N". 19. Waagmcestcr. Deze betrekking, zijnde een post waarbij slipte eer lijkheid onontbeerlijk isis voor gcene publieke ver pachting vatbaar, daar men vooruit niet weet wie pachter wordt en deze welligt bedriegerijen zou kunnen plegen in het wegenten behoeve van vrienden en bekendenwaardoor deze iurigting in discrediel zou geraken en niet beantwoorden aan het doel. N°. 20. Architect. De verhooging van het trncteiueiit niet ƒ100, strekt Ier vergoeding voor het verlies van vrije inwoning. N#. 22. Kasernemeester. De vreemdsoortige werkzaamheden waarmede deze beambte thans belast is, zullen nader bij instructie dienen geregeld te worden. In geval men mogt over gaan lot eene algeheele verpachting der verlichting valt •een deel zijner bemoeijingen weg. In allen geval heeft bij tijd genoeg over, om levens het Commissarisschap van Inkwartiering waar te nemenwaardoor levens gelegenheid wordt gegevenom zijn tracleiuent, builen bezwaar van stads kas, niet 50 te verhoogenhet geen bij deze betrekkingzijnde een post van vertrou wen wenschelijk voorkomt. Hoezeer de Commissie in 't algemeen is tegen vrije inwoning, zoo is zulks bij deze betrekking behouden, als noodzakelijk voorde ^bewaking der militaire fournituren. N°. 23. Klokkenist. De Commissie vermeent, dat men op het voetspoor van andere en zelfs groolere steden, alhier gevoegelijk kan volstaan met het carillon slechts éénmaal des weeks, cn wel op marktdag, te laten bespelen, alsmede op de nationale feestdagen en bij buitengewone plegtig- hedenwaardoor alsdan, dc werkzaamheden van den Klokkenist op de helft terug gebragi zijndeook diens tractement op 150 kan verminderd worden. Het be spelen gedurende de Meimaand valt alsdan mede weg doch niet het verzetten van het carillon voor de uren door den Klokkenist twee malen per jaar. Hierdoor wordt eene som van ƒ150 'sjaars bespaard, die vrij wat nuttiger kan besteed worden. N°. 25. Commissaris ran Policie. He» tractement en de verhooging van hetzelve, onder den titel van bureaukostenis voorloopig alhier op bet tegenwoordige bedrag uitgetrokken in afwachting van de nadere regeling vun hetzelve door den Koning, krachtens art. 191 der Gemeentewet. N°. 26 en 27. Hoofd-Agent en Agenten van Policie. De traclemeuten der polieie-agenten zijn thans aldus geregeld: 1 a ƒ310, 2 a 200 en 1 a 76. De Com- missie wenscht de bezoldiging van laalstgemelden te verhoogen met 182en alzoo mede te brengen op ƒ260, ten einde daarvoor een nieuwen aan te stellen, met pensioneering van den legenwoordigen agent A. Hos, genietende 78, als zijnde, door ouderdomongeschikt tot verdere dienst. Daar de policie geen oogcublik kan stilstaanen in geval van ziekte, moeijeljjk de eene agent van policie den anderen orders kan geven, zuoacht dc Commissie het wenschelijk, voorloopig, tol aan de invoering der algeraeene Wet op de Policie, aan den agent, die ƒ310 geniet, den titel van Hoofd-Agent van Policie ie geventen einde dezein geval van ontstentenis den Commissaris, zoo veel doeulijk kunne vervangen. Dij het wegvallen der betrekkingen van markt- en havenmeester, wil zij de handhaving der orde op de markt en in de haven opdragen aan de policie, op de wijze als nader bij hel algemeen policie reglement zal geregeld worden. Welligt is, niet zonder grond, te beweren, dat ecu getal van 3 agenten en 1 hoofd agent nog niet voldoende is, om de policie geregeld Ie handhaven daar er veeltijds één of twee op transport zijn en de derde dikwijls, door de eene of andere bijzondere ge legenheid, als verkiezingen enz., mede niet disponibel is, waardoor er alsdan slechts eend. i. de hoofd-agentover blijft. De Commissie wil dit niet tegensprekendoch wenscht voorloopig deze zaak aldus te laten tot aan de daarslelling van een algemeen policie reglement voor deze 6tad, en alsdan de iurigting der policie, zoo noodig, te herzien, daar er, volgens dat reglement, welligt ook nog andere ambtenaren dan agenten zullen «nodig zijn, b. v. wijkmeesters, keurmeesters der eet waren enz. N°. 