B OOIHEN, D«B heeft Amersfoort immers beter bewezen, te stellen in zijne Kamer van Koophandel, 27 vau de 139 kiezers den 13 November gekomen zijn. T Is waar, slechts eeu vijfde ge- deelie kwam op, inaar het getal had ook minder kunnen zijn. Den 18 Nov. is te Coevorden iemand, be schuldigd vau bigamie, in verzekerde bewaring genomen en naar Assen opgezonden; hij was in Iudië gehuwd, verliet vrouw eu kind en huwde later te Amsterdam, zijne geboorteplaats, met een meisje uit die stad, waar hij zich met der woon nederzette; de eerste ontmoette hem hier als bede laarster, werd als dusdanig in hechtenis genomen en maakte den regter met de wandaad van haren tnan bekend. Den 20 Nov. is te Almelo, de cenige zoon van den landbouwer R., bij gelegenheid dat bij graan van den zolder naar beneden wilde werpen van den zolder op den grond gestort en beeft be langrijke hoofdwonden gekregen, lloewcl zoo spoedig mogelijk genees- en heelkundige hulp verleend zij, doet de voortdurend bewusteloozc toestand des lij ders voor zijn leven vreezen. Onlangs is in de groote coinmediezaal ie 's Ha ge het touw gebrokenwaaraan de groote licht kroon hangt, en deze daardoor naar beneden ge- vailen. Gelukkig is dit des morgens gebeurd, terwijl er zich niemand onder bevond; bad dit ongeluk denzelfden avond onder de tooneelvertooning plaats gehad, dan hadden de gevolgen allertreurigst kun nen zijn. Bij arrest van bet provinciaal geregtshof van Groningen van den 19 Nov. is J. K. v. D., arbei der te Bellingewoldeschuldig verklaard aan twee diefstallen gepleegd bij nacht op aanhoorigheden van bewoonde buizen, en te dier zake veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van vijf achtereen volgende jaren en in de kosten; zijnde bij van de overige hem ten laste gelegde diefstallen vrijgespro ken. Tevens is behandeld de zaak van II. v. i>. M. beschuldigd van kindermoord, voor de eerslemaal door de ongehuwde moeder gepleegden de uit spraak in dezen bepaald op aanstaanden Woensdag. Ten zelfden dage zijn bij 's hoves arrest wederspan- uig aan de wet verklaard Barend Polak en Sortiua Weinbergvroeger gewoond hebbende te Groningen. Naar men verneemtis de Heer Dull le Almelo concessionaris der spoorwegen in de noordelijke provinciën, dooreen zijner deelgenootcn geregtelijk gedagvaard tot het geven der noodige inlichtingen omtrent den stand van zaken dezer spoorwegen. Het is voorzeker te betreuren, dat zicli nu reeds oneenigbedeu onder de deelhebbers der concessie openbarendaar zulks niet anders dan nadeelig op deze voor Nederland zoo belangrijke onderne ming kan vverkcD. De menigmaal gedane opmerking, dat drooge jaren veel meer binnenvet in liet slagtvee geven dan vochtige jaren, wordt thans wederom opge merkt, en de waarheid daarvan bij velen door de ondervinding bevestigd. Vele koeijen hebben wel een zwaar gewigt bekomen, maar er bevindt zich over 't algemeen naar die evenredigheid geen bin nenvet inbet vleesch is echter meestal goed door wassen, iels dat in dergelijke gevallen daarmede in verband slaat; als het vet minder is, dan is gewoonlijk het vleesch beter. Den 21 Nov. heeft de Regering van bet Groot hertogdom Luxemburg de buitengewone zitting der Kamer, plotseling gesloten. De gewezen Priester de Geest, in Nederland berucht, is te Brussel gedagvaard om over eenige dagen voor bet bof van assises te verschijnen wegens de uitgave van zijne geheimen van den biecht stoel, waarin bij zich, blijkens de akte van beschul diging, aan boon der godsdienst moet hebben schul dig gemaakt. Men beroept zich tegen hem op de dekreten van Keizer Napoleon I en van Koning Willem I, die velen als door de grondwet inge trokken beschouwen. De Geest heeft zich echter tot beden niet gestelden derhalve is hem ex officio een advocaat toegevoegd. De