AIERSFOORTSCHE COERANT. IV'. 65. DONDERDAG 06 December 085%. 16 Deo. Dondord. Martha Reed overl.1821. 17 u Vrijd. Quaterl. 18 Znlurd. 3 E. Kw.j Quaterl. 19 ii ZOND. 4de Adv.; Ned. Zendeling Genootschap opgerigt, 1797. 20 Dec. Maand. Vast.; Komst van Leicester in Nederland, 1585. 21 i> Dingsd. a. Thomas; Anne du Bourg over!., 1559. 22 Woensd. Overgave bij Capitulatie van de Citadel van Antwerpen, 1832. 23 Dunderd. Chlodotoig te Rheiius gedoopt, 490. AMERSFOORT, 16 December 1852. (Vervolg ran het Verslag ran het behandelde, in de Raadsvergadering van 2 Dec. j.l 9®. Wordt voorlezing gednau van een rekwest d.d. 20 Out. j.l., van Mr. h'. B. fVestermanAdvocaat, en F. F. Robbt, burgerlijk Ingenieur, beide wonende te Amsterdam, inhoudende, dat zij, voornemens zijnde nun den Koning concessie aan te vragen tot oprigling binnen Amersfoort, van ceue fabrijk vanpijpgaz, oeco- notnischgas genaamd, vervaardigd uit eene compositie, tol bereiding van welke onlangs aan de 11.11. Cossas en Co,, te Amsterdamoctrooi is verleenddaarvan kennis geven aan den Raad, en verzueken: 1°. oiu vergunning aan hen om eene dusdanige oecunoinisch gasfabriek te Amersfoort te mogen oprigtcn en de pijpen door en langs de straten grachten pleinen bruggen en wegen der gemeente te mogen leggen en 2°. dat het Stedelijk Bestuur inct hen in onderhandeling trede, tot verlich ting der gemeente door middel van dit gaz. Wordende in dal rekwest gezegd dal bet occonomisch gaz vele voordcelen bezit boven alle andere gassoorten voornamelijk boven het steenkolengaz; 1°. geeft het, bij verbranding van dezelfde hoeveelheid, epn viermaal sterker licht dan het steenkolengazj 2°. kan het, iu vergelijking van het meerdere lichtveel goedkooper geleverd worden; 3". brandt hel zuiverder, daar bet geeuen aanslag of aanzetting te weeg brengt; 4°. is er, tot daarstvlling der urine en ligging dor pijpen, minder plaats noodig en 5°. behoeven de straten zelden of nooit ter reparatie der pijpen opgebroken te worden. De Voorzitter zegtdat hijnaar aanleiding der bepaling van art. 68 der Gemeentewetvan dit stuk afschrift heeft gezonden aan de Commissie ad hocten fine van berigt en advijs. 10°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van den Schuttersraad d.d. 3 Nov. j.l., inhoudende verzoek, om te worden bekend gemaakt niet de wijzewaarop gezegde Raad zich zal kunnen ontdoen van eenige daarin opgenoemde afgekeurde schutters kleedingslukken. De Voorzitter zegt, dat tot dus verre dergelijke zaken werden overgebragt bij den Kazerneineestermet op- dragt aan Burgemeester en Wethouders, om daarvan uitdeeling te doen aan behoeftigen, en stelt voor om dien regel thans ook te volgen; welk voorstel, met in acht neming der bemerking van den Heer Zegers Veeckens, dat het in deze te nemen besluit niet van voortdurende kracht zal worden beschouwd, met alge- meene stemmen wordt aangenomen. 11°. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van Jhr. Mr. J. G. Bosch van Drakestein, d.d. 10 Nov. j.l., inhoudende verzoek aan den Raadomdaar hij gaarne het stukje grond, gelegen aan hel smalle paadje en de beek, buiten de kleine Koppelpoort te Amersfoort, ter grootte van ongeveer 40 ellen, niet zijne hetzelve in sluitende landerijen zou verecnigen, hem kenbaar te maken, of de Raad lot overdragt van hetzelve en, voor dat geval, tot welk bedrag, geneigd is. Wordt besloten, om dit rekwest, ten fine van berigt en advijs, te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders. 12®. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van eenige landbouwers van Hoevelaken, d.d. 3 Nov. j.l., inhoudende verzoek aan den Raadom de belasting of het zoogenaamde marktgeld op de Boter af te schaffen. Ten aanzien van deze zaak wordt besloten, om over te gaan tot de orde van den dagomdat daaromtrent reeds vroeger is beslist. 