdc le zijn), een bedrag van f 12,63 aan grondlasten moet betaald wordenzoodat de communiteit Amersfoort 248 stemgeregtigden telt, waaronder 140 geërfden, die benoembaar zijn tot gecommitteerdenterwijl eindelijk tut narigl strekt, dat de vergaderingen, zonder voor afgaande kennisgeving, den laatslen Dingsdag in April worden gehouden in de St. Joriskerk te Amersfoort, des voorniiddags ten 11 ure, welko dag dit jaar invalt op den zeven en twintigsten April. ADVERTENTIES. SOIREE MliSlCALE met afwisseling van DANS, in hel Gxbodw AMICITIA, op Maandag den .12 April 1852. Aanvang des avonds ten acht ure. Entree voor ieder Heer, met of zonder Dames, 50 Cent», welko gedeeltelik in verloring zullen worden aangenomen. (91) T. STORK. De NEDERLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ gevestigd te T1EL, adverteert, dat de VEBZEKMING VOOR tegen VASTE PREMIE ZONDER 1NLEGGELDENvoor dit Saizoen weder eenen aanvang genomen hcoft. 11.11. LANDEIGENAARS, LANDBOUWERSWARMOE- ZIF.RS, BLOEMISTEN cn verdere BELANGHEBBENDEN gelieven zich omtrent do Prctniüildie voor dit Jaar aanmerkelijk lager zijn gesteld en ter be- koming van alle meerdere inlichtingen, te adrcssccrcn hij do Agenten van bovengenoemde en der Nederlondsehe Maatschappij van Brand-Verzckcriug in de verschillende Gemeenten van ons Rijk. (02) De ondergeteekende, YLEESC HHOUWER op het Singel, berigt aan zijne geëerde Begunstigers, dal hij heden mal Htagtcn een KALVEREN, LAMMEREN u VARREN Amsspoost, April 1 852. (93) A. DE BRUIJN. Togen 1 November 1852 te HUUR, een goed, vochtvrij, binnen Amersfoort gelcgon IIEERENIIUIS, met zes ruime, behangen VERTREKKEN, ZOLDERS, KEUKEN en KELDERS en met eenen groot.n TUIN, die van Heesters cn Vruohtboomen wel is voorzien. Infor mation zijn le bekomen, op franco briefjes, gemerkt A, bij den Boekhandelaar C. H. VAN DEN BERG1I TAATS, aan de Langestraat te Amersfoort, die dezer dagen heeft uitgegeven: WET Vilt 0 MAART 1852, TOT REGELING DEll 4AGT en VISSCII lilt 14 gedrukt naar de Officiëele Uitgave, met kleine duidelijke letter, op stevig papier, in portefeuille-formaaten in een netten omslag, goed ingenaaid, voor slechts Tien Centen, tDeze uitgave is expres voor Jagers cn Jagt- (04) Opzieners gedrukt. burgerlijke stand vax amersfoort. Van 28 Maart tot en met 3 April 1852. BEVALLEN: 20 Maart, Gerarda Cathnriun Cornelisse, geb. Corton, I). Willempje van Bckkum gel). Kuijer, 0. Cilia Gieliks, geb. Vink, D. 31 Maart, Auljo Smal, D. Johanna Dieiers, geb. van den Bos, Agui'ta van Meeleren, gob. Eiuond, Z.2 April, Eve- rarda Kleiuman, geb. Boersen, D. Lubberla von Achlerhergh, geb. Manné, Z. 3 April, Cclia Tessel- huff, geb. van llardeveld, D. Te taiuen 0. ONDERTROUWD: Sebastianus Kuijer met Elisabeth van Velsen. Klaas van den Burg met Derkje Bulderdijk. GEHUWD: Willem Jansen met Johanna Shipper. OVERLEDEN: 28 Maart, Sophia von Broekhoven, 35 j., gehuwd met Wijnnndin KI bert iik de Roclieiinml. 20 Maart, WouterBlorro, 4j. Gccrtruida Willemijna Jansen, 2 j. 31 Maart, Johannes de Hengst, 65 j., gehuwd met Sophia Wigman. Ecu levenloos kind van het Mannelijk Geslacht van Evert Bulderdijk. 3 April, Alberdiun Lnutinga, 3 j. Te zamcu 5. vertrek der beurtschepen, Amersfoort 's morgens ten 6 ure Vrijd. 0 April Koekoek. Zond. 11 Houtsnnger Wocnsd.14 de Woerd. van Amsterdam 1 uur vóór buomsluiten Dond. 8 April de Woerd. Zaturd. 10 Bos. Dingsd. 13 Koekoek. Van Amersfoort op Rotterdamover Haarlem, Ltijden, 'sGravenhogeen Delft, Maand. 12 April; en van Rotterdam op Amersfoortover Gouda, Ley den cn Haarlem terug, Dingsd. 20 AprilSchipper J. Hoctsaaoxr. Van Amersfoortover Kampen Snerk en Leeuwarden naar Groningen, Zaturd. 10 April's morgens ten Dure; van Groningen, over Kampen cn Harderwijknaar Amersfoort, Wocnsd. 14 April's namiddags ten 2 ure; Schipper H. Kont en. De AnEssroosTscux Cohsast verschijnt iedcron Donderdagy tegen den abonnementsprijs van ƒ0,00 in do driemaan den. Do prijs der Advcrtenticn van 1 tot 6 gewone regels is, met het zrgelregl0,05; voor eiken regel meer /0.10. Afzonderljjke Nummers worden voor ƒ0,15 afgele verd. Bijdragen, waarvan de inzenders moeten bekend xijn bij de Redactie, die iu elk geval bot rrgl van niet-plaatsing xich voorbehoudt, le bezorgen des Woens dags vóór den middag; Advcrtciiliën dienselfden dag vóór vijf ure 'savonds, iu de Muurhuixcii N°. 241, to Amersfoort. Tc AixasrooxTbjj VEECKENS var KUIJKUOF.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 2