,wt \m± y 10111113$ AS '?1S. ■GÏ-ïE* vnn VRIJDAG, 27 February J857. l)it Blad terichijnt Uennaal in de week des Dingtiiagt en Vrijdag*. De Prije Tan het Abonnement ie ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Adtertentiënaan 1 tol 6 rejeU 50 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10Brieven franco. —Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Oteff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en I'ost-Directeuren in het Rijk. K K N «11 S G EÓVIIV G E N. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Ontvangen hebbende van den lieer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht den Nominativen staat van alje laotclingen voor de Nationale Militie, die door den Militie-llaad, hetzij finaal, of voor cén jaar, van de Dieting van 1857 zijn vrijgesteld; Brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van genoemden staat, een afschrift onder dezer stads Waag is aaneeplakt, en dal, wanneer het mogt komen te blijkendat iemandhetzij door valschc attesten of verklaringenhetzij door het ten onregte opgeven van ge breken of inlinnitcit, oi door eenige andere valsch bevon- dene reden was vrijgesteld, het aan de belanghebbenden onverlet blijftzich dienaangaande te adresseren zoo als bij art. 152 der wet op de Militie wordt bepaald. Gedaan te Amersfoort, den 23 February 1857. Burgemeester en H'elhoudert voornd. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER es WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op art. 265 der gemeentewet; Doen te wetendat het primitief kohier der plaatselijke directe belasting over het jaar 1857 door den Raad vast gesteld is en gedurende acht dagen, te rekenen van he den (de in te vallen Zondag uitgezonderd) dagelijks van I" tot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 25 Februarij 1857. Burgemeester en H'elhoudert voornd., A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort brengt bij deze ter kennis van het publiek, dat de correspon dentie met Australië, over Southampton en over Mar seille, gewijzigd wordt als volgt: 1De pakket-booten vertrekken voor de eerste maal van Southampton op den 28 Februarij en van Marseille op den 2den Maart aanstaande. Voorts ten tweede male van Southampton op den 12den en van Marseille op den 18dcn Maart en vervolgens op de laatst vermelde dagen in elke maand. 2. Met deze gelegenheid worden voortaan al de brieven bestemd voor Nicuw-Zuid-WallisVictoria. Zuid-Auslra- lië, West-AuslraliëTasmania, of van Dicmesland en Nieuw-Zcelandten ware op het adres ccne andere wijze van verzending is aangeduid. 3. De brieven zijn bij de verzending bier te lande on derhevig aan cene gedwongene frankering, en wel: a. over Southamptonten bedrage van 70 Cents per Brief. b. e Marseille, a 50 <i u a Door middel van deze frankering is het port betaald van de plaats van afzending in dit rijk tot de haven van ontscheping in Australië. In de omgekeerde rigting zijn de brieven aan hetzelfde port onderworpen. Abebscoobt 24 Eebruarij 1857. De Directeur voortioemd, W. B. de BRU1JN. BINNENLAND, AMERSFOORT, 26 Februarij. Op Dingsdag, den 3 Maart e.k., zal de herstem ming plaats hcblien tusschen de lleeren Mr. L. Ze- gers Veeckcns en W. II. J. Verinolen, voor een lid van den Gemeenteraad van Amersfoort. Maandag II. had alhier l\et feest van liet kader Onderollicieren en Korporaals der d.d. schutterij van Amersfoort plaats. Reeds in den vroegen morgen wapperden alom de vlaggen. Des namiddag ten 4j ure arriveerden de muzijkanten der Utrechtsehe schutterij en ten 5 ure begon de optogt door de voornaamste straten en langs de cingels der stad. De optogt bestond uit: 1. Eetie wacht der schutterij gecommandeerd door den officier J. G. van de Klashorst. 2. De tamboers. 3. De muzjjk der Ulrcchtschc schutterij. 4. De ceremoniemeesters, zijnde de lieeren J.W. Jansen, scrg.-inaj., II. J. L. Dopheide en D. Thien, serg.en M. J. von Essen, korp. li. liet kader onderofficieren en korporaals. 