AlERSFOORTSCUE COURANT. Jts 138. DONDERDAG, J6 Maart J854. 16 Maart. Donderd. Willem van Oranje nectpt den titel en de waardigheid aan van Koning 119 Maart. ZOND. OculiJacq. d. Molay verbrand, 1314. der Nederlanden, 1815. (Hoogeschool1630. |20 Maand. Balth. Bekkergth.1634. (Thomas Cranmer, te Oxford verbrand, 1556. 17 Vrijd. Frederik //Irekl Jerusalem binnen 1229; Inwijding van de UtrechIMSlic 21 Dingsd. dlL.Kw.; Montfoort paardenmarkt; Benedict»» o. Nursia overl., 543, 18 Zalurd. Moordaanslag van Jean Jauregui op Willem van Oranje, 1582. 22 Woensd. Tiel jaarmarkt; P. Dalheen overl., 1500. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS DE» GEMEENTE AMERSFOORT Brengen ter keunis van de lielanghebbendendat de Lijsten aanwijzende de l'ersonen In deze Gemeente, die bevoegd zijn tot het kiezen van I.eden voor de Tweede Kamer der Staten- Gcncranlde Provinciale Staten en den Gemeenteraadzijn vastgestelden benevens diebehelzende de namen der Per sonen welke ingevolge art. 35 der Wet vun den 4 Julij 1850, IStaatsbladN°. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, op icdcn aan de Waag zijn aangeplakt, en dat voorts dezelve, gedurende veertien dagenvan heden af gerekend (de in te vallen Zondagen uitgezonderd) dagelijks van 10 tot I ureop de Secretarie dezer Gemeente voor cn>.i ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoort, den 14 Maart 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 16 Maart 1854. Wij ontleenen aan de Provinciale Ulrechlsche Courant van 10 Maart j.l. het navolgende verslag van de op 7 Maart gehouden zitting van den AinerslborlHchcn Raad: Afwezig de Hecrcn v. tl. Bergh, Brouwer, Diemonl en JSieuwland. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. In behandeling worden geliragt: 1°. De rekening van het Eeingeld over de jaren 18491850 en 1851 en die van het Slaprrsdijksgeld over het tijdvak van 1 Mei 1849 lot uit. April 1851. De Voorzitter, opmerkende dat, ten gevolge van het onlangs gevallen Raadsbesluitom zich voor den vervolge niet meer met deze zaak in te laten, de tegenwoordige rekeningen de laatste zijn die alsnog de goedkeuring van den Raad vcreischeq, stelt voor dezelve goed te keuren, met opdragt aan Burg. eq Welhs. van de Verevening van het voorschot. Dienovereen komstig met algemeene stemmen besloten. 2". Missive van den Kapt. L. Iluijs van Leeuwen, waarbij de goedkeuring van den Raad wordt verzocht, om de huur der huizingc en stallingnaast het Raadhuis gelegenop de bestaande voorwaarden over tc dragen aan den Heer U. Klinkert voor het tijdsverloop van I Mei 1854 tot uit. April 1855, niet toekenning van de voorkeur hij eventuele verhuur na dien tijd. ()p voorstel van den Voorzitter wordt dienovereen komstig met algemeene stemmen besloten. 3°. Zes renursten der Kerkeraden van naburige Hervormde Gemeenten, inhoudende verzoek, om. ter plegtigc viering van den Goeden Vrijdagvoortaan op dien dag geenc Markt te doen houdenmaar die op eenen anderen dag tc laten plaats Ingevolge het aangenomen beginsel om dergelijke verzoek schriften, wier strekking niet van personeel, maar van alge meen belang is op de Secretarie neder tc leggenopdat de Raadsleden naar aanleiding van dien ccnig voorstel zouden kunnen doenwordt dienovereenkomstig zonder hoofdelijke omvragc besloten. 4°. Missive der Gcdep. Stalen van Utrecht, mcdedeelende door den Minister van Binnenl. Zaken geopperde bedenkingen op de. reeds vigerende, Verordening tot het weren van Hondsdolheid. De Voorzitter stelt voor deze missive ten fine van praeadvies in handen te stellen der Commissie ad hoe. Dienovereen komstig zonder hoofdelijke omvrage besloten. 