AIERSFOORTSCHE /if'v CO IRAAT.c I l jy M". 55. •J.V36 DONDERDAG October 085% 21 Oct. Donderd. Ursula. 22 Vrijd. Abmspoobt beestenmarkt; Herroeping 24 Zaturd. Utrecht beeslenin. ZOND. Anna Judson over!., l het Edict van IVantes, 1685. 1820. 25 Oct. Maand. s. CrispijnRheneu en Nijkerk beestenrn. 20 Din gad. Baarn kermis; Ph. Nicolai overt.1008. 27 Woensd. Vastend.; Wijk bij Duurstede beeslenm. (geb.,1585. 28 Donderd. V. M. j s. Simon en Judas; Erasmus geb.1407, Corn. Jansenius KENNISGEVING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS DE» GEMEENTE AMERSFOORT Maken bekend, dat het ophalen van dc Uaardasch en Straat- vuilnis, van af 1 November 1852 tot ultimo October 1855op Donderdagden 28 October aanstaandedes voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize dezer Gemeente in het openbaar tal ■worden Verpacht; zullende de voorwaarden, met uitzondering van den in te Tallen Zondagdagelijks van 101 ureop de Secretarie voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort20 October 1852. Burgemeester en Wethouders voorn. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BINNENLAND. AMERSFOORT, 21 October 1852. In de op 19 October j.l. gehouden Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort waren tegenwoordig de 11.11.: Maas Geesteranus, van Bockom Maas, van WerkhopenScheerenbergWijers (Vooriillcr)van Lilaar, HerschelDiemontZngers VeeckensVerloren, van Bel en ran Beek; afwezig de ll.H.: Nieuwland, Broutrer, en ran den Bergh. 1". De notulen der vorige Vergadering worden ge lezen en goedgekeurd, nadat du Vergadering, met 11 tegen 1 slem (die van den Heer Scheerenberg), ver klaard had, zioh niet te kunnen vereenigen met ecno aanmerking daarop gemaakt door den lieer Scheerenberg, teil aanzien der omschrijving van den werkkring der Commissie op het voorstel tot invoering eener peil- rt'keuing op het levende vee. 2°. Deelt de Voorzitter mede, dat Gedcp. Stalen hunne goedkeuring hebben verleend aan de oiiderhaudsclie verhuring van hel houi-iungnzijn en aan den afstand van den gemeentegrond tol eeue legerplaats benoodigd <zie Amersf. Cour. N". 52 en 53) Aangenomen voor kennisgeving. 3". Wordt in arlikelsgewijze behandeling gebragt de Begrooting der Schutterij voor 1853, en geelt art. 3 der ontvangsten qanleiding tot eenige discussie, met dat gevolg, dal het voorstel der Commissie, om den post wegens boelen niet pro Memorie, maar tot een zeker bedrag, uil te trekken, nadat hetzelve was onder steund door de 11.11. Zegers Veeckens, van lilaar, Verloren en pa» Bel, en bestreden door de ll.H. Maas Geesteranus en Wijers, aangenomen met 9 tegen 3 stemmen (die van 11.11. Burgemeester en Wethouders). Op art. 2 der uitgaven wordt door den Heer Verloren voorgesteld eene vermindering van ƒ20, en zulks uithoofde der geringe werkzaamhedenwaarmede de Auditeur van den Schuttersraad is belastwelk vuorslcl, ondersteund door den Heer Zegers Veeckens, wordt aangenomen met 11 tegen 1 stem (die van den Ueer Maas Gefisteranus). Hel voorstel van den Heer Ferlorcn om art. 7, Iracleinenl van den officier van gezondheid, le verminderen met 10, blijft, als niet ondersteund, buiten behandeling; terwijl ook het voorstel van den Heer Verloren, ondersteund door den Heer Zegers Veeckens, om het traclement van den Secretaris van den Schuttersraad te verminderen met ƒ5, wordt ver worpen niet 9 tegen 3 stemmen (die van dc H.H. HerschelZegers Veeckens en van Beek). Art. 17, zes pantalons a ƒ0,25, abusievelijk uitge trokken tol een bedrag van ƒ32,50 wordt gebragt op ƒ31,25. Ten aanzien van art. 32 is door de Commissie voor gesteld, om hel uitgetrokken bedrag van 220 voor Vuur, Licht en Bureaukosten te brengen op ƒ150. De Heer Maas Geesteranus, Majnor-Koinniandant