Mil. GESPONNEN GLAS, n.Il.-IVieuwlhnd, Brouwer, Maas Geesteranus, v.Bockom Maas, v. WerkhovenSchecrenbergWijers (Voorzitter) v. Li laarHerschel, Diemont, Zegers Veeckens, Ver loren en v. Bel; afwezig: de 11.11. c. d. Bergh en v. Beek. 1°. Do Notulen der vorige Vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. 2°. Wordt ter tafel gebragt en voorgelezen eene missive van den Heer v. Beek, houdende kennisgeving, dat hij verhinderd is de Vergadering bij te wonen. Aangeno men voor kennisgeving. 3°. Rapporteert de Voorzitter, dut de fleer v. Bel, ah Lid der Cotomissie, ten overstaan van welke door den Penningmeester van het Weeshuis nan H.H. Regenten dier inrigting rAening en verantwoording zou worden gedaan, hem berigt heeft, dat de Commissie aan den hnnr opgedragen last heeft voldann, en dat door boven bedoelden Penningmeester behoorlijk rekening en ver antwoording is afgelegd. 4°. Wordt in behandeling gebragt het rekwest van W, Hartman, inhoudende verzoek, dat aan hem, tegen betaling van ƒ2400, in eigendom worde overgedragen een perceel land in de gemeente Duist,"door hem sedert onheugelijke jaren van de stad Amersfoort in huur be zeten. Na eenige discussie daarover van de H.H. Verloren, Soheerepbergv. Li laar en Wijers, besluit de Raad, om zioh te vereenigen met het voorstel der Commissie, die op dat rekwest heeft gerapporteerdom namelijk de beslissing in deze te doen voorafgaan door eene opneming van drie deskundigen, waarvan, op voorstel van den Heer Scheerenbergtwee te benoemen door den Raad en een door. den rekwestrant; zullende die opneming plaats .hebben ten. overslaan van een lid van liet dagelijksch Bestuur. 5°. Wordt in behandeling gebragt het rekwest van If'.A. Vijlenbroekinhoudende verzoek aan den Raad, dat art. 3£ van het Reglement voor de Stedelijke Be- lusling in de gemeente Amersfoort, den 4 Dec. 1826 gearresteerd, en goedgekeurd bij'Kon. Besluit van 17 Julij 1827, zoodanig worde gewijzigd, dat, ter bbko- ming van restitutie wegens uitgevoerd gedistilleerd, niet meer en niets anders zal worden vereischt dan hel bewijs van uitvoer uit deze gemeente. De Heer v. Lilaar zegt, dat dit verzoek ontijdig is en alsnog niet kan worden toegewezenen dut hij het betreurt, dat lol dusverre geene Commissie voor de financiën is benoemd. De Heer v. Bel beloogt, dat het door den rekwestrant aangehaalde artikel niet is afge schaft door het Kun. Besluit van 3 Aug. 1851waarbij de Kon. Besluiten van 18 Oct. 1820 en 5 Och '1828 zijn ingetrokken, en dat het hem uioeijelijk voorkomt, om dat artikel, op grond der daar legen aangevoerde bezwaren, in. te trekken en alzop eene partiëele ver andering in gezegd Stedelijk Reglement daar te stellers, weshalve hij adviseert tot eene afwijzende beschikking op dat iekwe8b De Heer Zegérs Vceckens zegt, dat hij, ofschoon hoogelijk ingenomen tegen den handel in sterken drank, omdat hij onzedelijke verkwisting, mis daad en armoede veroorzaakt, ziuh toch verpligt acht, om het verzoek Tan den adressant te ondersteunen, urodal eene gunstige beschikking op hetzelve 1°. be vorderlijk is aan de belangen der gemeente, en 2°. billijk is; dat hij echter alvorens een en ander te ontvouwen kortelijk znl aanleunen, dat art. 34 van liet Amers foortsche Reglement niet doeltreffend is, daar de naleving van hetzelve den werkeljjken uitvoer niet moet Ion gevolge hebben. Art. 34 van het Reglement van 4 Dec. T826, zegt Spreker, vordert voor de restitutie van be taalden gemeente-accijns, wegens uitvoer, het bewijs dat