tOIFBilT^S? TO van T RIJ DAG, 6 February J857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingsdagt en VrijdagsDe Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regelt 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Üitgever-Redactenr A. H. van Gceff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER E« WETHOUDERS »En GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op art. 204 der gemeentewet, Doen te weten, dal het Kohier der directe plaatselijke belasting over het jaar 1857 voorloopig vastgesteld is en gedurende 14 dagen, te rekenen van lieden, (de in te vallen Zondagen uitgezonderd), dagelijks van 10 tot I ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen binnen welken termijn elk op liet kohier aan geslagene hij den Raad bezwaren tegen zijn aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 4 February 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCIIELTUS. BURGEMEESTER sa WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den vooruialigen Heer Staats raad Gouverneur der Provincie Utrecht d.d. 27 Maart' 1828 No. 8. Az. (I'rovinc. blad No. 43) Herinneren bij deze de Ingezetenen dat zij, Eigenaars ol' Huurders zijnde, vcrpligl zijn out vóór den vijftienden aanslaande, de Poppen en andere Rupsennesten uit de lloouieiiHeggen en Doornebosscbeii te doen halen, op de boete bij Art. 471 No. b van het Straf-Wetboek vatlgcslcld. en om die Poppen of Rupsennesten dadelijk, op ccneii afstand van honderd vijl cu negentig Ellen van de Huizen of Bosschente doen verbranden. Wordende de ingezetenen wijders opmerkzaam gemaakt, dat met bet midden van opgcmclde maand February de opneming zul plaats hebben in hoeverre aan gedachte wettelijke bepaling is voldaan. Gedaan te Amersfoort, den 4 February 1857. Burgemeester en Wethouders vcornd. A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. BINNENLAND, AMERSFOORT, Ij February. W'U vermelden met genoegendat de Ileeren Blankenberg en Zoon, Boekdrukkers liier ter ste de, als minste inschrijvers, aannemers zijn ge worden van het drukwerk over 1857. voor de 1111. zyiitle Leden van den Gemeenteraad van Amers foort. Deze boekdrukkers-tinna de oudste bier ter stede, heeft ziclt immer gekenmerkt door ecne fatsoenlijke wijze van werken, in tegenstelliiigjvau hetgeen men sedert ruim een half jaar van eene andere zijde heeft kunnen gadeslaan. Eene zijde, die zich niet schaamt, zelve en met handlanger, door Ittyc onder kruiperijanderen te willen bc- nudeclen en zelfs tot ecrklikkermii af kan dalen, zul wel vroeger of luier de regtmatige straf barer verachtelijke handelingen deelachtig worden. liet spoorweg-adres is Üingsdag den 3 Febr., met 227 bandteekeuingenuit Amersfoort aau Z. M. opgezonden. Sedert onze laatste opgave zijn weder onder scheidene adressen uit de provincie Groningen aan Z. M. den Kuning toegezondenter bevordering van den aanleg van spoorwegen, en blijkt uit het aantal ouderteekeningen, grootcndeels van de voor naamste ingezetenen, dat die adressen schier alge meen byvai vinden. De nu weder verzondene adres sen zyti uit de gemeente Sehcemda met 193 naam- teekeniu!genBeerta 108, Nieuwe Schans 57, 't Zandt 39, Finsterwold 79, Nooddijk 73, Winsum 88, Nietiwolda 73, Nieuwe l'ekela 288, Uithuizcr- meeden 82, Uskwert 39, Warflutn 48, Zuidhorn 117, Biertitn 194, Adorp 97, Sappenneer 201, Zuidbroek 69, Haren 494, Grootcgast 140, Ten Boer 121, Vlagtwedde 30, Oude Pekela 64, Mee- den 146, Middelslum 90, en Kantens 39 |naam- tcekciiiiigcn. Wjj lezen in de Utrechlscfte Courant, dat op heden. Vrijdag 6 February, des middags ten 12 ure, in de Muurhuizen, aan den paststaltc Amers foort, zeven Paarden zullen verkocht worden en brengen wij dit zoodoende ter kennis onzer stad- gcnoolenomdat ook daarmede het belang van sommigen hunner gemoeid kan zjjn. Men verneemt, dat aan de crediteuren der Maatschappij van Weldadigheid, die zich tot het Departement van Binnenl. Zaken hebben gewend, ten einde voor te komen, dat die instelling zou worden verklaard in staat vau kennelijk onvermo gen, hoofdzakelijk is te kennen gegeven, dat de regering zich niet in de gelegenheid bevindt, in overeenstemming met dit verlangen te bandelen. In den avond van 3 Febr. heeft een mansper soon eene gehuwde vrouw, op den Haarlemmerdijk by de Eenhoorns! uis, met een mes eene gevaarlijke wond in den buik tocgebragt. lijj heeft vroeger reeds een vonnis van acht jaren gevangenisstraf