13°. Wordt voorlezing gedaan van eene circulaire van den Commissaris des Konings iu de Provincie, d.d. 8 Nov. j.l,, waarbij aan de Gemeentebesturen in de Provincie de inzending der kwitantiëu van gestorte gelden, voor verschuldigde kosten van vestiging en onderhoud van in de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid opgenomen personen, wegens den len en 2cn termijn van dit jaar. wordt herinnerd. Op voorstel van den Voorzitter, wordt magtiging verleend tol storting van die gelden, op rekening van dit jaar. 14®. Wordt voorlezing gedaan van eene aanschrijving van Gedcp. Staten d.d. 14 Oct. j.l., die daarin te kennen geven, dal zij vertrouwen, dol de Gemeentebesturen ten spoedigste zullen overgaan tot hel ontwerpen, eeuer verordening, waarbij het rijden der voertuigen, door houden getrokken, in hunne Gemeente wordt verbo den, en zulks op grond, zooveel dit in ingekomen rap|iorten, dc aangelegenheden der jMvlicic betreffende, is opgemerkt, dat een nantul nachtelijke diefstallen iu deze Provincie gepleegd worden door personenvan elders afkomstig, die zich zeiven en de gestolen voor- •vverjien door middel van hondenwagens vervoeren, als -uit dat van gevaren en ongelukken, uit het rijden •van hondenwagens voortkomende. Nadat de Heer Zegers Veeckens zich verklaard had •tegen het gevolg geven aan die aanschrijving, omdat daardoor een groot getal Amersfoortschc ingezetenen, van een eerlijk iniddcl van bestaan beroofdtot armoede .zoude vervallen; de Yoorzitler gezegd had, dat cr in 't door den Heer Zegers Veeckens aangevoerde veel waar heid ismaar dat de voorgestelde maatregel toch ook bevorderlijk is aan eene goede jiolicie; de Heer Uiemont den weosch had te kennen gegeven, dal die honden wagens onschadelijk wierden gemaakt, door de eige naars te verpligten de hónden onder do wagens te laten loopenen de Heer Scheerenberg nog zwarigheid had gemaakt, omtrent de bevoegdheid der Gemeente besturen, tot het maken van verordeningen op het gebruik van rijkswegen, wordt het voorstel van den .Voorzitter, tot aanhouding dezer zaak, om inmiddels te zien wat er ten deze in andere Gemeente zal gedaan wordenaangenomen. 15°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive, d.d. 16 Nov. j.l,, van de Kamer van Koophandel en Fabrijken te Amersfoort aan Burgemeester en Wethouders, inhou dende verzoek aan hen, oiu een adres', in gelijken geest als dat door haar aan den Minister van Binnen). Zakenonder dagteekening van 16 Nov. j.l. ingediend en Burg. en Weth. in afschrift medegedeeld, aan ge zegden Minister in te dienen, lot ondersteuning van het adres van den neer Bolkema, om concessie tol hel aanleggen van een Spoorwegnet door het Noordelijke cn Oostelijke gedeelte des Rijks. Op voorstel van de 11.11. ScheerenbergZegers Veeckens en v. Bel, wordt besloten, dat de Raad een adres aan den Koning, tot ondersteuning van hel verzoek van den Heer Bolkema za| indienen, met bepaling dat hei gevolg geven aan dit Besluit zal worden overge laten aan Burgemeester en Wethouders. 16°. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van P. Ilondius Ts., d.d. 29 Nov. j.l., inhoudende verzoek aan den Raad, om het ten zijnen upzigle op 31 Aug. j.l. genomen besluit in te trekken, en hem alsnog, gelijkelijk met de overige hier ter slede gevestigde Apothekers, met de levering van geneesmiddelen aan de armen, voor rekening der Gemeente, te begunstigen. Wordt besloten om, ten aanzien dezer zaak, over te gaan tot de orde van den dag, aangezien daaromtrent onlangs een besluit is genomen. 