5°. Idem, op het besluit tot beding ccner Belasting op de honden. Besloten als voren. (Men kan wel zien dat dit Verslag officieel is; daarom toch houdt het niet in eene opgave van des Ministers be denkingen.) C°. Rapport van Burg. en Weths. opzigtclijk het op te rigtcn Instituut, waarbij tevens gevoegd is cenc lijst van 20 sollicitanten en een door de plaatselijke Schoolcommissie voor gesteld plan nopens de inrigting;waartoe Burg. en Weths. zich volgens de conclusie van het Rapport refereren. De Voorzitter geeft den wensch tc kennen, spoedshalve vooraf te zien uitgemaakt of de Raad het gevoelell der School commissie deelt, om namelijk geen vergelijkend examen te houdenuithoofde daarbij meestal de kundigheden op den voorgrond worden gezet en het hij een' Kostschoolhouder bij zonder ook op de geschiktheid aankomt, om aan het hoofd van zoodanige inrigting te staan. De Heer van Bel vermeent, dat een vergelijkend examen volgens de wettelijke bepalingen omtrent hel schoolwezen vcr- pligtend istenzij door Z. M. den Koning dispensatie verleend Vervolgens zegt de Voorzitter, dat hij van een 12tal, volgens xijn onderzoek de geschikste personen, aan cene bevoegde au toriteit nadere inlichtingen heeft gevraagd, van welke, voor zoover ze van de 3 a 4 aanhevolcnc sollicitanten gegeven zijn', de leden in de gelegenheid zullen gesteld wordendes verkiezende inzage te nemen. Na verwerping van het door den Heer Verloren gedaan voorstelom aan Burg. en Weths. liet formeren ccner aan bevelingslijst vin 2 i 3 personen op tc dragenwordt naar aanleiding der mcdedeeling van den Voorzitter besloten, de verdere behandeling dezer zaak aan tc houden tot de eerst volgende vergadering en, des noodig, alsdan tevens ccnen In- slituteur te benoemen. De Voorzitter geeft tc kennen, dat ingekomen zijn: 7°. De rekening van den raad van administratie der Dienst doende Schutterij alhierover het jaar 1854. Op voorstel van den Voorzitter wqrdt dezelve gesteld in handen cener Commisic beslaande uit de Hcc.ren Herschel, r. Beek en Schcerenberg 8". Missive der Gcdep. Statenwaarhij de Gemccntc-IIckcning over 1852 is goedgekeurd. Aangenomen voor informatie. 91. Idem, houdende goedkeuring der Gcmccntc-Bcgrooting voor 1854. Als voren. 10°. Rapport van Burg. en Weth. op bet verzoek van J. llarthoornom het gebouw o de Volmolen aan tc koopen ter oprigting van eene Fahrijk of Trafijk. (Afwijzend advies.) Nedergelegd op de Secretarie, ter inzage van de leden, om daarover 111 eene volgende vergadering te beraadslagen. 11°. Idem. op liet verzoek van T. v. Roomenlot aankoop van wei- cn hooiland, benevens van een stuk rictgrond. Advies om het le perceel te verkoopendoch het 2e tc behouden. Besloten als voren. 12°. Idem, nopens de verpleging van alle armen, zonder onderscheidop grond van welk Rapport de verdere regeling dezer zaak voorloopig gestaakt wordt in afwachting der nieuwe Armenwet. 13°. Idem, omtrent den verkoop van vaste goederen der Gemeente, volgens hetwelk op den 2 Maart 1.1. de meeste perceelcn zeer noogc prijzen, verre boven de gedane schatting, hebben opgebrngt, 1 perceel is opgehouden, 2 perceelcn met in veiling gchragt cn 2 perccclen niet gegund zijnzoodat de fezanienlijke opbrengst beloopt ƒ27654. Aangenomen voor ennisgeving. 14°. Request van W. II. J. Vermolen, houdende verzoek om 2 lioomrn vóór zijn huis te plaatsen. Gerenvoijcerd aan Burg. en Weth. ter beschikking. 15°. Request van den Architecl eene geldelijke toelage wegens de vermeerdering zijner werk zaamheden. Ecnige leden stellen voor het request ten fine van rapport in handen te stellen van het dagelijksch bestuur, dut daarbij ook zou kunnen inlichten omtrent het al dan niet doelmatige der aanstelling van een' adsistent voor het schrijfwerk. Nadat, de Voorzitter verklaard had, dat de finantiülc toestand der Gemeentekas de benoeming van eenen ndsistent, welke den Architect bij verhindering kon vervangen, niet wel 16°. Request van G. J. Schoterman, schermmeester enz., bevnttende het verzoek, dat door de Gemeente aan de rivier de Eem een gebouw voor Zwemschool daargesteld worde, met aanwijzing van den requestrant als onderwijzer aldaar, zonder traclement van stadswege. Gesteld in handen ecner Commissie, bestaande uit de Hecren t. Bockom Maas, r. Bel en Gordon. 