6. Kene wacht gecommandeerd door den officier A. F. Jansen. Ten 7 ure ving het diner aan, na afloop waar van de feestgennoteu met de muzyk en by fakkel licht aan den Heer Rurgemeesterden kapitein wn. kominandant der schuttery II. J. Leinwchtr en den kapitein der schultery A. P. van Bokcum Maas se renades bragten. De luitenant-kolonel van het detachement Veld artillerie J. A. Snellen, wion gelyke eer was toe gedacht, had wegens gezondheidsredenen daarvoor bedankt. Voor de woning van den Heer Burgemeester geschiedde eene verlichting door Bengaalsch vuur, waarna voor de Sociëteit op de Langestraat en op den Hof door de muzijkanten nog eenige stukken ten beste gegeven werden. Toen vereenigden feestgenooten en muzijkanten zich weder in de zaal van het Valkje aan het des sert, waaraan ook de Heeren officieren der schut terij deelnamen en bleven officieren, onderofficie ren korporaals en muzijkanten kameraadschappe lijk tot des morgens ure bijeen. In de zitting van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal is ingekomen eene koninklijke bood schap ten geleide van een ontwerp van wet betrek kelijk het Lager Onderwijs, mei memorie van toe lichting. Het ontwerp is naar de afdeelingen ver zonden. Het bevat, naar men verzekert, in hoofd beginsel het volgende: opleiding tot alle maatschap pelijke en Christelijke deugden en tot verdraag zaamheid. Waar de ouders leerstellig onderwijs verlangen zuilen afzonderlijke scholen kunnen op- geiigt en van rijkswege gesubsidieerd worden; doch zal de subsidie voor die afzonderlijke geval len door de wet moeten worden vastgesteld. De muizen, die te Steenwijk en in de nabu rige gemeenteu in den verleden herfst niet alleen veel schade aan de veldvruchten, maar zelfs aan de weilanden toehragten, deden, door haar zoo spoedig toenemend getal, bij den landman eene groote bezorgheid ontstaan; door de dooi en regen afwisselende vorst is die vrees echter ten eenema- le geweken, daar dit ongedierte aldaar geheel is verdwenen. Dezer dagen geraakte te Steenwijkerwold een 4jarig kind van eencn arbeider, dat alleen met zijn zusje, hetwelk wat ouder was, te huis moest blijven, in brand, met dat gevolg, dat het na eenigen tyd van lijden is bezweken. Onlangs heelt de polirie te Coevorden van het daarhy gelegen Ulzen drie valsche munters gearresteerd. Zij vervaardigden dubbele en enkele Pruisische daalders; een hunner, die reeds vroeger van dezelfde misdaad was beschuldigd-had te Nieuwersluis van dat geld uitgegeven; de gereed schappen zijn dadelijk in beslag genomen. Uit Maastricht schrijft men het volgende: Een landbouwer in de gemeente Wittem bevond zich in de nabijheid van eenenhoom, welken men bezig was te vellen; plotseling stortte deze neder en overstelpte inet zijne takken den 70jarigen grijsaarddie levenloos daaronder werd uitgehaald. Zaturdag morgen te half acht ontstond te Uit- huizermeeden brand in eene behuizing, toebehoo- rende aan den wever Kuis. In een oogenhlik was bet geheele huis uitgebrand; gelukkig echter zijn de weeftoestellen gered, overigens is alle huis raad grootendeels een prooi der vlammen gewor den; niets was tegen brandschade verzekerd. Eenige dagbladen vermelden met zekerheid, dat tot de instelling van een Ministerie van publieke werken besloten is. De Minister-Raad heeft zich herhaaldelijk met dat punt bezig gehouden en jl. Zaturdag is het besluit van instelling genomen. De Slaats Cl. bevat thans de algeheelc reke ning en verantwoording van de liefdegaventer leniging van de rampen, door den watersnood van 1853 veroorzaakt. De opbrengst wordt daarin ge detailleerd opgegeven, cn heeft gezamenlijk bedra gen 079208,1)3; daaronder begrepen ƒ3345,03^ welke voor bepaalde provinciën oi' plaatsen door de gevers waren bestemd, zoodat algemeen te ver- deelen viel een cyfer van 675803,90. Noord-Braband ontving als bijzondere giften ƒ311,98; Gelderland 298L874 en Utrecht ƒ48,20. De provincie Utrecht heeft alzoo een bedrag van 79280,75s ter verdeeling ontvangeu, welke ver- deeliug door Ged. Staten heelt plaats gehad als volgt: Amerongen ƒ2086,70, Amersfoort ƒ2614,43; Leersum ƒ2140; Leusden ƒ8684,014; Renswoude ƒ5227,12: Rheneu ƒ10279,26, Sloulenberg ƒ566,54; Tuil en 'iWaal ƒ298,18; Veeueudaal ƒ40689,75; (waaronder de ƒ48,20 bovengenoemd) en Wouden berg /8813,36. Onlangs werden de inwoners vau Stadskanaal verontrust door braudgeroep en noodklokstoouen. Men snelde naar buiten, hoorde veel verward ge woel eu onrustige beweging van menschenzonder twyfol gezind om den in nood verkeerenden even- mcnsch bij tc staan, men liep, men draafde, en waar was de brand? Ja, dat bleef velen een raadsel; want iemand had onderwijl den bran- deuden schoorsteen diglgeschovenwaarmede 't braudlooneeitje was afgeloopen, nadat dc schoor steen van overtollig