rail DIHGSDAG, Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertenliënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, f0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. II. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. Gematigdheid. De volgende beschouwing lezen wy in de Utrecht- sche Courant, overgenomen uit het Weel,-blad van 's Gravcnhage, waarin dat blad zelfs meent: Dat de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie hun pligt zouden doendoor niet onvervolgd te laten do artikelen van die schrijvers, waarin vrij duideiyk den Koning aangeraden wordt, buiten de Orondwet om Ie handelen. Zij gaat verder voort: In dien stand van zaken en te midden van den strijd der dikwerf uiterste partijen, achten wij het een zeer gelukkig verschijnsel, dat zich eenederde partij doet hooien, welke noch van Ultramonta- nismenoch van Thorheckianisme kan worden verdacht. Wij bedoelen de partij der gematigden, waarvan de waardige organen zijn de Iloogleeraren de Boscli Kemper en Vreede, en de Redactiën van de Amsterdamsche en Utrechtsche Couranten. Onze Utrechtsche wordt inderdaad geniaal! Utrech tenaren bewoners van Provincie en Stad gij wordt door een nieuw licht beschenenDat licht schittert om de pit van het Stads en Provinciaal orgaan, liet gaat van de gryze Bisschopstad uit! O, wen teling van het rad der toestanden Vroeger ging van uit die muren den banvloek, het geest- en zieldoodend wapen der godsdienstdrijverij, en thans strekt eene «onbevlekte» Utrechtsche hare zegenin gen over allen uit. Zij is het orgaan der «gematigd heid, der «politieke» Gematigdheid! Knielt neder in het stof, uiira-liberalenlibera len, reactionairen,anli-revolutionnairen«dedruk pers is de koningin der aarde.» Gij, die U om deze «onbevlekte» schaart, vlecht laauweren om de slapen van de redactie der Utrechtsehei De partij der «heiligheid» verzinkt! Opgeheven door de handen der onbevlekte zal de partij der ge matigdheid boven alle partijen troonen; aan de «onbevlekte» de teugels van het schrijfgespan dat even als in een renperk door haar gemend, voorwaarts-achteruitgaand hollende, altijd op of in de nabijheid van het uitgangspunt terugkomt. Even als de lloiiieinsche overwinnaars zal de onbe vlekte» thans, in de helft der 19de eeuw, tal- looze overwonnenen aan hare zegekar ketenen, niet als slaven, maar als volgzame vrij-hnechtcn. Eene politieke schittering zal zoodoende over Nederland uitgespreid worden door het orgaan van de partij der gematigdenvan zich afgeworpen. Gematigdheid! woord van verzoening! welhaast zal dat in vollen glans onder het wapen der Stads en Provinciale Courant prijken! Gematigdheid! o, smaakdoodend woord voor Epi curisten en Cynikors, dat volkomen in ^staal is, nieuwe politieke levenskrachten uit de lijken op te wekken en de gulden eeuw terug te brengen. Gematigdheidwat wil en is dal? Gematigdheid wil, zoo ais uit bovengemelden overgenomen zin blijkt, dal de mannen, die ge roepen zijn in bun edel ambt, alle mogelijke zwaarte hunner welsprekenheid op de rchaal der gercglig- heid te werpenten einde die op een of ander onvoorzigtig hoohl te doen nederdalen; dat deze mannen verder dan hun pligt zullen gaan, want die zinsnede meentdat zij hun pligt niet doen. Gematigdheid! de «onbevlekte» zal U zeggen, dat zulks is: regtstreeks of zijdelings aanraden miel buiten de Grondwet om), dat de openbare ambtenaren, burgers, welke in bijna altijddurende geeslinspaniiing zijn, om anderen geestgenot te ver schaliën voor de regtbanken dagenom hunne rust en die van gade, kroost en betrekkingen te doodenopdat deze van vierschaar naar vierschaar gesleept, eindelijk in den kerker moeten boeten, niet lot de partij der «onbevlekte,» niet tot de partij der gematigden behoord te hebben. Gematigdheidstrekt om te zeggen, dat er eene partij bestaat, die de «onbevlekte,» deUltramon- taansche, d. r. de bovenbergsche.» noemt, terwijl zjj van gematigdheid spreektdat er eene partij leeft, die zij de Tborbeckiaausche noemt, waar mede zij wil aauduiden de aanhangers van één mandie hem van beneden den troou tot voor den troon willen ophellën. Voelt gij, liberalen! de coupsd'épingle niet, die Zij door baar windsel Ultramontanisine eu Thor- beckianisincshiipsgewjjzc