AIERSFOORTSCHE COURANT. M 142. f DOHDERDAG, 22 Junij Mai. 22 Junij. Donderd. 126 Junij. Slaand. 23 Vrijd. Vastendag. |27 Dingsd. 24 Zalurd. s. Jan BaptistSoherpenzeel kermis; Vestiging van de Orde der Vrij- 28 Wuensd. Vastendag. 25 ZOND. N. M. (metselaren in Nederland, 1735. 29 Donderd. s. Petrus en Pautus. VERKIEZINGEN. Ter benoeming van een Lid van de Tweede Kamer der Stolen-Generaal, uit het Hoofd-Kïesdistrict Amers foort, dat 3047 kiezers telt, lijn, den 13 Junij 1854, door 1652 kieiers ingeleverd 1653 stembriefjes. Amersfoort 386 173 Amei'ongen 631 1 Darthuizcu 8 96 70 251 f Baarn De Vuursche. 'Ji [74 48 Bunschoten 55 36 Doorn 23; (34 23 Eeni nes 50 43 Duits 661 10' 76 34 29- J 45 26 Cothen i«i Leusden 46 Sterkenburg 7' vi 18 Slouleiiburg 18 Renswoude 21 13 Rhenen 69 35 Soest 94 27 Veenendaal 77 49 Werkhoven 33 25 Woudenberg 60 30 Wijk bij Duurstede. 101 55 59 31 Buren 85 54 60 23 Culenborg 192 148 Doodewaard 42 25 Echteld 59 29 Hoevelaken 17 17 Kesteren 75 20 Lienden 136 67 116 39 Scherpenzeel 52 29 IJzendoorn 17 64 38 'a Graveland 60 1 18 93 39 Kortenhoef 15 1 Hilversum 146 76 Huizen 3Ö; 25 [61 30 38 33 65 38 Naarden Bussum. 261 [l21 71 Nederhorst den Berg 30 23 Weesp 124 24 Weespercarspel 53 3047 1653 Uit bovenstaanden slaat blijkt, dat aan die verkiezing is deelgenomente Leusden door slechts een vierde der kieiers; te Soest en te Kestercn door nog geen derde; te Maurik door een derde; te Amersfoort, Hoogland, Buurmalsen, Echteld, Lienden's Graveland, Huizen en Wccspercarspel door nog niet de helft, en le 11 henen en Woudenborg door de helft; hebbende te Hoevelaken al de kiezers hun stembriefje ingeleverd. Hel Bureau van Stemopneming te Amersfoort heeft beslist, dat daarvan van onwaarde waren 18 briefjes (17 in blanco en 1 het zegel missende); van de alzoo 1635 geldig verklaarde stemmen waren uitgebragt: 879 stemmen op Jhr. Mr. W. L. F. C. Ridder VAN RAPPARD, alsoo benoemd; voorts op Mr. A. W. Engelen 379; Mr. W. J. C. van Hasselt 303; van Rappard 15; Mr. S. van Walchren 9; Mr. A. G. Wijers 5; J.C. T. van Hoytema, te Cu- lemborg, 4; Mr. W. A. Engelen, C. P. de Roeper Mr. G. Groen van Prinsteren en Engelen, ieder 3 Mr. J. Hoijdanus en P. R. Falter, ieder 2; Mr. 11. W. van Werkhoven, Mr. J. W. Engelen, Mr. W. L. F. G. Ridder van Rappard, Mr. W. L.E. C. Ridder ran Rappard, J. H. Ludink, van Hasselt, Mr. W. J. van Hasselt, Jan van Eohtelente Werkhoven, Mr. P. Bltissé van Oud-AlblasG. van Oosterwtjk, N. P. J. Kien, Jnti van den Brink, Burgemeester te Laren, A. Perk, S. R. van Frank, van Hasselt, te Naarden, B. G. A. Pabst, G. Corver Hooft, C. E. van Strijen, W. K. van Hasselt, Mr. J. JU. de Kempenaerde Roeper, C. P. Pels, Burgemeester te Wijk bij Duurstede, Mr. E. Baron JUackay, W. T. G. van Rappard en G. tan Sckaik, ieder 1 stem. Onzcs inziens, zijn er njet achttien maar negen en dertig briefjes van onwaarde ingeleverd, en dus niet 1635 maar 1614 geldige stemmen uitgebragt; en zulks op grond der bepaling van art. 61 der Wet tot Regeling van liet Kiesregt, waarin wij o. a. lezen, dat «van onwaarde zijn de briefje», die geen persoon duidelijk aanwijzen. Naar wij vermeenen, hebben de vijftien briefjes, waarop alleen stond van Rappard, de drie, waarop alleen stond Engelen, dat eene, waarop alleen stond van Hasselt, dat andere, waarop stond van Hasselt, te Naarden, en eindelijk datwaarop slechts stond de Roeper, geen persoon duidelijk nungewezen; van Rappard, Engelen, van Hasselt en de Roeper zijn namen van fatnilié'n, waarvan do voornamen, voluit of verkort daarvoor gestelddo personen uit die familiën doen kennen; een stembriefje, waarop slechts een familienaam, zonder voornaamstaat, kan dus niet gezegd worden een persoon duidelijk aan te wijzen. Waren den 13 Junij op den Heer Jhr Mr. W. L. F. C. Ridder tan Rappard slechts 808 stemmen uitgebragt, dan zou hij, naar onze meening, ook benoemd zijn geweest, volgens de beslissing van het Amcrsfoortsche Stembureaudat daartoe tien stemmen ineer ver langde, niet. Het juiste begrip der bepaling van art. 61 der Kies wet: «van onwaarde zijn de briefjes, die geen persoon