<lo BurgÉpiecster voorzegde Wetsbepaling «moet opvol gen, zönder le dier zake do lussehciikomst van den "llaad te behoeven, tenzij hij begrijpe, dat het billijk is om het bedoelde ondcrscheidingstcekon aan te schallen voor rekening der Gemeentein welk geval de llaad het bedrag der kosten zal behooren vast te stellen, maar dat deze aangelegenheid niet behoort lot de be- moeijingen van Gedep. Stalen; weshalve hij, deze zaak beschouwende als door den Burgemeester te zijn ter sprake gebrngt, voorstelt, om te besluiten tot aanschaf fing voor rekening der Gemeente van het onderschci- dingsleeken bij Art. 76 der Gemeentewet bedoeld, en voorts om die aanschaffing, tot een bedrag van 15, den Burgemeester over te laten. Nadat de Heer Dzemoiit de aanschaffing van den penning aan 's Rijks Munt als wcnschelijk had voorgestelden de Heer Verloren had te kennen gegeven dat hij de aanschaffing van het onderschcidingsteekenen wel i» dubbel, aan Burge meester en Wethouders wenschte overgelaten, werd door den Voorzitter tot dit laatste: aanschaffing van een penning met zilveren ketting en cenen met lint, beide voor rekening van de Gemeente, het voorstel .gedaan on door de Vergadering met algemeene stemmen -aangenomen. 5°. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van D. A. Okhuijsen. concierge van het Raadhuis te Amersfoort, inhoudende verzoek, dat de Raad voor rekening der Gcmeento neme de helft van hel bedrag van ƒ28, waarvoor adressant over de dienstjaren 1851 en 1852 in de personele belasting is aangeslagen, gelijk zulks van den jare 1827 tot 1850 door Burge meester en Wethouders is gedaan. Aangehouden tot eene volgende vergadering. 6°. Wordt voorlezing gedöan van eene missive vati de Kamer van Koophandel en Fabrijkcn d.d. 11 Dec. j.l., waarin, onder terugzending van het Reglement van Orde der Kamer, waarlegen in dc Raadsvergade ring van 2 Deo. j.l. bedenkingen waren aangevoerd, wordt kenbaar gemaakt: a. dat hel bezwaar, omtrent de wijze van stemming in Art. 27 omschreven, is opgeheven; b. dat de Kamer vermeend heeft geene bepaling tot het in hel openbaar houden harer verga deringen in het Reglement van Orde te kunnen op nemen omdat dc Kamers van Koophandel en Fabrijken, ingevolge Art. 2 van hel Koii. besluit van 9 Nov. 1851geene besturende maar slechts adviserende ligchamen zijnmoetende bare beraadslagingennaar het inzien der Kamergeacht worden een ineer ver trouwelijk karakter te hebben, en daarom tuinder geschikt te zijn om in het openbaar te worden ge- lioudeu't geen evenmin bij andere adviserende lig chamen bijv. den Raad van State, als bij de Kamers van Koophandel en Fabrijken in de grootste en voor naamste handelsleden des Rijks, plaats heeft; terwijl het in het openbaar houden der vergaderingen van de Kamers voorzeker in liet besluit van Nov. 1851 zou zijn voorgeschreven, ingeval zulks de bedoeling der lïooge Regering ware geweest; en o. dat zij, oin aan hel verlangen van den Raad te voldoen, geene zwarigheid heeft gemaakt, bepalingen te makenomtrent den vorm der mededeelingenin Art. 2 van hel Kon. besluit van Nov. 1851 aangehaald. Wordt besloten tot nederlegging ter Secretarie en beraadslaging in eene volgende Vergadering. 7". Wordt ter tafel gebragt een rekwest van J. 11.11. Vermolen, inhoudende verzoek, om, ter zijde van het hoekhuis van dc Varkenmarkt en dc Langeslraat een boom le mogen planten. Wordt ter zijde gelegd, als geschreven op niet gezegeld papier. 