17". De Heer Gordon stelt voor eene Commissie tc benoemen ter opsporing van de oorzaken der vermindering van sommige stadsaccijnsen gedurende de laatste jaren. Op voorstel van den Voorzitterzulks ondersteunendewordt zonder hoofdelijke omvragc tot de dadelijke behandeling overgegaan cn zijn tot leden dier Commissie benoemd de Ileeren GordonVerloren en i'. Lilaar. Waarna de vergadering wordt gesloten. Z. M. de Koning, beschikkende op hel aan hem ingediend adres van den lieer J. ran Goudoeverlid van liet Collegie van Regenten over het Huis van Arrest le Amersfoort, houdende verzoek, omwegens zijn ver gevorderden leeftijd uil die betrekking eervol le worden ontslagengezien hel rapport van den Minister van Justitie van den 23 February 1S54, N°. 138, heeft, bij besluit van 24 Febr. 1854, N°. 86, goedgevonden en verslaan aan den adressant een eervol ontslag le verleenen uit zijne betrekking van lid van het Collegie van Regenten van het Huis van Arrest te Amersfoort, en in deszelfa pluals tot lid van dat Collegie van Regenten te benoemen den Heer Mr. A. R. van Rel, Kanlonregler aldaar. In den morgen van 13 Maart j.l. heeft op het Roomsche Kerkhof plaals gehad de opgraving van den op 22 Febr. j.l. alhier overleden Aalbert Rossenberg wiens lijkden 24 Febr. ten onregle in ongewijde aarde begraven in gewijde aarde is ncdergelegd. Dat zal zijn arme ziel nog goed doen! De Heer J. llarthoorn, legen wien een proces was aangevangen ter zake der gewelddadige uitzetting, waarvan in de Amersf, Cour. N". 125 is melding ge mankt, beeft dat proces bij schikking afgemaakt en honderd veertig gulden aan den duur hein veronge lijkte» arbeider betaald. Zou loont het kwaad zijnen meester Dezer dagen is te Utrecht gesticht eene plaatselijke Vcreeniging van de Evangelische Gustaaf-Adolf-Veree- niging, welker duel is le voorzien in de behoefte aan Evangeliedienaren en Schoolonderwijzers, alsmede aan lokalen voor godsdienstige bijeenkomsten en voor het onderwijs der jeugd, waar die ontbreken. Voor het lidmaatschap aan die Vcreeniging is eene jaarlijksche contributie van 1 bepaald, waarvan 4 ter onbepaalde beschikking is van de Afdeeh tg Nederland, 4 Ier beschikking van gezegde Afdeeling onder voor waarde vun vooiafgaande kennisgeving aan het in Duilschland gezetelde Cenlraulbestuur, en liet resteerend 4 moet overgeniuakt worden nan 'l Ceutraalbesluur. Het Hoofdbestuur der Afdeeling Nederland is le Leijden gevestigd. Het Bestuur der reeds meer dan 200 leden lellende plaatselijke Verceniging Utrecht beslaat uit de 11.11. J. J. van PollenhorenMr. J. ran GeunsMr. O. van Rees W. A. PcllekaanJlir. J.E. van Heemskerk van Beest, Mr. 5. li. Vernéde en Mr. C. A. Marchanl. Zoo lang tc dezer stede of in andere plaatsen dezer Provincie geen genoegzaam getal leden is voor eene plaatselijke Vcreeniging, zal men als lid hjj de Ulrechlsche Yereeniging worden ingeschreven, Mogteu vele Protestanten met ons lot die Vcreeniging toetreden! Daartoe willen wij volgaarne, des verlangd, meerdere inlichtingen geven. Drn 6 Maart j.l. heeft de Heer L. Mulder, in zijne vijftiende lezing over den Landbouw en daarmede in rerbatid staande Wetenschappenle Ainernngeii ge houden, na eene korte herhaling van het belangrijkste van den delfstoft'elijken niest, gesproken over braken en wisselbouw. De oorzaken van uitputting van den grond werden uitvoerig beschouwd en daaruit afgeleid waarom men braakt en waarom wisselbouw gebruikelijk is. De voor- en nadeelen van het braken of zoinervagen werden achtereenvolgens behandeld en geen bepaald eindresultaat opgemaakt, omdat er hier, zoo als zoo dikwijls, veel afhangt van plaatselijke omstandigheden. Zoo werden ook eenige voordeden van wisselbouw nevens eenige nudeclen beschouwd en werd ten slotte de vraag ontkennend beantwoord, of de braak geheel en al in 't algemeen behoort te worden afgeschaft en of men verstandig handelt, als men jaar in jaar uit op een zelfde sluk land één en 'l zelfde gewas teelt, zelfs wanneer men overvloedig mest. Vooral werd bij dit laatste gewezen op de verschillende soort van werkzaam heid, die iu één en deuzelfden grond door verschillende plantenwortels