•*8B CIIIAI t Tnu DIHGSDAG, ^7 Februartf 4857*. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week, des Dingtdagt en VrijdagtDe Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tol 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. if. mm CSee/f, te Amersfoort, xoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. VERKIEZING, op hedenDings dag den 17 February 1857, van een Lid voor den Gemeenteraad van Amersfoort. KIEZERS VAN AMERSFOORT! bewijst door eene getrouwe opkomst, dat U het belaag uwer gemeente, zoo naauw aan uwe eigene belangen verbonden, niet onverschillig is. Wanneer gij op dezen kies- dag een knap en onafhankelijk man tot Lid van den Raad kiest en bij latere gelegenhe den weder, dan zullen uwe gemeente-zaken verbeteren. Blijft dus vooral heden niet van de stembus weg NOTIFICATIE. Da GEDEPUTEERDE STATEN va* UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tol het doen opmaken der lijsten van de hoogst aangesUgenen in 's Rijks belas tingen, ter benoeming vau leden der Eerste Kauicr van de Staten- Generaal; Gelet op de artikelen 72 en 73 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), regelende hel kiesregt, enz. Noodigrn de inwoners van dit gewest uit, om, bijal dien zij elders in 's Rijks directe belastingen zijn aange slagendaarvan vóór den 1 April 1857 te doen blijken. En zal deze op de gewone wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Utrecht, den 5 Fcbruarij1857. De Gedeputeerde Sinten voornoemd S. vau HEEMSTRA voorzitter. C. W. MOORREESgrillier. Wat wil de Thorbeckiaansche partij Hoe is het toch dat de Thorltcckianen zoo eens klaps, als bij tooverslag, inet den warmste» ijver zijn bezield, voor de invoering eener wet op het lager onderwijs? Wanneer zij beweren, dat het is uit belangstelling in de mindere standen der Maat- schrppijdie daaraan eene dringende behoef'e heb ben. Nederlanders gelooft hen niet Wanneer zy verzekereu, dat bet is opdat einde lijk aan de eisschen der gewijzigde grondwet vol daan worde. Landgenootengelooft hen niet. liet is slechts een voorwendsel om de bestaande regering te ondermijnenom de grondwet lot een bloot stuk beschreven palier te maken; om de magt des Konings geheel weg te cijferenopdat UI- tramoiitanen en Libcralislen ons dierbare Vaderland verscheuren mogen en óf aan de dwingelandij van een volkstribuunóf aan het romanisme overleveren. Immers behelsde hun beweren waarheid, dan zouden de Tliorbeckianen eene wet op het lager ouderwijs hebben daargesteld, toen zij aan het bewind waren. Edoch vier jaren lang heeft de groote meester aan het hoofd van het bewind gestaan, en in den Ministerraad en in de Tweede Kamer alles voor zijn wil doen bukken, en nogthans heeft bij gcene wet op het lager ouderwijs in liet leven geroepen of ter discussie voorgesteld. En datzeirdc wat die partij niet in vier jaren tijds heeft verrigt, vordert, eisclit zij vaneen Minister, door 's Rollings welbehagen gekozen, vier maanden na zijue optre- ding lerwjjl hij naatiwelijks den tijd heeft gehad zich titel het tal van reglementen en iiislrucliëu bekend te maken bij zijn ministerie als regelmaat gevolgd, ofschoon hij de begroeting voor zijn de partement heeft moeten in gereedheid brengen eu zich daartoe met houderd administratieve bij zonderheden heeft moeten vertrouwd maken. liet kunnen derhalve in gecnen deele 's lands belangen zijnwelke de wet op het onderwijs zoo eensklaps tot de ijurstion bruiante (al weder een nieuw woord) gemaakt hebben. Neen, het drijven der partij is egoïsme; het is niets anders dan om het goede, dat nog door de grondwet van 1848 isiu wezen gelatente ondermijnen, te vernietigen, en diezelfde grondwet onder den kreet van voor uitgang aan hare liedoelingen dienstbaar te maken driest weg bewerende dat. zoo als zij wil, de uit legging moet weJfti. Zij wil Iteerschenen daar het doel de midde len heiligt, zoo is het haar onverschillig, langs welken weg zij dat doel hereikt. Zij het ten koste van Nederlands nationaliteit, ten koste van het erfgoed door der vaderen moed en volharding be houden, ten koste van alle welvaart geen nood, mits de Thorbeckiaansche party slechts zegevierc. Dan zal zy den goedhartigen Nederlander, die dwaas genoeg is geweest hare woorden te geloovcn, be