ondergaan, wegens aanslag op het leven van de zelfde vrouw die destijds ongehuwd was en met welke hij in kennis stond. Uit eigen beweging heeft lijj zich in arrest begeven. In den vroegen morgen van 3 Febr. zijn uit de strafgevangenis voor crimineel veroordeelden te Woerden een tiental gevangenen ontvlugt. Tot ge ruststelling kunnen wij hierbij als zeker berig'en, dat het door ijverige nasporiugen heeft mogen ge lukken, allen nog heden weder te arresleeren en in verzekerde bewaring te brengen. Men berigt, en wij deelen het met genoegen mededat door vijf der voornaamste slaveneigenaren in Suriname, die te zarnen eenige duizende slaven bezitten, zoude zijn aangeboden aan den Gouver neur en opgezonden aan het ministerie van Kolo niën eene memorie waarbij zij aandringen op eene dadelijke emancipatie der slaven, tegen behoorlijke schadevergoeding. Het bevestigt zich, dat de Heer Rochussen zijn ontslag genomen heeft als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zoodat er eerlang in het hoofdkiesdistrict Alkmaar eene nieuwe verkie zing zal moeten plaats hebben. Z. Exc. de Heer Wiardi Beekman, nieuw benoemd Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst enz., heeft den 2 Febr. de werkzaam heden aan zijn Departement aanvaard. Hij beeft aangekondigddat aan hendie hem over de za ken, zijn Departement belrelfende, wenschen te spreken, daartoe op de gebruikelijke wijze gele genheid zal gegeven worden, eiken Donderdag 's namiddags ten 1 ure, in het locaal van het De partement. op den Fluweelen Burgwal, te 's Hage. Uit Frederiksoord wordt, onder dagteekening 2 Febr., het volgende geschreven: Onze doctor is hedei. naar Veenhuizen ver trokken om in dc geneeskundige dienst aldaar te helpen voorzien. Onder de bevolking heerscht de zenuw-zinkingkoorts op eene bedenkelijke wyze. Meer dan 4U0 meusclicn zijn cr door aangetast en zy heeft reeds verscheidene slagtoffere gemaakt. In den nacht van 29 op 30 Jan. is het woon huis van den Heer Mr. J. C. K. v. d. Bilt. te Hein- kenzand, eene prooi der vlammen geworden. Het vuur nain zoo schielijk toe, dat men niets van den inboedel heeft kunnen redden, behalve een kistje met waarde, terwijl de bewoners ter naau- wernood tijd hadden de noodige klcedingslukken, magtig te worden. Te iioodloUigcr is de ramp, daar zij het leven heeft gekost aan de dienstmaagd des huizes, die door overdreven yver om, ware bel mogelijknog zoo veel van haars meesters goed te reddenhet slagtoffer geworden is barer trouwe dienstbetooning. Eerst ten 7 ure 's morgeus was men er in geslaagd den brand meester te worden en de naast belendende perceelen buiten gevaar te stellen. Huis en inboedel zijn verzekerd. Te Nijmegen is door mejufvr. E. Reijnen lid van de Ned. Hervormde gemeente aldaar en onlangs overleden, vermaakt aan de armen van de Ned. Ilerv. ƒ4000, der Lutli. ƒ1000, der R. K. /1000 eu der Israël. /I000; alles vrij van sueces- sie-regten. II. zaturdag is bij het Provinciaal Geregtshof vau Drenthe voortgezet de behandeling van de zaak van Jacob Ros en consortenbeschuldigd van iu de maand February des vorigen jaars aan een kleermaker te Kerkenbosch, gemeente Zuidwolde, bij nacht en met braak onderscheidene manufac turen te hebben ontvreemd. De lieer Procureur-Ge neraal heeft de feiten uiteengezet, de beschuldiging volgehouden en gercqtiireerd tegen Jacob Ros eti Hendrik Christiaan Diedcrik Erley de toepassing eeuer tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren eu tegeu Margaretha Gorens en llendrika Gerritseu de toe passing cener tuchthuisstraf van 5 tot 13 jaren. De heer Mr. II. van Lier heeft daarop de verdedi ging van Jacob Ros en Margaretha Gorens en de heer Mr. G. W. van der Feltz die van Erley en llendrika Gerritseu voorgedragen. De uitspraak is bepaald op 6 dezer. Als een bewys van booge pryzendie er voor koeijen besteed worden, strekt, dat een landbou wer te Aduard, voor eeuige dagen zes koeijen beeft afgeleverd, die uaur Holland zyu ingescheept, te gen eene som van ruim ƒ1170-», zegge: elf hon derd zeventig gulden. Uit Kibergcn verneemt men, dat aldaar de zer dagen een huisgezin plotseling ongesteld is ge- weiden na het nuttigen van soep, waarin vervol gens by gedaan onderzoek, ratlenkruid aanwezig is bevonden, hetwelk aan eene vergiftiging moet doen denken. Het heeft de justitie tot dusverre nog niet mogen gelukken den dader dezer verschrik kelijke misdaad in hare handen te krijgen. Te