C O V R11 T< vail DINGS DAG, 33 Maart 3857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Geeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Bockhandelaren en l'ost-Directeuren in het Rijk. K E N I S G E V I N G E N. BURGEMEESTER er WETHOUDER# dm GEMEENTE AMERSFOORT', Roepen hij deze op alle voor deze gemeente in dit jaar geloot hebbende personen, die tot verkrijging van vrijstel ling van de dienst der Nationule Militie redenen hebben ingebragl, om persoonlijk te verschijnen voor den Militie raad welke zitting zal houden op llingsdag den 7 April 1857. 's voormiddags ten tien ure, in eene der zalen van het Stadshuis te Utrecht, integaan op het Oud Kerkhof. Hun wordt in herinnering gebragt hel bepaalde bij art. 38 der wet van den 27 April 1820 (Staatsblad No. lij luidende: «Alle geloot hebbende personen welke niet voor den Militieraad zijn vei schenen Torden gehouden geeuerhandc «reden tot vtijsiellirig te hebben en blijven linaal voor de dienst gedesigneerd. h Amersfoort, den 20 Maart 1857. Burgemeester en H eilanders roornd. A. G. IJ KUS. lie Secretaris w. I,. sciiEi/rus. BURGEMEESTER E.v WETHOUDERS DER GEMEENTE AM MIS VU OllT, Gelet op art. 2(i5 der gemeentewet; Doen te weten, dal het Kohier der plaatselijke directe belasting op «le Honden over bet jaar 1857 door den Raad vastgesteld is en gedureiulen acht dagen, te rekenen van heden, (de in te vallen Zondag uitgezonderd), dagelijks van 10 tot I ure. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter li-zing zal liggen. Amersfoortden 27 Maart 1837. Burgemeester en IVelhouders rnortid. A. G. W IJKRS. lie Secretaris, W. L. SCHELMS. BINNENLAND, AMERSFOORT. 30 Maart. Zoo als uil achlorslaand verslag der raads-zitting van Donderdag avond 20 Maart blijkt, lu-hlien de lleercn M. Brouwer1". T. «le Charro, Mr. J. de Louter, G. -Nieuwland en .Mr. II. Verloren hun ontslag als leden van den gemeenteraad genomen. Men verneemt, dat de wegens brandstichting ter dood veroordeelde Anionic budding, 1e Arnhem gedetineerd en wiens beroep in cassatie verworpen is, herhaaldelijk heeft verklaard geette genade van den Koning le willen vragen. De gcmoedclijksle toespraken schijnen niets op hein le vermogen; het is alsof «til.- heter gevoel hij hem vernietigd is. Zelfs gaat zijne verstoktheid zooverre, dat hij hel Openhaar Ministerie als het ware uitdaagt om het vonnis ten uitvoer le leggen en lot meerder gemak vergunning verleentom het schavot op zijn eigen grond te Schcrpenzccl op te slaan. De gezonken stoomboot Ruvcushourne zit nog altijd op dezelfde noodlottige plaats. De weinige goederen welke er van tijil tot lij«l uit opgeduikt wdrden, zijn zoodanig bedorven, dat zij tie kosten inderdaad niet waarborgen. Het schijnt lot heden der cngclsche vindingrijkheid maar niet le geluk ken, dien bodem hoven water le krijgen; trouwens tot lieden schijnen de Joel treilende middelen, om - s van dien ongemakkelijke» baak le bevrijden, niet met veel haast te worden aangewend. De regthank te 's Graveuhage heeft een te Nudhlwijk gevestigde» persoon, welke het bedrijf van zoogenoemd oudroest uitoefent, veroordeeld tot eene geldboete van 100, ter zake van het verknopen van rattenkruid, voor het dooden van ratten, aan een jongeling van 10 jaren, zender eene schriftelijke order van een geneesheer, heel meester, vroed meester, apotheker of hekend per soon. Hij was gewoon dergelijk rattenkruid in pakjes