8°. Geeft do Voorzitter le kennen.dat Burgemeester en Wethouders voornemens zijn, zoo veel mogelijk alle leveringen aan de Gemeente bij aanbesteding te doen plaats hebben, bepaaldelijk die van timmerhout, metselsteencnkalk, cement en spijkers, waaromtrent hij voorstelt de vaststelling der voorwaarden over te laten aan Burgemeester en Wethouders. Dienovereen komstig wordt besloten. 9°. Stelt de Voorzitter aan de orde dc benoeming eener Commissie tot herziening van het belastingstelsel, en geeft hij den Raad in overweging om die Commissie zelf te benoemen. Aangehouden lot eene volgende vergadering. Van wege de Kamer van Koophandel en Fabrijken te Amersfoort is hekend gemaakt, dat bij haar is in gekomen eene missive van Z. M. Gezant te Konstanli- nopet, behelzende eeltige opmerkingen omtrent de middelen, door welke naar zijne meening de handels betrekkingen van Nederland met de Levant zouden kunnen worden uitgebreid, benevens eene lijst van de voortbrengselen, die daartoe in aanmerking kunnen komen, en dat belangstellenden van deze stukken inzage kunnen nemen bij den Secretaris der Kamer, gedurende den tijd van 14 dagen, ingaande II Dec.j.l. Zondag, 19 Dec. e. k., zullen Rijk van Bennekom en zijne huisvrouw Alijda Siddri, wonende op het Spui, te Amersfoortgedachtenis vieren van hunne vóór vijftig jaren gesloten huweljjksvcreeniging, genietende beide echtelingen, die in niet ruime geldelijke om standigheden veikeeren, eene volkotnene gezondheid. Donderdag den 23 Dec. e. k. zal ter audiëntie van de Arrondissements Reglbank te Amersfoort worden behandeld de zaak van het O. M. tegen Gerrit Nicuw- land, woonachtig to Amersfoort, beklaagd van in den avond van 4 Nov. j.l.met voorbedachten rade of ver raderlijken aanval, slagen le hebben tocgebragt aan den Heer Mr. L. Zegers Veeckens (zie Amersf. Cour. N°. 58). Naar wij vernemen zijn in deze zaak twaalf getuigen gedagvaard, en zal de beklaagde, die tot dus verre zich niet heeft ontzien te ontkennen het hem le laste gelegde feit lo hebben gepleegd, worden bijge staan door den Heer Mr. C. L. Schüller tot Peurtum, Advocaat te Utrecht. De Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht heeft, hij publicatie van 9 Dcc. j.l., bekend gemaakt, dat de sluiting der Jagt, voor deze Provincie, is bepaald op Vrijdag 24 Dec. aanstaanden. Z. M. heeft benoemd, bij het IVopen der Artil lerie: bij den staf van het Wapen, tot Kapt., den 1 Luit. 1'. C. Swaving; bij de Veldurt., tol 1 Luit., den 2 Luit. F. J. C. Broers, bij de Vcslingart. tot Kopts. dc 1 Luits. A. A. Keijzer, P. S. /Hommers, J. G. J. van Oldcnbarncveld genaamd H itte Tullingh en E. O. K. van Ingen, en lol I Luits., do 2 Luits. L. F., F. Bo- lomij en lU. J. van Nicuwkuijk. De Minister van Oorlog heeft, in de zitting der Tweede Kamer van de Staten Generaal, op 2 Dec. j.l., o. a. gezegd, dal hij, ook al kostte de Veldartillerie minder, zich bezwaard zou rekenen dc Rijdende Ar tillerie op te heffen, een wapen, dal gedurende meer dan 100 jaren aan zijne bestemming alt.ms roemruchtig heeft voldaan, en dat hij, wat aangaat de finantiöle omstandigheden, begrijpt, dat de begrooting voor oorlog niets le maken heeft met den finantiëlen toestand des lands. De eenige vraag iswat onze eerwat de veiligheid des lands vordert, en, als men het daarover eens is, moet men ook het geld geTen; betreurende hij het maar al le zeer, dal de vroegere