17°. Worden ter tafel gebragt de concept-voorwaar den van aanbesteding van het opwinden en gangbaar houden der Stads uurwerken, het onderhouden of wel in orde houden der klokken en speelwerken van de Groote of Lieve Vrouwe Toren en het zoogenaamde Latijntjc, met bijlevering van alle daartoe beuoodigdc materialen. Wordt besloten dc vaststelling dcrzelve over te laten aan Burgemeester en Wethouders, met bepaling echter dat die aanbesteding, voor zoo ver betreft den termijn waarover denzelven loopt, zal zijn tweeledig, voor een en drie jaar. 18°. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van E. A. Fabritius wed. A. Hamelberg, d.d. 2 Deo. j.l., inhoudende verzoek, dat de Raad haar, tot ge deeltelijke voorziening in hare behoeften en in de kosten van de opvoeding harer kinderenverleene de jaarlijksche gratificatie van 250, onder dien titel aan haren echtgenoot toegelegdaangehouden tot eene volgende vergadering. 19®. Wordt ter tafel gebragt eene missive van P. D. Koninglaatstelijk secondant te Geerlruidenbergwo nende te Ooslburg, inhoudende verzoek aan den Raad, om te worden benoemd tot onderwijzer iu de Wiskunde en Moderne talen aan het te Amersfoort op te rigten Gijmnasium. Wordt, als op niet gezegeld papier geschreven, ter zijde gelegd. 20°. Wordt voorlezing gedaan van een voorstel van Mr. L. Zegers Veeckens luidende: Daar door den Raad der Gemeente Amersfoort tot dus verre geen gevolg is gegeven aan de bopaling «van Art. 146 der Gemeentewet, neemt de onderge- teekende de vrijheid bij deze Ie doen het navolgende n voorstel ii Dal deze Raad een besluit neme, om de besturen ii der in deze Gemeente aanwezige GodshuizenGestichten «van Weldadigheid, Genootschappen en andere iuslel- lingen van openbaar nut, bij dat besluit bepaaldelijk lo vermelden, uit te noodigen, om hel verslag bij «Art. 146 der Gemeentewet voorgeschreven, op te maken en telken jarc vóór 1 February aan den Raad in te zenden. Aangehouden tot eene volgende vergadering. De gestelde werkzaamheden alzoo zijnde afgeloopen, geeft dc lieer v. fVerkhoven te kennendat hij eeue inededeeling, betrekkelijk het voorstel lot oprigting van een Gijmnasium, aan den Raad, in besloten ver gadering, wenscht te doen. Daar deze vordering door het bij de wet vereischte getal leden is ondersteund worden de deuren gesloten, en, na afloop der beraad slagingen te dezer zake, de deuren weder geopend en dc zitting gesloten. In de op 13 Deo. j.l. gehouden Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort waren tegenwoordig de 11.11. Maas Geesleranus e. Bockom Maase. fVerk hoven, Scheerenberg, IVijers (Voorzitter), e. Lilaar, Herschel, DicmontZegers Veeckens, Verloren, van Bel en r. Beek; afwezig de 11.H. Brouwer en v. d. Bergh cu Gerrit Nieuwtand, 1°. Worden gelezen cn goedgekeurd de notulen der vorige Vergadering. 2°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van Gedep. Staten, d.d. 2 Deo. j.L, ter begeleiding vau een afschrift van Z. M. besluit van 15 Nov. j.l. N®. 43, waarbij wordt goedgekeurd het besluit van den Raad der Gemeente Amersfoort, d.d. 27/28 October jl,, tot afschaffing van de Poortgelden niet 1 Januarij 1853. 3®. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van Gedep. Stalen, d.d. 4 Dec. j.l., ter begeleiding van eeue nota van bedenkingen op de Gemeenlc-Begrooling voor 1853, met verzoek, om, onder kennisneming daarvan, het noodige te verrigten tot opheffing van dezelve. Aan deze bedenkingen, meest alle den com der Begroeiing betreffende, verklaart dc Raad (daaronder ook de Beer Brouwer, middelerwijl binnengekomen) zich bereid gevolg te geven, met uitzondering echter van die, betreffende Art 10, Afd. 2, Hoofdst. 1 en Art. 5, Afd. 1, Hoofdst. 4 der Uitgaven. Tegen de overbrenging van eerstgemeld Art. 10, Tractement van den Sluiswachter, naar Art. 1, Afd. 1, Hoofdst. 