AMERSFOORTSCUE COURANT. H\ Aï. DOBDERDAG 29 Julij J852. 22 Julij, Donderd, s. Maria Magdalena. 23 a Vrijd. Godsdienstvrede te Neurenberg gesloten 24 ii Zaturd. 3 E. K.; Vastendag. 25 ZOND. s. Jacobus. 1532. 26 JulijMaand. Wijk bij DourstedeKermisAfzwering van den Koning van Spanje, 1581. 27 i) Dingsd. J. M. Schroekh, geb. 1733. 28 ii Woensd. Intrede van van Alva te Brussel, 1567; overwinning op Balie, 1846. 29 ii Donderd. J. van Voorts overl., 1833. VERKIEZINGEN. Ter verkiezing van drie leden van den Raad der Gemeente Amersfoort, waaraan vijf honderd zes en zestig kiezers bevoegd waren deel te neinenzijn slechts twee honderd twee en vijftig stembriefjes inge leverd, van welke nog zes niet ingevuld en alzoo van onwaarde. Op de alzoo 246 geldige briefjes waren uilgebragt: op Mr. II, Virlorui 134 en Mr. A.R. var Bui. 128 stem men, welke beide Heeren alzoo zijn benoemd; ter wijl eene keuze bij herstemming zal plaats hebben uit Mr. E. Krudop, die 90, en L. A. tan Beek, die 85 stemmen op zich vereenigden. Een in eer uitvoerig verslag in ons volgend Nommer.) BINNENLAND. AMERSFOORT, 22 Julij 1852. Reden avond ten 7 ure zal, bij goed weder, de Muzijk van het Regement Rijdende Artillerie zich te Leusden doen hooren. Tot aanvulling van het verslag, betreffende de Promotie en Prijsuildeeling aan de Latijnschc school alhier, geplaatst in ons vorig Nommer, moeten wij herigten dat door J. II. Heijligersgedurende het laatste halfjaar, een prijs voor de Mathesis is behaald. Den 21 Julij j.l., des morgens ongeveer ten 8 ure is aan Hendrik JIuijer, wonende in de Hellestraat te Amersfoort, terwijl hij zich op een stuk land nabij Kokjes-Boomgaard, buiten de Slijkpoort bevond, op den regterschouder eene bloedende wonde door den bliksem toegebragt. Zalurdag, den 24 Julij e. k., des voormiddags ten half tien ure precies, zal, in de zaal van Amicitia, worden gehouden hel openbaar examen van de leer lingen der school van het Departement AmersfoorL der Maatschappij Tot Nut van 'tAIgemeeu, en prijsuil deeling aan dezelve. Ten aanzien der overbrenging in arrest, waarvan wij melding maakten in ons vorig Nommer, zijn wij in staat gesteld te berigtcn, dat die voorloopige aan houding en liet in verzekering brengen iu het huis van arrest alhier is bevolen door de Arrond.-Ilegtbank ie Amersfoort, bij beschikking van 2 Julij j.l., waarin vermeld slaat, dat A. JU. de Hart, zich voordoende, als reiziger van het kantoor van de Jong en C'".te Rotterdam, in de maanden Janunrij, Februorij en Maart dezes jaars, successievelijk aan L. J. de Itoock Medicinae Doctor wonende op den Hof te Amersfoort, eene menigte loterijbriefjes voor de vier laatste klassen der 216de Slaats-Loterij in huur heeft gedebiteerd, zonder daartoe eenige kwaliteit te bezitten, daarbij, voorgevende, dal de Jloock, bij zijne kans op groole winsten, slechts uiterst gering verlies zou kunnen lijdenterwijl de Hart genoemden Doctor van lie verlede stukken heeft doen leekenen, tot een bedrag van ƒ2437,15, ouder voorwendsel dal die stukken niet tot invordering, maar slechts ter verantwoording van hem (de Jlari) jegens zijne principalen zouden dienen, hebbende hij [de Hart) echter later die stukken als wissels in omloop gebragt eu alzoo getracht zich meester te maken van de bezittingen van de Roock (die echter, terwijl de Hart zich blootstelde aan eene weigering van betaling, zoo ais die werkelijk heeft plaats gehadvan zijne zijde de loterijbriefjes heeft genomen, met geen ander doel om de daarop te vallen prijzen zich te doen uitbetalen)dat 1). de Leon commissionair, genoemden da Hart in zijne handelingen heeft bijgestaan en geholpen, zóó door het verschaffen der loterijbriefjes, co bepaaldelijk van de