noodzakelijk moet worden opgewekt. Na ailoop van de lezing, die voor ditmaal vroeger aangevangen en derhalve ook vroeger geëindigd was, had de eersle bijeenkomst plaats van allen, die zioh bij den. voorloopigen Secretaris der geprojecteerde Maat schappij ter bevordering der Tabakskuituur als lid hadden aangegeven. Het aantal leden niogl aanzienlijk heelen voor eene geheel nieuwe vereeniging. Hel voor loopig opgemaakte reglement werd met kleine wijzi gingen aangenomen en daarna, terwijl er nog eenige mededeeliugen van eenige reeds ingekomen stukken gedaan warenovergegaan tut het benoemen van een definitief Bestuur, waartoe door de vergaderden werden gekozen de volgende lleeren Mr. E. A. Sandbrink, Voorzitter, te Araerongen; Dr. L. Mulder, ouder-Voorzitter, Utrecht; Dr. N. B. Donkersloot, Secretaris, Amerongen; D. C. J. Harmsen, C. J. van Ingen, Rhenen. J. C. A. van der Meer van Kuffeler 11. VersteeghAmerongen De eerstvolgende algemeene vergadering zal gehou den worden den eersten Maandag 111 April in het Logement de Roode Leeuw, le Amerongen, terwijl er behalve de zes algemeene vergaderingen per jaar ook nog eenige buitengewone vergaderingen zullen zijn. Op de plaatsen, waanneer dan 10 leden woonachtig zijn zal eene algemeene vergadering kunnen gehouden worden. De Maatschappijwier reglement en programma spoe dig zal openhaar gemaakt worden, stelt zioh voor den tabaksbouw te veredelen en le vcrbeleren, niet alleen wat 't kweeken van tabak aangaat, maar ook wat be treft de wijzen 0111 het product in den handel le bren gen. Zij zal daartoe oinler anderen tentoonstellingen houden, proeven in 'l werk stellen enz., terwijl het zeer wenschclijk is, dat allen, die bij tabaksbouw of regtslrccks of zijdelings belang hebben, zich aansluiten aan eene vcreeniging, die voor zeer velen iu ons land goede vruchten zal kunnen opleveren. De lage contri butie van 2 in 'l jaar zal 'l menigeen, die in andere genootschappen is buitengesloten, mogelijk maken, toe te treden, en we verwachten dan ook van de nieuwe Maatschappij veel goeds en beschouwen haar als een vernieuwd blijk van ontwikkeling en verbetering van een voornamen lak van landbouw in ons Vaderland. De Eerw. Heer J. G. Dom Seiffen, die, den Maarl j.l., in hel Kerkgebouw der Hervormde» te Hoogland de Geschiedenis der Hervorming iu Duilschland heelt behandeld, zal heden avond, te half zeven ure (in het vorig stond abusievelijk half acht), zijne voorlezingen over de Geschiedenis der Christelijke Kerk voortzettende, de Geschiedenis der Her vorming in Zwit serland behandelen, die vuur ons Nederlanders dubbel gewigtig is, omdat er de naauwste en innigste gemeen schap bestaat tusschcn de Godsdienstige verlichting, welke dr'.i is aangebroken, cn die, welke ons bestraalt. Naar wij vernemen is de zoon van T. Smorenburg Wethouder le Soest, die bereids Kapellnan was, dezer dagen, 11a zijn moederlijk versterf le hebben gehaald, naar België vertrokken, Protestant geworden en iu bet huwelijk getreden. De twee leden van den Gemeenteraad van Apeltcrn, heirokken iu de beruchte zaak van het schoolgebouw aldaar, zijn den 14 Febr. j.l. uit do gevangenis le Arnhem ontslagen. Hun straftijd is al zoo niet twee maanden verminderd geworden. De collecte bij de Christelijk Afgescheidene Ge meente lo 's Boschlol opbouwing van een Bedehuis aldaar, heeft niet meer dan ƒ67 opgebrngt. Tot dit zelfde einde echter is uil Holland door zeker Heer eene sura van ƒ3000 toegezonden. De Nieuwe Rotlerdamsche Courant, die, onder hare ingezonden stukken, veeltijds zeer belangrijke ver- toogen bevat, deelt in haar nummer van 26. Febr. j.l. een artikel mede over de betaling, die, op grond van het Kon. besluit van 13 Jan. 1836, N°. 60, van do Gemeenten wordt verlangd, als kosten van bijhouding der knsdnstrale plans van de Gemeentenwordende in dat artikel uiteengezetdat de Gemeentebesturen gecuo vrijheid hebben om dio betaling te dopn, welke eens deels aan de Gemeenten niet te opgelegd biji de Wet

Amersfoortsche Courant | 1854 | | pagina 1