duidelijk aanwijzen,» is onzes inziens van genoegzaam belang, om, zij het ook maar voor den vervolge, de in deze gevolgde zienswijze van hel Amersfoortsche Stembureau onder de aandacht te brengen; had toch de Heer ran Asch van Wijck den 13 Junij zes stem men meer op zich zien uitgebragt, jlij zou als de op dien dag tot Lid der Kamer gekozene zijn geproclameerd. Bij de verkiezing van Leden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaalop 13 Junij j.l.zijn, in de meeste kiesdistricten, de aftredende Leden herkozen. Zulks heeft niet plaats gehad in de districten: Zwolle, alwaar Mr. J. P. P. Baron van Zuijlen van Nijevelt is gekozen, in plaats van Mr. G. Groen van Prinsterer Zutphenalwaar Mr. W. 11. Dullert is gekozen, in plaats van Mr. J. J. L. van der Brugghen Rotterdam, alwaar Mr. A. Hoynck van Papetidrechl is gekozen, in plants van den llr. J. C. Baud Zierikzee, alwaar Mr. S. 11. Anemaet is gekozen, in plants van Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boeije Sneek alwaar Mr. 11. U. Iluguenin is gekozen, in plaats van den llr. Sleeswijk Veningdie voor de candidature had bedankt. Moetende er cene verkiezing bij herslemming, en zulks op 27 Junij c. k., plaats hebben in de navol gende districten: Utrecht, tusschcn Jhr. Mr. 11. A. JU. van Asch van Wijck en Mr. N. P. J. Kien; Amsterdamlusschen den llr. J. C. Baud en Jhr. J. P. Cornets de Groot; Dordrecht, lusschen Mr. P. Blussó van Oud-Alblas en Mr. P. A. Sander. De Heeren Groen van Prinsterer, van der Brugghen en Schuurbequc Boeije zijn dus reeds uit de Kamer verwijderdzullende het al dan niet uitvallen van de aftredende Heeren Baud, van Asch van Wijck en Sander op 27 Junij e. k. worden beslist. lltrccht. 13, 27 Jtuuij 1854. Te Utrecht is, bij de stemming op 13 Junij j.l., vooreen lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaalop niemand eene volstrekte meerderheid van stemmen uitgebragt. De Heer Jhr. Mr. 11. A. M. van Asch van Wijck, het aftredende lid, bekwam 686 stemmen, de Heer Mr. N. P. J. Kien 643 stemmen. Eerstgenoemde was, volgens bcrigt uit Utrecht aan de Amsterdamsohe Courant, door drie Kiesvereenigingen Trouw moet Blijken Koning en Faderland en Freest God, eert den Koning, tot candidaat gesteld, laatst genoemde door twee KiesvereenigingenDe Unie en de Uirechtsche Kiesvereeniging. De llerkaauwer, het welbekende Protestantsche Blad heeft ook de candidature van den Heer Kien onder steund, en aan dezen de voorkeur gegeven boven den Heer van Asch van Wijck, op grond van het zooge noemd Groenianisino des laatsten. Wij willen eens toegevendat de lleer van Asch van Wijck een zoogenoemd Groeniaan is; Maar dan toch ook vragen, tot welke partij, uit een Godsdienstig staatkundig oogpuntde Heer Kien behoort. Volgens het algemeen gerucht, tot geene; Terwijlnaar zijne leefwijs te oordeelende Heer Kien zelfs niet lot eenige godsdienstige gezindte behoort. Hoe zullen dan Protestanten, hoe zullen dan eenig- zins godsdienstige menschen, den 27 Junij e. k., liever stemmen voor den lieer Kien dan voor den Heer van Asch van Wijokl Wij kunnen, wij mogen zulks niet vooronderstellen. De Klok zegt en te regt: «Er is veel tegen, dat den Heer can Asch van Wijck zijn mandaat wordt ont nomen, ter wille van den Heer Kien.» De Utrechtenaren weten allen, wat dat vele is; Ze kennen allen dan Heer Kien. Worde dan, Utrecht tot eere, den 28 Junij e. k. lot lid der Kamer uit Utrecht geproclameerd de Heer Jthr. IQr. Jff. van Atch van Wijejt, KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT Gezien art. 16 van bet Reglement op de REINHEID VAN STRATEN enz., gearresteerd bij den Raad dezer Stad, den 30 Mei 1832, en gepubliceerd den 16 Junij daaraanvolgende. Maken bekend, dat op Maandag den 26 Junij 1854, te beginnen des namiddags ten 3 ure, zullen worden gcschouwcn de Straten, Stegen, Grachten en Werven binnen deze Stad. En herinneren alzoo de Ingezetenen aan hunne vcrpligting, om vóór gemeldcn tijd, de Stralen, Stegen en Werven, voor, achter en ter zijde van hunne woningenstallenpanden of ervenvan gras en andere wassende kruiden te zuiveren alsmede de goten en beulen behoorlijk te doen schoonmaken alles op de boete bepaald bij het voormelde Reglement. Amersfoortden 19 Junij 1854. Burgemeester en Wethouders A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER en WETUOUDERS deb GEMEENTE ZEIJST Brengen bij deze ter kennis der daarbij belanghebbenden dat 11.