nummers 10476 tot en met 104S5, welke hij bij den gedele geerde K. van Dam, te Rotterdam, had ontvangen, als door het in omloop brengen der door de Roock geleekende stukken, en door zijne pogingen bij de Roock aangewend, om zich de geiden daarvoor (tot welker betaling de Roock zich had verbonden) te doen afgevenzich uitgevende als den principaal van het kantoor, waarvoor de Hart reisde, de stukken in handen te hebben en te welen dat er Loterij-handel (is Loterij-handelhandel iu de Staats-Lotcrijdan on geoorloofd V) had plaats gehad. De Reglbank heeft geoordeeld dat voorschreven feilen daarslellcn de misdaad van opligting (door wien is in deze opligting gepleegd?), strafbaar inge volge Art. 405 van het Wetboek van Slrafregl en, gebruik makende van de bevoegdheid haar bij Art. 88 van bet Wetb. van Strafvordering toegekend, hel bevel van gevangenneming en gevangenhouding tegen A. M. de Hart verleendomdat ten opzigtc van dezen ongehuwden en bij anderen iuwniiciiden persoon ge gronde vrees voor onlvlugting bestond, doch I). de Leon in vrijheid gelalen, omdut ten opzigtc van dezen, als gehuwd en gezeten burger, gceuc zoodanige vrees voor onlvlugting bestond. Laatstgenoemde is den 16 Julij in bet verhoor geweest voor den Regtcr-Comniissaris van 12 lot 6} ure. Den 19 Julij j.l. heeft, len Randhuizc dezer Gemeente, plaats gehad de openbare aanbesteding van: 1°. Hel afbreken en weder opbouwen van een gedeelte der Werf op hel groote Spuitusschen de Schut sluis en groole Koppelpoort, en hel zetten van eeuen Kistdamzoodanig als die voor hel werk vereischt wordt. Aangenomen door Dirk Boks, voor 1243. 2°. liet afbreken en weder opbouwen der houten Bcschoeijing, van de Buitenmuur der kleine Kop pelpoort tot aan den Vleugel van de Brug dier poort; en de leveling van eene Drinkwatersbak aan de nieuwe Paarden-Stalling van het Regement Rijdende Artillerie. Aangenomen door Elias Ruitenberg, voor 450. 3°. Hel schilderenmet bijlevering van alle daartoe benoodigde Materialen, van de houten Leuning of Balie van het zoogenaamde Sluisje lot aan de Haviker-brug, de ijzeren Leuning op het Sluisje en op de Haviker-brug, alsmede de Leuningen met toebehooren van het Blaauw-bruggetjoen van twee Bruggetjes op de Langegracht. Aangenomen door Wilhelmus Stolvoor 40. 4°. Het opbreken en op nieuw leggen van eene planken Vloer op de Latijnsche schoolbenevens het uit breken en op nieuw leggen van eenen Zolder op de Stads-Scboolmet een gedeelte Platforid voor het trapgat. Aangenomen door II. llijnink, voor ƒ245. Z. M. heeft aan II. Schadee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2den luitenant bij de dienst doende schutterij te Amersfoort, en bij diezelfde schutterij benoemd lot lslen luitenant A. P. van Bockom Maas en lot 2de luitenants J. C. Leinweber en It. J. A. W. Baron van den Borch. De lieer C. Iloobol, Leeraar bij de Christelijk Afgescheidene Gemeente te Alblasserdamheeft vour de beroeping naar Amersfoort bedankt. Den 17den dezer, heeft voor de Arrond.-Reglbank te Amersfoort gediend de zaak van den Officier van Justitie, als appellant van een vonnis van den Kantun- regler aldaar, tegen den gedaagde J. Bos, visschcr te Bunschoten. De gedaagde was voor hel Kantongeregt gedagvaard, ter zake van het zetten van fuiken en kcemetlen iu de Zuiderzee, in de nabijheid van den mond der Eem en in de onmiddellijke nabijheid van den wal, zonder voorzien te zijn van een consent van Walergraaf en Heemraden van de rivier de Eem. Bjj vonnis van den Kantouregler was aangenomen dal het feit noch misdaad noch wanbedrijf noch over treding daarstcldc, en de beklaagde mitsdien van alle regtsvervolging ontslagen, op grond, dat wel de daad zaken waren bewezen, doch de