der Schutterij, verklaart het eens te zijn niet de Commissie, dat die posl op de Begrooting le hoog is, omar voegt er levens bijdat hij tot dus verre gee no aanleiding heeft ge vonden oin dentelven le verminderen, stellende hij alsnti voor, om den post van ƒ220 te brengen op 75, voorbehoudens echter een nader door hein te doen voorstel om ark 35 te verluiogen met ƒ20, ten behoeve van de Sergeaulen-Majoor. Nadat de Heer Verloren had aangemerkt, dat onder dit artikel voor komt een Ivedrag voor het schoonmaken van eenc der kamers van het Raadhuis, voorliet houden van Theorie met de onderofficierenwelke tegemoet koming aan den Concierge door heiu een ingeslopen misbruik wordt genoemd, en de H.H. van Lilaar en Zegers Veeckens deze aanmerkingdoor den lieer Wijers wederlegdhadden ondersteundwordt het voorstel van den lieer Maas Geesteranus inel algemeene stemmen aangenomen. Op art. 17, wordt door den Heer Maas Geesteranus eene verbooging van ƒ20 voorgesteld, welke de Heer v. Lilaar echter, daarin ondersteund door den Heer v. Bockom Maas, met nog 80 wil vermeerderd hebben, cu zulks um te doen strekken ter erkentenis van de diensten, door de Schutters hij gelegenheid van brand te presteren, welk laatste voorstel wordt bestreden <loor den Heer Zegers Veeckens, met verwijzing naar de minislerieelc inlichting van 8 Aug. 1828 N°. 30 cu het Besluit van 5 Sept. 1830 N°. 98, waariu ge zegd wordt, dat, builen de gevallen in art. 49 en 82 der wet op de Schutterij, den Schutters niets kan worden betaald. Nadat de Heer van Bel had aangevoerd dat het voorstel van den Heer van Lilaar niet strekt om bezoldiging maar alleen om aanmoediging-premiën te geren, waarvoor echter het noodzakelijke niet is ge bleken, hebbende de Schuttersraad evenmin als de Konimaudunt daartoe hel voorstel gedaanen de Heer Wijers, had gezegd dat de Raad wel zou bevoegd zijn lol hel stellen van zulk eenenpost, waarvoor hij echter het noodzakelijke niet iuzietwordt het voorstel van den Heer ca» Lilaar verworpen met 9 tegen 3 stem men (die van de H.H. van Bockom Maas, van Lilaar en Verloren), en daarop het voorstel van den Heer Maas Geesteranus aangenomen met algemeene stemmen. 4'. Wordt in behandeling gebragt de missive van den Schuttersraad d.d. 27 Sept. 1852, inhoudende ver zoek, om autorisatie lot overschrijving van een post van 30,75 op art. 0 der Begrooting voor 1852, en zulks om een nieuw-model sabel enz. voorden adjudant- onderofficier aan le schaffen. Nadat daarover door de ll.H. Zegers F eeckensMaas Geesteranus, van Bel, Verloren en Wijers het woord was gevoerdwordt de aangevraagde autorisatie met algemeene stemmen ver leend. 5°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive, d.d. 0 Oct. j.l. van dc Apothekers, belast met de levering der geneesmiddelen aan de nrineninhoudende voor stel omindien de Raad eenige opofferingen van hen tiiogl verlangen, alsdan de 10 "/o i voor het inwegen hun toegekend, lot op de helft te verminderen. De Heer Wijers stelt voor, om de in deze le nemen be slissing aan le houden tot eene volgende vergadering. De Heer Zegers Veeckens kan zich daarmede iriet ver- eenigen, maar verlangt, dat deze zaak worde gesteld in handen eener Commissie, met opdragt aan dezelve, oin een Reglement op de levering der geneesmiddelen aan de nrnien op te stellen. De Heer r. Lilaar wenscht de zaak aan te houden tot dat, omtrent liet personeel enz. der gemeente-ambtenaren, bepaaldelijk der Slads- Doctoren en Chirurgijns, zal zijn beslist. Nadat de ll.H, Zeger Veeckens, W tjers i Diemont hadden uiteen gezel, dat de zaak der Apothekers geheel op zich zelf staalwordt het voorstel van den Heer Wijers in stemming gebrngt en aangenomen met 11 legen 1 stem (die van den Heer Zegers Veeckens). 