van !i centen te verknopen. Te Arnhem is den 2Gstcn dezer overleden, Thomas Peters, die eerstdaags zijn 113de jaar zoude ingetreden zijn. Hij is te Leeuwarden den G April 17i') geboren, en werd hij, na op zeer jeugdigen leeftijd zijne ouders te lichen verloreu, als regemeutskind hij het leger opgenomen en is reeds vroegtijdig naar Zwitserland gegaan, al waar hij in bijna alle hoofdplaatsen der kantons als soldaat heeft gediend; vervolgens is hij bijna twee jaren te Route in garnizoen geweest, en daarna, in 171)8, onder Napoleon den veldtogt naar Egypte heeft mode gemaakt, welk een en ander hij nog voor korten tijd met levendige kleu ren wist te verhalen. Tot in zijne' laatste dagen was hij steeds in het bezit van bijna al zijne zin tuigen, behalve dat een plaatselijk ongemak hem reeds drie jaren in zijne woonstede had doen te rughouden; overigens genoot hij eene volmaakte gezondheid. Als gemeenten in onze provincie, waarvan de predikautstraklementen minder dan f 800 be dragen, cn die dus zouden vallen in de termen van de gunstige dispositie, dienaangaande door den Min. voor Hcrv. Eeredienst genomen, worden opgegeven Amerongen, DaarnBlaauwkapel, Breu- kelen. Colhcn, Hoogland, Houten, Jaaisveld, Ka- mcrikKockengenLecrsum LeusdenLocnen Nieuw-LoosdrechtLopik LopikerkapelOdijk Renswoude, Schalkwijk, Soest, Ter Aa, Vinkeveen, Vleuten. 'tWaal, Wavervecn, Werkhoven, West- broek, Wiltiis, Zegveld en Znylen. Als een staaltje van industrie, waarvoor men zich thans te wachten heeft, deelt men mede, dat een persoon Ephraim Polak genaamd, in de gemeente Renswoude langs de huizen gedrukte biljetten van het verkoophuis rondbragt, en daarna bij de rnensehen kwam om zijne aangekondigde waar te verknopenbestaande in inkt, politoersel, pommade, ratten-cn muizenvergif, enz.terwijl het bij onderzoek was gebleken, dat de inkt die hij verkocht had, niets anders was dan water met zwartsel vermengd, de pommade van boter, het vergif vet met blaauwen steen en het schoensmeer enkel water, uilcs in verzegelde ilesschen, potjes en doosjes! Onlangs ontstond er brand in de bouwmans- wonitig van Cornelis Kamp te Almkerkdie de bewoners met levensgevaar bedreigde; zoo snel en hevig was de brand dal zij ongekleed de vlugt moesten nemen. Kamp, die alleen zijne tegenwoor digheid van geest behieldspoedde zich naar de stal len om het hoornvee los te snijdenen heeft 3 stuks hoornvee en 2 paarden gered, terwijl 15 stuks hoornvee. Spaarden en 1 hond, al de bouwgereed schappen benevens de granen enz.een prooi der vlammen zijn geworden. De schade voor den bouw man begroot men op p. in. ƒ7500. Alleen de wouing, die iu eigendom deu lieer van Tieuboven te Wer kendam behoort, is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In den namiddag van 23 dezer heeft zekere Leemans, <»0 jaar oud, huis- en rijtuigschilder, op de openbare straat te Brussel, een moordaan slag volbragt op zijnen eigenen 33jarigcu zoon. Dezede straat Notre-üame-aiii-N'eigcs doorko mende, viel zijn vader, die hein had afgewacht, plotseling op hem aan en wilde hem met een mes in de borst steken. De zoon bood weerstand, en in de worsteling brak het mes, zoodat de snoode daad niet kon worden bedreven, hoezeer de zoon eene belangrijke verwonding boven het regteroog heeft gekregen. De lijder is naar het gasthuis ge bragt, en de vader in verzekerde bewaring geno men, alsook een ander persoon die zich tegen