AMERSFOORTSCHE COURANT Xi H'. 31. DONDERDAG 6 Mei Ó852. 6 MeiHonderd, s. J an Lat. 7 Vrijd. Amersfoort Beestenmarkt. 8 a Zaturd. net eerslc Edicttegen den voortgang det Kerk hef VOTmitig in Nederland 9 Zomt. Cantate; Zinsendorf overl., 1780. (Uf Warms gdeekend, 1521. 10 Mei 11 12 13 Maand. L. Kw.; Eemnes paardenra. Dingsd. Zendeling Genootschap te Berlijn opgerigt, 1824. Woensd. Bunschoten beestenm. Donderd. Oldenbarneveld onthoofd, 1619. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER er WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Kon inga in dc Provincie Utrecht, van 21 April 1852, N°. 12 Az. (Provinciaal blad N°. 39), Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dut met de beschrijving voor de Personele Belasting en het Paléiit- ïeglover liet dienstjaar 1852/53, gelijktijdig een Aanvang zftl worden gemankt, op Woensdag 5 Mei 1852, zullende de wederiniauieling der Ingevulde Verklaringen voor de beide middelen, moeten worden aangevangen op Woensdag 12 Mei daaraanvolgende; Wordende de Ingezetenen wijders herinnerd 1. Ten aanzien van de beschrijving voor de Personele Belasting. a. Dat het hun vrijstaat, zich, betrekkelijk de drie eerste grondslagen, te gedragen aan den aanslag van het vorig Jaar, immers voor zoo verre in geen dier grondslagen eenige verandering is voorgevallen, en zonder dal zulks zal kunnen verhinderen, het gelasten eencr herziening volgens Art. 32 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4); Dat echtereen ieder ten ernstigste aangemaand wordt, om, door eene naauvvkeurigc en juiste opgave van de huurwaarde, van het getal deuren, vensters en haard steden, mitsgaders van de dienst- en werkboden en paarden, en de klasse waartoe zij werkelijk belmoren, de kosten en beboetingen voor te komenwaaraan inen zich anderzins zal blootstellen. b. Dat een ieder gehouden is, de vragen in de biljetten vermeld, onverwijld, stellig, duidelijk en zonder eenige voorbehouding te beantwoorden; zullende diensvolgeiis geene latere reclamalien, gevolg van dub belzinnige antwoorden, in aanmerking komen en zelfB zoodanige antwoorden als niet gedaan kunnen aange merkt worden. Indien de biljetten niet op hel tijdstip der oplialing, aanwezig of niet behoorlijk ingevuld zijn. zullen de Ingezetenen inde verpligling vervallen, om deze zeiven ten kantore te brengen, bij gebreke waarvan zij zich zullen blootstellen, aan de boete van achtmaal het bedrag der belasting, bij Art. 35 4 der Wet vast gesteld. c. l)at niemand zich op verzuim in de uitreiking of tcrnghaling van hel biljet kan beroepen; daar diegene, welke in zoodanig mogelijk, doch overigens hoogst onwaarschijnlijk geval mogl verkeerenverpligt is zijne opgave, vóór of op 31 Mei 1852, ten kantore van den Ontvanger zijner Gemeente in te dienen, bij wien de beschrijvingsbiljettenter invulling, kosteloos verkrijg baar zijn. d. Dat, ingeval de bewoners van hel huis niet kun nen schrijven, de Ontvanger of zijn gemngtigdedes gevraagd, de invulling zal doen, in des bewoners naam, zonder daarvoor eenige betaling tc kunnen eischen, met vermelding van de reden waarom, zul lende zoodanige aangifte, door den Ontvanger of door zijn gemngtigde, iu tegenwoordigheid van een derden persoonen met en benevens dezen worden gctcekend na voorafgaande voorlezing. e. Dal van de teruglialing der biljetten aan dc Ingeze tenen behoorlijk bewijs zal worden gelaten. Wordende al verder kennelijk gemaakt, dat, naar aanleiding van art. 29 2 der Wet op de Personele Belasting van 29 Maart J833 (Staatsblad N°. 