28. Nachtioachts. Het getal doet, voor zoo veel de bezoldiging betreft, niet ter zake, daar zij per nacht betaald worden. Tegen de toelage van ƒ7, voor ieder der korporaals van de nachtwacht, onder verpligting van het schoon maken der nachtwachthuisjes, heeft de Commissie geene bedenking. Zij acht wijders dat hel builen den haar opgedragen last ligt, om in beschouwingen te treden over de min doelmaglige iurigting en het gebrekkig personeel der nachtwachtdienst. N°. 32. Opzigter der Brandspuiten. Daar het opzigt over de brandspuiten zich tevens, en wel voornamelijk, uitstrekt lol de daaraan verrigle reparation, zoo dient bij de instructie voor dien opzig ter bepaald te worden, dut iiij zelf gecne reparation verrigten mag (of ten minste niet in rekening brengen), daar een toezigt op eigene werkzaamheden niets be duidt. Deze betrekking behoorde «iet aan een smid, maar aan een mechanicus te worden opgedragen, aan wien men alsdan tevens zou kunnen opdragen (des Iloods met eenige verhooging van tractement) het toe zigt op het aanbesteedde onderhoud der stads uur werken. N". 30. Stads Tcekenmeestcr. De Commissie wenscht het getal der leerlingen, die onderwijs in het teekeneii genieten op kosten der ge meente, niet lot 12 te beperken, doch, even als in andere steden, onbepaald alle kinderen van minver mogenden. die verlangen Ie leeren teekenen, toe te laten, zelfs al moest men. ten gevolge daarvankomen tot eene verhooging van de som van ƒ100 voor tec- kenbehoeften. Zij zoude het als een verblijdend teeken beschouwen indien onder de werklieden, de zucht om Ie leeren teekenen aanwakkerde, daar zij overtuigd is, dat de onkunde en onbruikbaarheid van het werkvolkvooral hier ter stede, niet minder is dan elders en daarin almede eene hoofdoorzaak van armoede ligt, die door geene giften of werkverschaffing is weg tc nemen. N". 39. Stads Genecsheeren. Het getal dient bij voorkomende vacaturen geregeld te worden, naar gelang van hot alsdan aanwezige personeel der doctoren, zoodat hui ondoelmatig is stellig een getal van drie vast te stellen-waardoor men soms genoodzaakt zoude zijn, bij gebrek aan behoorlijkeen onkundige te moeten aanstellen. N°. 40. Stads Heel- en Vroedmecsters. Bij de beoordocling van het tractement dient onder het oog te worden gehouden, dal hieronder zijn be grepen do windsels, pluksel, zalven enz., luct uitzon dering der breukbanden. De Commissie ziel echter geene reden, om den eeneu Heel- cn Vrocdmeester hooger te bezoldigen dan den anderen, zoodat beider tractement is gebragi op ƒ300. C. tf 'egcallcnde Betrekkingen. a. Zie boven B, N°. 