Resolutie der Stalen 's lands van Utrecht van 22 Juljj 1685 niet bewezen was behoorlijk te zijn afgekondigd, en in allen geval dc Publicatie van het Eemcollegie van 15 Sopt. 1685, waarbij hel vissollen in voege voormeld was verboden stilzwijgend was afgeschaft door eene latere Ordonnantie van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 Nov. 1705 [Utrechts Placaatb., II, p. 433). Voor den gedaagde in appel, is door Mr. M. dc Koek aangevoerd, dat de Staten !s lands van Utrecht in der tijd gccne bevoegdheid hadden om de wetgevende magt over de Zuiderzee op te dragen aan eenig collc- giedaar zij zelve daar niets over te zeggen hadden, doch dc Stalen-Generaal alleen daarover bepalingen konden maken dat uit dien hoofde dc Publicatie van 15 Sept. 1685, waarbij het Eemcollegie op eene boete van 25 en verbeurdverklaring van de netten of het vischtuig, verbiedt te visschen in de Eem tol buiten de ton in de Zuiderzee aan en langs den wal dezer Provincie, als steunende op die opdragt der Staten van Utrecht, is nietig, zoo mede, doordien niet blijkt dat dezelve is afgekondigd; dat in allen geval de Staten, bij Resolutie van 22 Julij 1685 aan het Eem collegie slechts de bevoegdheid hebben verleend, om bepalingen te maken voor de visschcrij in dc Zuiderzee aan ende omtrent dc riviere de Eem, langs den wal dezer Provincie, d. i. in de onmiddellijke nabijheid van den mond der rivier, en niet, zoo als liet collcgie heeft goedgevonden, dit eigenmatig in deszelfs publicatie van 15 Sept. 1685 uit te breiden, langs de ychccto kust der provinciedat de netten gestaan nebben builen de ton, en daarenboven wel een kwartier uur gaans van den mond der Eem (alzoo buiten liet terri toir door dc Staten aangeduid), in de zoogenaamde Westerzaad, alwaar sedert inenscheu gehcugcnis altijd door de Bnnscholers gcvischt is, zonder dat iemand hun zulks had belet; dal die publicatie, aangenomen zelfs hare geldigheid, later is vervallen, hetzij door eene Ordonnantie van de Gedeputeerde Stalen van 13 Nov. 1705, waarbij aan de vissohers te Bunschoten verlof is gegeven te visschen onder anderen op de Westerzaad, hetzij door dc latere omschrijving van het grondgebied der gemeente Buusehotenin 1822, waarbij is vastgesteld, dat die gemeente strekt tot aan de Zuiderzee, waaruit dus volgt dat dc Zuiderzee niet behoort tof die Gemeente, dus ook niet lot dc Provincie Utrecht; weshnlvo op die zee, als niet-provinciaal territoir, alle provinciale of gemeente verordeningen buiten toepassing zijndoch alleen Wetten of Koninklijke Besluiten kunnen gelden. Door den Officier van JuBlilie is hiertegen aange voerddal de vroegere Staten 'stands van Utrecht, als Souvereinende magt hadden om bepalingen te maken over de visscherij, op de kusten der Zuiderzee, en deze magt destijds konden overdragen op het Eemcollegie dat zelfs thans nog, bij Art. 17 en 19 der wet van 12 Maart 1818 [Slaatsbl. N". 15), aan de Provinciale Staten dc magt is toegekend, om bepalingen te maken over de panharing-visscherij o. a. in de binnenzeeën en langs de kustenniet verder dan cón uur van den walzoodat het niets ter zake is afdoende, cf Kadas traal de Zuiderzee al dan niet behoort tot de gemeente Bunschotendat de nelten hebben gestaan zeer digi aan den wal, en bet almede niets ter zake afdoet, of deze plaats is al dan niet in de nabijheid van den mond der Eem, daar toeh de bewoordingen van de Resululio der Stalen en de Publicatie van het collcgie niet dien zin hebbenweiken de gedaagde er aan geeft maar dat daarbij bedoeld is: het visschen langs de geheele kust, zoo ver de Provincie Utrecht strekt; dat de publicatie van eerstgemeld stuk geheel is overbodig en van het laatslgemelde, volgens de leer van den