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij derzelver Besluit van den eersten dezer maandhebben goedgekeurd bet Besluit van den Raad dezer Gemeente, waarbij is goedgevonden de daarstclling eener Dagelijkscbc Markt in deze Gemeente, van Groenten, Vruchten, Boter, Eijeren, KaasGevogelte en andere soortgelijke Levensbehoeften. Gezegde Markt zal ccncn aanvang nemen den 3 JULIJ 1854, en, met uitzondering van Zon- en Feestdagen gehouden worden dagelijks tot des middags ten 12 ure. De plaatsen zullendoor of van wege het Gemeentebestuur worden aangewezen. Zeijstden 10 Junij 1854. Burgemeester en Wethouders tan Zeijst. W. D. F. SCHAS, De Secretaris, L1EDERM00IJ. N°. 54 van het Provinciaal-Blad van Utrecht, van 9 Junij 1854, bevat, onder mededeeling, dat de uil- keering aan het Bijk voor het aandeel in de kwade posten op de Grondbelasting over 1853 en op de Personele Belasting, dienst J8| Jniet vóór het einde van 1856 zal worden gevorderd, het verzoek aan de Gemeentebesturen in de Provincie, om voor do eerst bedoelde uilkeering een post, geraamd op 1 van de ten behoeve der Gemeente geheven opbrengst der opcenten, en voor de laatstbedoelde het uil de jaar- lijkscbe verrekeningen bekende calculatief op de be grooting der uitgaven voor 1856 le brengen. N°. 55, van 12 Junij, bevat de uitnoodiging aan de Gomceiilebesturenom met den moesten ijver en zorg de verpleging van bij particulieren of hunne betrek kingen besteede krankzinnigen zich aan te trekken. N°. 56, van 14 Junij, bevat de mededeeling der Instructie, d.d. 2 Juuij 1854, voor de Vee-Artsen in provinoialc dienst. AMERSFOORT, 22 Junij 1854. De Raad dezer Gemecnto heeft, naar wij verne men, in zijne zitting van 8 Junij j.l., ten aanzien van het alhier nieuw op te rigtcn Instituut, bepaald, dat er eene Commissie van Toezigt over dat Inslituut zal worden benoemd. Wij onlleenen aan de Provinciale Uirechtsche Courant, van 20Junij, het navolgende Verslag van de op 15 Junij j.l. gehouden zitting van den Amersfoort- schen Raad: Tegenwoordig 10 Leden; afwezig de II.H. v. Beek, Brou- iccrDiemont, Herschel en Lilaar. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde van behandeling de navol gende ter vorige vergadering ingediende stukken, als: 1°. Zeven ontwerpen van Besluiten, tot bet doen van af-en overschrijving op posten der Geincentebegrooting over 1853, welke achtereenvolgenszonder hoofdelijke omvraag, goedge keurd worden. Opzending aan de Gedep. Staten, ter verdere goedkeuring. 2°. Rapport van Burg. en Welh., opzigtclijk bet verstrekken van genees- en heelkundige hulp aan de weezen van bet Burger Na eenige discussiën wordtovereenkomstig bet voorstel van Burg. en Weth.om, namelijk aan de Stads Doctoren en Chirurgijns de behandeling dier weezen, zonder verhooging van bezoldiging, op te draeen, en voorts, ten gevolge van het amendement van den lieer Verloren, ondersteund door den Heer de Louterstrekkende om de heelkundige behandeling aan de Stads Chirurgijns op te dragenonder dezelfde voor waarden welke ten opzigtc van de stads armenpractijk be staan met algemcenc stemmen besloten. 3°. Rekwesten van de Mcd. Doctor' a L. van Lookhorst cn L. ran Loencn, waarbij zij verzoeken, om dc stads armen praktijk voor den Heer Wcijl gratis waar te nemen. Dc Voorzitter opmerkende, dat de Heer van Lookhorst, bij zijne vestiging hier ter stede, bet verzoekschrift; beeft inge diend cn dit welligt in overweging had kunnen genomen worden, wanneer er later niet meer dergelijke venoeken in gekomen waren, stelt voor, aan de rekwestranten kennis tc gevendat erllians geene vacature tc dezer zake bestaande voor jict tegenwoordige aan bun verzoek geen gevolg kan ge geven worden. Dienovereenkomstig besloten met algctnccne stemmen. Zijn ingekomen:

Amersfoortsche Courant | 1854 | | pagina 1