toebrengt. Gematigdheid is de rozenwrong, waarmede de onbevlekte de monstrucuse zamcnsrnclling van de mannen der duisternismet de telgen van het «licht» wil omwinden. Anomalie der anomaliën! de kerkers der Ap- nenijnen bestrooid door de opgedolven ateh van Brutus! De wierook op de vrijheids-altaren der aan de Noordzee ontwoekerde strook gronds, ontbrand door de handen van de zonen van Loyola! Gematigdheid isonthouding. Onthouding wordt aanbevolen aan Partij der Gematigden Heftigheid. Ofschoon wy heftigen schrijfstijl by het behan delen van gewigtige politieke kwestiën niet kun nen goedkeuren, vinden wij het zeer ongepast als beweerd wordt, dat heftig schrijven doorgaans eene kwade zaak verraadt. Onze Utrechtsche Stad en Provincie Courant heeft het thans zoowel bij de Ullramontaansche als by de Protestantsche party verkorven. De eerstgenoem de partij heeft haar door middel van de Tijd eene vraag gedaan, waarop zij geantwoord heeft z^o goed haar zulks mogelijk was; het was een lang antwoordhet waren vele woordenmaar In dat haar lang, of liever langdradig antwoord heeft zij onder anderen gezegd, dat wat heftig ge schreven is, doorgaans eene kwade zaak verraadt waarom zij het dan ook niet uoodig acht om op heftige aanvallen te antwoorden. Hef lig geschreven, wat is dat? Wij weten wat heftig spreken is. Wat zou heftig schryven zijn? Van een voorstander der Utrechtsche Courant, aan wien wij dezer dagen die vraag deden, ontvin gen wij dit antwoord: Heftig schrijven is brutaal schrijven. En op de vraag: wat is brutaal schrijven? Was dit het autwoord: de dingen schrijvende by bun naam noemen, zoo maar kortweg. De dingen schrijvende bij hun naam noemen en maar kort en bondig, zal dus naar dat ons gegeven antwoord betzelfde als heftig schrijven zijn en heftig schrijven zal naar het oordeel der Ulr. st. en prov. Cour. doorgaans eene kwade zaak verraden, liet bewijs derhalve dat men eene goede zaak voor heeft, zal hierin gelegen zijn, dat men schrijvende langdradig is en de dingen niet bij hun naam noemt. Wij behooreu tot hen, welke de Utrechtsche Cou rant in de booge vlugt harer redeneerkunde niet kunnen volgen. K E NI S G E V I N G E N. BURGEMEESTER es WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT, Roepen bij deze op de lotelingcn der klassen 1853, 1854, 1855 en 1856,Ndic tot dusverre niet finaal van de dienst der Nationale Milicie zijn vrijgesteld oin persoonlijk te verschijnen voor den Militieraad, welke zitting zal houden op Vrijdag, den C February 1857, 's voonniddags ten 10 ure, in eene der zalen van het Stadhuis te Utrecht, iu te gaan op het Oud-Kerkhof. Hun wordt in herinnering gehragt het bepaalde bij art. 38 der wet van 27 April 1820 (Staatsblad No. lij, lu>dende Alle geloot hebbende pesonenwelke voor de* Militie— «raad niet zijn verschenen worden gehouden gccuerbaiide «reden tot vrijstelling tc hebben eu blijven liuual voor de «dienst gedesigneerd. Amersfoortden 22 Januarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJKRS. De Svcreturis W. L. SCllELTUS. BURGEMEESTER es WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT Brengen ter kennis der ingezetenen dat, in plaats van wijlen den lieer J. l.aret, de Heer 11. Rijninkbuiten de Blueniendalschc poort, is benoemd tot Wij li mees te' der Wijk 11. Amersfoortden 22 Januarij 1857. Burgemeester eu W ethouders voorn. A. G. WIJEUS. De Secretaris. W. L. SCllELTUS. BINNENLAND, AMERSFOORT, 20 Januarij. Z. M. beeft aau den beer Mr. C. C. E. d' En- gelbronner een eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van seer.-gen. bij liet dep. van justitie met toekenning van wachtgeld, en in diens plaats benoemd Jhr. Mr. W. A. C. de Jonge, thans refe- rmd. bij dat dep. en tot rciërcud. Mr. B. J. Gra- tama, thans subst.-otIic. van just, bij dcarr.