4), lot Tegenschalters voor de Gemeciile Amersfoort, zijn benoemd R. Vak ESVELD, Stadsfabriék en II. STOL, Stadsdeurwaarder, beide wonende alhier. II. Mcl opzigt tot hel Palenlrcgt. Dat zij, die in de bezorging der verklaringen of aangiften ïiiogten zijn voorbij gezien, zich daarop niet kunnen beroepen, ina..r de verklaringen, verkrijgbaar bij den Rijks-Ontvanger, in persoon of door eenen gevoliuagtigde moeten indienen. Enopdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gedrukt en aan geplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Gedaan te Amersfoort den 28 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. WIJ E RS. De Secretaris, W. L. SCHELTÜS, .Vao Sccr. BURGEMEESTER er WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien de aanschrijvingen van drn lieer Commisssaris des Konings in de Provincie Utrecht, d.d. 15 Januari] en 18 April 1852 (Provinciaal blad N". 6 en 37), Brengen ter kennis van de Ingezetenendat door de Stateiï dezef Provincie in hunne vergadering van 18 December 1851cené Pi-bvinciHle Commissie van |,n«dfoo«w is opgerigt, welke ii samengesteld uit erkende voorstanders van of bedrevenen in zaken, tot den Landbouw of dc Landhuishoudkunde betrekking hebbende. Deze Commissie zal tot een onderwerp van hare aanhoudende overwegingen hebben de aanmoediging van het onderwijs inde Landhuishoud- en Kruidkunde; van het ontginnen en vruchtbaar maken van Vaste Goederen in deze Provincie, overeenkomstig de wijze, door de ondervinding, zoowel hier als elders, als de doelmatigste bekend geworden en van de verbetering en uitbreiding van den Tuinbouw, de Hout- en inzon derheid Ooflboomteelt. Tot Leden dier Commissie zijn benoemd In het 5de District, waartoe ook behoort de Gemeente Amersloortde Heeren Mr. II. A. LAAN, te Baarn en A. J. de BEAUFORT, te Lensden. Gezegde Commissie, op 29 Maart 1.1. als zoodanig geïnstalleerdheeft voor dit jaar lot baren Voorzitter gekozen Jhr. Mr. J. C. MARTENS van SEVENHOVEN en tot Plaatsvervangend Voorzitter Mr. A. II. METELER- KAMP, beide wonende to Utrechtterwijl, tol zoo lang een Secretaris zal zijn benoemd, aan den Heer J. A. Baron var HARDENBROEK, te Slerkenburg, de functiën van Secretaris zijn opgedragen. Wordende voorts hekend gemaakt, dat voor eenieder, die betrekkelijk de onderhavige zaak nadere inlichtin gen inogt verlangen, daartoe op de Secretarie dezer Gemeente de gelegenheid is opengesteld. Amersfoort30 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS, loco Secr. BURGEMEESTER f.r WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT Brengen ter kennis van de belanghebbendendat afschriften van de Processen-Verbaal van inlevering cn opening der Stembriefjes voor de verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad, op heden zijn aangeplakt aan hel Raadhuis, cn op de Secretarie dezer Gemeente, gedurende veertien dagen, van herlen af gerekend, do in lo vallen Zondagen uitgezonderd, dagelijks, van 10 lot 1 ure, voor een ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoort, den 30 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS, loco Secr. VERKIEZINGEN. Ter verkiezing van vijf Leden van den Ainersfoort- srhen Gemeenteraad, zijn op 28 April 1852 ingeleverd 388 slembriefjes, waaronder geene van onwaarde; daarop waren uilgebrngl 1793 stemmen, waarvan op de Herren Mr. A. G. Wijers 293, Mr. F. G. R. H. var Lilaar 210, F. Bijckse 125, B. E. Herschel 117, L. C. E. E. Fock 118, C. Brom 114, J. I. Diemont 106, Mr. L. Zcgers Vecckens 98, L. A. van Beek 76, Mr. E. Krudop 75, C. Scheltus Iz. 61, C. H. Sehovel 56, E. E. Visser 33, Mr. H. Verloren 28, P. J. Hamers 26, Mr. A. R. van Bel 25. H. KruijffGz. 