diens inhechtenisneming wilde verzetten. In de voorlcdeiie week is te Zaandam over leden zekere II. Deze persoon door eene korte doch lievige ongesteldheid overvallen, moet op zijn dood bed in verschrikkelijke benaauwdheid verklaard hebben, dat hij i) a 10 jaren geleden het huis in brand heeft gestokenwaarvan zekere K. Klut als- toen beschuldigd en daarom veroordeeld werd tot de slrallc des doods, welk vonnis echter op het door hem ingediende verzoek oin gratie is veran derd in eene langdurige gevangenisstrafgeesseling en brandmerk. Men huivert op het denkbeeld, dat de bekentenis waarheid bevat, te meer daar de veroordeelde reeds in de gevangenis zoo men zegt van verdriet en hartzeer is gestorven. Wat er van de zaak is, zal mogelijk de tijd leeren, doch dit s« liynt eene zekere waarheid te zijn, dat gemelde Klut ten allen tijde en onder alle omstan digheden moet verklaard hebben onschuldig te zijn. Naar men verneemt zullen II.II. M.M. de Koning en de Koningin zich den liden der vol gende maand uit residentie naar Amsterdam he geven. 111). zullen aldaar zes dagen verblijven, vanwaar Z. M. naar liet Loo vertrekt eu II. M. naar de residentie terugkeeren zal. Een treurig voorval maakte op den 17 Maart eeu einde aan eene zitting van het Huis der Prui sische Afgevaardigden. De Heer Otlo beklom liet spreekgestoelte, doch had naauwelijks eenige woor den geuit, toen hij door eene beroerte werd gc- trollen, die een kwartier uurs later een einde aan zijn leven maakte. Hij was een der Afgevaardig den. die steeds zeer ijverig voor de belangen der Uoomsch-Kalholickcn optrad. Ook uu wilde hij die voorslaan en begon zijne redevoering over het bud get van eerediensten en onderwijs, aldus: «Mijne Heercn! Ik mag wel als algemeen bekend rekenen, welke belangstelling voor de Roomsch-Katholieke aangelegenhedenik cn mijne vrienden sedert ja ren toonden, zoowel in dit Huis, als bij de Konink lijke Staatsregering. Even bekend is liet, dat onze voorstellen, met uitzondering van eenige weinige, geen gunstig resultaat haddeu. De meeste dier be zwaren nu zijn onderwerpen, (men riep: «luid, luid!») te vinden op het budget van Eeredienst, over hetwelk oei: on3 oordeel wordt gevraagd, en het budget, dat thans in behandeling komt, is het evenzeer, (deze laatste woorden herhaalde de spreker, terwijl hij de hand op het hart legde) dat de bestendiging der krenking onzer regten Met dolle stem vervolgde hij: «Mijne Heeren! het doet mij leed, maar ik kan niet voortgaan....» Plotseling zonk hij ineen. Een aantal leden en ook de Minister van Westphalen en von Raumer snel den toe, terwijl de President de zitting schorste. Acht Afgevaardigden droegen den lijder in het Minister-vertrek. Drie Afgevaardigden, tevens ge» neesheeren, verleenden ijverige hulp, maar te ver geefs! Hij kwam niet weder tot bewustheid, zoo dat zijn vriend, de Pastoor Thissen, die ook, als Afgevaardigde van Keulen, ter Vergadering tegen woordig was, tijd noch gelegenheid vond, om hem den bijstand der Roomsche kerk te verleenen. De Prov. Gron. Cl. is het met onze opmerking niet eens, als wij melden, dat de gaz-fabriek, al daar voor siedel. rekening gehouden, nog geene voldoende voordeelen oplevert. Ofschoon erkennende, dat de stad Groningen aan genoemde gaz-fabriek nog 'sjaarlijks ƒ21400 ten koste legt, herinnert dat blad, dat daarvan ƒ5000 voor aflossing van kapitaal wordt besteed, zoodat er