8. b, c en d. Framche Scholen. De Commissie ver meent, dat bij de aanwezigheid thans van meerdere Fraiisclie scholen hier ter stede, er voor het vervolg geene noodzakelijkheid meer bestaat tot het verleeuen van toelagen aan dezelve, weshalve zij deze heeft weg gelaten bij de nieuwe iiidceliug. Zij is echter van oordeeldat de tegenwoordige eischen voor het middelbaar onderwijs van dien aard zijndat hier Ier stede moejjelijk door private inrigtingen aan eene geheel volledige opleiding van jonge lieden uit hoogere standen kan voldaan worden. Daar echter dit punt zal behandeld worden, bij gelegenheid van liet voorstel over de uprigting van een Gymnasiumacht de Cumuiissie liet overbudig hierover verder uit te weiden. e en Ontvangers der Stedelijke Belastingen en van het Brandgeld. Deze betrekkingen, zoo als boven gezegd is, op te dragen aan den Ontvanger der Gemeente. g en h. Ontvangers van het Puur-, Ton- en Haven geld. Vervallen, ten gevolge van het verpachten dezer inkomsten. Uitgever van briefjes op Stads Doctoren. Wordt opgedragen nau den Cuiumies bij den Burgerlijken Stand. j. Administrateur van het Stads Armerfonds. De Commissie stelt voor, om du bedeeling, van wege de gemeente uitgereikt wordende aan weczenkrank zinnigen cn blinden, op te dragen aan de Armbesturen hij de verschillende gezindheden hier ter stede, als uitvloeisel van de hun verleende subsiiiiën, des nuods met verhooging derzelve, Ier sonime daaraan tot nu lue gemiddeld besteed zijnde door de gemeente. De overige werkzaamheden over té brengen ter Secretarie des noods gedeeltelijk aan de policie., k. Amanuensis bij het Collegia van den Brand. Deze betrekking kan gevoegelijk worden waargenomen door den Commies ter Secretarie, voor het geval dat het Collcgic van den Brand op den tegenwoordige» voel moet blijven beslaan, welk laatste aan de Commissie niet noodzakelijk cn ook niet gewensclil voorkomt. Het stelt eene administratie in eene administratie daar. Daar enboven is liet toezigt op de brandbluschmiddelen, bj art. 179 der Gemeentewet, speciaal aan Burgemeester en Wethouders en het opperbevel, ingeval van brand, bij art. 189 aan den Burgemeester opgedragen. Indien men voor alle zaken, bij art. 179 nau het dagclijksch bestuur opgedragen, een afzonderlijk Collegie wil hebben, inet een Secretarisbodebureaukosten enz.zoo is er geen einde aan dergelijke uilgaven. En toch zou men, met hetzelfde, zoo niet niet moer regt, een Collegie voor de zcewerken aan zee, liet beheer der bossuhen en landerijende uurwerken der torens enz., kunnen daar- stellen als zijnde evenzeer zaken waarvan niet iedereen verstand heeft. Wenscht het dagelijkse!) Bestuur dit Collegie als een bloot adviserend ligchaam te laten bestaan tevens ter adsisleiilie in geval van brand, zoo heelt de Commissie er vrede mede, mits liet geene uitgaven voor de ge meente veroorzake, doch zij wenscht de suppressie als administratief Collegie, met eene eigene rekening en begroeiing, correspondentie niet het Gemeentebestuur, notulen, Secretaris, bode, bureaukosten enz. en mits dien af te schaffen de toelagen, ter dier zake, van 25 en ƒ10 aan don bode van Zevenhuijaen en concierge Okhuijzen, benevens de som van 40 voor bureaukosten, daar die gelden nuttiger kunnen besteed worden, hetzij als Iractementen voor de Brandmeesters (of voor hunne bijeenkomstenindien hieraan de voorkeur gegeven wordt), prcmiëii voor de spuit, die hel eerst water geeft in geval van brand, enz., het houden en verifiëren van lijsten der spuitgastenzoo als gezegd is, over te bren gen ter Secretarie. I. Boekhouder ean de Alg. Burgerlijke Begraafplaats. Op Ie dragen aan den Ontvanger (zie boven B, N°. 12). m. Commissaris can Inkwartiering. Te verecnigen met Kazernemeester (zie boven B, N". 