AHERSFOORTSCHE COURANT, Sc; m van VRIJDAG, M 01 October Ó856 'P Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck, des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertiën, van I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummersƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcuren in het Rijk. De Credietbank. (Zoogenaamd Crediet-Mobilier.) Hoe meer de Credietbanken in getal en invloed toenemen hoe meer zij in alle takken der indus- triëelc en financiëele maatschappij grijpendes te meer wordt het pligt, om in het openbaar de wacht te houden, dat zij zich niet verder uitstrek ken, als welligt tot later berouw van het publiek thans plaats heeft. Reeds heeft een onzer volks vertegenwoordigers spoorslags, nadat hekend ge worden was, dat eene dusdanige Crediet-Mobilier zijdelings ook in Nederland voet zoude beginnen te krijgen in der tijd in de Tweede Kamer de Regering daarover geïnterpelleerd en wij gelooven dat aan deze ter juister tijd jredane interpellatie het indringen van het Crediet-Mobilier in ons Va derland is belet geworden. Vreemde speculatie- geest vlamt echter op de schatten, die in Nederland te vinden zijn, en zoodra slechts in de verte de kans schoon zal gevonden worden, mag men er op rekenendat die kans niet verzuimd wordt. Wij vermeenenonze landgenootendie van ouds lier den roem van voorzigligheid in handelsonder nemingen dragen niet beter voor de Credietbanken te kunnen waarschuwendan door de zamenstelling van het volgende artikel, en zullen ons de moeite eu inspanning niet onbeloond achten, wanneer wij daardoor bijdragen, om de nationale antipathie in deze gewaagde ondernemingen nieuw voedsel te geven. I. Het eerste punt, dat wij behandelen, is het ge brek aan openhaarheid, van de zijde der bestuur ders van Credietbanken. Men begrijpe ons niet verkeerd, door te meenen, dat wij daarmede be doelen periodieke aankondigingen, waarin op eigen- behagelijkeii toon, omtrent deze of gene operatie, over dit of dat gerealiseerde of toekomstige avans berigt gegeven en een en ander met veel ophef door gehoorzame organen uitgebazuind wordt. Zulke aankondigingen zijn alleen geëigend, begoochelin gen te baren of speelruimte voor de Agiotage te maken. Men wil op den koers invloed uitoefenen, maar de wereld is door schade vvys geworden, zoodat zij dit voornemen spoedig bemerkt. Geheel onderscheiden van deze beurs-wendingen bedoelen wij eene volhomene, maar ook levens rein voorwerpelijke openbaarheid, die van tijd tot tijd over den toestand der onderneming, niet alleeu over het actief, maar ook over het passief, over de licht- en schaduwzijden der zaak de noodige verklaring geeft. Door eene zoodanige openbaar heid, worden zoo wel de aandeelhouders als het publiek in de gelegenheid gesteld, om zich van tijd lot tijd van den juisten stand der zaak te vergewissen. Zij zouden in zekeren zin de open- bare controle eau hel Bestuur vormen. II. Het mecrendoel der nieuwere actiën-compagniën lijden aan de kwaal, dat hun bestuur, reeds van den aanvang af, naar autocratische principe ingcrigt worden en het constitutioneel element, dat is: de vertegenwoordiging der aandeelhouders, te weinig toegepast wordt, liet is waar, gemeenlijk liepalen doorloopend de statutendat de Bestuurs leden door de algcmcene vergaderingen worden gekozen, Evenwel, deze bepaling is daardoor her senschimmigdoordien de stichters zich gemeenlijk het regt voorbehoudenoin gedurende de eerste jaren (4, ook 10 en 12 jaren) het Bestuur uit te maken of de Bestuurders naar hunne keuze te benoemen. Maar juist die eerste periode van het bestaan derj Credietbank is van beslissend gewigt; want van dat eerste tijdvak