AHERSFOORTSCHE COURANT, T?ï ran VRIJDAG, M 4£5. m 27 Maart J857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingtdagt cn Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is f 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /"0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Directcurcn i:, het Rijk. KENNISGEVING. De Directeur van liet Postkantoor heeft de eer ter konnissc van het Publiek te brengen, dat, te beginnen met de maand April c. k.. wederom twee verschillende gelegenheden in elke maand tot verzending van bricvrn naar alle gedeelten van Indië. de Nederlandscbe Koloniën daaronder begrepen, als ook naar China, zullen plaats vinden zijnde de uiterste termijn op het vertrek uit Amersfoort berekend, aldus bepaald: Over Southampton, den 2dcn en I8den van elke maand. Triest, <i 5den 2lstcn i> Marseille, Oden 25slen 22 Maart 1857. W. B. DE BRUIJN, Directeur. BINNENLAND, AMERSFOORT, 26 Maait. Do Staats-Couraut helmist thans uitvoerig de voor waarden waarop de Minister van koloniën alle Nederlandsdie gegadigden oproept, om mede te dingen tol liet aangaan eener overeenkomst met de regering, om eeiie maandelijksclic geregelde pakketvaart tussdicn Nederland en Java lot stand te brengen. De aanbiedingen moeten uiterlijk den 30 April aanst.bij het departement van koloniën ontvan gen zjjn en moeien bevatten hel cijfer per last voor de retourlading. De vaart moei geschieden door zeilklipperse.hepen met hulp-stoom vermogen cn binnen zestig dagen worden alge-leedterwijl elke maand een schip van hier en elke maand een uit Batavia moet vertrekken. Aan den aannemer wordt het vervoer van troepen en retourlading verzekerd. Nadere information zijn bij het departe ment van koloniën lot den 29 April te verkrijgen. Van de gedane aanbiedingen wordt een proces verbaal in de Slaals-Couranl geplaatst; de laagste inschrijver moet binnen eenige dagen na de gun ning eene te bepalen som deponeren lot waarborg, terwijl de regering zich voorbehoudt te verklaren of de laagste inschrijving al dan niet wordt aan genomen. Te Steenwijk ontstond cr brandin een doer drie huisgezinnen bewoond wordend gebouw, die zoo spoedig toenam, dat binnen korten tijd alles eene prooi der vlammen was; alleen heeft men het levende vee gered, en met veel moeite eene vrouw, die eenige dagen te voren bevallen was; de oorzaak van den brand is onbekendhet per ceel was verzekerddoch de goederen niet. Ook te Berkhout woedde een verschrikkelijke lirand. liet geheele huis van een schilder werd met alles wat zich er in bevond, door de vlam men verleerd. Alles was geassureerd. Van Vollenhoven kan men tegenwoordig uren van de kust in zee loopen, zonder water te be speuren; «Ie «laarbij gekomen vorst veroorzaakte, dat vischwagens uit Gencniuiden bijna een uur ver in zee konden rijden, oinvischuit de schuiten te laden, die daar droog in het kaar lagen. Schip pers, die vóór Kraggcnbrug liggen en zich naar Volleiihovcn begaven, om victualie te halen, ver zamelden onder weg, man voor man, wel 60 tÈ visch; men zou van daar door de zee naar Kuiure kunnen gaan. Door het Provinciaal geregtshof van Drenthe zijn Jan Boom Barend van Elsi en Martiuus Johan nes Vest. kolonisten te Vecnhuizciischuldig ver- kluarjluan schriftelijke bedreiging met brandstich ting onder voorwaarde, en mitsdien veroordeeld ieder lot vijftien jaren tuchthuisstraf cn in de kosten. Een schippersknecht geraakte bij Kraggen- lirugdoor liet overslaan van de fokover boord huli' in liet touw blijvende hangen, vond hij, door verworging en verdrinking beidehet einde van zijn leven. De Minister van Binnenl. Zaken in aanmer king nemende dat, ten gevolge van liet aart onder scheidene opziglcrs van den waterstaat verleend eervol ontslag, het korps dier opzigters inoctwor- deu aangevuld, heeft ter kennis van de belangheb benden gebragt: 1". Voor de dienst van den water- slaat wordenna vergelijkend onderzoekvier of meer opzigters van de 4e kl. benoemd, op eene jaarlyksclic bezoldiging van zeven honderd gulden t/'70Ó) en in de aan te wijzen districten in dienst gesteld; 2". voor liet vergelijkend onderzoek moet men zich vóór of uiterlijk op I Mei 1837 bij het ministerie van binnenl. zaken hebben aangemeld met een op zegel geschreven adres, bevattende naauwkeurige opgaaf van naam voornaam en woon plaats. Men schrijft uit Botterdam dat de instructie in de zaak der Maleijers, nog aldaar gedetineerd, thans reeds