Kinswerdin de nabijheid van Harlingen heeft het ijsvermaak weder een paar menschcnl*- vens gekost. Vrijdag avond hoorde de landbouwer J. A. Anema aldaar op eenigen afstand van zijne woning hartverscheurende angstkreten. Daar twee zijner knechten zich in den namiddag op schaatsen badden begeven en nog niet waren teruggekeerd, kwam hy terstond tot het vermoeden, dat zjjwel- ligt hun angstgcroep lieten booren. Onmiddeljjk snelde bij derwaarts, na nog vooraf aan de 'thuis zijnde dienstbaren den last te hebben gegeven hem zoo spoedig mogelijk inet touwen en lantaarn te volgen. Op de plaats des onheils komende, ont moette hij daar reeds aan de noordzijde der vaart een mede-hulpvaardige, voorzien van eene korte ladder. Nadat aan Anema de ladder van de ande re zijde met een pols was toegeschoven, en intus- sclien zyn knecht en anderen ook met touwen en lantaarn waren aangekomen, beproefde hy, na zich met een touw om den middel te bebben ge bonden, langs de ladder, met alle inspanning zjj- nenzich nog aan bet ijs vastklemmenden knecht, met name Auke Burie, te redden, waarin hy het geluk mogt bebben te slagennadat deze ongeveer uur in dien zoo hoogst gevaarvollen toestand had verkeerd. Naauwelijks aan wal zijnde, vernam men van den geredden, dat er nog twee jongelingenzynen makker Siebren R. Westra, oud 22 jaren, en F. Post, oud 20 jaren, verwersgezelook met hem in de diepte waren gestort en onmiddellijk ver dwenen. Met vernieuwden ijver trachtte men nu ook deze van onder het ijs weg te halen, doch mogt men slechts Westra helaas! levenloos aan den oever brengen en het lijk van Post Zaturdag morgen ter zelfder plaatse vinden. Moge deze treurige gebeurtenis toch een ieder op nieuw tot een waarschuwend voorbeeld strek ken, om niet te veel op het brooze en, door het voortdurend stroomen met alle zeesluizen, nu voor al zoo gevaarlijk ys, te vertrouwen. Uit Warffum wordt berigt, dat aldaar ver moedens bestaan, dat er dezer dagen een kin dermoord beeft plaats gehad. De justitie heeft zich de zaak reeds aangetrokken. De Haarlemmermeer. (Vervolg en Slot.) liet is bij geene duizenden, of honderdduizen den, maar bij millioenen te noemen, die door dfe Roomschen sedert een twintigtal jaren voor het stichten van geheel nieuwe, of door vergrooting en vernieuwing van hunne oude kerkgebouwen in ons vaderland zijn ten koste gelegd. Daarom ho pen wij dat zijdie zich ten taak hebben gesteld twee kerken of e'e'ne voor de Hervormden in de Haarlemmermeer tot stand te brengen, vooral een zoodanig ruim en solide gebouw zullen daarstel- lendat vooral ook gerekend wordt op uitbreiding der gemeente en vermeerdering van zielental by het nageslacht, dat die nieuwe gronden bewonen zal. Meermalen is de vraag te berde gekomen, van waar toch bij de Rooinschen het vele geld komt, dat door hen jaar op jaar besteed wordt voor hun ne kloosters, prachtige kerkgebouwen, kostbare pastoorswoniugen en liefde's-huizen Het zal wel zijn. dat het gedeeltelijk bijeen wordt gebragt door rijke giften der parochianen, in wier mid den liet klooster of de nieuwe kerk wordt aange bouwd. Alles geeft bij hen geld, en gaarne geloo- ven wij, dat van hunne kerkelijke plegtigheden broederschappen, en weldadigheids-inrigtingenen wat daarvan wordt ingezameldeen groot deel ia de algeineene kas der kerk gesiort wordt, om het aan te wenden, waar de booge geestelijkheid bet noodig oordeelt Maar nooit zien wy, dat bij hen eene openbare oproeping gedaan wordt, om hier of eldere eeue nieuwe kerk te bouwen. Zoodanige pasloors-adver- teutieu zijn ons niet bekend. Geschiedt het aldan is het by den eenen of anderen ramp, door brand, bijv. wauneer zy rekenen, dat het geloffen onheil gelenigd zal worden door de weldadigheid der Protestanten, die gaarne hulp verleenen, waar on- gelukkige huisgezinnen zonder onderscheid van godsdienst van hare eu goed beroofd zyn gewor den Immers de weldadigheid der Roomsshen was nimmer bijzonder groot, ten ware hel voor de kerk dieuen moet, voor hunne kloosters, voor de hcili- geuheeldeu en de Ma&udienst, voor welke zy meer over hehbeudan voor armenbehoeftigen en noodlijdenden. Anders is het by de volgelingen der Hervormde kerk. Wanneer deze eene nieuwe gemeente stichten willen, en een nieuw kerkgebouw met preükauts- woning zullen tot stand brengen, zoo als te Wicb- moud, in din Amua-PauiiutfinapoMfrnu iu dc

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1