erlangt de onderneming hare rigting voor de toekomst, en wat gedurende dien lijd door eene «ondoelmatige,» wij durven niet zeggen door eene zelfzuchtigeleiding kan be dorven worden, kunnen misschien geene 10 a 20 jaren goed maken. Daarvan afgescheidenis ook de invloed, waartoe de aandeelhouders door de algemeeue vergadering geregligd zijn, te beperkt. In den regel worden alleen de voorstellen ter tafel gebragt, welke van het bestuur komen en welke hel bestuur tot de zijne gemaakt heeft. Daarente gen worden voorstellen van aandeelhouders slechts dan in behandeling genomen, wanneer het bestuur zulks goedvindt. Voor de belanghebbende aandeel houders blijft gevolgelijk niets anders als een zeer bekrompen petilieregt over. Daarin behoorde echter openlijk kernachtiger gehandeld te worden, opdat de aandeelhouders, ten opzigte van voorstellen, welke door een bepaald getal mede-aandeelhouders geteekend of ondersteund worden, eene soort van initiatief zouden erlangen. In een volgend ar'ikel zullen wij het stemregt der aandeelhouders bij de algemeene vergaderingen behandelen. BUITENLAND, 16 October 1856. Op 40 mijlen afstand van New-York, in de ver- eenigde staten van Noord-Amcrikaheeft zich eene nieuwe godsdienstige secte gevormd. Deze secte stelt zich ten doel de vernietiging van het mensche- lijk geslacht, geenszins gewelddadig, maar door het toepassen van den ongchuwden staat. De aanhangers dezer secte houden zich overtuigd dat de mensch tot het kwade geboren en dat hij niet vatbaar voor redelijke volmaaktheid is. Zij vinden volgens hun zeggen, in den Bijbel, de be wijsgronden voor hunne stelling. Het schijnt hun onmogelijk voor te komen, dat de mensch naar Gods evenbeeld zoude gevormd zijn, en zijn zij daar entegen van gevoelen dat de mensch geheel het werk des duivels is. Aan de eene zijde, leggen zij de weinige genotrijke oogcnblikken welke men op aarde hebben kan, in de weegschaal tegenover hel \erdriet dat ons voortdurend overvalt, de lig- chamelijke smarten waaronder de mensch gemeenlijk gebukt gaat, en het komt hun voor, dat alles bij elkander genomen, het leven weinig aanlokkelijks heeft. Zij durven denken dat het beter ware tot dien prijs niet geschapen te zijn. Wanneer men hun tegenwerptdat dit leven slechts een tijd van beproeving is, en dat God de slechten straft en de goeden beloont, alsdan ant woorden zij, dat zij zich liet regt niet toekennen om die proeftijd te doen ondergaan aan de wezens, die zonder de tot hunne zaligheid noodige deugden zouden kunnen geboren worden. De belijders dezer leer zijn zeer gastvrij. De vreemdelingen welke hun bezoeken genieten koste loos verblijf en voeding voor rekening der broeder schap. Reken echter niet op den bijslaud der on vruchtbare», zooals zij genoemd worden, om u van een dreigend gevaar te redden, dat U het leven zouden kunnen kosten. Zij zouden u laten verdrin ken, verbranden, of ophangen, zonder u de hand toe te reiken of het touw af te snijden. Zij zouden meenen u ter wereld te brengen wanneer zij u in het leven terug riepen, want men vergete niet, dat zy ile vernietiging van het menschelijk geslacht boven alles willen. Zij doen niets oin het beslaan dat ons door God gegeven is te vernielenmaar ge looven in hun regt te zijn, niet te mogen doen om dat verdere bestaan de behulpzame hand te bieden. De beoefenaars van dit zonderlingeen ongerijmde dogma bezitten een prachtig gesticht op den door gang van den Meridiaan, in een bekoorlijk oord, alwaar men een der heerlijkste natuurpanoramas aanschouwt. Aan de eene zijde is het gebouw dat door de mannen bewoond wordt; aan de andere zijde de verblijfplaats der vrouwen. Mannen en vrouwen ontmoeten