ilEBSFOOBTSCHI CODBilT, ran VRIJDAG, 61 April i1867. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdag». De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels fiü Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van O**ff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS nr.a GEMEENTE AMERSFOORT Vernomen hebbende, dat vele Ingezetenen nalatig zijn in de nakoming van de Artt. 24 en 25 van bet Policic- Rcglcment dezer gemeente, hebben het doelmatig geoor deeld, de Ingezetenen aan de bepalingen van bedoelde Artikelen bij deze te herinneren, luidende: Art. 24. Een Ingezeten der Gemeentenaar eene an- ndere woning in dezelfde Wijk verhuizende, of de Gemeente aniet der woon verlatende, zal zulks aan den Wijkuiecs- «ter opgeven. «Naar eene andere Wijk verhuizende, zal hij vooraf «bij den Wijkmeester, uit wiens Wijk hij vertrekt, een vorbuis-billcl aanvragen en hetzelve binnen acht dagen a overhandigen aan den Wijkmeester der Wijk, waarin «hij zich nederzet. Bovendien zal hijde Gemeente met der woon vcrla- lende, daarvan, vóór zijn vertrek, kennis moeten geven «aan den Ambtenaar, belast met hel houden van bet Bevolkings-register. Art. 25. «Üc hoofden der huisgezinnen zijn verpligt, van iedere vcrandermg in het personeel van hun gezin «kostgangers en huurders van kamers daaronder begrepen, •■binnen acht dagen kennis te geven aan den Wijkiiiees- teren daarenbovenindien deze is veroorzaakt door vertrek naar eldersaan den Ambtenaarbedoeld bij «alinea 3 van hel vorig Artikel. «Als hoofd van bet huisgezin wordt, voor zoo veel «Godshuizen of liefdadige gestichten betreft, de Vader u gehouden.u Wordende tevens een ieder uitgenoodigd, voor zoo veel de vereischte aangiften niet zijn geschied van de verande ringen, welke na de onlangs plaats gehad hebbende be schrijving zijn ontstaan, daarvoor, en wel binnen den tijd van acht dagen, behoorlijk zorg te dragen. Zullende, na verloop vau dien lijd, de nalaligen wor den gestraft, overeenkomstig de bepalingen van voormeld Reglement. Amersfoortden 9 April 1857. Burgemeester en H'elhouders roomd. A. G. W1JERS. De Secretaris W. L. SCHELT US. BINNENLAND, AMERSFOORT, 16 April. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in liet pro vinciaal geregtshof van Utrecht Jhr. Mr. II. A. M. van A sell van Wyck. Den 28sten Maart is de Ned. schoener-brik Eensgezindheid, kapitein Nieuwzaagmet eene la ding steenkolen naar Odessa bestemd en liggende te Aket Capu buiten de punt van het serail te Konstantinopeldoor zeven zeeroovers aangevallen. De kapiteinde stuurman en de bemanning heb ben een hevigen wederstand geboden en nadat een zeeroover gedood en twee gekwetst waren, namen dc overigen de vlugt. Van de mauschappen is de kok Alberlus Kute met 4 messteken gewond de bootsman Hugo en dc matroos Ghon zijn ligt gewond aan de armen. De kapL heeft onmiddellijk hiervan rapport aan het Turksche wachtschip ge en zijne gewonde matrozen op een ander Nederl. schip overgebragt. De kapitein der haven heeft de Eensgezindheid in de haven doen slepen, waar het schip bij het bureau der douanen ligt. Te IJoogevcen is een man voor de vierde maal gehuwd, tot welks gezin thaus kindereu van zesuerlei bedde bchooren, hebbende de man den ouderuoin van 54, en zijne vrouw, welke mede vrocc"r ."'5 gehuwd geweest en tevens een kind heeft. an ru',n 33 jaren bereikt. ■•idc Pekela is de oudste der gemeente, Ai ''s genaamd, in den ouderdom van 99 jaren t maanden, overleden. Zij was te Oude Schar geboren en misschien een halve eeuw gea- limeuteerd; een bewijs mede, dat een sobere leef regel en onbekommerdheid de langlevendheid be vorderen. te; steenhouwer G. Lotgering, te Meppel, heelt onlangs melding gemaakt van cocliiu-chiba- kippen-eijcrenwelke bij Item voor 15 cents het stuk verkrijgen zijn. Ieder schijnt in het bezit dezcf dieren te willen geraken, want de aanvraag is zoo groot, dat hij aan aller verlangen niet kan voldoen. Dit de Wieriugcrwaard (N.