24, A. van Beek 19, W. K. Lcinweber 17, C. van Diepenheim Schellus en J. E. Herschel ieder 15, J. Hnrlhoorn 12, Mr. J. E. Pesters 11, Junius van Hemcrt 10, J. J. M. Gordon cn M. Abrnhamson ieder 9, J. Ti Lagerweij 7, J. van de Gumster 6, J. Elbrink 5, II. van Loon, A. Jacobs en A. J. Siddró ieder 4. G. Hubers Dz., J. Nislcrs, G. Feneina, E. van Sweden cn C. Laseur ieder 3, W. Lagerweij, J. N. Poort, J. Wesseling, C. C. Pull, J. A. van Beek en M. ten Brink ieder 2, en de overige 36 stemmen op even zoo vele personen. De volstrekte meerderheid van slemmen is bekomen door de II.H. Mr. A. G. Wijers en Mr. F. G. P.. H. van Lilaar, die derhalve benoemd zijn lol Leden van den Gemeente raad, terwijl over de H.H. II. F. Bijckse, B. E. Her schel, L. C. E. E. Fock, C. Brom, J. I. Diemont en Mr. L. Zcgers Vecckens, eene herstemming zal plaats hebben, ter verkiezing van de overige drie Leden, en wel op Wuensdag den 12den Mei e. k. Daar er volgens de kiezerslijsten 571 kiezers (313 Protestanten, 200 Roomschen, 45 Israëlieten en 13 Oud-Rnomsclien) van Leden van den Ge meenteraad zijn, blijkt het, dat 203 kiezers (en daaronder, naar wij wel zijn onderrigt, ongeveer 150 Protestanten) zich van deze stemming hebben onthouden. Ter verkiezing, bij herstemming, van een Lid van de Kamer van Koophandel en Fnbrijken te /...it.sfuort, op 4 Mei j.l.zijn slechts opgekomen 45 van de 162 kiezers, en is met 32 steramen tot Lid der Kamer benoemd de Heer M. Lagerweij. BINNENLAND. AMERSFOORT, 6 Mei 1852. De op 30 April j.l. beschreven vergadering van den Amersfnortschen Gemeenteraad is niet gehouden, omdat de Leilcn van den Raad niet in vercischten getale waren opgekomen, zoodat aan de bepaling van Art. 182 der Gemeentewet, waaraan voor het eerst moest worden gevolg gegeven, niet is voldaan. Ook de Raadsvergadering van 4 Mei j.l. is om dezelfde reden moeten verdaagd worden. Ten derden male is de Raadtegen heden middag 1 ure, ter Vergadering opgeroepen. Alsdan zullen, behalve dedrie punten in onsN°.80 reeds vermeld, nog in behandeling worden gebragt: 1". Rekwest van den Heer W. P. J. Maas Geesteranus om ontslag als Ambtenaar van den Burger). Stand 2°. Voorstellen van den Heer Mr. I. Schellus van Leusden. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort heb ben, bij Publicatie van 22 April j.l., ons niet ter plaat sing toegezonden den ingezetenen ter kennis gebragt, dat de Arrondissemenls-lJker, van den 27sten April tot en met den 20slcn Mei e. k. alle Dingsdagcn en Donder dagen, des voormiddags van 7 lot 12 ure, en alle Woensdagendes namiddags van 1 tot 4 ure, in liet locaal de Hoofdwacht, op de Appelmarkt, zal vaceren tot Her-Uk der Malen en Gewiglen. Z. M. de Koning is, iu den nacht van 3 op 4 Mei j.l. ten 2 ure, deze stud gepasseerd, van het Loo naar 's llnge zich begevende. Met genoegenen in het vertrouwen dat aan do guede bedoelingen van den Schrijver een rijke oogst te beuit valle, maken wij onze