zich alleen by de godsdienst oefening in de kerk. De belijders dezer leer bebouwen zelve hunnen grond en verrigten den landbouwarheid gekleed in deftig zwart pak met witte das. BINNENLAND, AMERSFOORT, 16 October. Naar men verneemt, heeft de Heer Duijmaer van Twist, in het kiesdistrict Stecnwijk benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dezer dagen te Zwolle eene bijeenkomst gehad met een aantal kiezers uit genoemd district, en hun daarbij te kennen gegeven, dat hij allezins erken telijk was voor het in hem gestelde vertrouwen, maar zich genoopt vond te verklaren, dat hij die betrekking niet konde aanvaarden. In diezelfde bijeenkomst is de Heer Storm van 's Gravesande, voormalig lid der Tweede Kamer, in aanmerking gekomenomindien de Heer Duijmaer van Twist bij zijn besluit mogt volhar den, in deszelfs plaats in dat district te worden gekozen. Dezer dagen is het aan twee van Arnhem naar Leeuwarden op transport gestelde gevangenen die tot veeljarige tuchthuisstraffen waren veroor deeld welke zij aldaar hadden te ondergaange lukt, om, op de hoogte van Dieren, aan hunne geleiders te ontsnappen. Terwijl zij aan elkander vastgeketend, op de achterste bank eener met eene huif overdekte kar waren geplaatst, hebben zij op een «ogenblikwaarop de aandacht der voor hen gezetene geleiders, die door hunne, zoo zij waan den, veilige plaatsing geen kwaad vermoeden had den, was afgeleid, partij getrokken, door, na verbreking hunner boeijen, op eene allezins be hendige wijze, met opschuiving van de huif, uit de kar te springen en zich zoo spoedig te verwij deren, dat hunne on t vlug ting eerst is ontdekt, toen zij in de nabijgelegene bosschen uit bet oog waren verdwenen. Het heeft, niettegenstaande vele nasporingen niet mogen gelukkende ontvlugten tot dusverre weder in handen der justitie te krijgen. Z. M. heeft van de hand gewezen het verzoek om gratie van den Wel Edel Gestrengen Heer Mr. L. Zegers Yeeckens, voormalig Uitgever-Redacteur der Amersfoortsche Courant veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 2b boete, wegens een artikel opgenomen in gemelde Courant, waartegen de Heer Mr. J. A. Luyben, eene vervolging heeft in gesteld, en voor welk artikel de Heer Mr. L. Zegers Yeec kens, ofschoon de schrijver niet zijnde, zich ver antwoordelijk stelde. Wij achten het ons ten pligt te vermelden, dat redelijker wijze de ten uitvoerlegging van het von nis, eerst dun zal plaats hebben, zoodra de Heer Mr. L. Zegers Yeeckens, die zich voor privé belan gen te Maastricht bevindt, 3eer spoedig le Amersfoort zal terug gekomen zijn. Den 8 October, des avonds ten 7 ure, ontstond er, bij Maastricht brand bij den herbergier M. Souer te Kerkradc, zoodat het woonhuis met schuur en stal zijn in den asch gelegd, alsmede twee belen dende kleine buisjes, bewoond door A. Vrosier eu J. Hek mans; de gebecle schade begroot men op ƒ1800. Men erkent de loffelijke hulp der inwoners I'.-irljw en «Ie l'arljzi'iiiiai-s, in vogclvlniiit. (Vervolg.) Crlnoline-woeile. I)c Pnrijsche vrouwen nemen Je crinoline in vollen ernst op; aij kierden zich op eene wijn-, die schitterend medelijdend is, want haar hedendaags toilet, hoe kunstig dat ook zijn moge, kan wel het oog verblinden, maar niet voldoen. Eene dame, die in werkelijkheid dame zijn en hchagcn wil, neemt geheel andere mid delen, als kanten, crinoline eu diamanten Ie haat. Keu zwart zijde kleed, ontbluolc armen eu een eenvoudig roosje in het haar, zie daar hare geheelc wapenrusting. De vrouwen, die veel vim een rijk toilet honden, worden aan geraden, een boek te lezen, dat weldra te Parijs het licht zal zien en ten titel hoeft: da toiletten dar dames, bttchowvd in trr- baml met da faillieten dar mannen. lig wezen, dal onverantwoordelijk is; eene euriusitert, ecu kunst werk! Zij kleedt zich. draagt kanten, bloemen crinoline cu dia manten. di" zeer veel geld kosten. Zulk eene dame heeft geen geld, maar kiijgt dit. Zij moet dat toilet dragen, omdat zij eene dame is: huur echtgenoot!' betaalt dit of betaalt dit niet; dat is haar tamelijk onverschillig. Reiaolt bij, dan koopt zij een nieuw toilet op ereiliet; letavlt lm nicI, welnu! zij koopt het desniettemin, want eene lieve damt- i. i i.