-Holland) schrijft incn «Als eene bijzonderheid kunuenwy mededeelen, dat. "'dor ter waag is gewogen een jongeling, ge naamd Jan Grin, die den ouderdom van 13jjaar he» bereikt eu 106 oude ponden zWaar is, by «•e: lengte van 5 voet, Qlf duimAlkmaarscho maai itissehcn Vlieland en Terschelling is, naar i verneemt, teruggevonden het in den jare 1798 gaten gezonken Franschc driemastschip hetwelk eene lielangrijke som geld aan had en destijds met mau en muis is ver ader dal men cr sedert iets run vernomen heeft Men ziet deswege nadere bijzonderheden te gemoet. Op een uur afstand van Scheveningen ont moette een pink, stuurman A. Plugge, een En- gelsch vaartuig, hetwelk een loods aan boord begeerde te hebben. Nadat een visscher overgegaan was, bleek het al spoedig, dat het schip een lek had. Eerst dacht men naar Goereê te kunnen gaan doch daartoe was geen kans; daarna besloot men, naar Texel te zeilen; de kapitein vreesde eehter, dat de situatie van zyn schip niet toeliet zoo lang de zee te blyven bouwen. Van daar dat allen op de Scheveningsche bom terugkeerden; doch even voor het op strand raken van de schooner, liet zich de kapitein weder aan boord van zijn bodem brengen en strandde met vier Scheveningsche vis- schers voor het gemeente-badhuis. De kapitein met twee visscbers kwamen met de boot aan walla ter zette de bom de overige equipage aan. De reddingsboot was met den meesten spoed gereed gemaakt en naderde bet schip; twee visschers, die aan boord gebleven warenverkozen bet echter niet te verlaten, waarvan zij des nachts niet wei nig berouw hadden, vermits zij herhaaldelijk om hulp seinden. Het gelukte, den volgenden morgen met veel inspanning hen er af te halen. 11e'. gestrande schip is de schooner Louisa Ma ria, kapt. JohnBushell, komende van Middlesbro, bestemd naar Rotterdam, geladen met smeltijzer, en toebehoorende aan de Ileercu Markrow en llake. liet schip staat op de uiterste bank, zoodat het alleen met vaartuigen te bereiken is. De schepe lingen bevinden zich op het gemeente-badhuis. Üp den spoorweg tusschen Charleroi en Leu ven in België is een kolentrein uit het spoor ge raakt, welk geval zeer treurige gevolgen heeft gehad. De trein bestond, behalve de locomotief eu zyn tender, uit acht wagens en alles stortte door elkander van eene hoogte af in een moerassig veld, waar de locomotief tot op eene aanmerkelijke diepte inzakte. De machinist werd in den tender geworpen en bleef ongedeerd, ofschoon bij builen keunis was, toen men liern qpnam; de stoker ge raakte tusschen de locomotief ea den tender en voud daar den dood; de wachter, die zich inden achtersten wagen bevond, slaagde er in, bij het derailleren op den weg te springen en dus zijn leven te redden. Het ongeluk schyut veroorzaakt te zijn door het buigen van de rails. Het belangrijkste onderwerp der algeineene gesprekken te Londen is de verschrikkelijke sterfte en de bedroevende ontzedolijking van sommige wijken der stad. De geneeskundige inspecteur Let- treby heeft dienaangaande verschrikkelijke feiten aan "liet licht gebragt. Na aangetoond te hebben, dat de eerste drie maanden dezes jaars de sterfte 26.5 op de duizend inwoners was, en die sterfte was toe te schrijven aan de ongezonde luchtwelke over het algemeen in de allerellendigste woningen heersebt, zeide hij: «in January, February eu Maart telde Londen 3639 zieken, behandeld door slechts elf geneesbeerenalzoo één geneesheer voor 300 zieken.» Hij vraagt, of het alzoo te verwon deren is, dat van de 3639 zieken 852 stierven. «Wy hebben,» zoo vervolgt hij, «1989 woningen bezocht, die 5791 individuen herbergden, uitma kende 1576 huisgezinnen. Allen leven door elkan der, mannen, vrouwen, kinderen, bloedverwanten en vreemden, en menige woning geleek inderdaad op een beestenstal en verkeerde in de grootste onzindelijkheid. Ik zag in eene kamer een manen eene vrouw aan deu arbeidterwijl om hen heen een aantal lieden, van beiderlei sekte, onder een enkele deken lagen te slapen; een^kind, door eene hevige koorts aangetast, vergeefs om hulp schrei- jeude, in welks nabijheid op deu stecneu vloer zouder kleed bedekt en nog ongekist lag het lyk van eene ongehuwde vrouw, die drie dagen te voren, aan de gevolgen eener bevalling, overleden was. Deze feiten en vele andere, nog verschrikke lijker, zijn alledaagscb iu de City. In Rosc-Alley staat eene rij hnizeudie 77 kamers bevattenwaariu 252 menschen wonen» Men beseft ligtclyk de gevaren, die door zulk eene opeenstapeling van mensehelijke wezens voor de gezondheid en de zedelijkheid moeten ontstaan, en de gevolgcu. die uit zulk eene elleudc in het middelpunt van de rykste wijken der hoofdstad moeten voortvloeijen. Dr. Lettreby heeft de lucht, die in die verpeste vertrekken wordt ingeademd, scheikundig onderzocht, en bijna geen zuurstof, maar in overvloed koolstofzuurgas en waterdampen gevouden, voortkomende uit de verrotting en de stinkende miasmadie het noodwendig gevolg zyn van zulk eene opeenstapeling van menschel), die zonder eenig besef van kuischheid als ware het buiten de maatschappij