Hoogen Raad, inoct worden voorondersteld, tot dat het tegendeel is bewezen, daar in hetzelve vermeld wordt, dat hel door den Bode zal worden afgekondigd; en eindelijk, dat dc verordening van 13 Nov. 1705 niets anders is dan eene huishoudelijke bepaling van het. Gilde der vissohers te Spakenburg, door de Gede puteerde Staten wel is waar goedgekeurd, doch onder speciale reserve, behoudens een ieders goed regt, zoudat hierbij niet kan gedacht worden aan eene stilzwijgende intrekking der magt, vroeger door de Stalen zclvo aan het Eemcollegie opgedragen. Dc uitspraak in deze hoogst belangrijke zaak is be paald op aanstaanden Zalurdag ten céu uur. Vrouwe C. E. Muijsken, weduwe van den Heer J. IV. Hilkes, heeft bij testamentaire beschikking aan de diakonie der Hervormde Gemeente io Soest gele gateerd twee 4 pCt. certificaten van 1000. De Commissaris des Konings iu de Provincie Utrecht heeft ter kennis gebragt van dc belanghebben dendat do opening der jagt op Water-Wild, in ge zegde Provincie, is bepaald op 1 Augustus aanslaande. Bij Advertentie, voorkomende in het Handelsblad van 21 Julij, wordt uit de hand in huur aangeboden het van ouds bekende en zeer gerenommeerde Logement de Grebbe, gelegen aan den voet van de Grebbe of Tafelberg, gemeente Rhenen, hetzelfde waar H.H. Ge committeerden tol den Slaperdijk, bij genot van een behoorlijk daggeld, zich, ten koste van de geërfden van AmersfoortLeusden, Woudenberg en Rnnswoude tot dus verre lieten regaleren. Op het Meteorologisch Observatorium te Utrecht, hoeft dc thermometer des namiddags ten twee ure gelec- kend de onderstaande graden Fahrenheit: den 11 Julij 82,6; 12 Julij 79,2; 13 Julij 76,6; 14 Julij 75; 15 Julij 84,7; 16 Julij 82 en 17 Julij 89,1 gruden. De Ministers van Justitie en van Oorlog hebben ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebragt, dat hunne gewone audiciilicn zullen worden gehouden des Dingsdags van iedere week, «les middags ten 12 ure. Wij vernemendat er onderhandelingen zijn geopend tot de sluiting ccner echtvcrbindtenis tusschen Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden en II. D. 11. de Prinses Amalia Maria da Gloria Augustajongste dochter van Z. D. II. den Hertog Bernard van Saksen- Weimar, Opperbevelhebber van het Nederlandsch leger in Oust-Indië. De lluoge Raad, kanter van vacantia, heeft, bij arrest van 19 Julij j.l., verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door «ten Procureur-Generaal bij het hof in Zuid-Holland, li gen een arrest van dal hof van 13 April j.l. Bij dit arrest is J. C, SterrenburgBurge meester en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand van de gemeente Bcrkcl en Rodenrijs, «uitslagen van allo regtsvervolging en levens beslist, dat art. 197 der wet op de Nationale Militie van 8 Jan. 1817 [Slaatsbl., N°. 1), noch ccnigo andere wel, toepasselijk is op bet verzuim van «len Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, oin in de huwelijks-regislers, ten npzigtu van bruidegoms beneden dc 40 jaren oud, te vermelden of daarbij over te leggen de bewijzen, «lat deze aan dc Nationale Militie hebben voldaan, Iu de zitting van den Gemeenteraad van Kampen, van 13 Julij j.l., is besloten, oiu dc stad voor als nog oj> dc tol dus verre gebruikelijke wijze, door olielan taarns te blijven verlichten en de inschrijvers naar do levering van jiijpgns te bodanken vour hunne gedane inschrijving, Den 17 Julijj.l., 'smorgens ten 10 uur, is, ingevolge bekendmaking, do tentoonstelling der voortbrengselen van nationale nijverheid te Arnhem voor hel publiek geopend geworden. Ten 9 uur vergaderden op hot raadhuis dc Leden van den Gemeenteraaddc Commissie

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1