0°. Wordt besloten, ora de verpachting van de hnardasch en vuilnis, op de tot dusverre gevolgde wijze te doen plaats hebbenvoor den tijd van drie achtereen volgende jaren. 7". Wordt voorlezing gedaan van eene missive, d.d. 15 Oct. j.l., van Curatoren der ,Latijiische Scholen, inhoudende verzoek aan den Raad, om, aangezien de Lector in de Wiskunde is overleden, hen te luagligen om vnorloopig te voorzien in het onderwijs der Wis-en Aardrijkskunde, en oiu lot dat einde le mogen beschik ken over een bedrag, gelijk staande niet dc bezoldiging tot dusverre aan gezegd Lectoraat verbonden geweest. De Ueer Zegers Veeckens verlangt, dat de Rector cu Conrector, overeenkomstig de voorwaarde waarop zij zijn aangesteld, zonder daarvour salaris te genieten, voor- loopig met dat ouderwijs zullen belast worden, en zulks in hel vertrouwen, dat de Commissie, die den 8 Dcc. 1851 is benoemd, tot hel uitbrengen van Rapport, omtrent liet al of niet wenschelijke van liet daarstellen van een Gymnasium (zie AmersfCour., N". IQ), weldra zal voldoen, aan den haar opgedragen last, waardoor de last, den Rector en Conrector opgelegd, van korten duur slechts zal zijn. Nadat de H.H. Wijers en v. Bel gezegd haddendat dien Heeren toch altijd traclement voor het lijdelijk, door hen te geven onderwijs moet gegeven wordenlaalstgeuielde met aanhaling van hel Raadsbesluit van 9 Maart 1840, waarbij dit is bepaald de Heer Zegers Veeckens zijn verlangengegrond op de le dier zake niet juiste opgave, voorkomende op den Slaut der Gemeente-Ambtenaren (zie Amersf. Cour., N'. 47), had ingetrokken, en de H.H. Scheerenberg en r. Bel hadden uiteengezet, dat de Raad door het thans le nemen besluit, niet kan gebonden zijn voor den vervolge, wordt besloten om het verzoek van Curatoren in te willigen. 8°. Worden Ier tafel gebragt de Rekeningen over 1851 en de Begrootingen voor 1853 vau vijf der zeven gesubsidieerde Armbesturen, en doet de Voorzitter het voorstel om het onderzoek derzelve aan le houden tut dat de Geineente-Begrooting zal zijn vastgesteld. Dc Heer Verloren stelt voor om die stukken te stellen in handen eener Commissie, 't welk ondersteund wordt door den Ueer Zegers Veeckensen zulks, opdat de Raad ook voor den vervolge beslisse, of de Rekeningen en Bogroolingenzoo weinig beduidend als die, welke thans door do vijf Armbesturen zijn ingediend, kunnen gezegd worden te voldoen aan de intentie des Wet gevers. Het voorstel van den Hoer Verloren, daarop in omvraag gebragt, wordt aangenomen, en worden ver volgens tot leden der Commissie benoemd de H.H. van WerkhovenHerschel en van Bel. 9°. Wordt ter tafel gebragt het procesverbaal van Opneming van den staat der kas van den Gemeente Ontvanger, d.d. 18 Oct. j.l., wuaruit blijkt dat de administratie van dien ambtenaar in orde is bevonden, met een batig saldo op dien dag van ƒ12084,17'. ÏO". Wordt voorlezing gedaan van eene missive d.d- 18 Oct. j.l. van de Spij6-Commissieinhoudende ver-^ zoek aan den Raad: 1*. ora, daar de gedane inscbrij-* vingen voor den aanstaanden winter geen voldoend resullaat hebben opgeleverd, voor het geval dat dc af le leggen rekening en verantwoording een nadeelig saldo mugt opleveren, dat te kort uit de stadskas te mogen ontvangen; 2». om een voorschot van 800 uit de stadkas, tol het aanknopen van levensmiddelen. De Ueer Wijers stelt voor, tot inwilliging van dit tweeledig verzoekmet vaststelling echter van een maximum van ƒ400, voor zoo ver betreft hel eerste gedeelte. De Heer Zegers Veeckens verklaart zich tegen de inwilliging van het eerste gedeelte; de Spijs-Com- inissie, zegt hij, is eene zaak van bijzondere liefda digheid waarmede het Gemeentebestuur als zoodanig niels heeft of mag hebben te