spotten in liet aangezigt slaanmet voeten treden maar dan zal het voor Nederland te laat wezen. Moge God dit verhoeden, doch mogen wij tevens nimmer vergeten, dut onze llemelschc Vader zyne kinderen niet helpt wanneer zij de handen werke loos in den schoot leggen. De geschiedenis van Nederland is daar, om het bewijs te leveren. Februarij 1857. BINNENLAND, AMERSFOORT, 16 Februarij. Naar wij vernemen, zijn er verscheiden slylers en andere belastingschuldigen te Amersfoort, die, zich beroepende op de bepaling van art 291al. 2 en 3, der Gemeente-wet, niet meer de tot dus ver door ben betaalde en sedert 29 Junij 1856 niet verschuldigde belastingen willen voldoen. De Raad bad, volgens gezegd wets-artikelvóór den 29 Junij 1837 een nieuw belasting-reglement moeten vaststellen. Dat echter is er nog niet, en wij zijn reeds in Februarij 1857! Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Drenthe, van den 13 February, is JanJansBran der, kolonist te Veenhuizen schuldig verklaard aan schriftelijke bedreiging met brandstichtingen mitsdien veroordeeld tot vyftien jaren tuchthuis straf. Te Oudehorne (Drenthe) had jl. Vrijdag een droevig ongeluk plaats. Een landman, die als ge committeerde hij eene harddraverij aan het einde der baan stond, viel zoodanig achterover op htt ys, dat men Item voor dood naar buis droeg; de ongelukkige verkeert in bedenkelyken toestand. Te Terwispel heeft zekere landbouwer zich door ophanging van het leven willen berooven, doch werd door zijnen zoon nog in tijds ontdekt en gered. Men zegt, dat de man met Mei zyne landhoeve moet verlaten en dit waarschijnlijk de oorzaak van deze wanhopige daad zoude zijn. Te Domburg had een treurig ongeval plaats. Een behoeftig persoon, die zich in de aldaar na bij liggende duinen had begevenop de stroopjagt van kouijncnwas voor een der holen gaan liggen eu bad er zijn arm in gesloken, om de daaruit komende dieren op die wijze meester te worden, toen de duin eensklaps instortte en hij onder liet zand werd bedolven; eerst geruimen tijd later werd zulks ontdekt door zijn makker; die zich met hetzelfde doel op eenigen afstand van daar bevonddoch het was reeds te laat; de ongeluk kige was gestikt en alle pogingen om hein iu het leven te roepen bleven vruchteloos. De weekgelden, die des Zaturdags avonds aan de werklieden te 'silage werdeu uitbetaald, zullen hun voortaan des Maandags avonds worden verstrekt Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd, tot oprigling eener nieuwe Typographi- sche Vereeniging, onder den naam van «de Ne- derlandsche Drukpers.» Het doel dier Vereeniging is, ondersteuning iu ziekte of andere hulp-verei- schende omstandigheden; bevordering van zedelijke ontwikkeling; aajikweeking van kundighedenvooral ook met betrekking tot boekdrukkunst en letter kunde, en, ten einde daaraan ook het aangename te verbinden, viering, op gepaste wyze. van den Koppermaandag en vergaderingen, vau tijd tot tijd, iu gezellig verkeer gehouden. De ontworpen Vereeniging gaat uit van de stel ling, dat zij niet alleen de gezellen op boekdruk kerijen moet omvattenmaar ookop het voorbeeld van het Buitenland, de Patronen dier drukkerijen, van binderijen, lettergieterijen, de boekhandelaars correctors en verder allen, wier werkkring inet de boekdrukkunst in Nederland in verband staat. Op Maaudag avond, l(i Fcbr., zullen des avonds ten 8 ure, de oprigters der Vereeniging eene ver gadering houden in het lokaal boven den Kculsclten Doom, op de Nicuwemarkt bij de Koningstraat, waartoe zij alle belangstellenden hebben uitgenoo- digd. Wij hopen, dat het den oprigters gelukken moge, de door hen geweuschte Vereeniging tot stand te brengen. Door Z. M. is o. a. octrooi verleend voor de uitvinding van een nieuwen toestel, otn hollende paarden te beteugelen en dadelijk te doen stilstaan aan J. P. Böcher, te Roerinonde. Tot geruslstelliug van velen, wordt uit Bre da medegedeeld, dat, ten gevolge bet vermoeden van vergiftiging door het gebruik ven wit geëmail leerd ijzerwerk bij bereiding van spijzen, hetzelve scheikundig onderzocht is aan de academie aldaar, eu bevonden, dat het wit email of verglaassel vol strekt gcene vergiftigde bestanddeelen in zich be vat, zoodat men deze soort van verglaasde po'ten en kastrollen