-.umt Insolvent; zij vindt altijd dienst willige solicde borgen. I>e leveranciers eu moi'.istcn weien dat, en geven eene zoodanige dame gaarne ercdict. De crinoline is eene goudmijn voor de mode-magazijnen en naai sters; zij is een vuurtoren voor hoeren die op non-activiteit zijn; zij geeft eene dame regt op veroveringen en veroverd te worden; 't neemt niet weg, dal eene dame veel crinoline kan verslinden, zonder daarom ligtziunig te zijn. De crinoline sluit de deugd ccuer dame niet uit. Men viudt zelfs kleine jonge jufvrouwen, zooge naamde crinoUnisljcs, van zestien jaar, die nog niet eens vreten, van welk nut kun de crinoline is. l.aat ons hopen, dat Parijs uict spoedig door de Kozakken inge nomen wordt, want deze zouden zeker de crinoline aan de punten hunner lansen rijgen! (Wordt vanvlgd.) persoon zich bij een der voornaamste kassiers te New-York ver voegde en verzocht, om hem voor 30 bankhillclten van duizend francs, klinkend geld te willen geven. De bankier aalvvoorde, dat hij, ingevolge usantie, de bil letton naar Frankrijk zoude zenden, en nadat dit' aldaar betaald zouden zijn, alsdan die som .".oude geven. De bewuste persoon stemde d.ianu toe en bragt zelfs den anderen dag nog meerdere baukbilleitcumaar deze keer vroeg de bankier hom ziin adres. Men begrijpt, dat die persoon een der die ven was; maar dewijl spoedig te New-York de diefstal der N oorder - Spoorweg-Maatschappij door de aldaat aangekomene dagbladen bekend gemaakt geworden was, werden ile dieven beangst, e de bewuste persoon dc bunkbillettcn bij den igen; doch de billenen waren al op vug naar Hut opa. tlaa ug- van trWl.'t en r'arutl Onze lezers zullen zich wol herinneren, dat cenigcu tijd geleden de Maatschappij van den Noorder-Spoorweg op zulk eene unl/ri- temle wijze bestolen is cu waarbij de Koning der Bankiers, Rotschild, veel geld verloor; thans vernemen wij, dat twee der dieven, Grotiet en Parod, te New-York op de volgende wijze gevat Zijn. Kr bestonden zware vermoedens, dat de dieven in de Vereenigilc Staten in Nuord-Aineriku de vlugt hadden genomen, en daarom zond de Noorder-Spoorvvcg-Maatschappij vcrschilli-mlc agenten naar New-York, om hun spoor te zoeken. Midderwijl bad de omstandigheid plaats, dat in September een werd vermoeden opgewekt; bekwame policio-agentcu volgden dien persoon, die weldra na in een der inonstcrherbergen te New-York te zijn binnengetreden, daar spoedig met een nieuw persoon uit kwam, die door de policie-ageiktcn niet herkend werd, doch een witte broek droeg. Dadelijk herinnerde zich de Fransrbe agent der Maatschappij dat Grcllct een liefhebber van ilic kleedcrdrngl was, en gelaste luj de Kneelsehc agenten, die hem toegevoegd waren, op goed geluk af, clc man met de witte broek te «nestoren luj aidien deze door hem st.ak in hel aangezigt zoude gestaard wer den, De Fnatchc agent stelde zich op don doorgang vju den weg, welke de man met de witte broek met zijn kameraad amrst pas seren. Toen ilc eerste den agent ziel, verbleekt hij en begint Ie beven; de agent staart hem strak aan; de policie-ageuten snelle»

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1