AMERSFOORTSCHE Tan VRIJDAG, 20 Maart d857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels W Gents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. B. non Get ff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS des GEMEENTE AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de belanghebbendendat de Lijsten, aanwijzende de Personen in deze Gemeente, die bevoegd zijn tol het kiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad, zijn vastgesteld, en benevens die, behel zende de namen der Personenwelke ingevolge Art. 35 der Wet van den 4 Julij 1850, (Staatsblad No. 37), van gemelde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de Wang zijn aangeplakten dat voorts dezelve gedurende veertien dagen van heden af gerekend, (de in te vallen Zondagen uitgezonderd), dagelijks van 10 tot 1 ure. op dc Secre tarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoortden 16 Maart 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCI1ELTUS. De BURGEMEESTER dek GEMEENTE AMERSFOORT, Brengt ter kennis der Ingezetenendat het door den Heer Commissaris des Konings executoir verklaarde Collier voor de belasting op het patentregt (3 Kwartaal) in deze Gemeente, dienst 1856 1857. aan den lieer Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld aan wicn ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij dc Wet be paalden voet, te voldoen. Gedaan cn op de gewone plaatsen aangeplakt te Amers foort, den 16 Maart 1857. De Burgemeester roornd. A. G. WIJERS. BINNENLAND, AMERSFOORT, VJ Maart. Naar tvjj vernemen is men thans met de zaak der gaz-verliehliug te Winschoten zoo verre gevor derd, dat reeds in den aanstaanden herfst die ver lichting zal kunnen plaats vinden. De ondernemers moeten althans op zich genomen hebben alsdan het gaz aan de gemeente voor de straatverlichting te leveren. Blijkens de voor cenigeti tijd rondgezon dene circulaire zal de kubieke Ned. el gaz worden geleverd tegen 211 cent. De Kerkelijke Courant meldtdat de nadere bijeenkomst ter vestiging eencr ïNed. l'rotestanlsche Unie zal gehouden worden te Utrecht, op Douder- dag tien ïfiden April. Eene patrouille te Harderwijk de ronde doende tot opsporing van deserteurs en daartoe alle verdachte huizen inspecterende, trad ook de woning binnen van zekeren kroeghouder P. Suurdceg bijgenaamd Kikvorst. Natuurlijk was naar gewoonte bare eerste vraag of er ook militairen in die woning gehuisvest wa ren doch even natuurlijk volgde op die vraag een ontkennend antwoord. De patrouille echter vond liet iu hare liooge wijs heid niet geraden, zich met dat beslissend ant woord tevreden te stellen, en alle burgerlijke be leefdheid vergetende doorsnuffelde zij ongevraagd de geheele woning van boven tot beneden, doch ongelukkig zag of ondekte zy niets dat zelfs geleek naar de schaduw van cencn deserteur, toen de Sergeant Rop de heerlijke gedachte kwam de kuischc, onschuldige bedstede te doorsnuHelen en daarvoor zijne sabel gebruikte waarmede hij zeer koelbloedig door de naden der beddenlagcn stak. Eeu wel aangebragte sabelstcek verraadde ter stond de aanwezigheid van gevoelige creaturen en ja wel! daar kwamen onze goede deserteurs, twee in getal, voor den dag; eén van ben had vier, de ander twee dagen aldaar in kwartier gelegen, beiden hadden hun handgeld ontvangenen wacht ten slechts op eenc gunstige gelegenheid om te ontsnappen. De meer genoemde kroeghouder is van daar naar naar Arnhem vertrokken om der overheid reken schap en verantwoordiug zijner meuschlievende daad over te leggen. Daarbij wordt vernomendat een van bo vengenoemde deserteurs op nieuw te Rotterdam heeft willen onisnap|>cn, echter gevat is en weldra op nieuw te Harderwijk zal worden binnengebragt. Op daartoe ingediend rekwest is door Z. M. den Koning, hij besluit van 13 dezer, aan Maria van Leijcn, huisvrouw van Jan Schaap, laatst ge woond hebbende te Wageningengratie verleend van de doodstraf, waartoe zy, by arrest van het provinciaal geregtsbof iu Gelderland, ter zake van vergiftiging, was veroordeeld, en die straf ver wisseld in eene tuchthuisstraf van twintig jaren. Men schrijft uit Zwolle het volgende: «Het schijnt wel, dat onze naburen de schoon ste vruchten voor handel en nijverheid op onzen vaderlandschen bodem hoe langer hoe meer moe ten plukken. Niet genoeg dat wij den belangrijken uit- en doorvoer reeds jaar en dag verloren heb ben, moeten wij het daarenboven