de goederen ter bestemde plaalse zijn aangekomen en dat de gemeente-opcenten aldaar zijn voldaan. Door dut bewijg wordt echter niet geconstateerd, dat de goederen werkelijk zijn ingevoerd, daar, waar de aan gifte en betaling plaats hail, omdat de ontvanger ter plaatse van den invoer wel een bewijs van betaalden accijns wegens invoer afgeeft, en zulks op eene een voudige aangifte, maar zich niet kan overtuigen of de drank binnen de gemeente werkelijk ingevoerd, het geen hij ook niet behoeft te doen, en waartoe hij alleen zou gehouden, zijn, indien hij zijne administratie moest in verband brengen met die van den Amersfoortschen gemeente-ontvanger; gezegd artikel 34 heeft alzoo niel noodwendig ten'gevolge, dat de nis uitgevoerde drank Amersfoort wordt uilgehrngl, omdat de invoer in eene andere gemeente wordt gecertificeerd op de bloot mon delinge aangifte van don invoerder. Art. 34 van het Amersfoortsche Reglement strekt dus wel ten voordeele aan andere geraeenlcnmaar beraoeijejijkt tevens den handel in gedistilleerd, welke door ingezetenen van Amersfoort, door Amersfoortsche slijters, met ingezete nen, herbergiers of slijters van andere gemeenten wordt gedreven. Deze benioeijelijking van den handel in ge distilleerd heeft ten gevolge, dat die Amersfoortsche handel vermindert, dat zij verplaatsl wordt, inel andere woordende geldelijke belangen der gemeente worden daardoor benadeeld. De Amersfoortsche slijter heeft bij den inslag van zijne waren den accijns betaald; die accijns wordt hent gerestitueerd bij uitvoer, maar, volgens art. 34 van het Amersfoortsche Reglement, alleen bij uitvoer uit Amersfoort, gevolgd door gecon- stateerden invoer in eene andere gemeente. De Amers foortsche slijter kan dus aan de buitenlieden geen drank verkoopen, dan voor de waarde van den drank, plus het bedrog van den Amersfoortschen gemeente-accijns, en onder bepaling van laatstbedoeld bedrag le zullen terug gevenindien de kooper zal voldaan hebben aan art. 34 van het Amersfoortsche Reglement, tenzij hij, de Amersfoortsche koopmande moeite en kosten zich getrooste, om den drank uit Amersfoort in de andere gemeente self in te voeren en self te voldoen aan de bepaling van nrL 34 van het Amersfoortsche Reglement. Dit laatste kan hij niet, het eerste wil de kooper niet, omdat hij van elders, zonder dieomslagtigheidden drank kan erlangen, omdat deütrechtsche slijters die moeite niet van hem vorderenomdat te Utrecht, le Amsterdamte Rot terdam, ja misschien in niet ééne andere plaats buiten Amersfoort, het bewijs van invoer wordt gevorderd dat, wil men des Sprekers beweren met cijfers gestaafd zien men dan slechts de gemeente-rekening over 1851 behoeft op le slaan, waarop men zal zien, dat de dranken in 1851 bijna ƒ2300 minder hebben opgebragt dan bij de Begrooling voor dat jaar was geraamd; dat het ge distilleerd in 1861 ruim 4200 miudcr heeft opge bragt dan in 1850, terwijl er in 1851 wegens uitvoer niet minder maar ruiin ƒ283 meer is gerestitueerd dan in 1850. Maar ook op grond van billijkheid, zegt Spreker."moet art. 34 worden ingetrokken. Dut artikel is gemaakt in 1826, nadat -in Oct. van dat jaar een iKon. Besluit was uitgevaardigd, waarbij aan alle amb tenaren de verpligting werd opgelegd om een bewjjs van invoer af le geven; de Ainersfborlsche lUud heelt dus in Dec. teregt een Reglement vastgesteld, waarin de verpligting, bij art. 34 omschreven, is opgenomen omdat alle plaatselijke ambient -en het door den Amers foortschen Raad gevorderd bétvijs (daargelaten het on doeltreffende van dien maatregel, zoo even door hem betoogd) moesten afgeven. Bij Kon. Besluit van 3 Aug. 1851, is echter die verpligting, uilen ambtenaren opge legd, opgeheven; de ambtenaren in andere gemeenten behoeven thans niet meer af le geven het bewijs, bij art. 34 van het Amersfoortsche Reglement bedoeld, zij verkiezen zulks niet, en toch blijft men in Amersfoort dat bewijs vorderen, een bewijs dat niel kan worden verstrekt; is zulks, zegt Spreker, niet eene grove onbil lijkheid? Was, zijns inziens, art. 34, in Dec. 1826, ouder de bescherming van het Besluit van Oct. 1826, teregt in hel plnalselijk Reglement opgenomen, reeds lange had het daarentegen, en wel naar aanleiding van het Kon. Besluit van Aug. 1851, wunrbij het Besluit van Oct. 1826 is ingetrokken, buiten werking gesteld moeten zijn; vooral daar het overbekend ia, dat de handel iu gedistilleerd is verplaatst, en dat Uilenbroekaan de limieten onzer gemeenten, zijne depöts bij Mostink onder Hoevelaken, bij v. d. Burg onder Soest, bij Ceelen onder Hoogland en meer andere, allen zeer nabij deze gemeente heeft, vanwaar zoo tnenigo kan jenever, onveraecijnsdAmersfoort wordt binnengevoerd. Op die gronden meent Spreker te moeten aandringen, dat de bepaling van art. 34 van het Amersfoortsche Reglement ten spoedigste builen werking worde gesteld, waartoe men te Utrecht, tc Amsterdam en te Rotterdam voor langen tijd reeds is overgegaan. Moglen echter zijne mede- Raadsleden daartoe op heden geene vrijheid gevoelen, omdat de taak hun nog niet duidelijk genoeg is, omdat zij zich welligt niet in staat achten, oin daaromtrent zoo in eens maar te deciderendan geeft Spreker in bedenking, om de zaak aan le houden, en inmiddels het rekwest, met de daarop gevallen beschikkingenin handen te stellen eener Commissie, waartoe hij als mot ie vnn orde het voorstel doet, opdat de Raad toch niet in overhaasting een verkeerd, een onregtvaordig besluit neme. De Heer Wijers zegt daarop, dat, wel is waar, door art. 34 van het Ainerslbortsohe Reglement de werkelijke invoer in eene andere gemeente niet kan worden geconstateerdmaar dat door hetzelve toch de sluikerij wordt legen gegaan, daar er, bij behoud van gezegd artikel, toch nimmer volstrekt onveraecijnsd gedistilleerd kan worden verbruikt, en dat de cijfers, door den vorigen Spreker aangehaald, de meerdere restitutie in 1851 dan in 1850, ten bewijze strekken, dal de handel niet is verminderd. Nadat nog de Heer Verloren zich verklaard had tegen eene partiëele verandering van het gedoelde Reglement, de Ueer Diemont gezegd had het voorstel van den lieer Zegers Veeckens, lot intrekking van het artikel, te ondersteu nen en de Heer Zegers Veeckens nogmaals had aan gedrongen op een onderzoek dezer taak in'Commissie, wordt het voorstel daartoe in stemming gebragt en ver worpen met 8 stemmen tegen 5 (die van de HH. Brouwer, Herschel, Diemont, Zegers Veeckens en c. Belwaarop, met 10 tegen 3 stemmen (die van de HI1. Brouwer, Diemont en Zegers Veeckens), wordt besloten, om op het rekwest van Uijlenbroek afwijzend tc beschikken. 0°. Wordt ter tafel gebragt en met algemeene stem men aangenomen, hel Suppletoir Kuhier van het Brand geld over 1852. 7°. Wordt Ier tafel gebragt en inet algemeene stem men aangenomen een Concept-Besluit lot afschaffing, op 1 Nov. 1852,' der plaatselijke accijnsen op het ge- slagt der schapen, lammeren, varkens en speenvarkens en'tut buiten werking stelling, op gezegd tijdstip, der bepalingen, verval (n de Ordonnantie van, den Rijks- en Stedelijken Accijns op het Geslagt voor deze gemeente van 4 Dec. 1826, voor 'zoo ver betreft de schapen, lammeren, varkens en speenvarkens. 