aandrang tol bezuinigingen het geheele leger uit zijn verband heelt gerukt, waardoor, hoezeer er in de laatste jaren ook veel ten goede is gedaaner toch nogtot herstel en liet op goeden vasten voet brengen van ons legertje, veel te doen overig blijft. Wat vooral nog gedaan moet worden, is z. i.1°. het houden van jaarhjksche kampementen, het eenige middel, oni in vredestijd den militairen geest levendig te houden; 2°. oprigting eener rijschool3°. wijziging in het wapen der Kavallerie, door liet maken van 22 eskadrons tot ééne divisie, afgedeeld in 2 brigades. Als dal alles geschied zal zijn, don gelooft hij, dal tevens tot stand gebragt zal wezen die goede organisatie en die verbeteringen, waarop ook de Heer Storm ran 's Gravesande gewezen heeft. De algemeene Synodale Commissie der Nederl. Hervormde Kerk heeft haar adres ten gunste der on gelukkige lUadiai's, met eene Fronsche overzetting, aan den Groothertog van Toskane opgezonden, en bij afschrift gebragt ter kennis van Z. M. den Koning en van den Minister van Builènlandsche Zaken. De aanhef van dit stuk luidt als volgt: «Monseigneur! De iilgOmeene Synodale Commissie, vertegenwoordigende de Nederlandsche Hervormde Kerk en sprekende in haren naam, ziet zich geroepen en verpligt, en neemt dien tèn gevolge dc vrijheid, zich met gevoelens van verscliuldigden eerbied tot Uwe K. K. H. te wénden, met'eene klagl en bede, betref fende de veroordeelden Francesco en Rosa IHadiai, wier droevig lot een algéineen en diep gevoel van deelneming bij alle Evangelische Vorsten en volken van ons werelddeel verwekt beeft. Die deelneming is ook in ons Vaderland onder alle Protestanten alge meen en groot, gelijk reedti daarvan, door eene depu tatie van Evangelischgetinde Christenen uil ons midden eu ook namens onderscheidene ouder ons bestaande Priiteslantselie verceiiigingeti, naar ons verzekerd wordt, aan Uwe K. K. II. getuigenis gegeven is. Maar tut hiertoe heeft onze Nederlandsche Hervormde Kerkin haar geheel en op wettige wijze vertegen woordigd, in deze voor hilar allerbelangrijkste en hei lige zaak hare slem nog niet doen hooien. En toch weet zij het aan zich zelve, aan haar eigen voorge slacht, aan de veroordeelden, die zij uls haren broeder en zuster in het geloof erkent, en bovenal aan de heilige beginselen van gewetensvrijheid en Evangelische waarheid, verschuldigd te zijii, ook hare stem te doen hooreneerst wel en bepaaldelijk als eene klaag- en smcekstcm, ten behoeve der ongelukkigen, die het slagtoffer zijn van den strijd hunner Godsdienstige overtuiging met de tegenwoordige wetgeving van hun Vaderlandmaar daarna ook en inzonderheid als eene luide getuigenis voor allen, dat de Hervormde Kerk van Nederland het groote en heilige beginsel van Godsdienstige vrijheid, waarop zij voor ongeveer drie eeuwen, als op een voornamen hoeksteen, mede ge sticht en opgebouwd is, en waarvoor zij, gedurende tachtig lange jaren, met onwrikbare volharding, toen gestreden heeft, ook nu, als in de dagen barer stich ting, blijft waarderen, en voor het minst met hare voorspraak zoekt te verbreiden en allerwege ingang en beoefening te doen vinden. Vervolgens komt in het adres o. a. het volgende Ofschoon die veroordeelden niet met ons onder dezelfde burgerlijke wetgeving, noch in denzelfden maatschappelijke)! toestand geleefd hebben, zoo zijn zij toch met onsen wij met hendermate verlamden dal wij allen, met hen staande in