lijdelijk aanzien, dat rondom ons als het ware een cordor van spoorwegen getrokken wordt, gelijk tbans met België, Pruisen èn Hannover het geval is, die weder in aanraking zijn met het hart van Europa ja, in welks net wij naauwelyks worden opgemerkt met de Hollaudsche en Rijnspoorwegenwelke alleen bestemd schijnen, om de handelssteden Amster dam en Rotterdam, door onze koloniale markten, iu aanraking met het Tolverbond te brengen. Maar Noord-Nederland is ook eene rijke kolonie door eigengeërfden bewoond, rijk in voortbrengend ver mogen, doch het wordt inderdaad verwaarloosd, veel te lang verstoken gehouden van de versnelde middelen der gemeenschap. Zij kan noch in het fabriekwezen, noch in den landbouw op den duur eene concurentie volhouden. Daarom wordt het verlaugen meer en meer vurig in dat noord-oosie- lijk deel des vaderlands, dat bet gouvernement aan het goochelspel der aanvragers van concessiën voor spoorwegen een einde makewelker doel moest zijn tijdwinst, maar aan het einde meestal blijken te zyn concessionarissen tot tijdverlies. Eerstdaags zal bij het provinciaal geregtsbof in Noord-Holland behandeld worden de zaak van Joliann Julius Andreas Schnauss, oud 51 jaren, geboren te Rölilen iu Saxen-Weinarlaatst wonende te Amsterdam, van beroep vleeschhouweren Wil lem Ubristiaau Schnauss, oud 15 jareu, geboren en laatst wonende te Amsterdam, vau beroep slag ersjongen, beschuldigd van moedwillige braudstich- ting in een gebouw, waarbij bel te voorzien was dal inenscheuleveos bedreigd werden; immers en iu elk geval de tweede van opgemelde brandstich ting en de eerste van strafbare inedepligligheid daaraan. Uit de instructie zou, volgens de acte van be schuldiging, liet volgende gebleken, zyn. Op 31 Dec. 1836 ontstond omstreeks zeven ure braud in de St. Nicolaasslraat aldaar. H. No. 425, een per ceel dat door de beide beschuldigden werd bewoond. De eerste besch. (vader) was zeer achteruit geraakt en toch voor 2400 verzekerd. Op den avond van den brand was niemand in huis dan de tweede beschuldigde, terwjjl de eerste besch. opgeeft met bet gansche gezin de Lutliersche kerk te hebben bezocht. Niettegenstaande aanvankelijke onlkentenis vau beide beschuldigdenheeft echter de tweede aangeklaagde (de zoon), die, naar de acte van be schuldiging, geoordeeld wordt met oordeel des oiidersclieids te hebben gehandeld, later erkend, dut bij deu brand beeft gesticht op bevel van zij nen vader, die liern daarvoor een borologie en een nieuw pak goed had beloofd, met bijvoegiug, dat by over het gebeurde thans diep berouw gevoelde. De vader blijft intusschcn ontkennen, doch de on waarheid zijner beweringen blijken, volgens de acte van beschuldiging, uit een aantal aanwijzingen,als daar zijn: dal op den dag van den braud de luiken reeds vroeg gesloten waren; dat het wcinigje nog voor den braud aanwezige mobilair voor liet ont staan van den braud is weggeschaft; dat de eerste besch., hoezeer ten acht ure bekend met de rainp, zich eerst ten 9 ure te huis bevond; dat bij zich zeer onverschillig gedroeg, aanvankelijk het bestaan der verzekering ontkende, na het vertrek uit zjjne woning opgeeft ten G ure teruggekeerd te zyn om een hoed op te zetten, terwijl hij reeds ten 5 ore met eenen hoed is gezien en dus bepaaldelijk eencn anderen groud had om ten G ure terug te keeren; dat hjj zeer armoedig en huur schuldig was; dat hij valscbelijk in een der verhooren heeft opgegeven nog ƒ700 in huis te hebben gehad; dat geen spoor van meubelen, goud of zilver in het puin is gevonden enz. Voor liet overige blijkt uit de verklaring van den ciseher, dat deze, den eer sten besch., had voorgesteld hein vleeschtc leveren in plaats van huurprjjs, en dat hij, huishee-r, dat vleescli eiken dag ten 4 ure zou afhalen. Op den dag van den braud was echter de huisheer toevallig verhinderd op het gewone uur te verschijnen. Hjj kwam eerst ten zeven ure, maar vond de voordeur gesloten. Daar dc schel reeds daags te voren ge broken was, heeft hjj op de deur geklopt. Toen dc tweede besch. kort daarna de deur opende zag de huisheer het geheele binnenvertrek in vlain slaan. Hierover den tweeden besch. onderhoudende, deed deze niets dan weenen en gaf geen antwoord. Zoo gemeld wordt, heeft de heer Malecot, ingenieur voor de bruggenwegenwerken en spoor wegen te Brusselnamens de kompagnie de Bruy ne, Breduis en anderen, aangeboden ontwerpen voor den