maken; ten faveure van welke, de ingezetenen niet mogen belast worden, te minder daar voor die inrigiing reeds vrijwillige offers door hen zijn gebragt, zoodat de gevers dubbel zouden betalen. De H.H, Verloren en van Bel willen die sub sidie slechts voor ditmaal verleend hebben. Dc Heer Scheerenberg verlangt, dat bevorens door de Commissie worde opgave gedaan van het bedrag der inschrijvingen van vorige jareu. Het voorstel van den Heer Wijers wordt daarop in omvraag gebragt en aangenomen, voor zoo ver betreft het eerste gedeelte, met 7 tegen 5 stemmen (die van de H.U. Scheerenberg, Herschel, Diemont, Zegers Veeckens en van Beek), en voor zoo ver betreft liet tweede gedeelte, met algemeeue stemmen. 11°. Worden ter tafel gebragt de Rapporten der beide Cominissmn uit den Raad op de Geineentc-Be- grooting voor 1853, waaruit blijkt dat de Heer v. d. Bergh zich van liet voorloopig onderzoek der Begroo- ling geheet heeft onthouden, en do H.H. Nieuwland en Diemont aan dat der uitgaven niet hebben deel genoraeii, en dat de meerderheid der leden van den Raad verlangt i o. afschaffing van het Brandgeld; b. verpachting van hel Sluis- en Havengeld; c. herziening vau et Tarief van Havengeld; d. onderzoek, of het Marktgeld op de Boter al dan niet moet worden afgesohaft; e. herziening van hel Tarief van begrafenisregten f. builen werking stelling van het Raadsbesluit van 28 Sept. 1843 (zie fiegrooting, Uitgaven, Hoofd stuk III. An. 7); g. verantwoording van het staangeld van kramen en spellen op de jaar- en weekmarkten; h. verkoop van kleine perceeleu; s'. openbare aanbesteding der straten-verlichting; k. openbare aanbesteding van het opwinden en het onderhouden der stads uurwerken vermindering van het op de Begrooting, voor verpleging van behoefligen in de Maatschappij van Weldadigheid, uitgetrokken bedrag; alles vooorbehuudens de voorgenoineue regeling van de tractemenleu der Gemeente-Ambtenaren en bedienden. Wordt besloteu lot nederlegging ter Secretarie en be handeling in eene volgende Vergadering. (Wij stellen ons voor, deze Rapporten in derzelver ge heet mede te deelen.) Uit eene goede bron vornemen wij dat dit jaar weder even als het vorige, le Baarn, bij gelegenhrid der Kermis aldaar, eene harddraverijuitsluitend voor paarden van landbouwers uit de Gemeenten Baarn en Vuurscbe, en andere volksvermaken, onder de leiding der lleercn H. Pen en F. H. van Dommelen, zullen plaats hebben. De harddraverij tal Maandag 25 October e. k. des voormiddags ten 9 ure een aanvang nemen, waartoe, door U. M. de Koningin Moeder, op verzoek der even- genoemde Ueerende in H. M. domein gelegene Pekiug-Laangoedgunstig is afgestaan; terwijl met de volksvermaken, bestaande in het niastkliinraen, op eenen bijenkorf springen en in eenen zak loopendes namiddags van dien dag, precies teil 2 ure zal be gonnen worden. Ter bewaring eener goede orde, en voor een zooveel mogelijk gcregelden afloop, zijn door de DirecGe de noodige maatregelen genomen en is er voor een goed bezet muzijkorkest gezorgd. Moge dit echt nationale Volksfeest door goed weder begunstigd worden. L M. heeft benoemd lot Min. van Buitenl. Zaken Mr. J. J. P. Ba run ca» Zuylen van Nijevelten het bestuur van het Dep. voor de Zaken van de R.-K. Eered. voorloopig opgedragen aan den Min. van Juslitio Mr. M. P. H, Strens. Z. M. heeft bepaald, dat ter vereering van de nagedachtenis en de uitstekende verdiensten van den Hertog van Wellington, Prins van Waterloo, bekleed met de waardigheid van Veldmaarschalk, door het Nederlandsche leger gedurende drie dagen rouw ge dragen zal worden, aanvangendo met de» dag der plegtigc ler-aardc-bestelling van zijn stoffelijk overschot.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1