hetzelfde Evange lische geloof, onze eigéné Godsdienstige overtuiging in hen veroordeeld onze vrijheid in hen aan banden gelegd en onze geheele gemeenschap in hen aan schande prijs gegeven en met de misdadigers gelijk gesteld gezien. Hel worde ons daarom door Uwe K. K. II. toege staan, dat wij, naderende |ot uwen Vorstehjken zetel, ons zeiven plaalscn naast de veroordeelden, en ons zeiven verklaren, in gelijken zin nis zij, maar ook anders niet, schuldig en der veroordeeling waardig te zijn, en daarom voor hen, als voor ons zeiven, uwe Vorstelijke genade inroependewijl deze ongelukkigen niet uit gemis van gehoorzaamheidmaar omdat zij voor Gód en den Heer CftrWtüs oordeelden niet anders te kunnen noch te mogeu handelen, schuldig geworden en naar de wetgeving en jurisprudentie van hun Va derland veroordeeld zijn; gelijk ook wij, in gelijken toestand levendeschuldig en veroordeeld zouden zijn geworden met hen. Het behoort niet lol ons, Monseigneur! de burger lijke wetgeving en jurisprudentie van Uw Vorstelijk gebied te toetsen aan de algemeene beginselen van waarheid, vrijheid en regt', of haar aan onze beoor deeling te onderwerpen. Doch de waarheid gebiedt ons, en in het belang der veroordeelden, voor wie wij optreden, moge het dienstig zijn, hier openlijk en voor allen le verklaren, dat Nederland eene andere wetgeving cn jurisprudentie heeftzoodat alhier aan allen eene volkonienc Godsdienstige vrijheid vergund cn gewaarborgd is, cn eene onleereiide veroordecling, als die der echtgenootcn IHadiai, onder ons niet mo gelijk noch denkbaar wezen zon.» Ten slotte behelst het adres: De ernstige bede van onze Nederl. llcrr. Kerk, dat het Vorstelijk prerogatief van gratie op de veroordeelde echtgenootcn Madiai in dien zin worde toegepast, of dat zij, hetgeen voor uwe Regering in dc schatting van Europa cn voor God liet roemrijkste zou weienvan do opgelegde straf gcbcel ontheven in hunno eer hersteld worden, als getrouwe burgers zoowel van uw Vorstelijk gebied als van hot Koningrijk Gods. of anders, dat zij buiten liet Groothertogdom van Toscane verwijderd en aan de liefde dor Kiaugcliscligeziiidc Christenen van ons werelddeelaan wie zij dierbaar zijnvrij cn zonder oneer worden overgegevou terwijl ook wij, too deto Vorstelijko gunst aan de veroordeelden kan worden toegestaan, haar beschouwen eu erkennen zullen als ware zij nan ons geschied.» Onder de geruchten van den dog behoort, dat de Koning van België, wel bevroedende, dal de meer derheid der bevolking meer en meer ten gunste wordt gestemd van de zoogenueindo behoudende partij eu die der geestelijkheid, cn iu aanmerking nemende, dat de vreemde Mogendheden, en zelfs het Bewind van Groot-Britlanje hel geraden schijnen te achten, dat de Regering iu België zich daarnaar voege, maar aan den anderen kunt bezwaarlijk kunnende besluiten om de staatkundige beginselen te verluochenenwelke hij nu sedert zes jaren met overtuiging heeft beleden, er ernstig aan denkt, om afstand te doen van do Re gering, ten behoeve van zijnen oudsten zoonden Hertog ran Braband, en wel tegen den 9 April, nis wanneer de genoemde jonge Vorst meerderjarig ton worden. Dal de partij der geestelijkheid daarmede in geene geringe mate zoude zijn ingenomenspreekt wel van zelf. lu een der voorname Brnsselsche dagbladen leest men het volgende: «Den 5 Dec. j.l. is alhier eene bijeenkomst gehouden van Veeartsen uit onderscheiden oorden des