zoo ver is gevorderd, dat de stukken bereids ter eiaminatie aan den Heer procureur- generaal bij het provinciaal hof van Zuid-Holland zijn opgezonden. De openbare behandeling dier zaak voor het provinciaal hof kan dus binnen eeu paar maanden te gemoet worden gezien. Naar men verneemt zal Z. K. II. de prins van Oranje dezer dagen voor den leeraar Ruiten schild, in tegenwoordigheid van het koninklijk ge zin, zijne geloofsbelijdenis afleggen. Vrijdag II. werd de inschrijving in de stede lijke geldleeuing te Maastricht, groot /'75000, ter daarstelliug eener ga/verlichting voor stadsrekening geopend; reeds ten 10 ure bedroegen de inschrij vingen 33000, welke later tot het bedrag van f'j4300, zijn opgeklommen, cn denzelfden avond gesloten tot een bedrag van 103300, zoodat men reeds nu zich verzekerd houdt, dat de reeds zoo lang gewcnsehle verbetering der sladsverlicbting weldra zal tot stand komen. Het Hof van Drenthe heeft jl. Zaturdag Mr. F. Banga van liet tableau van advocaten, bij bet Hof ingeschrevengeschrapt, op grond dat hij verzuimd heeft, ter griffie van liet Hor, binnen Assen domicilie te kiezen. Er is te Staphorst een voorbeeld van aar- dappelenverbouw, dat bijzonder voordeclige uitkom sten heeft opgeleverd. Van een schepel land uogste J. T. Wolf verleden herfst 18 Ned. mud dikken cn 3 mud poters. In de laatste jaren heeft hij zijn land, in plaats van ëën, twee spitten omgewerkt en bestendig werd die moeite door de opbrengst dubbel beloond. Bij toeval is bij op dit deuklieeld gekomen. D«»or liet aanleggen van een boekje oude hoschgrond was bij gedrongen, hetzelve twee spit ten om te delren, wilde bij zich eenige vruchten daarvan beloven. Het viel in het oog, dat dit stukje in den herfst veel meer opbragt, zoodat hij sedert dien tijd zijn aardappelgrondbij ordinair mesten, steeds op die wijze bearbeidt. Daarbij zijn de aar dappels gewoonlijk beter van smaak en vindt men er schier geene slim men onder. Het eerste spit neemt bij ruim zoo zwaar ais liet tweede en de mest doet bij tusschen liet eerste en tweede spit. Er zijn er hier, die zijne handelwijze willen navolgen. Veel wordt er te Brussel gesproken over het vinden van liet lijkje van een pasgeboren kind in het klooster der zusters van liefde le Eecloo. Naar het schijnt heeft de regter ter instructie alle zus ters een verhoor willen doen ondergaan, doch is hem gelast de zaak te laten rusten. Ook woidt ge zegd dat tc Brussel een geregtelijk onderzoek legen eeu katholieken priester, beschuldigd van openbare kwetsing der zeden, plotseling gestaakt is en de processtukken aan liet geestelijk gezag zijn gezonden, zoodat dc straf van den schuldige die reeds vroeger elders om eene gelijksoortige zaak werd aangeklaagd, doch ook toon niet in de handen der justitie geweest is. zich zal bepalen tot eene tijdelijke opsluiting in een klooster. Bij eeu der noiabeisle ingezetenen van Zwolle is in de maand Januarij jl. een zoogenaamde brand brief ontvangen, verzonden van de Oimuerschans en door twee vrouwelijke kolonisten ouderteekeud waarin onder de brutaalste en gemeenste bewoor dingen met moord en brandstichting gedreigd wordt, indien aan de schrijfsters niet oniniddelijk de som van 100 mogt worden toegezonden. De bevoegde autoriteit is hiervan iu kennis gesteld, cn zal het onderzoek deswege bij de zitting van het provinciaal gcixgtshof worden aangevangen. Als eene bijzonderheid moge dienen, dat dezer dagen door den landman Neutenboom, uit de omstreken van Zwolle, drie mclkkoeijen en een stier zijn verkocht voor den lot heden ongekenden prijs van duizend vijftig guldenen wel twee der koeijen elk legen /'300, eene voor /'350 en de stier tegen ƒ100. Wie herinnert zich niet de jar«*n toen eene goede melkkoedoor elkanderniet meer dan /'60 en een stier slechts /'20 kou gelden? Zoo als vroeger is gemeldbehoefde niet eë:i der lolelingen te Mcdoinblik het contingent voltallig te maken, en bleven er nog twee over. Te llaiiingen is dit juist liet tegenovergesteld ge val, want de hooge nummers zijn niet vrij ge bleven; de oorzaak ligt misschien grootendeels in de vele zeelieden, die zich vrij gevaren hebben. In de gemeente Wormiugen, onder Apel doorn is weder eeu boerenwoning en aanhoorig- hedeu geheel afgebrand. Hel huis werd door twee gezinnen bewoonden heeft men den iuwonerop vermoeden van brandstichting, in verzekerde be waring genomen. De sloker van de lloornsche stoomboot