leven. Eene les uit Engeland. De Protestantsche Alliantie heeft dezer dagen in Engeland het volgende adres uitgevaardigd: «Mede-Protestanten! Gij wordt op nieuw opge roepen, om uwe constitutionele voorregten uit te oefenen. Van uwe stemming hangt de strek kiug af der wetgeving, die gedurende vele volgende jaren de belangen van het land beheeren zal. Het oogenblik vordert dus eenige weinige woorden tot opwekking en aanmaning. «Het comité matigt zich geene tusscbenkomst in de bijzondere verkiezingen aanof bet bevorde ren eener politieke party in den Staat ten nadeele van eene andere. Het beperkt zich tot den hem eigenen werkkring, door te trachten velen aan te sporen, om by de stem, welke zij uitbrengen, die boogere bronnen van nationale welvaart in aan merking te nemen, welke in verband staan met de handhaving der Bijbelwaarheid. «Er valt niet aan te twijfelen, dat de Roomsch- gezinden, zoowel Priesters als leeken, by de aan hangige verkiezingen onder den invloed zullen zyn van de hoop, om de belangen hunner Kerk, die reeds door een behendig gebruik maken Tan Staat kundige magt bevorderd zyn, verder te bevorde ren, en elke poging zal door hen aangewend worden, om kandidaten te benoemen, die zich verbinden om de belangen van Rome voor te staan, tea minste niet te belemmeren. Daar dit hunne onver anderlijke gedragslijn is, blijft aan de Protestanten geene andere keuze overgelaten, dan om ter zelf verdediging hunnen Staatkundigen invloed te bezi gen, ter handhaving van Protestantsche waarheid en Protestantsche vrijheid. Het groote oogmerk der Roomsche party schijnt thans vooreerst te zijn, de meest mogelijke bijdra gen te verkrijgen voor hare scholenverbetering»- gestichten, eu bare Priesters onder den titel van kapelaneu voor de land- en zeemagt en armenhui zen, en verder, om aan dat gedeelte der Kerk van Engeland, hetwelk Roomschgezind is, hooge ambten en invloed te bezorgen. Elk Ministerie, dat zich lot deze maatregelen verbinden wil, is van de ijverige ondersteuning die partij verzekerd. «Dit het geval zynde, zoo is het blijkbaar, dat de noodzakelijkste aanbeveling van Kandidaten ter wier gunste Protestanten stemmen kunnen, zyn moet: een vast besluit, om tegenstand te bieden aan de ondersteuning van Pauselijke inrigtingen uit de opbrengsten der Natie, en eene insgelijks vaste beradenheidoin aan de Roomscbgezinde partij in de Kerk van Engeland geen voet te geven. «Tot dus verre verlangden de Protestanten van de kandidatenwaarvoor zij stemdenhunne afkeu ring van de bezoldiginggenoten door bet Roomsche collegie ter opleiding van Priesters, te Maynooth; doch er dient zorg gedragen te worden, dat de belofte om tegen de toelage van Maynooth te stem- meu, niet op zich zelve sta. Wij bebooren een oordeelkuudigcn en zich gelijk blyvenden tegenstand te bieden, aan de eisclieu van Rome, en aan die rigtiug in de Kerk van Engelandwaarvan Rooinsch- gezindheid slechts de tot rijpheid gekomen ont wikkeling is. «De groote behoefte des tjjds is een Huis der Gemeenten, dat doordrongen is van de begiuselen der Hervorming, waaraan jEngeland, naast God, zyne grootheid cn zjjne vrijheden te danken heeft) Uwe stemmen bchooren dus verzekerd te worden aan opregte en schrandere Protestanten, wier Ie- veusloop een bewijs levert, dat zjj niet thans voor hel eerst van hun leven behoeven te leeren, wat Pausgezindheid beteekent Door u dus te herinneren de beginselendoor u beledenen hunne wettige toepassing in dn tegenwoordige oogenblikkenhandelt het comité» zoowel uit eerbied voor Bij hel waarheid, als uit liefde voor burgerlijke en Godsdienstige vrijheid. «Dc vryheidisonbekend allerwege, wat r Roorasch- gezindheid de overhand heeft; die vrijheid zou gevaar loopen waar Roomschgezinden het overwigt in magt, zoo al niet in getal, in ons land erlan- geu. Terwyl wy hun dus ten volle verdraagzaam heid verzekeren in de uitoefening van huune Gods dienst, en in alle Staalkundige regten als burgers, voorregten, die zy, by het in handen hebben ucr magt, onveranderlijk onthouden aan Protestanten; zoo moet aan de ovcrheersching, die thaus door hen beoogd wordt, op duurzame en veerkrachtige wyze veèrstand geboden worden. Herinnert u uwe beginselen. Blyft daaraan ge trouw in deu dag der beproeving, en gjj zult als dan voor dit rjjk in dc hoogste pogiug van ver lichte vaderlandsliefde slagendoor ae verzekering van een ProtcstanlscU Parlement Wy behoeveu hier niets bfy te voegen. Eik, dia

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1