lauds. Onder de behandelde punten behoort de behoeding san hel vee legen de longziekte door inenting met smetstof. Dc aanwezigen hebben elkander hunne waarnemingen en denkbeelden daarover mede gedeeld. Algemeen werd erkend, dat die bewerking hel leven der dieren in groot gevaar brengten in vele gevallen, althans in ruim dertig, waarvan bijzon derheden werden medegedeeld, liet unlataan of ten minste hel uitbreken der kwaal niet belet had. Het eenparig besluit was, dat de verccuiging hare goed keuring niet aan het door den Heer IVillems aanbe volen middel kunde hechten.» Een Saksische boscliwachter, genaamd Cailell die 82 jaar oud is geworden en zijn geheim niet met zich in 't graf wil nemenmaakt in de Leipsiger Ztg. van 7 Sept. j.l. hel volgende middel bekend tegen den beet van een dollen hond, welk middel hij sinds 50 jaar met hek beste gevolg op menschcn en dieren heeft aangewend men neme dadelijk warme azijn of liuuw water, wnsache de wond uit, drong» zc, en gicte dan eenige droppels mineraal zoutzuur in dc wond; daar minerale zuren, het specksel-vergift oplossen, zal mei» de rampzalige werking er van voorkomen. A D VERTEN T IEN. NEDERLANDSCHE VERHEVIGING TOT AFSCHAFFING VAN STERKEN DRANK, Aftleeling Amersfoort. Op Maandag, den 20 December 1852, des avonds ten half acht ure, zal, in liet Kerkgebouw der Re monslranlsche Gemeente te Amersfoortde jaarhjksclio openbare spreekbeurt worden vervuld door den Heer Mr. L. Zegers Veeckens tot bijwoning van welke onze Stadgenoolcn beleefdelijk worden uit genood igd. Namen* Besluurderen ran voor». Adeeling n. A. LAAN. (203) Secretaris. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 5 lot en met II Dcc. 1852. BEVALLEN: 6 Dec., Alberta Wijnen, geb. van Bok horst, Z. 9 Dec Magdalena Maria Buitenhuis, geb. Ruijs, Z. Antjc Laseur, geb. Visscher, D. Te zamen 3. ONDERTROUWD: Dicrk Anton Stöver mei Carolina Christiana Maria Koch. Pieter van Colmjon met Petronella van Minnen. GEHUWD: Cornelia Mol met Neellje Alberti. Roelof van den Brink met Johanna Maria Steenbeek. OVERLEDEN: 0 Dec., Helena van der Muoteu. 20 m. 7 Dec., Johannes van Ouwcrkcrk, 10 j. 8 Dec., GceMruida van Barncveld 15 m. 10 Deo., Barta van Nimwegen 83 j., weduwe van Hendrik de Jong. Gerrit Jan Mckkelhout30 j.gehuwd met Hemirika Mrjjnr. Gerrit Jaglrnherg3 w. Eon levenloos kind van hel Mannelijk Geslacht van Jan Zeggelaar. Te zamen 0. VERTREK DER BEURTSCHEPEN, van Amersfoort, van Amsterdam 's avonds ten 8 ure: 's namiddags ten 3 ure: Zaturd. 18 Dcc., deWeerd, Houlsaager, Woensd. 22 Bos. Koekoek. Van Amersfoortover KampenSnerk en Leeuwarden naar Groningen, eiken Znturdag, 's morgens te» 9 ure; van Groningenover Kampen en Harderwijknaar Amersfoorteiken Woensdag, 's namiddags ten 2 ure; Schipper 11. Kosts*. De AazssroosTscii» Couizst verschijnt icdereii Donderdag tegrn den abonnementsprijs van /0.90 in de drie maan den. De prijs der Advertenliën van 1 tut 6 gewone regels is, met hel zegel regt, 0,95; voor eiken regel meer ƒ0,10. Afzonderlijke Nummers worden voor ƒ0,15 afgele verd. Bijdragen, waarvan de inzenders moeten bekend zijn bij dc Redactie, die in elk geval bet regt van niet-jilaatsing zich voorbehoudt, te bezorgen des Woens dags .vóór den middag; Ad verten'.';-in dicniclfdeu dag vóór vijf ure 'savonds, in dc Huurhuizen N*. 241, to Amersfourt. Te A«mpoo»t, bij VEECKENS VAN KUIJKUOF.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 2