zoudcr het minste nadeel voor dc gezondheid kan gebruiken. Men drage slechts zorg, dezelve voor drooge hitte te vry waren, door dien alsdan bet email gevaar loopt af te springen»' Uit 's Hage wordt het volgende geschreven: «Op voordragt der Minister van Oorlogen Koloniën is door Z. M. besloten, dat er, tot bekoming van vrijwilligers voor het leger in onze Overzeeschc bezittingen, een werfdepót zal worden opgerigtaan de Zwitsersche grenzen. Door Z. H. den Groother tog van Baden is verlof veerleend om gemeld depót op te rigten in de stad Lorrach in het Noordelijk gedeelte van Baden, op korten afstand van Bazel. Tot kommandant van hetzelve is benoemd de luite nant-kolonel Scharten van het Nederlandsch Indi sche leger; aan hetzelve zullen verder worden ge plaatst een militair geneesheer tot het verrigteo van het geneeskundig onderzoek, en een kader onderofficieren en korporaalszoo veel mogelijk Zwitsers of van Duitsche afkomst. Op den 15den der volgende maand zal gemeld werfdepót in bo vengemelde stad deszelfs functiën beginnen uit te oefenen Voor eenigen tijd maakten wjj melding van de te Sluis in Zeeland opgerigte kantenschoolwier doel is in ons land de industrie van het vervaardi gen van kant in te voeren, welk bedrijf, na ver loop van eenige jaren, en met de bescherming en medewerking der gegoede klassen, eene nieuwe bron van brood voor de vrouwen en kinderen van de minderen stand zal kunnen opleveren. Thans wordt medegedeeld, dat hetgeen die school reeds geleverd heelt, genoegzaam ten bewijze strekt van hare deugdelijkheid, en dat zij in staat is kant te leveren die, zoowel wat kwaliteit als wat patroon en prijs betreft, de fabriekaten van Valenciennes en Mecbelen evenaart. H. M. de Koningin is be schermvrouw der inrigting. In sommige dorpen van Gelderland is het gebruikelijk om by publieke verkoopingen en ver pachtingen eenige gift voor de armen te bepalen. Op deze gewoonte wordt groote prijs gesteld, en zij levert eene aanmerkelijke bijdrage voor de ar- menfondsen op. Daarom beèft nu ook het algemeen armbestuur te Tiel eene uitnoodiging gedaan aan heeren nota rissen en ambtenaren met het houden van publie ke verkoopingen belast, ten einde bunne medewer- kiug ie verzoeken, om dit gebruik ook daar meer ingang te doen vinden. Wij maken biervan mel ding, in de hoop, dat ook elders deze goede ge woonte navolging moge vinden en moge bydra- gen tot verbetering van bet lot der armen. Uit Coevorden wordt geschrevendat het stelsel van den heer Jonxis uit Groningen om var kens te mesten alleen met gerstenmeel, water en zout en de daarbij gepaard gaande gedurig op klimming iu voedsel, daar door deze» en genen met gelukkigen uilslag wordt beproefd. Naar men verneemt, is door Z. M. den Ko ning reeds afwijzend beschikt op het adres door de boekhandelaren van Batavia ingediend betrek kelijk het regelement op de drukwerken in Ne derlandsch Indië. Wel is hun te kennen gegeven, dat, zoo de toepassing van bet regelement werke lijk mogt blijken bezwaren voor ben op te leveren, daarop zou worden gelet, maar op hun verzoek is overigens zoo veel acht geslagen als noodig was, om het onder afwijzing ter zijde te leggen. i: E II I G T. Ten gevolge der zware werkzaamhedenaan de vereeniging van Vit gave en uitsluitende Redactie der Amersfi-ortscbe Courant verbonden, heeft de On- dcrgetcekendedie ook een gedeelte van zijnen tijd aan de uitbreiding zijner Drukkerij wijdt, te begin- tien met dit nummer, mede in hel welbegrepen be lang der zaak, welke de Courant voorstaat, het redigeren van den hoofdzakelijken inhoud, aan eene byzondere Redactie opgedragen. Mannen van ondervindingerkende talenten, vol komen doordrongen van hetgeen voor en van de Amersfoortsclie Couraut gevorderd wordt, hebben, ofschoon zy nimmer aan de Courant van dien naam verbonden warenop zijne uitnoodiging zich bereid verklaard, deze laak te aanvaarden. Deze Redactie zal eerstdaags berigten, volgens welke regels zij stukken voor'de Courant zal wen- sclien te ontvangen. De ondenjeleeketide acht van zijne zijde voor thans met het bovenstaande, het noodige gezegd te hebben. Amersfoort 16 Februarij 1857. De Uitgever der Amerskoortscbe Coü ra kt, A. H. van CLKEFF.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1