Geest heeft by bet begin der vervolging bet land verlaten. Hij schijnt een zonderling Apostel te zyn. De godsdienst-kwestiën staan thans zoo zeer op den voorgrond, dat de directeur vau een der schouwburgen van deze omstandigheid beeft party getrokken, om het uit den roman van Eugene Sue geputte drama Le juif errant ten tooneele te brengen. Ten dien einde beeft bij uit Parijs doen komen den tooneelspeler Chilly, die in de franscbe hoofdstad eiken avond in de rol van den jezuït Rodin luide wordt toegejuicht. Te Parijs werd dit drama 114 maal achtereenvolgend opgevoerd; daar na hebben de Jezuïten weten te bewerken dat het door de censuur werd verboden. Sedert werd ver gunning verleend bet op nieuw te spelendoch op voorwaarde dat Rodin niet meer als jezuït, maar als eenvoudig zaakwaarnemer zou worden voorge steld. Desnietlemiü werd het stuk na nog een veer tigtal voorstellingen opnieuw verboden. Hier wordt bet opgevoerd overeenkomstig des schrijvers bedoe lingen en de aanvallen tegen de vereenigingen van Loyola zyn met geestdrift toegejuicht. De schouw- burg-directeur was door verscheidene personen der clerikale partij nadrukkelijk aangezocht Le juif errant niet te vertoonen; zelfs was hem eene scha deloosstelling in geld aangeboden, doch bij weigerde. Den 18 Nov. heeft het nog meer uitgelezen publiek, dat in den koninklijken schouwburg de eerste voor stelling van de groote opera Les Vépret Sicilienncs bewoondeook gretig opgevat en aanhoudend ge applaudisseerd de zinsneden tegen de dweepzucht der Katholieke priesters. Scribe, de schryver van den tekst, en Verdide componist der muziek, waren tegenwoordig by deze eerste uitvoering van hun werk, dat met zeer veel pracht was gemon teerd en zeer loffelyk werd vertoond. In de Belgische Kamer der vertegenwoordigers, hebben de Clerikale leden zelve in hoofdzaak, het volgende bekend: liet ware doel der bisschoppen is: het onderwijs van staatswege ten eenemaal te doen ophouden; om deze reden hebben zij hunne medewerking geweigerd aan de staats-instellingen op alle plaat sen waar tevens scholen bestaan door de geestelijk heid gesubsidieerd of beschermd; want. oordeelden zijdoor die medewerking zouden zij den bloei der laatstbedoelde instellingen benadeelen. In één woord, het is zoo klaar als de dag dat de groote drijfveer der bisschoppen een nering-belang is. Over deze zaak is geene stemming gehouden. Te Nijmegen is een der dieven in hechtenis genomen van de vele R. C. kerksieraden van zilver goud of edelgesteenten, <;ie in de laatste tijden uit verschillende kerkgebouwen in onderscheidene provinciën onzes lands ontvreemd zijn. De schuldige is een Pruis vau geboorte eu vroe ger door de arrondissements reglbank te Gorinchein tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. In Pruisen moet hem nog een straf wachten, wijl de Regering van dat land, op liet vernemen zijner aanhouding, zijne uitlevering gevraagd heeft, nadat hij hier te lande aan de wet zal hebben voldaan. Aanvankelijk ontkende de booswicht halstaarrig, doch zich overtuigd ziende, zou hij reeds zijne schuld, en bepaaldelijk die aan den kerkroof te Wijchem en Belgroijen en den diefstal in eene kerk bij Eindhoven, volmondig hebben beleden. Ilet is te verwachten dat zijne bekentenis meerdere inede- pligligen aan den dag brengt. Den 20 Nov. had een jong wachtmeester, van het te Zutplien in garnizoen liggend regemcut dragonders, die meermalen aan zenuwtoevallen lij dende was, het ongeluk hierdoor opnieuw overvallen te worden, met het noodlottig gevolg, dat hij voor over stortte in een vuilnisput; bij de eerste ontdek king daarvan door een zijner kameraden, was de aangebragte hulp reeds te laat. Te Dwingelo ging eene vlijtige huismoeder met hare koe naar het veld, om die nog wat te