-rb. te Leijdeu. Wederom zijn vier personen, uit de kolo niën der Maatschappij van Weldadigheid te Veen- huizen, in het huis van Arrest en Justitie te As sen overgebragt, beschuldigd van het schryven van brandbrieven. Een vijfde persoon, die mede zou gearresteerd worden, was na het plegen vau het misdrijf overleden. Te Nienap, gemeente Roden, heeft de Wed. L. een nootlottig ongeval getroffen; zij had visch schoon gemaakt, en wilde zich weder in huis be geven, waarbij zij het mes in de band bad, zy komt te struikelen, valt, en wel in het mes, dat zij in de hand bad; aan de bekomene wonde is zij den volgende morgenfoverleden. Een der dieven te StOedenrode is op heeter daad betrapt geworden. W. Kerkhof, waarvan ge meld is dat hij door een kolfslag gedood was, is nog niet overleden, maar verkeert in bewustelooze toestand. Dezer dagen is bij Besluit van Z. M. vastge steld de uniform-verandering voor de officieren der artillerie magazijnmeester zijndenamelijkin plaats voor den tot dusverre gedragen rok een korte jas van donkerblaauw lakenovereenkomstig het beslaande model bij het wapen der infanterie, doch met de gewone artillerie-knoopen en zwart fluweelen kraag; voorts de overige kleeding en wapening als de officieren bij de regementen ves ting-artillerie, doch de laarzen zonder sporen. De uniform voor de magazijnmeesters der artillerie, geene officieren zijnde, is als voren omschreven; doch de korte jas zonder epauletten en passanten; in plaats waarvan de kraag omboord zal wezen met eenjsmal borduursel en aan weerszijden voor zien van drie gouden lissen, volgens het model, vastgesteld voor de fortificatie-opzigters der 4 ste klasse. Op den 24 Jan. is onder de gemeente Leur in eene sloot gevonden, het lijk van Gerrit Matthys- sen, geboren en wonende aldaar, oud 26 jaren. Verregaande dronkenschap schijnt de oorzaak ge weest te zijndat deze persoon het leven zoo jam merlijk 'jjheeft verloren. Hij was circa 200 eilen van de laatste herberg in die sloot geraakt. Door den eersten spoortrein van Emmerik naar Amsterdamtusscben eerstgemelde plaats en Elten, is een wachter van den weg overreden. De ongelukkige, die genoegzaam onmiddelijk dood was, Iaat eene weduwe en vier jonge kinderen na. Den 20 jan. werd te Meppel door de policie in arrest genomen de timmermansknecht. B. V die reeds eenige dagen door de policie verdacht werd gehouden van des avonds hout uit het hout- stek van Mej. de wed L. K. te ontvreemden; de policie, daarop meer bepaaldelijk acht gevende, betrapte hem bij het weder uitvoeren van dezen stouten diefstal op heeterdaad en nam hem dade lijk in arrest; hij heeft daarop de misdaad bekend, die hij bij herhaling gepleegd heeft; hij had bet bout voor verminderden prijs verkocht aan K. t H. aldaar. Zucht naar sterken drank schijnt wel de voornaamste drijfveer vaü dit zoo verachtelijk mis drijf te zijn. In 'l einde der vorige week hebben alle hoofd ambtenaren en godsdienstleeraren in de vrije ko loniën zoo ook aan de gestichten te Veenhuizen en te Ommerschans, vau de afgetredene perma nente commissie ieder een' brief ontvangen, waar in zij allen bedankt worden voor hunne getrouwe diensten Jbewezen (gedurende haar bestuuren waarin hun allen ook een hartelijk vaarwel wordt toegeroepen. Een bewijs alzoo, dat genoemde com missie het bestuur nimmer weder in handen schijnt te zullen nemen. In de nabijheid van Stads-kanaal gemeenteOnst- wedde, ontstond brand ten huize van den wever II. Barkman De vrouw was sedert eenige dagen van huis om familie te bezoeken, en ook Barkman was bij het ontstaan van den brand juist afwezig om te Nieuw-Buinen eene boodschap te doen. Het huis was binnen twee uren totaal afgebrand. Van de meubels is weinig gered. Maar op de zolder was in eene kist p. in. 150 Ned. ponden wollen garen geborgen, dat misschien had kunnen gered wordenindien Barkman tijdig bij den brand was gekomen. Het huis was verwaarborgdmaar het garen nieten een aanzienlijke voorraad verwstoffen de meubels eu de winkelgoedereu voor eene kleine som, verre beueden de waarde. De knecht, die alleen 'thuis was, heeft er voor zich niets uit ge kregen. Men gist, dat de brand in eene kagchel- pyp ontstaan is. IIoc jammer, dat op 'tgeheele uitgestrekte Kanaal niet ée'n voldoende brandspuit is! De Gemeenteraad van Delft heeft besloten, dat de jaarlyksche kermis, die tot hiertoe inveil met dcu Zondag na St. Odulph (42 Juuy), voor laan za' aanvangen op den laatslcn Maandag der maand Augustus en eindigen met Zaturdag daar aanvolgende. Dit besluit is door Gedep. Staleu der provincie Zuid-Holland goedgekeurd. Door deu heer regter-comnissaris by de crroud.-regtbank te Leeuwardeu zyn de liecren F.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1