vond men, door kolendamp gestikt, dood in zijn ver trekje liggen. Zoo men meent, zijn de kolen in den oven ontglommen, en terwijl alles digt was, is hij zeker jammerlijk omgekomen. Onlangs kwam, te Purmerende, een i3jarige knaap des avonds ongesteld te buis. Eene hevige braking en bcnaauwdheid volgde en hield aan tot des morgens vroeg, wanneer hij rustiger werd en stiller bleef liggen. De ouders dit als eene gunstige wending beschouwende, vermoeid vau bet waken en zelve ongesteld, begaven zich ter rust; doch hoe ontzettend was hun ontwakenzij vonden den jongeling rnet krampachtigehalf geslotene en bluauw gelrokken vingers dood liggen. Gemelde knaap, die in eene apotheek werkzaam was, heeft hoogst waarschijnlijk vergif ingekregen; althans de aard van de ongesteldheid en de doo- delijke gevolgen doen zulks inet grond vermoeden. Door de tinna L. R. Bischoffsheim te Ams terdam is uitgegeven, het prospectus tot oprigting der Nederlandscb-llanoversche Spoorweg-Maatschap pij welke bestemd isoin ons land in dadelijke gemeenschap te brengen met N'oord-Duitschland. liet kapitaal is groot f 4,809,000maar kan la ter tot /'0,000,001) worden vergroot. De aandcelen zijn van /'IOÜO en kunnen ook iu halve van f 300 worden gesplitst. Reeds is er voor 13 ton ingeschre ven. Deze inschrijvingen zijn geschied door de Nederl. Handelm. voor /'lüO.OOO, door de stad en de in gezetenen van Enschede f 300,000. door de stad Osnabruck f 100,000 en door de leden vaa den raad van administratie te zamen /"800.000. Het is le wenscheu, dat deze onderneming, welke voor de welvaart van het vaderland zoo aanzien lijke voordeelen belooft, zonder buitenlaudsche hulp moge worden tot stand gebragt. Bij de laatste keuring voor den raad van militie te Hoorn deed zich eene bijzonderheid voor, die welligt in jaarboeken der militie nog nimmer zoo is voorgekomen; men zag daar vier broeders le gelijk voor dien raad verschijnen, allen in het zelfde jaar geboren, van welke men verhaalt, dat zij twee tweelingen, in hetzelfde jaar geboren, en van welke andere meenen.dat drie drielingen zijn, en met hun broeder in een en hetzelfde jaar ge boren. Uit Milford wordt den 18 dezer gemeld dat het Nederlandsche schip Koningin der Nederlanden hetwelkna door de stormen in de maand Jan uarij zwaar geleden te hebbenaldaar zijne lading guano loste, zoo sterk vau ratten wemelde dat van een grooien kaldie men op zekeren avond aan boord genomeu had om eenige vau dat ongedierte te dooden, den volgenden morgen niets dan het vel en de beenderen gevonden werd, naardien al het overige door de ratten was verslonden. De waker, dus schrijft men verder, weigerde aan boord te blijven, uit vrees van gelijk lot te zullen onder gaan. Omtrent eene der laatste oorlogen, gevoerd tusschen de kafferstammen in Zuid-Afrika, ver neemt men bijzonderheden, die aan het ongeloofe lij!,e grenzen. Zekere Vorst Ponda had twee zonen, waarvan deoudsteiUnbuzali licrn moest opvolgen; de jongste Ketchwya was eerzuchtig en vormde het plan, om zijn broeder te vermoorden en zijn vader te ont- troonen. Men leest, dat er bij een gevecht, den 2 Dec. U. geleverdmeer dan 30,000 dooden vieleu. Unbuzali die hel onderspit tegen zijn broeder Ketchwya delfde werd levend gevild. Sommige rapporten zeggen, dat door het leger van den overwinnaar, na in drie partijen afgedeeld le zijn, 100,000 mensclien, met inbegrip der vrou wen en kinderen, werden omgebragt. Nimmer zag men zulk eene helsche slagling. eu liet is verne derend dat Engeland iu de onmiddelijke nabijheid dier looneelen werkeloos toeschouwer bleef. Unbuzali vroeg de Engelschen le vergeefs hulp. De lieer Dunn waagde wel met 60 man om de rivier over te trekken en om met Ketchwya teon- derhandeleudoch geraakte weldra slaags, en drie malen gelukte het aau de kleine bende met ouge- loofelijken moed den veel talrijker vijand terug te dry vendoch moest eindelijk voor de overmagt wjjkeu. Dutiu had zijn behoud aan de vlugheid vaa zijn paard te dankeu. De vijand drong nu verder door eu vermoorde alles waar hij zich vertoonde. De rivier was rood van bloed en op sommige plaatsen werd zij in haren loop gestuil door het groot aantal lyken, die daar op elkander lageu gestapeld. Ponda zwoer, die vreesselijke slagling vernemen de, zich te wreken en viel met zjjne legeruiagt op de overwinnaar-s aan, waarop eene nieuwe slagting begon.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1