laten zoekenonder het hoeden stoot de koe haar onverwachts zoo noodlottig, dal zij haar den buik openrijt. L»e vrouw werd op die plaats bijna dood gevonden, schielijk naar huis gebragt, en overleed niettegenstaande alle mogelijke middelen door den doctor aangewend. BUITENLAND, 24 November 18aG. Te Parijs wenschen eenige huishceren, dat alle verhuurders van huizen zich vereeuigeu, om de huurprijzen onder 300 francs met een derde of vierde te verminderen. De Russen hebben op de Engelsche kaneerboot de Bagger gescholen, omdat deze te ver in de zee van Azof komende, wilde beletten, dat de Russen den sluikhandel in zout te keer gingen. Tc Parijs wordt een proces gevoerdniet over den diefstalmaar over de knoeijerij van vau den Heer Arthur Derrijer, die den post vau keizerlijk commissaris bij de maatschappij der Napoleons-dokken, met tien duizend francs jaar lijks salaris, beklecdende, ook hetzelfde salaris en nog eenige buitenkansjes ontving van de maat schappij, die vau wege den staal onder zijn toe- zigt gesteld was. Te Parijs heeft in de straat Rochechouart een huisheer zijnen huurder de deur uitgesmeten, doch de polieie heeft den huurder er weder in en den huurder er uil gezet. Vele huurders die hang voor hunne liui.slieeren zijn, moesten begrijpen, dat zijmaar niet hunne huishcerenmeesters in de gehuurde huizen zijn. Zekere Dionnct, 43 jaren oud, vroeger on derwijzer te Vassogne, Frankrijk, en gedurende 13 jaren tot de broederschap der Christelijke scholen bchoorendeis ter tcregtzilting met gesloten deu ren veroordeeld tot leteiislungen dwangarbeidwe gens herhaalde aanrandingen op de eerbaarheid van eeu meisje beneden de elf jaren oud, dat door liem onderwezen werd; zoo mede wegens verleiding van een ander meisje, van twaalf jaren oud. George Little, kassier van den Ierlandschen spoorweg, heeft zich niet den hals afgesneden zoo als de dagbladen vermeld hebben maar Is vermoord gew orden. Meu vond hem op zijn bureau met afgesnedene keel en bet hoofd bijna van den romp gescheiden; alles bewijst, dat bij zich zei ven niet kan vermoord hebben. Den 23 Nov. zullen te Parijs het hótel en de meubelen vau de groote treurspel-speelster Ra chel verkocht worden; men twijfelt niet, dat alles zeer duur zal zijn, omdat iedereen iets bezitten wil, van hetgeen in haar bezit was. De Times herinnert zyue lezers aan den dief stal der goudharen, voor omstreeks anderhalfjaar op den spoorweg van Londen naar Folkestone ge pleegder waren vier rncdepligtlgenwaaronder drie spoorweg-gecmploijeerdenzij hebben met vroeger vervaardigde sleutels de buitenste koffer en de binnenste zekerheids-kolfer geopend, terwijl de trein op weg was, en hebben voor de wigtder goudharen dezelfde wigt aan spijkers in de plaats gelegd, zoodat de koffer over zee ging en in Frank- ryktoen de koflèr door de Noorder-spoorweg- maatschappij in ontvangst genomen was, ontdekt werd, dat de goudharen gestolen waren. In de letterkundige wereld te Parys maakt het pamphlet-proces van Gustave Plauche legen Eugèue de Mirecourt veel gerucht. Beideu zyn voorname letterkundigen. De laatste heeft een schot schrift laten drukken tegen den eersten, waarin hy dezen verwyt: dat Planche op de school 33 vlooyen, gedurende vijf dagen, zouder vloedsel in eene llesclt gekerkerd had; dat Planche pillen- draayersjongen geweest is; dat hij altijd schande lijk vuil gekleed ging, enz. Het pamphlet eindigt met de volgende anecdote: Dat Planche op zekeren avond, aan den hoek ecner straat, aangevallen eu goed afgeklopt werd door iemanddie door hem in zyn tydschrift ge hekeld was. «God zy gedankt,» zeidc een spotvogel«thans is de jas van Planche voor de eerste maalsedert hij die draagt, uitgeklopt geworden.» Een verschrikkelijk voorval heeft in Ierland plaats gevonden. De