8°. Wordt Ier tafel gebragt het Concept-Besluit tot intrekking, op 1 Januarij 1853, van het bp 4 Fcbr. 1826 genomen Raadsbesluit, tot vaststelling .van een ann de poorliers, voor het openen der poorten, te be talen poortgeld; wordt besloten om hetzelve aan te houden, tot dat de Begrooling yoor 1853 zal zijn vast gesteld. 9°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van Burgemeester en Wethouders van Kampen, d.d. 18 Sept. j.l.inhoudeude mededeeling, dal in der lijd bij hen, van het Bestuur der stad Groningenis ingekomen een aldaar ontworpen.en duurden Gemeenteraad voor- loopig goedgekeurd Reglement en Tarief voor een tus- schen Amersfoort, HarderwijkGroningen en Kampen op le riglen Beurtveer, waaromtrent door den Gemeente raad van Kampen op 9 Sept. is besloten, om die aan gelegenheid aan le houdenen inmiddels de Kamer van Koophandel en Fabrijken te Kampen uil ie noodigen, oin dal tarief aan te vullen niet een tarief van vracht? luonen lussohen HarderwijkAmersfoort en Kampen en terug; met informatie, dat de bedoelde stukken zoo spoedig mogelijk aan het Gemeentebestuur van Amers foort, ter overweging, zullen worden ingezonden en- dat, overmits voor regelingen als deze, naar aanleiding van art. 121 der Gemeentewet, de vootafgaande goed keuring van Gedep. Staten wordt vereischt, de Gemeente raad van Kampen, ter voorkoming van alle verder oponthoud, mede besloten heeft, om die magtiging bij Gedep. Staten van Overijssel aan te vragen, waaraan bereids is gevolg gegeven weshalve zij (Burg. en Weth. van Kampen) het Gemeentebestuur van. Amersfoort in overweging geven, om ook vanzijne zijde zoodanige magtiging bij Gedep. Stalen van Utrecht aan le vragen waarloe de Gemeentebesturen van Groningen en Har derwijk eveneens zijn uitgenoodigd. Wordt besloten om bovenbedoelde magtiging aan le vragen. 10°. Wordt ter tafel gebragt en voorgelezen eene missive, d.d. 18 Sept. j.l.van het Departement Amers foort der Ned. Maalsohappij van Nijverheid, inhoudende verzoek aan den Raad, om, daar de hier ter Mede voorheen bloeijende markten, vooral van het vee, thans in eenen kwijnenden toestand verkeerenen naauwelijks meer bezocht worden, terwijl naburige gemeenten in deze Amersfoort overtreffen, met allen ernst in over weging te neuten, wat in deze tot het herkrjjgen van vorigen roem I) en daarmede gepaard gaande welvaart ja zelfs ter voorkoming van geheelen ondergang zou kunnen worden aangewend, hetzij door het uitloven van premiëii voor de ossen-, schapen- en varkenmarkten, het aanleggen van harddraverijen voor de paardenmarkt of anderenaar 's Raads oordeelhiertoe geschikte mid delen. Wordt besloten, om van deze missive afschrift te zenden aan de Kamer van Koophandel en Fabrijken, met verzoek, om daarop te dienen van consideratie en advijs. II®. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van van Wageningen, tan Manen en de Jongallen voer lieden te Amersfoort, inhoudende verzoek, dat, aan gezien tut dusverre slechts aan één voerman hel leveren van transportmiddelen, ten behoeve dezer Gemeente, werd opgedragen, hun ook met die levering te begun stigen. Wordt besloten, om dit rekwest te renvoyqren naar Burg. en Weth., om daarop te beschikkengelijk zij zullen veritnseneii le behoorem 12®. Wordt ter tnfrl 'gébragt de Concept-Verordening tot regeling van den werkkring der vaste