roet bevrijd was, zoodat de goede gemeente noodcloos verschrikt was gemaakt. Te Harderwijk hebben eenige militairen in een koffijhuis en logement de boel stukgeslagen en de glazen ingeworpen, welk tumult echter door spoe dige hulp, zoo van burgerlijke als militaire over heden eu wachten, werd bedwongen. Naar men verneemtzijn de voornaamste belhamels gevat en was het eene zamenspaning, ter oorzake dat de waardin tegen gemelde militairen eenige beleedi- gende uitdrukkingen had gebezigd. B j het vieren van 's Konings verjaardag te Leeuwardenviel een ongeluk voor, dat al weder om ter waarschuwing tegen misbruik van sterken drank kan versterkken. Een jong manin beschon ken toestand verkeerendenam een brandende zwer mer in den mond, die ontplofte eer hjj hem daar uit kon nemen, met dat ongelukkig gevolg dat bij gevaarlijk gewond werd en in een bedenkelijken toestand verkeert. Te Sclioorl, (Noord-Holl.) geraakte een man, die zich meermalen aan den drank te buiten ging, in beschonken toestand in eene sloot en werd daar dood teruggevonden. Ook te Hardenbergh geraakte een man, die te veel jenever gedronken had, in eene waterput Een ander, die hem redden wilde, viel er by in. Zij werden er beiden uitgehaalddoch niettegen staande alle aangebragte geneeskundige hulp was de eerste spoedig een lijk. Volgens de dagbladen der Vereenigde Staten heeft een Amerikaan, de beer John E. Gowen, uit Boston, een contract aangegaan met de Russische regering, waarbij hij zich verbindt de 107 linie schepen fregattenkorvetten, stoombooten en trans portvaartuigen welke men tijdens het beleg van Sebastopol in de haven dier stad heeft doen zin ken, daaruit te doen verdwijnen, zoodat de baven weder zou worden wat zij drie jaren geleden was. De heer Gowen meent meer dan de helft der ge zonken schepen weder in bruik baren~ staat te zul len kunnen brengen. De Parijzenaars bespreken nog altijd de on langs door een Duitscher gedane voorspelling, dat de aarde op den 13den Junij van dit jaar zal vergaan. Vooral interesseert de dames wereld zich zeer voor die aangelegenheid en wordt meQ door menige dochter Eva's niet vragen daarover bestormd. Het is bekend, dat men tegen het einde van de tiende eeuw onzer tijdrekening ook algemeen aan het naderende einde der wereld geloofde. Men bereidde zich toen op die schrikkelijke catastrophe geheel voor, vastte en deed openlijk boete, opdat, wanneer de aardbol verdween uit het heelal, de ziel gereinigd ten hemel mogt stijgen. De Parjjze- naars evenwel vasten niet en doen geen boete, maar leven er onbezorgd op weg, vooral zjj die geld hebben. De theaters zijn zelden zoo bezocht geweest, als op dit oogenblik; evenzoo stroomt het publiek naar de talrijke bals en andere plaat sen van vermaak. INGEZONDEN STUKKEN. Met veel bevreemding lezen wij in de Rigting en Partijen in hel staalkundig leven van Prof. de Boscli Kempcr op hl. 31 den lof van den Oud-Mi nister van Busse. Evenwel is bet zonneklaar dat de afgevaardigde van Bosse, by de discussie over het budget van Oorlog over 1837 een aantal cyfers uit de lucht heeft gegrepen, ten einde het bewjjs te leveren dat de administratie van oorlog in Ne derland een veel grooler personeel en veel grooter geldsommen vorderde dan in België. De logenstraf fing is gevolgd eu iu cene brochure is dat alles haarklein uiteengezet. Wij vragen den Hoogleeraar de Bosch Kemper, of wanneer eene zoodanige han delwijze is te bestempelen met de uitdrukking tegenwoordige staatkuudige gedragslijn,» welke naam eene zoodanige gedragslijn verdient? Wjj vragen den Professor, of hy durft staande houden dat die gedragslyn is eerlyk en een ccrlyk man waardig Wy vrageu aan de Natie, of zy zich al of niet schaamt over zoodanige vertegenwoordigers? Wjj vragen wat inen te wagten heeft van eene opposi tie, welke van zoodanige wapenen gebruik maakt als door liet lid der Tweede Kamer van Bosse in de discussiën over het budget van Oorlog over 1857 zjjn gebruikt geworden? Dan immers.... Doch wjj zouden bel gezond verstand, het regls- gevoel der Natie miskennen, indien wjj hierbij nog een eukel woord voegden. Cijfert liegen ook. De Heer van Bossedie gedurende de jongste ziltig der Tweede Kamer, het neuiraliteits-slelsel met sympathie voor de oppositie, verruilde voor eene «hevige oppositie» tegen dit Ministerie, en

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1