lezers opmerkzaam op een door den Boekhandelaar Johs. van Wermeskerken alhier, bij inlcckening uit te geven Werkje: God delijke IVtjsheid en Menscheltjke Dwaasheid, een boekje voor elk een, door S. A. Dwars, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van hendie bij deif brand te Herwijnen op 23 April j.l. in armoede zijn gedompeld. Bij denzclfden Boekhftidelaar is ook, tot uiterlijk 15 Junij e. k., opengesteld de inteekening op Dorcas, Jaarboekje voor 1853, onder Redactie van den Heer Hofdijk, uit te geven door Nijgh, te Rotterdam; zullende de opbrengst der te dezer stede verkochte exemplaren van gezegd Jaarhoekje ten voordeele strek ken van de Anna Panlowna Bewaarschool en da Verccniging tot kleeding der havelooze kinderen van dieselfde school. De Burgemeester en de Wethouders dezer Gemeente, benevens de Commissie voor gezegde school en de Directie der Vereeniging hebben, bij circulaire, de deelneming aan deze liefdadige onder neming aanbevolen, en, naar wij vernemen voor een groot getal exemplaren a 2,00 ingeteekend. Vinde hun voorbeeld navolging! Daar met 1 November e. k. de Wet, tot afschaf fing van den accijns van het geslagt der schapen en varkens, zal iu werking treden, achten wij het niet onbelangrijk bij deze mede te deelen, dat die accijns, in de gemeente Amersfoortover 1851, in het geheel, dat is aan hel Rijk en aan de Gemeente, slechts heeft opgeleverd hel bedrag van ƒ2934,105, terwijl daaren tegen, wegens de over dalzelfde jaar in Amersfoort verbruikte 617379 ponden rogge, aan Rijks- en Ge meente accijns (grootendeels door de mindergegoeden en behoefligcn) betaald zijn ƒ8976,89. BUITENLAND. De groote zaak van den dag is thans in geheel Frankrijk, dat de Reglbauk der Seine sich bevoegd heeft verklaard, om regt te spreken ten aanzien der klagleudoor de geinagtigden van het Huis van Orleans tegen het domein ingesteld, ter zake van het geweld dadig in bezit nemen van het kasteel van Neuilly, enz. Van de debatten betreffende dit regtsgeding zijn een inilliocn exemplaren gedrukt. Men wil, dat deze regiszaak voor den Staatsraad komen en de justitie dus voorlaan builen liet geschil blijven zal. Naar men verneemt zal, volgens het daartoe in gediend ontwerp, hetwelk thans bij den Staatsraad aanhangig is, het Openbaar Onderwijs in Frankrijk voortaan onder liet toezigt van het Departement van Oorlog gesteld worden. Alle benoemingen van leeraars en onderwijzers zullen door do militaire administratie geschieden. In de nabijheid van Munchen, in Feldkirohen, heeft een welgestelde Evangelische landmandie zijnen naam niet wil genoemd hebben, een woonhuis, schuur eDz. met 44 morgen lands geschonken tot vestiging eener inrigling ter verpleging cn opvoeding van ver waarloosde knapen, tot de Protestnntsche godsdienst behoorende, niet de bepaling, dat zij bij voorkeur voor den landbouw zullen worden opgeleid. Het is verblij dend op te merken, hoe de Christelijke liefde zich, zoowel in ons Vaderland als elders, in onze dagen werkzaam betoont, om zich het lot der vroeger ver waarloosden aan te trekken, en hen tot nuttige burgers en leden der Kerk te vormen. De uitslag der stemming van 28 April j.l., ter verkiezing van vijf Leden van den Amcrsfuort'schen Gemeenteraad, heeft bij vele ingezetenen van die Gemeente ccncn hoogst onaangeuamen indruk te weeg

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1