Commissie van Wetgeving, in de vergadering van 7 Sept. j.l. benoemd, en besloten, om dezelve neder le leggen Ier Secretarie, ten einde daarovér te beraadslagen in eene volgende Vergadering. Maandag 21 September j.l. heeft, voor het front der alhier dienstdoende schutterij, daartoe opzettelijk uitgerukt, plaats gehad de uitreiking van het eerc- leeken wegens 25jarige werkelijke dienst aan den Heer H. J. Leinwebey, en wegens 15jarige werkelijke dienst aan den Heer H. C. Gelderman, beide Kapiteins bij die 'schutterij. Met dankzeggingvoor het ongelukkige huisgezin (zie Amersf. Cour., N°. 50), ontvangen door Ds. e. 11.. van V. f5,00; van S. eene coupon ƒ1,98, met bijschrift Ps. 126: 3; door A..- van L. ƒ5,00, en aan onderscheiden giften ƒ6,50. Dit buisgezin blijve der weldadigheid dringend aanbevolen! ADVERTENTIE!?. Mijne geliefde Echtgenoote, Ida schgileman is heden voorspoedig van eene DOCHTER bevallen. Hzarlm 20 Sept. 1852. W. D REUS. Familie en vrienden gelieven deze algemeene tevens als eene bijzondere, aan elk gerigte, kennisgeving te beschouwen. (101) LIEFHEBBERS TAN DE JAGT vinden daartoe gelegenheid in het Pl!TTERBOS€H, te bevragen bij den Paqhter KLAAS va* EIKENHORST, op Nieuw Groevenbeek, bij Putten, alwaar persoonlijke verlofbriefjes le bekomen zijn, legen 5 Gulden voor het 8aimoets 1 Gulden voor den getconrn MPogen 1 Gulden 50 Cents voor dien waarop de Jfagt op Grof Wild open stuat. Brieven franco. De ondergeteekende, deze stad doorreizende, alwaar hij slechts weinige dagen zal vertoeven, berigl bij deze aan het geëerde Publiek, dat hij eene allerkeurigste verzameling heeft van KUNST-VOORWERPEN van bestaande in eene groote verscheidenheid van DAMES- SIERADEN!, als: Hoeden, Kraagjes, Bal-Kapsels, Manchetten, CeinturesBraceletten, Strikken, enz., zoo mede eene bijzonder fraaije collectie ETAGÈRE- VOOR WERPEN!, nis: Hondjes, Scheepjes, Mandjes, Kandelaren, Paradijs-Vogelen en meer dergelijke; -wordende een en ander vervaardigd in hel bijzijn van hen, die deze BAZAR met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren, en zulks dagelijks, de Zondag-uitge zonderd, van 10 ure 's morgens tol 2 ure 's namiddags tegen een entrée-geld van 49 Centi, en, van 4 ure 's namiddags tot 7 ure 's avonds, tegen 30 Cents de persoon, zullende Kinderen beneden de twaalf jaren half gold betalen, en ieder Bezoeker eeii voorwerp ontvangendal hij zelf heeft zien vervaardigen. Gelogeerd in de Vergulden Zwaanbij B. VAN DEN BROEK, Utrechtschede Eigenaar, straat te Ahrszoort. (163) L. DE KRAUSS. BllltGÈM.IJKE STAND VAN AMKSPOOIIT. Van 12 lol en met 18 Sept. 1852. BEVALLEN: 12 Sept., Theresin van der Donckgeb. van KiUdonk, D. 18 Sept., Helena Pelronelin Feenstra. geb. Overvest, Z. Te zanten 2. ONDERTROUWD: Hendrik de Jeger met Johanna Lablnns. OV-ERLEDEN: 12 Sept., Jan Wissenraod 42 j.ge huwd met Maria Steenheek. 13 Sept., Gosina Bu- rendinu de Valk, Ij. 15 Sept., Een levenloos kind van het vrouwelijk geslaeht van Gauke Gaukes de Leeuw Drent. Geertje van Essen, 39 j.,-gehuwd met Gauke Gaukes de Leeuw Drent. Een levenloos kind van het mannelijk geslacht van Gerardus Olten- hof. 17 Sept., Hendrikus Gerardus van de Pavert, 3. w. Te zauien 4. De AaïRsrooRTscu*Cóubabt verschijnt iederon Donderdag, tegen den abonnementsprijs van 0,90 in de driemaan den. De prijs dér Advertentiën van 1 tol 6 gewone regels is, met het zegelregt, 0,95; voor eiken regel meer ƒ0,10. Te Amzrsfoort, hij VEECKENS VAN KU1JKH0F.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 2