slechts ƒ16400 over blijft voor de straat-gaz-verlichtingwelke verlichting in de tijden, dat die nog met olie ge schiedde, ongeveer hetzelfde cijfer vorderde. Eene dergelijke uitkomst kwam ons als nog niet genoeg zaam voldoende voor, en wij maakten van die onze ineeuing gewag; doch al ware het, dat inen er in Groningen vrede mede heeft, ons komt het voor, dat men zich nimmer op deu uitslag ten volle kan verheugenomdat het een verkeerd be ginsel is, dat van regeringen nijverheids-onderne mingen uitgaan. Is het algemeen reeds aangeno men dat het Laisser faire bij nijverheid eene eerste wet is, en dat bescherming, behalve in enkele buitengewone gevallen, moet worden afgekeurd, nog zekerder is het, dat de nijverheid het slechtst wordt gediendals die door eenig bestuur wordt gedreven. Bij eene onderneming als die van de gazverlichting bestaat dadelijk reeds veel vrees, dat de concurrentie zal worden gedood, of althans zeer bemoeijelijktals eene stedel. regering eene dusdanige fabriek drijft. Maar dit is buitendien zekerdatal moge de stad Groningen voor 's hands geen geldelijk nadeel hebben, bij de daar» stelling der nieuwe verlichting in plaats van de oude, en al kost nu het gaz te Groningen slechts 17 ct. de kubiek el, op den duur de stad steeds nadeel er bij zul ondervinden, dat zij zelve als onderneemster optreedt, in plaats ^andit aan ware nijverheids mannen over te laten. Behoeven wy er wel te aan herinneren, dat het eene nnomstoo- tenlijke waarheid is, dat geene fabriekzaak met minder ijver, met minder naauwgezetheid, met minder bekwaamheid wordt gedreven, dan wanneer ambtenaren aan 't hoofd staanbehoeven wij er op te wijzen, dat alleen daar eene fabriek bloeit en met de vorderiugen van den tijd mede voor uitgaat, waar hel eigenbelang zich paart aan de levende kracht van den zelfondernemer Daargela ten dusdal voor 't oogenblik Groningen geen na deel lijdt van de daarstelling van hare gaz-fabriek, schijnt het ons eeu ongelukkig tceken, dat hier en daar dergelijke fabrieken voor stedelijke reke ning worden daargesleldin plaats van die zoo noodig bij aaubeslediug aau de vrije concurrentie over te laten. Ulr. Ct. (Wij kunnen ons zeer wel met het bovenstaande vereenigenwij zouden wenschen dat een ijverig ondernemer in de mogelijkheid gesteld werd oin in-. Amersfoort eene gaz-fabriek op te rigten. Wij vree- zen echter dat het nog jaren zal duren voor dat zulks hier ter stede verwezenlijkt wordt, liet alge- meene hedcndaagsche licht mag vooreerst iu Amers foort niet schijnen, men zal daar zeer lang blijven rondtasten.) Red. De Arnh. Ct. geeft de vrees te kennen, dat de tegen woordige Minister van Binnenl. Zaken bij liet verleenen van concessie van spoorwegen «>f althans liet openen van uitzigt daarop, niet uitgaat van een vooraf bepaald vast plandat liet gelieelc land overziet. Dat bind geeft daarom aau de Regering in bcilonking o«unu de spoorwegplannen aan de orde van den dag zijn en de aanvragen zich ver menigvuldigen, in overleg te treden met de Slalen-Geac- raal omtrent een algemeen spoorweg-stelsel. Geene con cessie kon dan verleend wordendan die in dat stelsel past. Daardoor zou tweedcrlci gevaar vermeden worden: 1) dat de Regering geene concession verleent, welke be lemmerend is voor dc noodzakelijke hoofdlijnen2) dat de concessionarissen niet teleurgesteld worden als later

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1