aanleg van den spoorweg van Luik, over Bilsen, naar 's Hertogenbosch, met zijtakken naar Dordrecht en naar Eindhoven. De door dien inge nieur ingediende ontwerpen betreffen den weg van Bilsen tot Achel en alzoo tot de Nederlandsche gren zen. De heer de Renesse beeft in de kamer der Belgische gedeputeerden aangedrongen op een spoedig verslag, ten einde deze aangelegenheid nog in de tegenwoordige zitting te kunnen afdoen. Het Prov. geregtsbof in Noord-Holland heeft heden G. N. Pullen en R. P. H. Lege, schuldig verklaard aan twee diefstallen in onbewoonde ge bouwen, door meer dan een persoon, waarvan een door middel van inklimmiug en binnenbraak eu een door middel van buitenbraak, en drie dief stallen in bewoonde buizen, waarvan een by nacht door meer dan een persoon, door middel van bui tenbraak, binnenbraak en inklimming, en zulks de eerstgenoemde, na bevorens tot eene gevangen zetting van meer dan een jaar te zyn veroordeeld, en ben dicnsvolgens veroordeeld lot 15 jaren tucht huisstraf inet de kosten. In de gemeente Nijeveen had een treffend ongeluk plaats. Eenigc jongelieden, des avonds bjj het pad loopende, komen by het huis Tan den landbouwer J. K. waar een meisje van elders was gelogeerd, en schijnen eenige bewegingen bij het huis gemaakt te hebben, zoodat de bewoner zijn geweer loste, gelukkig zonder eenig gevolg. De jongelieden nu, denkende dat hjj niet weer konde schieten, begeven zich andermaal aan de deur dier woning. De eigenaar of bewoner J. K., hier over op nieuw verstoord, neemt andermaal het geladen geweer, schiet het op de joDgehngen af en verbrijzelt een hunner de band. Naar wij vernemen is dezer dageu in een der oorlogsmagazijnen van het fort Erfprins, te Nieuwe Diep, een belangrijke en allezins brutale diefstal gepleegdvan verscheidene kisten met loo- den geweerkogels. De dader was nog niet bekend. Door het departement van oorlog is bepaald, dat onder de tliaus in activiteit op te komen mi liciens ook behooren te worden begrepen diegenen, welke bij de ligting van 1856 voor het buitenge wone contingent, ter vervanging van ontbrekende manschappen, der liglingen van 1853, 1854 en 1855 aangewezen, doch, even als de overige mili ciens van 1836, in reserve zijn gesteld geworden. INGEZONDEN STUKKEN. Oranje-woorden in Februarij 1867. Amsterdam P. N. van Kampen 1857. Met graagte, met gunstige vooringenomenheid zelfs, opendeu wij de brochure welke bovenge- noemden titel voert. De eerste woorden, welke wij er lezen, stemmen tot ernstig nadenken «De aan vang van een nieuwen jaarkringzoo vangt het boekske aan «wicn onzer doet die niet het verleden berdenken en wenschen voor de toekomst voeden? Zou dit genoeg zijn? Zeker niet Uit de herdenking van bet verleden leering te garen voor betgeen wij in de toekomst te doen of te la ten, te spreken of te zwijgen zullen bebben bjj liet koesteren van wenschen voor de toekomst na te gaan wat wij tot dier vervulling bjj brengen kunnen cn mitsdien bij brengen moeten, zullen wjj verdienen dat zij vervuld worden, wie zou het durven betwisten? is pligt.» Die gemoedelijke toonwaarvan men de ernstigste waarschuwingen aan de protestactsche bevolking, om zich niet te laten verschalken, zou meenen te moeten te gemoet zienverandert reeds spoedig in een' betoogtrant, waarop ia het artikel «Gemeen Overleg in No. 399 is gewezen ais in geenen deele betameiul, voor lien die met de handhaving van het Koninklijk prerogatief «de vrjje verkiezing zyner raadslieden», zyn ingenomen. Om de strekking der brochure verder te caracteri- serenuemeu wjj eenige gezegden van bl. 56 over. Er wordt gezegd «dat het katholicisme, ook in de landen, waar de meerderheid protestanlsch is, zou willen hecrschen en zjjn dwangjuk met behulp eener vrijheiddoodende regering op het volk willen leggen doch het gevoelt dat dtt onmogelijk is» Onmogelijk toch is het, dat bjj voorbeeld in het protestantsche Nederlandprotestanlsch in wor ding enz.protestantsch in vorming en ontwikke- ling, protestantsch in zijne huidige instellingen, en waar de overgroote, meest beschaafde, meest ge goede meerderheid protestantach is, het protestan tisme door hel katholicisme, zou kunnen worden heroverd en overmeesterd.» Eene poging daartoe ware de meest hopelooss denkbaar.» Wel, landgenooten, wat denkt gj) van dien zaa ien sirenenzang? O! hoe aangenaam moet seklin-

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1