22). n. Buitengewone Veldwachter.Deze betrekking is in 184! daargesleld, en de tegenwoordige titularis alstuen voor de Arrondissemeiils-Reglbiink beëedigd als buitengewone veWwoeliter der stad Amersfoort, voor de gemeenten Soest, Baarn en Bunschoten, en wel, naar het schijnt, om langs den weg van destraf- regtsplegiug een einde te mAkeii aan de usurpatie» der grondeigenaars langs het jaagpad. Dien ten gevolge is dan ook legen zekeren Jan en Peter Kuijer, wonende te Baarn, den 7 Junij 1845, procesverbaal opgemaakt, wegens het maajjen van gras op het jaagpad, of de aldus genaamde Eemloopersdijkonder de gemeente Baarn. Door dc gedaagden werd toen aangevoerd, dat die dijk zoude liehooren bij de hofstede Grimmesleijn alsmede, dat zij vroeger steeds aldaar gras hadden gemaaid. Op dezen grond heeft de Regtbank alstuen, krachtens art. 6 van het Welhoek van Strafvordering de zaak onbepaald gescliorschl, totdat omtrent het geschil ten civiele zoude uitspraak gedaan zijn. Verder is de zaak toen blijven rusten en bevindt zich nog steeds in dien toestand. Hetgeen men bqpogde met de aanstelling van dien buitengewone» veldwachter alzoo mislukt zijnde, stelt de Commissie voor, deze betrekking tesupprimeren en nader te overwegen hoe met het jaagpad in het ver volg zal gehandeld worden. o. Marktmeester. De marklgelden wenscht de Commissie publiek te verpachten, waardoor de2e be trekking vervalt. p. Opwinden der Stads Uurwerken.Hut opwinden, regelen cn herstellen der uurwerken cn klokkenspel van den Lieve Vrouwe toren en klok in liet Hecicnrlraatje acht dc Commissie voor aanbesteding vatbaar, en ver meent daardoor eene niet onaanzienlijke besparing voor de gemeente-kas te zullen verkrijgen, in het cijfer daarvoor thans besteed wordende. Ten gevolge hiervap vervalt deze betrekking. q. Ontvangen der Eem- en Slaperdijkslasien. Te vereeiiigeu met dc weikzaamhedcu van den Gemeente- Otitvunger. r. Opnemen der Patenten. Te begrijpen onder dc fuiicliën der Boden (zie B, N°. 8). Ophalen der Eem- en Slaperdijkslasien. Zie hier boven q. t. Ontvangen der Sluisgelden. Te verpachten voor het veriolg, wuarduor de betrekking vervalt. D. Recapitulatie. De bezuiniging, ten gevolge dezer niouwe organisatie te verkrijgen voor do gemeente, wanneer dezelve een maal geheel in werking zal gebragt zijn, zal„ na aftrek der nieuw ingestelde en verhoogde irncleiueiiteiibe dragen eene som van plus minus ƒ2800. Uierbij dient uien echter te bedenken: l9, dat hel opwinden der stads uurwerken, zelfs bij aanbesteding, toch nooit gratis zal geschiedenzoodal daurvoor iel» moet-worden afgetrokken van de bezuinigingen, tenzij men door de bijeengevoegde aanbesteding vnn opwin den en repareren, op het cijfer «Ier reparatiën (thans ƒ200 a ƒ300) zoodanige besparing verkrijge, dat het opwinden hieronder kan komen zonder de tegenwoor dige som te overschrijden, welk laatste niet onwaar schijnlijk is; 2°. dat bij verpachting van liet vuur ton-, haven-, sluis- en ninrktgeld de pachters toch altijd eenige winst moeten hebben, en dus niet zoo veel pacht zullen geven als de tegenwoordige opbrengst dier gelden, zonder aftrek der Iractementen, d. i. onzui ver volgens de begruoting geraamd op ƒ0510, ofschoon de vuur-, ton- en havengelden, naar men zegt, niet overal even naauwkeurig worden geheven in de Eem, en een pachter daarop natuurlijk meer naauwlettciid zal wezen. De Commissie vleit zich echter, dut deze verliezen geheel zullen gedekt worden, of ten minste zeer gering zullen zijn, als men daartegen in de waag schaal legt, dat de opbrengst van de