3, vindt de Heer Verloren bezwaar. Daardoor toch zou verloren gaan het door den Raad, bij de in deeling der Begrooting, aangenomen stelsel, daarin gelegendat alhier gebragt zijn de kosten der inning van de belastingen en de regten, die de Gemeentewet voor belastingen houdt, terwijl in Hoofdst. 3 zijn ver antwoord de uitgaven voor die inrigtingen zeiven, als: onder Afd. 1, de traktementen der opzigters en bouwmeesters, en onder Afd. 2, het onderhoud dier werken. Indien de meening van Gcxjep. Staten moest gevolgd worden dan zouden zijom zich consequent te blijven ook moeten verlangd hebben de overbrenging naar Hoofdst. 3 van de Iractementen der ambtenaren in de artikelen 49 vermeld. Wel luidt Afd. 1 van Hoofdst. 3 traclemenlen van bouwmeestershavenmeesters, sluiswachters enz., maar het opschrift van dit Hoofdst. zelf is toch ook: kosten voor openbare wegen, werken en inrigtingend. i. alzoo o. a. ook traclemenlen voor het opzigt over en het toezigt op het onderhoud dier werken betaald wordende, maar niet traclemenlen, besteed voor het ontvangen der regten, die op hel gebruik daarvan ge heven worden. Want, daar die regten belastingen zijn, zijn zij, die ze ontvangen, even goed als ontvangers te beschouwen als de Gemeente-Ontvanger zelf, wiens tractement toch altijd en builen alle bedenking ouder Hoofdst. 1 te huis behoort. Waar nu hel officie van opzigler en ontvanger in één en denzelfden persoon te zanten valt, geraakt men in verlegenheid, tenzij men een gedeelte van het tractement onder Hoofdst. 1 en een auder gedeelte onder Hoofdst. 3 plaatse, hetgeen toch bezwaarlijk kan. In dat geval moet men vragen wat praevaleert in de betrekking, cn dan gelooft spreker, dat de sluiswachter even zeer als de havenmeester, enz., niets is dan een ontvanger dier gelden, terwijl het eigenlijk beheer en toezigt op haven, sluis, waag, enz., bedoeld bij Art. 1, Afd. 1, Hoofdst. 3, wordt uitgeoefend door den Ar chitect. Eigenlijk gezegd is er geen sluiswachterdaar de poortiers aan de Koppel- cu St. Andries-poorten tevens met de ontvangsten dier gelden, als bijvoegsel tot hunnen post als jioorlicr, zijn belast; in allen geval is bij Monnikkendain geen sluis. Spreker acht het ephter juister om dit Art. 10, in plaats van tractement van den sluiswachter te omschrij venIdem (d. i. Iractementen en verdere perceptie kosten) der sluisgeldendoor welke veraudering, met bijvoeging der noodige inlichtingen, de zaak duidelijk zal worden voor Gedcp. Staten. Dienovereenkomstig wordt besloten, met 10 legen 3 stemmen (Brouwer, v. IVerkhoten en Diemoni). Tegen de overbrenging van Art. 5, Afd. 1Hoofdst 4, halre opbrengst van het riet aan zee aan den opxigter naar Artl, Afd. 1Hoofdst. 3, verklaart zich de Heer Verloren, oiudnt deze uitgaaf niet behoort tol de onkos ten voor vuur-, ton- en havengelden, en het eene toevallige omstandigheid is, dal de persoon, die het riet bewerkt, dezelfde is als de opziener aan zee, waarmede dc vergadering zich verecnigt, met aanne ming tevens van het voorstel des Voorzitters, om dit artikel te omschrijven: onkosten voor het verwerken der rietgronden aan see. 4®. Wordt voorlezing gedaan van ecno aanschrijving van Gedep. Statend.d. 26 Nov. j.l., waarin wordt voorgesteld om de kosten van het door den Burge meester te dragen onderscheidingstccken (zijnde de zilveren penning aan 's Rijks Munt voor ƒ10 verkrijg baar) aan te schaffen voor rekening der Gemeente. Dc beraadslagingen daarover geopend zijnde, zegt do Heer Zegers Veeckens, dat de Burgemeester volgens Art. 70 der Gemeentewet een bij Kon. besluit van 16 Nor. j.l., vastgesteld ouderaoheidingiteekcn draagt; dut

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1