expres-trein van Dublin naar Kilkenij heeft met de grootste hevigheid nabij Wa terford tegen een goederen-Hein gestootcn. Zes per sonen zijn onmiddelijk gedood, terwijl er eene menigte gekwetsten zijn. CORRESPONDENTIE. In antwoord op het verzoek van een Uitpluizer, dient, dat wij ons geinformeerd hebbenop welken dag de beval ling van Maria tjOul*e plaats gehad heeft en van welk geslacht het kind was. Wij hebben deswegens de mededecliiig van oflieiëele zijde ontvangendat «l)c opgave dier bevalling op verzoek niet opgegeven is. Met dat pleonastische antwoord behooreti de Uitpluizer en wij ons tevreden le stellen. Sic truueit gloria mundi. ADVERTENTIE». Bevallen van eene dochter E. M. DRABBE, geliefde Echtgenoote van Dr. A. II. C. VAN DRIEL. Amersfoort, 21 November 1830. (IG69) BELANGRIJKE VERKOOPING VAN (1670) ZWARE EIREN-, LINDE- EN ESSEN- op de Amhachls-Hcerlijkheid Stoutenburgop Donderdag den 4 December 183G, des morgens ten 10 ure, in de Herberg De Gout. V Dr. SHORLAND heeft DU BARRY'S Reva- leula tegen onderhuikskwalen, zenuwlijden en water zucht met liet beste gevolg aangewend. Dr. ANGELSTK1N erkent de goede, zso wel voedende als genezende eigenschappen der Bevnleiltn. Medici nanlraad Ur. NVURZER, in Bonn, spreekt inet veel lof van de Kcvnlmla. en beveelt ze aan hij horst-maag- en onderhuikskwalen leverziekten nier ziekten. enz. Dr. NERAND, in Berlijn, lijfarts van Prins Adalbert van Pruisen, herigt. dat hij zijnen hoogen patient daar mede van hartkloppingen, slapeloosheid en volslagen ge brek aan eetlust heeft genezen. Dr. GATT1REUin Zurich, heeft er in zijne practijk maagkanker en lievige wind-koliek mede genezen. Dr. GRIES, in Maagdenburg, heeft, op den raad van een vriend en collega in Hanover, de Itcvnlcnlll aan zijne Echtgenoot toegediend en haar daardoor van eene beginnende lering bevrijd. Een Practisercnd Geneesheer in het Uandetsblad van den 20ste» October jl. zegt, dat hij in zijne practijk ge zien heelt, dal slepende, pijnlijke en bedenkelijke aan doeningen van maag en ingewanden er door genezen zijn. Hij, vroeger een tegenstander der Rcvnlcilt»is door overtuiging van zienswijze veranderd en zegt: «Ik zie niet in, waarom de geneeskundigen willens en wetens dc oogen moeten sluiten voor liet goede, dat deze planlcnstof sticht. I)c Rcvnlciita is een voedsel, dat als ontbijt, lus- schcnuurtjemiddagmaal of avondmaal kan gebruikt worden en met n eerdikwijls minder kost dan spijzen, die liet vervangtmen kan dus met regt zeggendat de genezing door Kcvnlcnta niets kost. (1G7i) verkoophuis. V DE ZALF EN PILLEN VAN IIOLLOWAY xiin een probaat middel voor gebrek aan spijsvertering en leJr- f"'"' ,c -dppingadatnfeed sedert langen tijd sterk aan leverkwaal en gebrek aan spijvertering. Onderscheidene bekwame genershceren verklaarden dal zii de tcenng haden hare vrienden wanhoopten aan baar herstel, te meer omdat alle aangewende middelen zonder cemg gevolg hieven. Pen laatste begon zij dc pillen van Hollowav le gebruikenwelke sjioedig haar gesiel aan merkelijk verbeterden en haar ligchaam zuiverden. Ein de ijk was zij volmaakt herstelden bcvint zich thans heter dan ooit. Deze pillen zijn ook zeer heilzaam hij on gesteldheid van de inaag en ingewanden. Door hel vermeerderd tlehiet zijn dc prijzen als volat Doosje, Pillen a ƒ0,80, ƒ1,85, ƒ3,00, ƒ6.75, ƒ13 50,>20 50 Potje, Aalf a ƒ0,80, ƒ1,85, ƒ3,00, ƒ7,05, ƒ13.85, /20.«)5.' Zijn op franco aanvragen a contant te bekomen hii J- i;SND0R/r-,e u'rtehl' c. 7 vjs oz roemer le /lmertfoorten hij j. straat man hoofd-Depothouder te t Bosc halsmede le «S '""'den blrand 244. en te lYew-York. HO Maiden Lanc IIOLLOIPA YS ÉTABLISSEMEN TEN. Gedrukt ter Boek- en Courant-Drukkerij ran A. If. van CLEEFFte Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 2