weekmarkt ad J 115, even als de sluisgelden tot nu toe, in het geheel niet verantwoord werden door den legenwnordigen markt meester en poortier aan de Koppelpoort, derhalve ook niet op de ingediende Begruoting voor 1853 vooikoiiien zoodat de opbrengst van deze belastingen als nieuwe bate zal vloeijen in stads kas, met de huur der woning van den Architect; de opbrengt van het maatje land, om niet in gebruik bij den buitengewonen veldwachter Knoppers, en eindelijk ook nog zouden bespaard worden de alsnog onbekende bijvallen van de Boden en den Concierge. E. Transit oir e Bepalingen. In het algemeen meent de Commissie op den voor grond te moeten stellendat geen der gemeente-amb tenaren voor levenslang is aangesteld en het geen beloog behoeft, dat alzoo liet Gemeentebestuur volkomen" be voegd is ze ten allen tijde, uit welken hoofde dan ook te ontslaan. Ten allen overvloede is deze niagl, zoo die al niet reeds uit den aard der zaak voortvloeit, bij art. 284 der Gemeentewet toegekend. Daar er hier ter stede geen pensioenfonds beslaat en alzoo dc beambten daarvoor uiiumer eenige korting van tractement hebben afgestaan, zoo heeft geen der uitvallenden een eigenlijk gezegd regt op pensioen, weshalve er alleen sprake kan zijn van hetgeen men in billijkheid verpiigt is. Hoezeer art. 284 dier wet eene herziening der ge meente-ambtenaren niet verpligtend stelt, zoo ligt die echter in den geest der wet. Dc Commissie heelt voor zich geene roeping gevonden, om de aanblijvende amb tenaren eene vergoeding toe te slaan voor vermindering in tractement, ten gevolge dier herziening, noch ook voor bijposljcs die gesupprimeerd zijn, zoodut zij alleen heeft voorgesteld een pensioen of wachtgeld te verlee uen aan de aftredenden A. d. Aan J. Jacobs, als Commissaris van Inkwar tiering, van 25, zijnde het disponibel overschot, na aftrek van de verhooging van 50 voor den Kazerne- meester, voor de ineeiisinclting der beide betrekkingen. t. Aan A. Bos, als PoÜcie-Agent, 78, zijnde zijn tegenwoordig tractement (hetgeen eigenlijk reeds pen sioen is), onder verpligting echter, om alle zoodanige buitengewone diensten, waartoe hij nog in staat is, te blijven doen, te regelen door den Controleur en Com missaris van Policie. h. Ann A. F. de Rochernont, als Coinniies-roeijer 50, zijnde het disponibel overschot, na aftrek der toelage van den nieuwen Rijksroeijer. Eindelijk aan D. A. Okhuijzen (die slechts twee jaren heeft gefungeerd) aanbeveling bij voorkomende vaca turen. Bij de regeling der transiioire bepalingen is het moeijelijk eene» vasten regel te volgen, daar de lang durigheid van dienst, pecunicelc omstandigheden, en *vat dies meer zij, voor ieder der aftredende of voor loopig aanblijvende beambten verschillen, en, zoo als gezegd is, hier alleen sprake is, wat men in gcnioede moet doen en redelijkerwijze kan verlangen. Het resultaat der dadelijk in te voeren veranderin gen, vermeld onder A, zal voor de gemeentekas zijn als volgt: Bezuiniging. Tractement van den: Uilgever van Briefjes op Stads Doctoren 60 Amanuensis bij het Collegie van den i.rand. 75 Boekhouder van de A Igem. Burg. Begraafplaats. 50 Commissaris van Inkwartieringa 75 Buitengewone Veldwachter te Soest, Baarn en Bunschoten«30 Opnemer der Patenten«25 Ophaler der Eem- en Slaperdijkslasien 21 Onderwijzer in de Fransche, lioogduilsche cn Engelsclie Talen250 Administrateur van het Stads Armenfonds 35 Transporleerc. 011

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 4